Pán prstenů: Prsteny moci - Udûn (2022) (epizoda) odpad!

Na tomto diely nezmyslu sa určite prepralo toľko prachov, že keby som bola jeden zo zlodejov, echm tvorcov či aspoň spoluvinníkov, bola by som krásne zaistená. To, že tvor s morálnym cítením by po tom nevedel zaspať, je už druhá vec :-(

Piargy (2022)

Hovorí sa, že keď je fotka na houby, stále sa to dá hodiť do čierno-bielej a hrať sa na veľkú umeleckosť. S tymto filmom je to podobné. A ešte tam bacli aj extra porciu opakujúceho sa zvolávania konca sveta a do tretice - motívy druhej svetovej vojny, tá skrátka nemôže chybať..... Mimochodom, keby bol niekto navnadený a chcel si prečítať Švantnerovo dielo - má to pár strán, dedina je osadou s pár domami a žiaden dramatický prepletenec s dievčaťom a svokrom tam nie je... vlastne je to dosť nuda, ale zaberie vám to oveľa menej času ako tento film.

Princezna zakletá v čase 2 (2022) odpad!

Po prekvapivo skvelej jednotke, prekvapivo nahovno dvojka. S dvojkami to obvykle býva zlé, ale toto bol masaker.

Starci (2022)

Vidím, že málokto tu pochopil tento film. Neviem či to tam tvorcovia dali podvedome alebo vedome a chápem, že Netflix to produkoval hlavne preto, že to nepochopil alebo vedel, že to väčšina nepochopí (alebo tam vo vedení majú dakoho, čo má s ľudstvom pozitívne plány), ale sakra je v tom veľké posolstvo.  Cítim v tom veľkú inšpiráciu pseudopandémiou, kde starých likvidovali ako ešte nikdy predtým. Nechávali ich doslova skapínať v nemocniciach, bez návštev....v "domovoch" slušne povedané starobincoch boli zatváraní na celé mesiace či rok bez návštev a mohli si tam s nimi robiť čo chceli. Takže čudujme sa sakra, že prišiel démon pomsty. Ešte by to chcelo nakrútiť film o detských obetiach očkovania, ktorí sa mstia svojim rodičom. No ale skrátka vyhovárať sa len na systém je hľadanie výhovoriek, každý si je strojcom vlastného šťastie a keď niekto podhodí decká systému, lebo to tak robí každý, tak nech sa nečuduje. Aj natočené to bolo dobre, samozrejme bolo tu klasické nelogické chovanie sa postáv - dakto ti klope na dvere, tvoje decko je posraté od strachu a vraví ti nie! a ty si nevezmeš zbraň, ale len baterku a otvoríš, no veru. Vidno, že to točili Nemci a nie Američania (to myslím v dobrom, nie je tam totiž toľko pátosu a milujem ťa - aj ja ťa milujem) a musím povedať že úvod s poľským panelákovom bol temný sám o sebe...potom to vyladili dedinou a tak som sa na chvíľku upokojila...... Koniec je príznačný - jasne ukazuje pravdepodobných preživších, lebo áno, oni mali najviac schopností, vlastností a ľudí, ktorí za nimi stáli na to, aby to dali.

Světlonoc (2022)

Prekvapilo ma to. Nepatrím k ľuďom, ktorí pindajú na všetko slovenské (ako to je bohužiaľ v móde), ale za posledné roky som videla pár moderných príšerností a tak mám dosť veľké výhrady voči slovenskej kinematografii. Ale toto bolo dobré... Chápem, že to nie je pre každého, treba mať určité predpoklady čo sa týka empatie, zmyslu pre tajomno a prírodu, nebyť dopredu vyhrotený a nehľadať vo všetkom nasilu chyby. Mnohí tu spomínajú zlé ozvučenie, ale mne až tak nevadilo, že herci nemajú jasné divadelné prejavy....to, že nehovorili recitačným, dokonale nazvučeným hlasom tomu dodávalo väčší pocit autentickosti (aj keď sa to dalo spraviť predsa len lepšie). A chápem, že niektorých sa dotklo vykreslenie detinských primitívov, ale takí ľudia, čo by aj dnes v pomätení zmyslov upálili čarodejnicu, naozaj sú. Väčšinou síce nie v mestách alebo v dedinách pri hlavnej ceste,  ale dakde ešte sú.... no obvykle sa málokomu podarí ich vyprovokovať alebo nemajú toľko možností sa prejaviť. Veľmi dobrý výkon podali Natalia Germani a kameraman.

Trol (2022) odpad!

Hrajú: pekná nórska príroda; sympatický troll, ktorému rodinu vyvraždili krvilační katolíci; skupinka patetických, ukecaných, neschopných, blbých záchrancov sveta na amícky spôsob; skupinka miestnych vládcov, ktorí im do záchrany sveta kecajú; bezduché kulisy ovčanov a to ta veľká guľa. V Nórsku som párkrát bola, naozaj to s nimi ide z kopca, príliš veľa prachov z ropy a imigrant sem, dúhová vlajka tam, ale sakra, že by nevedeli o to tej veľkej guli, to mi hlava neberie.....je však možné, že je to vlastne taká vážne čudná paródia na americké sračky, kde partička, ktorá nešetrí pseudovtipnými hláškami zázračne zachráni svet. Hm a nie je tam žiaden sex, čo je vážne podozrivé, takže je možné, že to má naozaj nejaký veľkolepý skrytý význam.

Víly z Inisherinu (2022)

Na začiatku sledovania som sa až chvela blahom - zábery na čarokrásnu prírodu írskeho ostrova mi dávali tušiť film podľa môjho gusta. A potom prišiel šok.....lebo ono je to tak absurdné a na nervy lezúce až mi chvíľu trvalo vstrebať to a uvedomiť si, že áno, keby som tam žila v tej dobe, v takom veku a usporiadaní možno by mi tiež preplo. Znepokojivý film o znepokojivých duševných rozpoloženiach.

Cesta za smířením (2021)

Mohla to byť skvelá čierna komédia nebyť tých nezmyslov... akonáhle v krízovej situácii dostali možnosť brániť sa efektívnym spôsobom, tak sa začali chovať ako úplní retardi.....  alebo sú ľudia naozaj tak blbí?

Divoženka (2021)

Mám rada takéto pomalé, neukecané filmy s mnohými zábermi na prírodu. Áno, malo to svoje muchy a záver si budem musieť niekedy pustiť ešte raz, ale teda film, ktorý si svojpomocne spraví rodina - otec, matka a dcéra ho napísali, režírovali, natáčali, spravili hudbu a s ďalšou dcérou si tam aj zahrali, to je teda dačo. To, že ide o takéto zoskupenie tvorcov je vo filme cítiť, práve preto je taký jedinečný. No a ešte k zápletke - ja dávno tvrdím, že žranie zvierat podnecuje temné veci ;-)