Světlonoc (2022)

Prekvapilo ma to. Nepatrím k ľuďom, ktorí pindajú na všetko slovenské (ako to je bohužiaľ v móde), ale za posledné roky som videla pár moderných príšerností a tak mám dosť veľké výhrady voči slovenskej kinematografii. Ale toto bolo dobré... Chápem, že to nie je pre každého, treba mať určité predpoklady čo sa týka empatie, zmyslu pre tajomno a prírodu, nebyť dopredu vyhrotený a nehľadať vo všetkom nasilu chyby. Mnohí tu spomínajú zlé ozvučenie, ale mne až tak nevadilo, že herci nemajú jasné divadelné prejavy....to, že nehovorili recitačným, dokonale nazvučeným hlasom tomu dodávalo väčší pocit autentickosti (aj keď sa to dalo spraviť predsa len lepšie). A chápem, že niektorých sa dotklo vykreslenie detinských primitívov, ale takí ľudia, čo by aj dnes v pomätení zmyslov upálili čarodejnicu, naozaj sú. Väčšinou síce nie v mestách alebo v dedinách pri hlavnej ceste,  ale dakde ešte sú.... no obvykle sa málokomu podarí ich vyprovokovať alebo nemajú toľko možností sa prejaviť. Veľmi dobrý výkon podali Natalia Germani a kameraman.

Žena na válečné stezce (2018)

Síce pochybujem o legálnosti odberu DNA vzoriek, ukrajinská vložka mi šla na nervy a samotársky cudzinec mal až priveľa smoly, ale celkovo hodnotím film ako veľmi dobrý a dúfam, že inšpirujúci pre čo možno najviac ľudí (aspoň v oblasti zaujímania sa o prírodu, keď už teda nebudú robiť partizánsku činnosť). Chce to čo najviac ekoteroristov (inými slovami - uvedomelých, ekologicky zmýšľajúcich ľudí, ktorí prekonávajú nebezpečenstvo a riskujú basu, aby aspoň nejako prispeli k dobrej veci, zvýšili povedomie o problémoch atď...) a kvalitne spravených filmov o nich :-)

Černé zrcadlo - Nenávist národa (2016) (epizoda)

Malo to svoje muchy, ale páčila sa mi pointa. Mám rada príbehy o niekom kto "TO" rieši efektívne. Škoda idealistickej a nadmieru šikovnej blonďatej Modrej, ktorá pokazila koniec, avšak bez feminizmu a ľudomilstva za každú cenu to v takýchto filmoch asi ani nemôže byť....  A teraz k téme včely a strašenie ich vyhynutím - v prvom rade máme na svete tisíce druhov opeľovačov a áno aj rôzne druhy včiel, nielen komerčne chované včely medonosné (však zisk je pilierom tejto spoločnosti! ) ale i to, že keď je už kurva nejaký prúser s pesticídmi a spol., tak ich skrátka nebudeme dávať však? A najväčší problém má protežovaná včela medonosná v USA a podobných krajinách, kde bola privezená a má tam dosť konkurencie a horšie podmienky, tak len stačí neničiť prírodu a razom bude všetko lepšie a opeľovačov rôzneho druhu dosť. Tieto blbosti so včelími robotmi sú produktom chorých hláv, ktoré chcú všetko riešiť komplikovaným a prijebaným spôsobom. Aj keď vo filme je krásne ukázané, že sa dajú použiť aj na niečo zmysluplné, len to by sa už väčšine asi nepáčilo :-D

Vlkochodci (2020)

Nezvyknem pozerať animáky, kedysi ma síce chytili filmy s posolstvom ako princezná Mononoke, ale keďže sa točia väčšinou amorálne sračky na oblbovanie detí i dospelých, dlho som nič poriadne nevidela. No a toto ma chytilo hneď na začiatku. Tak čarokrásne obrázky prírody som ešte v žiadnom filme nevidela, mala som chuť si nimi hneď zaplniť steny izby. Občas mi tam síce vadili, ako to tu už niekto načrtol, skoro až kubistické prvky, ale ich vzájomné pôsobenie s obrázkami lesa bolo v konečnom dôsledku zaujímavé. I posolstvo filmu je pekné, až tak, že dokážem odpustiť isté návyky a názory 21. storočia prenesené do roku 1650. Aj obvyklý rozprávkový pátos tu bol znesiteľný. Takže, k dokonalosti tomu ešte niečo chýba, ale aj tak to bolo výnimočne okúzľujúce.

