Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Akční
  • Horor

plakát

Osvoboďte Britney Spears (2021) (TV film)

Tak jo, nejdřív jsem tomuhle výtvoru dala tři hvězdičky, ale po pár dnech přemýšlení o tom, co jsem to vlastně viděla, snižuji na dvě hvězdy. Pohled na Britney hlavně z perspektivy jakýchsi aktivistů, kteří o jejím soukromí nevědí ani co by se za nehet vešlo, a novinářů, kteří do jisté míry mohou za to, jak to s ní dopadlo. Co si budeme, kdo z vás by byl nadšený a psychicky v pohodě, kdyby jste měli denodenně za zadkem paparazzi, kteří se předhánějí, kdo udělá víc skandálnější fotku, aby si do Britney mohli zase trochu kopnout a ještě za to dostat pěknou sumu peněz? Jediný, kdo k životě Britney mohl něco říkat, byla její chůva, které se ale ve finále dostalo žalostně málo místa. Je škoda, že se k celé situaci opatrovnictví nevyjádřili další její blízcí, například sestra či matka. Ale co jsem tak pochopila, mají o tom zakázáno mluvit jak oni, tak samotná Britney. Aneb právo v Americe. Podtrženo, sečteno - možná tak z 10 % jsem se já osobně dozvěděla něco nového, zbytek jsou jen takové výštěky do tmy, které si může každý přečíst třeba na redditu a nemusí si pouštět tenhle pseudodokument.

plakát

Muzikál z léčebny (2019) (amatérský film) odpad!

Tak dobře, no. POZOR, komentář obsahuje spoilery! "Před půl rokem v jednom městě..." aneb bylo, nebylo a naprosto nezáživná úvodní scéna, kterak mladý perspektivní muž nastupuje do zapadlého kanclu bůh ví kde, futruje se bagetou a zapíjí to jistě kvalitním lahváčem. Načež následuje velmi dramatická scéna "A ven!" A pozor, to je teprve začátek! Ocitáme se u druhého protagonisty na pracovišti úřadu práce, ohromná junda (minimálně úřednice se dobře baví). Po návštěvě pracáku mám taky vždycky chuť si cvaknout, ale tady to povýšili na úplně jiný level - naprosto úchvatná scéna s vyžunknutím krabicáku za 12 sekund (fakt, počítala jsem to). Já osobně bych hodila šavli už v půlce, ale týpek má fakt výdrž, to se musí nechat. Nějaký čas není nic, co by stálo za zmínku (možná manželka se sekyrkou, ale žádné drama / thriller se bohužel nekoná, tak nic) a pak tu máme noční scénu s hříšným tancem s popelnicí s perfektně zaostřenou kamerou a v závěru převoz na záchytku (všimli jste si, že jsem jak barbar použila ve větě třikrát předložku "s"? Ha!). Následně se oba naší protagonisté setkávají na základce či v mateřince (ehm, pardon psychiatrické léčebně) a jsme svědky další dramatické scény, za kterou by se nemuseli stydět ani tvůrci Kill Billa. Oceňuji alespoň reálné ztvárnění skupinové terapie, to mají hoši u mě jedno malé nevýznamné plus. V dalších minutách zase nevidím nic, co by stálo za zmínku - jen jakýsi doják, pronásledující maxi lahváč, rozkydlé těstoviny s párkem ve školní jídelně a nakonec paskvil bůhvíčeho (ta animace, jako wtf, proč?). Přetáčím, sorry jako. A prosím povězte mi, v jaké protialkoholní léčebně se provádí klystýr a proboha proč? Ale rozumím, naše filmové duo do tohohle veledíla prostě potřebovalo nacpat nějakou šokující anální scénu, aby těch sr*ček nebylo málo. Závěrečný útěk z léčebny a nečekaný skon jednoho z hlavních protagonistů před nerozjetým autem tomu nasadil korunu. Celý tenhle počin na mě působí jako když byli tvůrci konstantně nejenom pod vlivem alkoholu, ale asi nějakého lepšího matroše, jinak si nedokážu vysvětlit ty úžasné herecké výkony, přesné pasování do textu, úžasnou choreografii a v neposlední řadě naprosto geniální animaci, jak z repertoáru Dády Patrasové. Pánové, díky! Během sedmi dlouhých let vzniklo něco, z čeho se nikdo z nás dlouho nevzpamatuje (pardon, chci říct, na co nikdo z nás nezapomene, ale ono to ve finále vyjde nastejno).

plakát

Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil (2021) (TV seriál)

