KlonyIlony

KlonyIlony

Martin Pank

Vanuatu
redundantní tautologický pleonasmus

17 bodů

Moje zajímavosti

od nejnovějšíchpodle abecedypodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3
  • 7.6.2016
  High Rise (2015)

  - Cena za nahé komparzisty se v Severním Irsku kvůli natáčení Hry o trůny (od r. 2011) vyšplhala na 1000 liber za osobu, což je hodně v porovnání se zbytkem Anglie, kde se za nahého komparzistu platí asi 30 liber. Pro natáčení scény se sexuálními orgiemi proto produkční tým oslovil místní swingers klub.

  • 12.11.2015
  Straight Outta Compton (2015)

  - Scénář původně obsahoval scénu s incidentem, kdy Dr. Dre fyzicky napadl hudební novinářku Dee Barnesovou kvůli tomu, že zveřejnila rozhovor s Ice Cubem, ve kterém kritizoval ostatní členy N.W.A. Tato skutečná událost se ale do filmu nedostala. FIlm je kritizován, že zastírá misogynii a agresi vůči ženám ze strany členů NWA a v hip-hopové scéně obecně.

  • 8.11.2014
  Panství Downton (TV seriál) (2010)

  - V šesté epizodě páté série se dozvídáme, že pes lorda Granthama (Hugh Bonneville) Isis, který se v seriálu objevuje už od první série a má tedy víc než 10 let, se cítí špatně. Důvodem je rozhodnutí autorů ho nechat během páté série zemřít, protože má stejné jméno jako teroristická organizace, která od jara 2014 zabrala významnou část Iráku a Sýrie.

  • 25.10.2014
  Here Comes Honey Boo Boo (TV pořad) (2012)

  - Po zjištění, že "Mama June" (June Shannon) má poměr s odsouzeným sexuálním deviantem, stanice TLC 24. října 2014 oznámila zrušení pořadu, a to i přesto, že byla natočena celá sezona. Shannonina nejstarší dcera Anna prohlásila, že to byla právě ona, koho v minulosti na deset let odsouzený deviant opakovaně zneužil a že přeruší svůj vztah s matkou. 
  (Zdroj: en.wikipedia.org)

  • 18.6.2014
  Jjakpae (2006)

  - Mezi korejskými filmaři koluje vtip, že Jjakpae je jediný asijský film, který The Weinstein Company (Harvey Weinstein je přezdíván "Střihoruký") v Americe uvedla v původní verzi, protože z jeho krátké stopáže (92 min) nebylo co ubírat.

  • 18.6.2014
  Ledová archa (2013)

  - S rozpočtem 40 milionů amerických dolarů se v době uvedení jednalo o historicky nejdražší korejský film. (Zdroj: bfi.org.uk)

  • 3.6.2014
  Hra o trůny (TV seriál) (2011)

  - Deník Washington Post 2. května 2014 zveřejnil online článek s titulem "Proč jsou Hry o trůny nebezpečné pro čínské vůdce?", který poukazuje na paralely mezi příběhem ostrova Dragonstone a historií Tchaj-wanu. Ve fiktivním světě, kde se děj Her o trůny odehrává, byli Targaryenové původními vládci celého Westerosu, dokud nebyli svrženi rebely a neuprchli na ostrov Dragonstone. Dostali se tak do podobné situace jako čínský Kuomintang, který prohrál občanskou válku s Komunistickou stranou Číny vedenou Mao Ce-tungem. Podobně jako rebelové ve Hrách o trůny byla Komunistická strana Číny v určitých fázích občanské války jenom malou rebelskou skupinou, která se ukrývala v horách a postupně budovala širší základnu. Z podtextu seriálu je však cítit poselství, že vytrvalý disent může podlomit moc mnohem silnějšího rivalského režimu, který postrádá morální legitimitu. George R. R. Martin, autor knižní předlohy, je známý tím, že se inspiruje historickými událostmi a je tedy možné, jak poukazuje článek, že se nechal inspirovat právě vztahem ČLR a Tchaj-wanu. (Zdroj: washingtonpost.com)

  • 1.6.2014
  Godzilla (2014)

  - Mnoho katastrofických scén ve filmu bylo inspirováno skutečnými událostmi. Ve filmu jsou aluze na tsunami, které zasáhlo Japonsko v roce 2011, a následující havárii jaderné elektrárny ve Fukošimě, útoky na newyorská Dvojčata z 11. září 2001 nebo destrukci, kterou s sebou přinesla válka v Iráku a další konflikty. Režisér podle vlastních slov se svým týmem prošel přibližně stovku knih s fotografiemi, ve kterých hledal inspiraci pro realistické scény. (Zdroj: motherjones.com)

  • 26.5.2014
  Temný obraz (2006)

  - Malou roli si v tomto filmu o vládní konspiraci proti občanům zahrál americký moderátor Alex Jones, známý svou propagací konspiračních teorií o Novém světovém řádu. Příznačně se zde objevuje v roli pouličního kazatele, který s megafonem varuje před látkou  a kterého následně zatknou vládni agenti.

