Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Pohádka
  • Akční

Labyrint srdce (1961)

Zvláštní film. Nemám žánr dramatu ráda, protože většinou špatně končí. Nebudu ani posuzovat nakolik příběh odpovídá pravdivé realitě té doby, protože co se týče pravdivosti, nemohla bych z tohoto hlediska hodnotit žádný film. Autor se vždy snaží diváka získat napínavou historkou bez ohledu na to, nakolik odpovídá skutečnosti. Málokdo ví, jak to tenkrát doopravdy bylo. Oceňuji herecký výkon Marie Vášové v roli zoufalé matky. Takové herectví už dnes není k vidění. Člověk její smutek a naději prožívá s ní. Černobílá verze filmu podtrhuje atmosféru bezútěšnosti té doby. Není to až taková agitka, bezmocnost občana vůči byrokracii je ukázána celkem pravdivě.

Leť, ptáku, leť! (1978)

Mám moc ráda tento nestárnoucí příjemný rodinný film, který dýchá prosluněnou letní prázdninovou atmosférou a pokud mám čas, ráda se na něj vždy podívám znovu. Je natáčený skoro celý v krásné tatranské přírodě. Připomíná mi letní prázdninové podnikové tábory a seznamovací středoškolské tábory na Jablůnce. Taky mi připomíná školní zážitek, kdy se spolužáci snažili žertem vyhodit třídního šprta jménem Drozd z okna s výkřikem : Leť, ptáku, leť! Žádná šikana, jen legrace, bylo to v přízemí. Ve filmu je cítit mládí, dobrodružství, humor a radost ze života. Současné děti nebudou mít mnoho vzpomínek na školní léta, snad jen, jak seděly na lavičce v parku a bušily do mobilu.

plakát

Tajuplný ostrov (1973) (TV seriál)

Dle mého názoru dosud nejzdařilejší filmová verze stejnojmenného Verneova románu i když jako nejpřesnější zpracování příběhu bych hodnotila stařičký ruský film z roku 1941. Obsazení Omara Šarifa jako kapitána Nema byla skvělá volba. Je to velmi charismatická osobnost a dodala seriálu, který jako velkou vadu na kráse postrádá tajemnost knižní předlohy, heroický rozměr. Některá přidaná technická vylepšení a novinky spíše posunuly příběh do modernější doby, ale ubraly mu na atmosféře dobrodružnosti a na kouzlu klukovské robinsonády. Možná, že tento film přiměje některé diváky k přečtení skvělé knihy. Snad se příběhu jednou ujme nějaký schopný tvůrce a natočí kvalitní dílo více odpovídající odkazu tohoto vizionáře.

plakát

Tajuplný ostrov (2005) (TV film) odpad!

Velmi nerada dávám odpad, ale toto je pomsta ve jménu mého oblíbeného autora dobrodružné literatury Julese Vernea, který už nežije a nemůže se proti takovému hanobení svého díla bránit. Jak si to někdo může dovolit? Kde jsou ochránci autorských práv? Příběh naprosto ignoruje základní myšlenku díla a to přežívání skupinky rozdílných lidí vlastními silami na opuštěném ostrově s tajemným kapitánem Nemem kdesi v pozadí. Tvůrce tohoto klenotu využívá pouze jména z románu k popularizaci svého neumětelského díla, když už nemá vlastní fantazii. Příběh se vleče, je nudný a velmi primitivně kopíruje různé prvky z jiných sci-fi filmů. Vzpomínám si, jak jsem jako dítě seděla u rádia a se zatajeným dechem poslouchala četbu tohoto románu na pokračování. Herecké obsazení je zajímavé, stejně jako prostředí ostrova, na němž se natáčelo, ale to je tak všechno.

plakát

Lino Ventura – Ital v Paříži (2017) (TV film)

