Kosti a skalp (2015)

// It is the official opinion of deputy do_Od, that this movie was pretty fucking good. Se vší vážností, špinavej western, kterej mi brnkal na všechny ty správný struny. Kurt Russel s plnovousem? Check. Patrick Wilson, kterej roli od role nabírá na sympatiích? Check. (P.S. věděl jsem, že ho budu mít moc rád už od A-Teamu, kdo z vás tohle může říct ) Lili Simmons? Check. Nekompromisní arogantní šmejd se vší dovedností, které je pro takovou povahu potřeba v podání starýho dobrýho Jacka? Check. Lili Simmons? Double check. A nakonec, napříč vší logice, šťastnej happyend a vynikající dialogová výměna mezi soon-to-be-dead šerifem a jeho zástupcem o vyřizování pozdravů manželkám. No zastřelte mě, kdybych tomuhle nenapálil 10/10 a nešoupl si to mezi topku letošního roku a dost možná i žánrovou špičku obecně. K poetice mistra Sergia to má daleko, stejně tak jsem tady neslyšel žádného druhého Morriconeho, ale zatraceně, tohle bylo přesto ták dobrý.

Já, Earl a holka na umření (2015)

// Meh, tomu říkám cheap trick. Nemám příliš v lásce filmy, které mi lžou, jenom proto aby ve mě něco vyvolaly. Vnímám to trochu jako berličku, nicméně tu a tam se najdou výjimky, u kterých jsem ochoten to odpustit. V případě Me & Earl & the Dying Girl za to může ani ne tak miloučký příběh, sympatický casting nebo pohodový soundtrack, jako spíš ten úžasný nápad s přetáčením filmových klasik do jakýchsi pseudo-parodických teenage verzí, které byly v každém ohledu jednoduše dokonalé. Jo, to mě dostalo. Všechno ostatní už jsem někdy, někde viděl a upřímně, příliš to se mnou neudělalo. 7/10 je fér :)

Terapie - Série 1 (2011) (série)

// První díl: Chci být terapeut. Ve druhém už ale podle všeho nehraje Táňa Pauhofová, takže se asi budu muset začít soustředit i na jiné aspekty téhle minisérie. Zatím solidních 7/10.

Titanic (1997)

// "Draw me like one of your french girls." Inu, legendární film musí mít legendární hlášky. A není nic špatného na tom, si jeho legendárnost čas od času připomenout. Se sklenkou vína. Doma. Sám. Okay.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

// Válka proti drogám pokaždé začíná doma. Ať už jste kdokoliv, kdekoliv a kdykoliv - pokaždé platí to samé. Soderberghova zpráva je jasná, problém je, že je možná až příliš jasná. Možná kdyby se v tomhle ohledu tlačilo míň na pilu, kladl se větší důraz na to, aby si divák mohl sám určitě věci domyslet, ubralo se na šťastných náhodách a celá linka s prominentní školačkou, která spadne do drog, dostala o něco lepší motivace, než "..I guess I'm angry.." pak by to vyznění fungovalo lépe. Takhle to byl sympatický chaos měnící se v až příliš čistý obrázek o tom, že všichni jsme idioti točící se v kruhu, ze kterého není cesty ven. V tomhle směru se mi Sicario líbilo podstatně víc. Nehledě na to, že to bylo z mého pohledu až příliš dlouhé - zbytečně. Řemeslně super, příběhově slabota, finální obrázek zklamání. Sorry, Stevene a spol. 6/10

Samotáři (2000)

// To je tak, když jdete po dlouhé době do kina na český film od jednoho z mála tvůrců, který podle vás za něco stojí a sejme vás to tak, že pak nechcete koukat na nic jiného. Naštěstí v případě Samotářů to je i fakt, že vidět je jednou, kouskovitě, před bůhvíkolika lety, vzhledem k mému zájmu také není zrovna sláva... ne, jinak. Je to kurva ostuda. A co že jsem si z toho dnes odnesl? Tak třeba to, že takový film můžu bez nadsázky označit jako zlomový. Je to český milník, velká generační výpověď, příběh sedmi lidí, který dokáže napsat jenom člověk, který je v prvé řadě inteligentní, zkušený a osobitý a v té druhé (protože bez ní by to nešlo) zatraceně talentovaný. A tím vším Petr Zelenka očividně je, protože tohle je jednoduše testament, který se ve své době trefil absolutně do černého. Ale víte, co je na tom úplně nejlepší? Píše se rok 2015, přichází nová generace, tentokrát už jí jsem součástí, a je pomalu na čase, abychom si udělali výpověď novou. Vlastní. A dost možná ještě smutnější. Pravdou totiž je, že jsme se za těch patnáct let *vůbec* nic nenaučili a pořád málo hulíme. (a protože jsem ten komentář měl utnout už někdy kolem trefy do černého, nebude snad nikomu vadit, když ještě v závorce pochválím režiséra Davida Ondříčka a kameru Richarda Řeřichy - jehož jméno si odteď zapamatuji, bez nichž by to taková pecka taky určitě nebyla. Díky!) 10/10

Sicario: Nájemný vrah (2015)

// To je tak, když se sejde nejlepší Villeneuve, nejlepší Sheridan a nejlepší Deakins. Film, který je s každým dalším zhlédnutím lepší a lepší.

Sunshine (2007)

// Definice "osvětlenějšího Vetřelce" je v tomhle případě celkem přesná a zároveň všeříkající. Vynikající hudba, senzační vizuál, slabší příběh a vyloženě zoufalé vyznění. Zoufalé ve smyslu - viděno 100x předtím & not impressed. 6/10

Fargo (1996)

// Oh yah. Po úvodním díle druhé řady Farga jsem už neodolal a musel se konečně podívat, kde to všechno začlo. Vítejte v Minesotě, zemi věčné zimy, srandovního akcentu a fakt moc milých lidí (kteří ale pouze vypadají mile, do cesty za štěstím bych se jim být vámi nepletl). Coeni to trefili už tehdy, stejně jako mi sedli pokaždé i ve zbytku jejich filmů, takže už je asi konečně na čase jednoho z nich šoupnout k těm mým oblíbeným pisálkům, u kterých se dá vždycky skvěle inspirovat. Co se Farga - seriálu týče, jsem moc rád, že tenhle krvavý, černohumorný svět žije dál a stále někdo přichází s novými a novými historkami, ze kterých člověku běhá mráz po zádech. Beru to jako takový moderní, sněžný pulp. A hrozně to žeru!