  • 20.5.2014
  Ledová archa (2013)

  - Stejně jako v případě předchozích filmů je Joon-ho Bong také autorem scénáře, americký scenárista Kelly Masterson byl zodpovědný pouze za úpravu dialogů do angličtiny. Seolgug Yeolcha vytvořil na motivy francouzského komiksu, v předloze se ale inspiroval pouze základní premisou, do které zasadil vlastní příběh.

  • 17.5.2014
  Ledová archa (2013)

  - O natáčení na Barrandově Joon-ho Bong prohlásil: "Veškerá práce byla provedena úžasně, rozsáhlá dekorace vlaku na kardanových závěsech byla plně funkční. S požehnáním věčného motoru se na Barrandově nikdy nepřestane natáčet." (Zdroj: barrandov.cz)

  • 14.5.2014
  Godzilla (1954)

  - K 60. výročí filmu byla v USA do kin uvedená digitálně zrestaurovaná verze filmu pod názvem Godzilla: The Japanese Original. V ní jsou vynechány scény s Raymondem Burrem, které byly v původní verzi pro americkou distribuci, přibyly dříve vynechané scény, které odkazovaly ke shození atomových bomb na Japonsko během druhé světové války, např. scéna s dívkou, která říká, že když přežila bombardování Nagasaki, tak přežije i útok monstra. Film se dočkal taky přepracování titulků do hovorověji znějící angličtiny. (Zdroj: salon.com)

  • 6.5.2014
  Annie Hallová (1977)

  - Jedním z názvů, o kterém se pro tento film uvažovalo, byl It Had to Be Jew.

  • 3.5.2014
  Ledová archa (2013)

  - Ve 44. minutě filmu se v originální verzi ozve věta v plynulé češtině, a to „Zavřete dveře!“

  • 13.4.2014
  Temný případ (TV seriál) (2014)

  - Název seriálu se špetkou ironie odkazuje ke stejnojmennému časopisu s brakovými detektivními příběhy.

  • 7.4.2014
  Dotek hříchu (2013)

  - I přes kladnou zahraniční kritiku a ocenění na festivalu v Cannes nebyl film proti očekávání nominován na 86. ročník udělování cen americké filmové akademie, protože toho času ještě stále nebyl cenzory schválen pro promítání v Číně. Místo toho byl nominován válečný film Back to 1942 (2012) od režiséra Fenga Xiaoganga. (Zdroj: chinadigitaltimes.net/)

  • 10.3.2014
  Ohledně minulé noci (1986)

  - Film je adaptací hry Davida Mameta “Sexual Perversity in Chicago”.

  • 6.2.2014
  Spáč (1973)

  - Přístroj orgasmatron ve filmu je inspirován orgonovou komorou, kterou na základě pseudovědecké teorie sestrojil rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik Wilhelm Reich. Reichovy orgonové komory měly umožnit tomu, kdo se do nich nechal zavřít, v sobě koncentrovat jakousi tajnou životní sílu - orgonovou energii. Jeho teorie byly svého času vlivné a řada lidí, včetně řady intelektuálů a celebrit, tyto komory vlastnily. Právě to chtěl Allen nejspíš parodovat.

  • 2.2.2014
  Pokoj (2003)

  - Greg Sestero, který hrál Marka, ve svých memoárech "The Disaster Artist" vysvětlil, proč nikdy nezasáhl do Wiseauovy režisérské práce: "Byl jsem jako rodič, který umožňuje dítěti se projevit. Nikdy jsem neuvažoval, že z  natáčení odejdu. Bylo to skutečně zábavné a šílené dívat se, jak [Wiseau] točí. Každý den se mohl člověk ptát, co nový den natáčení přinese."

  • 2.2.2014
  Pokoj (2003)

  - Greg Sestero, představitel Marka, byl jedním z mála lidí, kteří viděli původní verzi scénáře, který prošel radikálními změnami během natáčení. Původní scénář začínal větou: "Nejsem tu jako otrok, že ne?"