Tenhle případ jsem celkem hodně sledovala a od začátku jsem měla za to, že to nebyla jen pouhá náhoda nebo dokonce sebevražda. Přece jenom hotel Cecil má dost divokou a kriminální historii. A když člověk ještě vezme v potaz některé podobnosti s dříve natočeným hororem Temné vody, řekne si, že je to přinejmenším divné. Dokument sám o sobě je vcelku dobrý, jen je roztahaný o vyjádření různých youtuberů (kteří s tím neměli zhola nic společného, jen si na tom případu honili sledovanost a hráli si na kriminalisty, psychology a v neposlední řadě patology) a záběry z jejich "šmejděníčka" na místě činu, aby toho nebylo málo a měli na svůj kanálík další senzaci. Místo toho mohli třeba dát prostor spolubydlícím Elisy, které s ní byly po čas jejího pobytu vlastně nejvíce v kontaktu a které se v dokumentu ani neukázaly. Místo toho nám ukázali podivný páreček z hotelu, který popisoval, jak jim šmakovala voda z nádrže, kde už se tou dobou "koupala" několik dní mrtvá Elisa. *SPOILER!* Děvče opravdu nebylo psychicky v pořádku, co si budeme, ale i tak mi na tom celém i po zhlédnutí tohohle dokumentu něco nesedí. Neříkejte mi, že v den zmizení hledá policie kolem nádrží (+nad nimi krouží vrtulník s termovizí), z nichž údajně měla být jedna otevřená (protože ačkoliv se v tisku a médiích chybně uvádělo, že víko bylo zavřené, bylo prý celou dobu otevřené) a nikoho nenapadne se podívat dovnitř? Buď je to v té chvíli opravdu nenapadlo a na veřejnost unikla chybná informace, se kterou se vyrojila také řada konspirací, a nebo to ve skutečnosti bylo tak, jak se všude uvádělo, a nyní je snaha o to, aby se případ konečně uzavřel a veřejnost se jím přestala zabývat. Prostě holka byla psychicky labilní, měla halucinace, vyšplhala po žebříku přes okno na střechu k nádržím, do které si vlezla, aby se schovala před nebezpečím v její hlavě, protože se takhle přece ráda doma schovávala pod postel. No, dobře, ale vlézt si do nádrže plné vody už je trochu jiný level, ne? Dále ani nezmínili, že se její mobilní telefon nikdy nenašel (i když ok, to v tomhle hotelu asi není nic zvláštního, tam se bude krást o sto šest). *KONEC SPOILERU* Ať tak či onak, dokument je rozhodně zajímavým vhledem do případu, ačkoliv by ve finále mohl mít klidně o jeden nebo dva díly méně, takhle to bylo zbytečně natahované a již řečené informace jen dokola omílané v různých verzích. Silnější 3 hvězdy.

Chuckyho kult (2017)

Jakože na tupost a nelogičnost chování hlavních postav jsem si v hororech už celkem zvykla, ale tady to bylo do oči bijící. Psychiatrickou léčebnu hlídá venku celkem jeden! maník a celé oddělení jedna sestra a ještě sedí šikovně zády ke všem pokojům, tak aby ji mohl kdokoliv a kdykoliv sejmout. Ach jo. SPOILER: A několik panenek Chucky a nově převtělení do lidí na lusknutí prstu? Vážně? Chuckyho kult jsem si pustila víceméně z nostalgie, ale myslím, že žádný další díl nechci z téhle série nechci už nikdy vidět, ani kvůli starým známým hercům.

Pražský student (1913)

„Pražský student“ není čistě hororový film, ale mísí se v něm prvky dramatu a dalo by se říci, že v některých chvílích i komedie (např. ve scénách, kde Liduška pronásleduje Balduina s komtesou - ty jsou opravdu hodně úsměvné:-)). Na svou dobu je překvapující i dvojrole režiséra a herce v jednom - Paula Wegenera, kdy si zahrál jak studenta Balduina, tak zároveň zlého dvojníka. Překvapující je hlavně z toho důvodu, že po obrazové stránce není poznat, že se jedná o filmový trik. Myslím, že tvůrci nemohli pro postavu Balduina vybrat lépe. Se stupňující se atmosférou je výraz Paula Wegenera jako zlého dvojníka čím dál víc „psycho“ a celý zážitek umocňuje dramatická scéna na konci filmu se záběrem na Balduinův hrob. Tento film je příběhem jak o nešťastné lásce, tak o chorobné touze po penězích, pro které by člověk udělal cokoliv, jen aby získal, co chce. Chudý student Balduin v tomto případě podepsal smlouvu s ďáblem. Ďábla zde symbolizuje postava dobrodruha Scalpinelliho, který si v podstatě přivlastní polovinu jeho duše (odraz v zrcadle – zlé dvojče). Prostřednictvím zlého dvojníka se pak snaží získat celou Balduinovu duši, což se mu v závěru skutečně povede. Chápu, že pro diváky v tehdejší době muselo být toto dílo opravdu silným zážitkem, proto si zasloužilo zařazení do hororové kategorie. Z filmu na mě čišela přímo divadelní atmosféra (kulisy zámku s přímým vstupem do lesa; chování herců), kdybych nevěděla, že se děj odehrává na plátně, přísahala bych, že sedím v obecenstvu a pozoruji dění na jevišti. Možná se jednalo opravdu o divadelní herce, ale tuto informaci jsem nikde nedohledala.

plakát

Hasič u Folies - Bergere (1928)

Krátký humorný snímek zachycující stav v opilosti v kombinaci s chlípnou myslí. :)

plakát

Pour la fête de sa mère (1906)

Zajímavý snímek, v němž se ukazuje, že už v roce 1906 měli Francouzi smysl pro černý humor.

plakát

How It Feels to Be Run Over (1900)

Pro lidi to musel být v té době šok, ale to je tak jediné, co si z tohohle kraťasu divák odnese.

plakát

Violetta (2012) (TV seriál)

Prostě klasická telenovela. Člověk se u toho občas alespoň pobaví. :-)