Zdařilý dokument o herci, jehož filmy jsou pro mne zárukou kvality. Scénáře si pečlivě vybíral. I když to byl tvrdý chlapík, vždy stál na straně práva a spravedlnosti. Pokud se rozhodl pro účinkování, pak zde je jistota, že divák nebude zklamán. Dokazuje to vysoké hodnocení všech filmů s jeho účastí. Zaujal mne jeho odpor k milostným scénám ve filmu. Tvůrci se většinou domnívají, že i do detektivek a akčních filmů tyto scény patří i když v příběhu nemají místo. Měl pevné zásady a způsob tichého hraní odkoukný zřejmě od Gabina. Jeho názory, životní postoje a některá méně známá fakta ze života v dětství i sportovní úspěchy v ringu jsou pro mne cenným sdělením a zvyšují můj respekt k jeho osobě.

plakát

Elvis Presley: Havaj 1973 (1973) (koncert)

Elvisův koncert na Havaji patří k tomu hudebně nejlepšímu, co jsem kdy viděla. Elvis zde nejen dobře zpívá své skvělé melodické písničky, ale ještě i dobře vypadá. Jeho pohyb na pódiu už nemá tu dynamiku, jako v mládí, ale taky mu v pohybu ještě nepřekáží jeho pozdější nadváha. Trochu mi vadil jeho upocený obličej, ať už způsobený vlivem alkoholu nebo drog. Byla na něm patrná únava a jakési vyčerpání, ale i tak mělo jeho vystoupení vysokou úroveň.

plakát

Rychle a zběsile 8 (2017)

V akčním žánru představuje tento snímek pro mne v současnosti špičku. Je dynamický od začátku do konce. Herecky dobře obsazený, jen těch holohlavých chlapíků je tam přespříliš. Blíží se čas, kdy mužské vlasy budou raritou. Děsí mne myšlenka, že časem nové technologie dojdou tak daleko, že už to nebude jen sci - fi a atomové nálože se budou nosit v kufříku. To už tady, jak doufám, nebudu já.

Lakomec (1978) (TV film)

Tento televizní záznam je skvěle herecky obsazený, excelentně zahraný se slušnou výpravou a krásnými kostýmy. Existuje řada verzí a pro každého herce je výzvou Harpagona ztvárnit po svém. Srovnávání se vyhnu, ale nezastírám spokojenost.

plakát

Slunečná - Úkoly tisíce a jedné noci (2021) (epizoda)

Kdepak máme čarodějnici Bětu, aby nám smrtelně nemocného Jakuba dotykem ruky vyléčila? Taky si zahraji na vědmu. Možná to byla jen mylně stanovená diagnóza. V sanatoriu se to určitě vyšetří, nebo že by se toho ujal místní felčar z ordinace uprostřed vesnice? Do toho ještě ti vyčúraní Pražáci, kteří pod vedením Pupíka dělají z venkovanů blbce. To se jim určitě nevyplatí. Stavební povolení jsou zde ještě přísněji hlídaná než ve městech. Jde o ornou půdu. Už se těším, jak to dopadne.

Poločas štěstí (1984)

Nevzpomínám si, jestli jsem už někdy tento film viděla. Je to sice už retro, ale musím pochválit pohodovou dobovou atmosféru i herecké výkony dvou hlavních představitelů, jakož i lokalitu, výpravu a kostýmy. Snímek mi připomenul řadu osobních zážitků. Při poslední Spartakiádě jsem s kolegyní procházela sportovci nabitou Prahou a hledala odpočinek a posezení u kávy na Václaváku. Všude bylo plno a tak jsme si obě řekly, že když už jsme tu, najdeme i něco dražšího. Vešly jsme do hotelu Evropa v dolní části náměstí. Venku horko a plno lidí, uvnitř klid a pohoda i volné posezení. Jen jsme se usadily, přišel za námi číšník s tím, že spartakiádníky nesmějí pouštět dovnitř ani obsluhovat, že by měli problémy s policií. Moc nás to, neznalé holky z Moravy překvapilo, protože jinak byla Praha vůči nám velmi pohostinná. Později jsme se dověděly, že je to gay bar. Proto mi Čejkova travesty šou nepřišla přes čáru. Obraz doby byl vcelku výstižný.