  • 2.2.2014
  Pokoj (2003)

  - Greg Sestero hrající ve filmu Marka, vydal v říjnu 2013  memoáry o natáčení filmu a svém přátelství s Wiseauem. Když se ho při promo šňůře novinář zeptal, o čem podle něj The Room byl, odpověděl: "Nejsem si jistý, jestli je to vlastně film. Pro mě to film není."

  • 26.1.2014
  Nový svět (2005)

  - V jedné scéně, která se dostala pouze do režisérského sestřihu, se Pocahontas (Q'orianka Kilcher) ptá Smitha (Colin Farrell), jaký rozdíl mezi zemí a světem. Smithovo vysvětlení, že světě je tvořen lidmi, ale Země ne, odkazuje k Heideggerově ontologii, která takto rozlišuje mezi "totalitou věcí" a světem jakožto podmínkou k možnosti smysluplnosti věcí. Malick se o Heideggera intenzivně zajímal během svých studií filozofie a také přeložil jeho práci "Vom Wesen des Grundes".

  • 27.12.2013
  Wadjda (2012)

  - Režisérka v rozhovoru pro The Daily Show uvedla, že kvůli zákazu pro ženy hovořit s muži, kteří nejsou jejími příbuznými, musela režírovat z dodávky přes vysílačku.

  • 26.12.2013
  30 minut po půlnoci (2012)

  - Deník Independent informoval 11. prosince 2013 o tom, že organizace Judicial Watch získala deklasifikované dokumenty od CIA, které se týkaly interního vyšetřování vynášení informací filmařům. Z nich vyplývá, že se bývalý šéf CIA Leon Panetta nedopatřením odhalil scenáristovi Marku Boalovi jméno velitele zásahové jednotky, která zabila Usámu bin Ládina. Mark Boal se k této informaci dostal tak, že byl přítomen Panettově proslovu ve vrchním velitelství CIA, i když podle Panetta v dokumentech prohlašuje, že o jeho přítomnosti nevěděl a že k tomu neměl oprávnění. Deklasifikované dokumenty čítají 200 stran a některé pasáže jsou cenzurované.

  • 26.12.2013
  Špinavý trik (2013)

  - Původní verze scénáře od Erica Warrena Singera byla v roce 2010 na osmém místě žebříčku nejlepších nezfilmovaných scénářů. Natáčení se nakonec ujal David O. Russel, který jej přepracoval. Konečná verze se liší především ve stylizaci postav, záměrem bylo karikovat skutečné účastníky aféry.

  • 23.12.2013
  No Man's Land (2013)

  - Produkce filmu byla dokončena začátkem roku 2010, ale do kin se kvůli zdlouhavému dohadování s cenzory o násilných scénách dostal až v únoru 2013. Podle čínských médií byla premiéra odložena šestkrát. Režisér sám uvádí, že si s úpravami filmu dal jeho tým velice záležet, aby nezklamal fanoušky.

  • 19.10.2013
  Velmistr (2013)

  - Režisér Wong Kar-wai, který podle vlastních slov něměl hlubší vědomosti o světě bojového umění, se na natočení filmu připravoval sedm let. Tři roky strávil výzkumem různých škol bojového umění a rozhovory s různými mistry. Wongovi podle vlastních slov šlo o znovunalezení moudrosti a hodnot kung-fu, které se v dnešním světě ztrácí.

  • 16.9.2013
  Cosmopolis (2012)

  - Rothkova kaple, kterou chce Eric Packer (Robert Pattinson) pro sebe za každou cenu získat, se nachází v Hustonu. Je v ní čtrnáct Rothkových obrazů, z toho tři triptichy. V roce 2000 byla kaple zařazena na seznam kulturních památek.

  • 10.9.2013
  The Fountainhead (1949)

  - Brad Pitt o románové předloze pro "The Fountainhead", jejíž autorkou je Ayn Randová, prohlásil, že je "tak hutná a komplexní, že by z ní měli udělat šestihodinový film."

  • 28.8.2013
  Kořeny (TV seriál) (1977)

  - Spisovatel Harold Courlander zažaloval tvůrce seriálu za plagiátorství jeho knihy "Afričan", která vyšla v roce 1967. Autor románové předlohy Roots Alex Haley přiznal, že plagiarizoval části Courlanderovy novely. Spor byl ukončen mimosoudním vyrovnáním.

<< předchozí 1 2 3