Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Krimi
  • Animovaný

Deníček (32)

Vary a já 2.0

Komentáře k filmům jsou jedna věc, dojmy z filmového festivalu očima člověka, který nemá rád festivaly, nemá rád lidi, a nemá ani nijak zvlášť rád divný filmy, ale možná budou přece jen výživnější.

 

Den 1.

Nejstudenější den letošního léta nemohl přijít v lepší čas, zejména, když jsem si ráno před odjezdem chytře říkal, jak ušetřím místo v kufru, když si nevezmu ani jednu mikinu.

Vrcholem dne bylo každopádně odpolední ubytování, kdy jsem okamžitě padl do postele a pustil si předposlední epizodu 4. řady Stranger Things. Je to naprostá pecka a největší chyba tohohle festivalu je, že nikdo neoslovil Netflix, aby ty dvě poslední epizody uvedl tady v kinech. Obří škoda.

Nicméně finále muselo počkat, protože Cronenberg volal. Teda ještě před ním volala jistá Atlantida, na kterou jsem šel takříkajíc naslepo, jen abych zabil čas před Zločiny budoucnosti. A byla to premiéra rovnou dvojitá, protože jsem hned na svém prvním filmu byl svědky prvního masivního exodu z kina. Konstantní interpretování děje ve filmu o mladých Italech zblázněných do motorových člunů, který byl jakousi italskou artovou odpovědí na Rychle a zběsile 3 s výbornou audiovizuální složkou, ale naprosto úmornou závěrečnou desetiminutovkou holt nebyl pro všechny.

Pořád to nicméně bylo lepší, než zločiny současnosti, mezi něž patří kromě jiného asi dovolit Cronenbergovi točit bizáry za pár mega a tahat do nich tak dobrý herce. Jako ne no, bez atmosféry, bez vnitřní logiky, bez náboje, a ještě navíc v šílenou hodinu. Tohle bych ale nejspíš nespolknul ani ráno po prvním kafi. Furt to ale asi bylo lepší než následovná cesta domů skrz opilý davy lidí před Thermalem, což mi akorát připomnělo, proč tu z toho mám vždycky tak rozpačité dojmy. Zítřejší filmy totiž asi budou lepší, party davy ale budou stát za hovno pořád.

 

Den 2.

Hned ráno mi došlo, jak moc špatný nápad byl tenhle zápisník. Na mazání je ale pozdě, už jsem too deep, takže to budeme muset dojet. Sorry. Ale aspoň dnes můžu začít tím nejlepším - i když jen těsně.

Řeč je pochopitelně o finále Stranger Things, které jsem si dal hned ráno, užíval si každou vteřinu, několikrát si pobrečel, a posléze jen těžko akceptoval fakt, že nemůžu okamžitě koukat dál. Doufám, že moje děti jednou budou mít tenhle seriál za stejnou life-shaping modlu jako jsem měl já v dětství Star Wars nebo Pána prstenů.

Ve Varech se každopádně po včerejšku konečně vyčasilo, navíc jsem vyrážel nabuzený epickým zážitkem, takže mě ani moc nestresovalo, že se tu od včerejška počet lidí na každém kroku zhruba ztrojnásobil. Jako první projekce nás pak čekala válečná sonda Mariupol 2, při které jsem celou dobu myslel pouze na dvě věci.

a) Putin je zmrd
b) všem rusofilním zmrdům (a že jich je požehnaně i tady) bych přál zažít to, co zažívají Ukrajinci u sebe doma

Dokument samotný nejde a ani nechci hodnotit, musí se však vidět. Hned na to jsem ale narazil na první chybu ve svém plánování - místo půl hodinky volna na oběd jsem se musel přehlídnout a tak jsem sotva vyšel ze sálu a už mi začínala vedle projekce Felliniho Silnice. Mistr musel prominout, ale s prázdným žaludkem bych další dvě hodiny nevydržel. 

Rázem se mi tak ale uvolnilo celkem dost času - projekce PSH začínala až v 6, čili jsem krásně stíhal cestu zpátky na pokoj a sobotní kvalifikaci F1, ve které pršelo a Verstappen nebyl první. Radost střídala radost.

No a už se skoro blížíme ke zbylým vrcholům dne, ačkoliv nevěřím, že to někoho reálně zajímá. Takže už jen ve stručnosti. PSH Nekonečný příběh byla boží jízda i pro někoho, kdo hip hop příliš nemusí a jméno Orion dnes slyšel poprvé. Skoro jako Poslední představení, když nesnášíte basketbal, ale máte rádi devadesátky. Jako bonus si vedle mě sedla úplně random Jana Plodková, což by trumflo už jen to, kdyby si z druhé strany přisedla ještě Eliška Křenková.

No a den završila parádní projekce ještě parádnějšího filmu Everything Everywhere All At Once. Stejně jako celé kino jsem konstantně brečel smíchy, kroutil se imaginární bolestí a královsky se bavil tou neuvěřitelně nápaditou hitparádou akčních i humorných scén od začátku až do konce, který sice mohl přijít dřív, ale na mém zážitku to jinak nic moc nezměnilo. Jsem rád, že jsem si počkal na kino a doporučuju ostatním, aby udělali totéž.

