Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Animovaný
  • Dokumentární

Poslední recenze (501)

plakát

X (2022) 

65%

Poslední hodnocení (2 544)

Still: Příběh Michaela J. Foxe (2023)

19.05.2024

Fallout - Season 1 (2024) (série) (S01)

19.05.2024

Kupec benátský (2004)

15.04.2024

Bastard (2023)

21.01.2024

X (2022)

10.10.2023

Planeta pokladů (2002)

08.10.2023

Bláznivá, zatracená láska (2011)

08.10.2023

Milé dítě (2023) (seriál)

06.10.2023

Malá mořská víla (2023)

06.10.2023

Reklama

Poslední deníček (13)

"Nejlepší nenatočený film"

Před nedávnem jsem měl možnost vidět Jodorowsky's Dune. Dokument, který mne neuvěřitelně nadchl a donutil mne, pustit si ho o pár týdnů znovu. A také půjčit si první díl knihy Dune, pustit si film Dune od Davida Lynche, objednat si komiks The Incal, který je v podstatě postaven na Jodorowského Duně a vůbec, držet si dokument v hlavě.

     Chilský tvůrce Alejandro Jodorowsky spolu s Michelem Seydouxem a Jean-Paulem Gibonem získal v roce 1974 filmová práva na vytvoření Duny Franka Herberta. Jodorowského postupy byly ale odlišné od ostatních tvůrců. Vyhledával umělce, kteří byli podle něho v daném odvětví ti nejlepší pro jeho film bez ohledu na cokoli, co by mohlo být překážkou. Se zvučnými jmény, detaily a jeho megalomanstvím, jako například udělat snímek 14 hodin dlouhý(scénář velikostí telefonního seznamu), rostla i cena projektu. Jodorowsky dokázal spojit umělce jako H. R. Gigera(autor Vetřelce), Jeana "Moebiuse" Girauda(ilustrátor komiksů) pro design, Dana O'Bannona(speciální efekty), Salvadora Dalího(malíř) a Micka Jaggera(The Rolling Stones), kteří měli hrát jednu z rolí, Orsona Wellese, skupiny Magma nebo Pink Floyd a další. Aby filmová studia v tak rozsáhlý film uvěřila, Michel Seydoux vzal koncepty a rozsáhlé storyboardy Duny od Moebiuse a vytvořil knihu, která byla rozeslána do všech předních filmových studií. V podstatě 3000 scén, scéna po scéně na papíře. Studia film a jeho neuvěřitelný potenciál nadchl, ale bála se dát peníze režisérovi, jakým byl Alejandro Jodorowsky. Jeho tvorba byla příliš odlišná a zfilmovat Dunu bylo podle Hollywoodu riskantní i bez něho. Kniha měla zaručit, že studia řeknou "Ano" a začne se natáčet, ale neřekly. Projekt byl proto nakonec zrušen z finančních důvodů v pre-produkci. Protože si knihu studia ponechala, stala se inspirativní pro pozdější filmové produkce a zásadně ovlivňovala další sci-fi filmy, jako například Star Wars sérii, Contact nebo Prometheuse a další. O několik let později se dostal k Duně David Lynch, kterou v roce 1984 dokončil. Film nenaplnil velká očekávání a tak další chystaná pokračování nikdy nevznikla.

     Protože Alejandro Jodorowsky nechtěl svůj vysněný projekt nechat úplně zmizet. Vytvořil v roce 1981 spolu s Jeanem "Moebiusem" Giraudem komiks The Incal v podobném duchu, jaký měla jeho Duna. Následovaly i další díly až vznikl šestidílný svazek a později i prequely a tak dále. Z komiksu se stala modla a je to dnes jeden z nejzásadnějších komiksů Evropy.

     Začátkem devadesátých let, chtěl jistý Pascal Blais vytvořit se svou stejnojmennou firmou animovaný film podle komiksu The Incal. Spolu s umělci, kteří pracovali na animovaném Heavy Metalu, vytvořil jakýsi trailer, ale film nikdy nevznikl. V roce 2011 vznikla nová, digitální verze traileru od téhož studia a možnost, že se na filmu začalo pracovat. Do dneška nebylo nic oznámeno a trailer je poslední informací o filmu.

     Nicolas W. Refn, přítel Alejandra Jodorowského, udajně pracuje na adaptaci hraného filmu podle komiksu The Incal. Žádné bližší informace jestli práce na filmu opravdu začaly nebo ne, nejsou, jen, že by film mohl být dokončen někdy roku 2015. Do portfolia Refnových filmů a stylu by The Incal sedl, jen žánr sci-fi by pro něho bylo něco úplně nového, ale po Only God Forgives už může přijít cokoli.

 

Už se těším až v The Incal otevřu první stránku.

 

     Myslím si, že kdyby Jodorowského Duna vznikla, byl by to jeden z nejznámějších a nejkontroverznějších filmů vůbec. Sloučením tolika kultur, umělců, sci-fi, fantasy a neuvěřitelných, tehdy pokrokových, nápadů Jodorowského, by film nebyl zapomenut, i kdyby se snad jednalo o propadák. Možná by se mu jen místo "nejlepší nenatočený film" říkalo, "nejhorší film historie".