Tři přání pro Popelku (2021)

Jejda, to bolo také krásne, milé, uveriteľné, dobre zrežírované atď....síce sa tomu ako vždy pri rozprávkach dá vytknúť určitý pátos, ale je ho skoro  až menej ako pri bežných filmoch.  Dokonca ani nemám chuť odoberať hviezdičky za "povinný" multikulturalizmus, hlavne, keď vidím, že tomu mnohí dávajú odpad len preto, že je to iné ako stará verzia, ktorú až autisticky zbožňujú (hoci mám dojem, že niektorí film zhodia aj bez toho, aby ho vôbec videli). Takže teda, keď tak radi porovnávate, budem aj ja: Táto verzia má trochu dlhšiu stopáž, čo je len dobre, aspoň to nie je tak rýchlo odbité, hoci i tak by to mohlo byť dlhšie. Pôvodný film má príšerne dlhý úvod, kde sa obraz stále seká a nabehávajú titulky, je tam príliš veľa zbytočných záberov na obyčajné stromy atď.. Libuše je tam síce pekná, ale isté aspekty jej povahy sa poriadne bijú a princ je nesympatický debílek, ktorý sa do nej zamiluje len tak z ničoho nič, pretože vidí akési tajomné dievča so závojom (hoci áno, v oboch verziách je cez ten závoj vidieť!)...skrátka to nie je uveriteľné. Naproti tomu v novom filme si padnú do oka už na začiatku, princ je milý, ona je milá, majú spoločné záujmy, ladiace povahy, postupne sa zbližujú, ich reakcie sú logické, podvedome ju na plese poznáva atď.... i vedľajšie postavy sú uveriteľné: Dora nie je stereotypná nevlastná sestra, ľudia na statku mi nejdú na nervy, zbrojnoši a čašníci sa neotáčajú za dievčaťom na spôsob - echm, teraz sme dostali pokyn sa otočiť, ale vlastne ani nevieme prečo.... Áno vadia tam tí dvaja homosexuáli a priteplený krajčír, ale aj v minulosti mali niektorí ľudia poruchy, len neboli na každom rohu ako teraz, no dajme tomu, že by v dobe kedy sa to akože odohráva, mohli byť účastní, avšak bez bozku. Oveľa horšie je multikultúrne obsadenie. Hoci napokon je južansky vyzerajúci princ oproti tamtomu nafúkancovi zo starého filmu sympatickejší. A Popoluška? Charakterovo mi sedí a síce Astrid v niektorých chvíľach vyzerá nad 30, nevadí to až tak, lebo je i tak celkom pekná a pôsobí to tak ľudsky... (i to, že najkrajšia je s rozpustenými vlasmi - veď to skoro každá). Škoda, že tvorcovia plagátov nevybrali lepšie fotky, lebo na základe nich som sa obávala, kto to tam vlastne hrá. Zábery na nórsku krajinu i statok či auroru borealis boli úchvatné. Popoluškina láska k zvieratám bola vhodne napasovaná na jej osobu. Celkovo hodnotím film veľmi kladne. Ešte si zoženiem nórsku verziu a verím, že mi to bude vyhovovať viac ako tá s českým dabingom.

Nebudeš sama (2022)

Pomaly plynúci, snivý a poetický film s úžasným dabingom pre dievčatin hlas. Osviežujúca zmena oproti tzv. tradičným hororom.

Vraždy na Shetlandech - Série 6 (2021) (série)

Jaj, títo slniečkárski moralisti...moralizujú a nevedia pochopiť až kým ich to samých nedostihne :-D aspoň, že tvorcovia trošku ubrali z imigrantskej propagandy, kvôli ktorej som sa ani nemohla pozerať na 5.sériu.

Gogol. Strašnaja mesť (2018)

Keď sa dajú dokopy Gogoľove poviedky napísané na motívy ľudových príbehov s fantasticky dotvoreným autorovým životným príbehom, temnou atmosférou, peknými devami atď.. môže byť z toho úžasné fantasy. Nemôžem si pomôcť, ale najviac na mňa zapôsobila Rusalka a najviac ma štval čierny jazdec, keď práve nebol čierny jazdec :-D

Někdo to rád zahalené (2017)

Nečakane vydarené. Naozaj by ma nenapadlo, že sa mi bude tak páčiť film, kde je toľko arabských a perzských postáv (hoci napríklad dvaja hlavní mužskí hrdinovia sú očividne stvárnení Francúzmi) a ktorý je zasadený do multikultúrneho Francúzska. Je to tak geniálne úchylné a úchylne trefné až som z toho nadšená.