P. S. Nezávidím uklízečkám v Thermalu, které dnes musely po někom/něčem abnormálním vytírat záchod.

 

Den 3.

Dobrá zpráva, dnes se nestalo absolutně nic zásadního. Vyzkoušel jsem si vstávání na ranní projekci, a nakonec jsem za to docela rád, protože Den otců byl zajímavou oslavou matek. Následovala projekce Fucking Bornholm, svým způsobem taktéž oslavy matek a zároveň mého zatím nejoblíbenějšího filmu z Varů - fakt nechcete vytočit ženskou, která už od začátku filmu vypadá, že toho má posledních deset let tak akorát po krk.

Dovolenkovou noční můru následovala pro jistotu noční můra skutečná, a to přehledný pohled na vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně a následné seismické otřesy slovenskou mocenskou strukturou. Kdo neví nic, nebo ví, ale málo, bude zírat s pusou dokořán, co všechno si morálně shnilí šmejdi dovolí.

Den pak završila slavností premiéra Slova, ke kterému jsem se ale víc než dost vypsal v komentáři a zbytek si ještě schovám do recenze na Moviezone. Tím končím dnešní poznatky a jdu si pustit záznam nedělního závodu F1.

 

Den 4.

Den, který se nesl v duchu ženské emancipace - trojblok, i když možná dokonce čtyřblok filmů Trojúhelník smutku, Hodně štěstí, pane Veliký, Rabiye Kurnazová vs. George W. Bush a nakonec Podezřelá mě vyloženě fascinoval svojí tematickou podobností, ačkoliv byl každý film o něčem trochu jiném a vyprávěn trochu jinak.

Co se Varů samotných týče, i tak extrémně nespolečenský člověk jako já si to tady po pár dnech musí oblíbit. Sice mě už včera stihla migréna díky počasí, náloži filmů i dalších stresů, ale už pomalu přemýšlím, že si to za rok celé zopakuju. Zítra už každopádně přijde jen krátké shrnutí a tím asi poznatky k festivalu z mé strany končí. Díkybohu. 

 

~ průběžně aktualizuji ~

Stranger Things počtvrté

A já myslel, že Obi-Wan měl epickej trailer...

Nejoblíbenější knihy

 

 Špinavý kšefty na North Ganson Street (C. Zahler)

 Rychlopalba, Křížová palba (Š. Kopřiva)

 Harry Potter (J. K. Rowling)

 Wacraft: Válka prastarých (R. A. Knaak)

 Arthas: Zrod krále lichů (C. Golden)

 Američtí bohové (N. Gaiman)

 Nikdykde (N. Gaiman)

 Hollywood (C. Bukowski)

 V horách šílenství (H. P. Lovecraft)

 Kronika královraha (P. Rothfuss)

 Jednotka (D. Winslow)

 

 ~ postupně aktualizuji ~

The Batman

 Jsem jednoduchý muž. Vidím Batmana a rozzářím se.

Sem zkusil stříhat...

 ...a jak se můžete sami přesvědčit, na práci u filmu to zatím není ;D

Herní koutek aneb věci, co mě dostaly

 2022:

 Destiny 2 (PS5)

 Divinity II: Original Sin (PC)

 

 2021:

 Cyberpunk 2077 (Panam v tanku) (PS5)

 Returnal (you will die a lot) (PS5)

 

 2020:

 The Last of Us Part II (nejlepší film roku) (PS4)

 Ghost of Tsushima (první a poslední akt) (PS4)

 

 2019:

 Star Wars: Jedi Fallen Order (PS4)
 

 2018:

 God of War (PS4)

 Red Dead Redemption 2 (PS4)

 Life Is Strange (PS4)

 

 2017:

 What Remains of Edith Finch (PS4)

 Uncharted: The Lost Legacy (PS4)

 

 2016:

 Uncharted 4: Thief's End (PS4)

 Witcher 3: The Wild Hunt (PS4)

 The Last of Us (PS4)

And so it begins...

 

 Three Rings for the Elven-kings under the sky,
 Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,
 Nine for Mortal Men doomed to die,
 One for the Dark Lord on his dark throne
 In the Land of Mordor where the Shadows lie.
 One Ring to rule them all, One Ring to find them,
 One Ring to bring them all and in the darkness bind them
 In the Land of Mordor where the Shadows lie.

 

 https://twitter.com/LOTRonPrime/status/1096408805905117185

And so it begins...

Random inspirace od mistra Bukowského

 

 A takhle se to dělá.

Styl je všechno.

 

 Text, který byl potřeba napsat. Díky pánové a dámy, bylo to s váma krásný.

 

 Kult: Mad Men

Styl je všechno.

Ovládací panel
97. nej uživatel Česko
221 bodů

Reklama

Reklama