• Krátkometrážní

Mladý Mesiáš (2016)

Zrejme najlepší film, ktorý som videl na tému "Život Ježiša".

Křižáci (1960)

Typický produkt svojej doby realizovaný bez väčšej invencie a nadšenia, ktorý by potreboval aspoň seriál, aby sa doťahoval na svoju predlohu. Kniha je napriek svojej tendenčnosti výborná. Film je nielen pochopiteľne extrémne zhustený a skratkovitý, ale hlavne v prvej polovici pôsobí strašne umelo - ako niekoľko skupín okostýmovaných štatistov, ktorí sa presúvajú medzi dvoma-troma kulisovými lokáciami a vôbec nedokáže postihnúť rozmáchlosť predlohy odohrávajúcej sa v priebehu desaťročia na obrovskom území dnešného Poľska a Pobaltia. Čo by mali byť citové alebo emocionálne vyhrotené scény, sa úplne míňa účinkom. Zaujímavé postavy sú ploché figúrky. Dojem sa zlepšuje v druhej polovici vďaka väčšej časovej, priestorovej aj dejovej zovretosti, ale zdá sa, že všetky sily si tvorcovia šetrili na skutočne megalomanské finále, ktoré prekonáva zvyšok filmu o pekných pár obrnených konských hláv.

Tobol (2019)

Ruské dejiny sú bohaté a dlhé, rozhodne je z čoho čerpať atraktívne námety pre historické veľkofilmy. A mne sa dosť páči, ako to v posledných rokoch robia.

Viking (2016)

Neskúmal som bližšie vierohodnosť zobrazených udalostí, ale zdá sa, že faktograficky v podstate sedia - samozrejme až na idealizovaného Vladimíra. Čo ma ale totálne odrovnalo bola vskutku veľkoryso realizovaná vierohodnosť zobrazenej doby a prostredia. Teda stredovek ako sa patrí, v každom detaile. Dážď, krv, blato... slama, špina, prach... rodokmeň, česť, vášeň. Nohy šmýkajúce sa v krvi. Znásilnenie princeznej pred očami rodičov. Atď. Dej je o tom, ako Vladimír Sviatoslavič skrze hroby a krv ku sviatosti prišiel - a s ním aj celá Rus. A hoci v skutočnosti bol tento schopný vladár s nespočetným množstvom manželiek a mileniek a ešte väčším počtom detí nepochybne omnoho viac "stredoveký", a jeho obrátenie bolo zrejme dielom politického rozhľadu a vypočítavosti, konverzia vo VIKINGOVI bola presvedčivejšia, než som kedy videl v akom biblickom filme. Takto nejak mohli konverzie z osobných pohnútok v tých časoch skutočne vyzerať, takto si to viem predstaviť. Že či išlo o politickú objednávku, sa mi nechce riešiť. Každopádne je to asi najpôsobivejší veľkofilm zo stredoveku, ktorý som videl od KRÁĽOVSTVA NEBESKÉHO.

The Day the Earth Stopped Masturbating (2012)

Matematicky to pravdaže nevychádza.. - ale inak výborný vtípek - ktorý by však k dokonalosti potreboval ešte alternatívny koniec - nemenej epický - ako sa k tým chudákom preživším so supermanskou potenciou prihrnula tá roztúžená ženská polovica populácie - bez ohľadu na to ako veľmi krásna či ohyzdná - a žiadala si ukojenie svojich potrieb!

Tak fajn (2012) odpad!

Fajn, fajn, fajn! Každý si predsa môže natočiť video z dovolenky! Ale ak pri tom nemá nadhľad, talent a dokonca ani len partu, ktorá by nebola retardovaná, primitívna a otravná, nemal by to vydávať za film a odvažovať sa premietať druhým ľuďom!

Tetsuo (1989)

Aj po rokoch je to stále niečo neskutočné... - úhrančivé a geniálne, šialené a odpudzujúce, neznesiteľne nervné... surrealisticky - industriálne veľdielo, skutočné kinematografické zjavenie, psychedelické punkové psycho nesmiernej sily, neohliadajúce sa vo svojej nezávislosti a tempe na nič a na nikoho...

Tecuo II: Body Hammer (1992)

Netrúfnem si úplne tvrdiť, že perfektný psychedelický psycho punk vystriedala póza, skôr to Tsukamoto iba skúsil inak, ale napriek farbám a deju ma to tak strašne nebavilo! Ostatne, čo je to za Body Hammer, ak hlavne a predovšetkým strieľa!

Tetsuo: The Bullet Man (2009)

Tsukamotov návrat ku koreňom a súčasne ich popretie. Preslávený industriálny nervný teror pôvodného diela je tu obdarený klasickým príbehom, dialógmi a angličtinou, ako aj poprepletaný motívmi a vizuálom z VITALu aj AKUMU TANTEI. Nie je to vôbec zlé a pre neznalcov TETSUA môže ísť o zjavenie porovnateľné s tým, ktoré mali iní pri legendárnej jednotke, ale jeho zasadením do reálneho sveta vzťahov, príčin a motívov podráža režisér tejto svojej kultovej prvotine nohy. Popravde - neviem si spraviť názor na to, či je to dobre alebo nie...

Pro pár dolarů navíc (1965)

Western ako umenie. Zatiaľ čo PRE HRSŤ DOLÁROV má ešte také tie humoristické "špagety" prvky, pokračovanie je už vybrúsený epos, kde je aj ten najposlednejší vedľajšák dokonalý.