Starosta Kingstownu - Starosta Kingstownu (2021) (epizoda)

// Dva díly a pořád nevím, o čem vlastně Sheridan píše. Doufal jsem v Jednotku od Winslowa z vidlákova, ale to Kingstown tak úplně není. Je to špinavé drama z města, kde je hlavním byznysem provoz věznic, všichni jsou zde zkorumpování a nikdo s tím nic nedělá. Navíc to zcela postrádá nějakou hlavní zápletku, která by to táhla, a byť je Renner v hlavní roli celkem cool, jeho postava prostě není moc zajímavá, ostatně to samé pak platí o všech s výjimkou jediné, které se ale tvůrci pro změnu zbaví už v prvním díle. Je to prvotřídně natočené i zahrané, o tom žádná, a několik scén je extrémně vtahujících (striptýz, poprava), ale na úvod to teda vyložilo překvapivě málo. Nicméně je to Sheridan, takže tomu dám šanci minimálně do konce řady.

Red Notice (2021)

// Filmovej ekvivalent mekáče. 5/10

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

// Definice pojmu generická omalovánka. Eternals ukázali, že Marvel má na víc, Shang-Chi zase, že ne celé MCU stojí za pozornost. Souboje dobré, hlavní hvězda ale postrádá jakékoli charisma a druhá polovina byla na úrovni loňské Mulan. Big uff. 5/10

Arcane: League of Legends - Tak vás tu vítáme (2021) (epizoda)

// Skvělá animace, a teď si představte, kdyby takovou péči dostaly IP jako Warcraft nebo Diablo, který na rozdíl od League of Legends opravdu mají co vyprávět. V tuhle chvíli je to pro mě jako spin-off Love, Death & Robots roztaženej do čtyřicetiminutových epizod. Chytám se jen rámcově, baví mě na to koukat, ale na zadek si z toho nesedám. Po úvodních třech dílech 7/10.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

// "World’s a hungry place. And the darkest things are the hungriest.“ James Wan? Kdepak, za mě je novým králem poctivých dospělých hororů Mike Flanagan. Doktor Spánek pak sice nebude jeho nejkomplexnějším dílem (tahle výsada patří Midnight Mass), za to je ale rozhodně nejzábavnějším. Protože jak kingovky normálně nemusím, tak tady jsem si jako zarytý fanoušek Neila Gaimana přišel na své. Doktor Spánek totiž čerpá to nejlepší ze všech tří tvůrců, takže tady najednou máme dark urban fantasy s tradičními rysy Kinga (chudáci děti), která díky Flanaganovi během šťavnatých dvou a půl hodin uteče jak voda, postavy se vám zaryjí pod kůži, uvidíte věci, které jste ani netušili, že chcete vidět, a pak se luxusně přeneseme do Kubrickova Overlooku, který je nejen velkou "homáží" samotnému mistrovi, ale ještě navíc dechberoucím finále samo o sobě. Zvedám bradu z podlahy a zoufale se snažím vzpomenout, kdy naposledy mi nějaký filmový horor dal takhle silný zážitek. Možná nikdy. Bravo. 10/10

Finch (2021)

// Film, který vůbec neví, čím chce být, a tak zkouší všechno, od postapo sci-fi, přes survival, horor, až k rodinnému dramatu o předávání odpovědnosti a lidských hodnotách, přičemž ale neexceluje vůbec v ničem. Sapochnik věděl, že Hanks tomu sedne jako ušitej, jenže právě ten strach z riskování na všech frontách nakonec film potápí úplně nejvíc. Za týden si budu pamatovat jen roztomilého robota s ještě roztomilejším psem. 5/10

Tím tvrdší je pád (2021)

// Stylová audiovizuální paráda (hudebně i obrazově je to nesmírně vymazlený) plná skvělých herců s libovým finále, kterou dolů táhne jenom mizerný tempo. To je doslova jediný a zároveň největší problém toho filmu, bohužel až do takové míry, že jsem se při něm fakt místy kopal nudou. Poněvadž to tady ale schytává odpady naprosto zbytečně, a všichni víme proč, dávám o hvězdičku víc. Snad z toho někomu rupne cévka. Edit: Je to prostě cool, zvedám na 7/10.

Eternals (2021)

// Chloé Zhao natočila citlivý rodinný drama, které jako bonus vypráví de facto origin různých bohů (hence ta diverzita) a zároveň origin lidstva jako takového, až po jeho předem plánovaný zánik. Akce je epická, postavy do poslední nesmírně sympatické, zároveň prokreslené, každá si projde svým dějovým obloukem, někdo víc, někdo míň, a záporák tentokrát absentující, protože zlo v tomhle filmu není definované. Všichni mají pravdu, všichni si mohou své prostředky nějak ospravedlnit, a jejich následný střet je na filmu to nejlepší. Není to bez chyb, jak ho mám rád, tak tady byl Harrington fakt navíc, stopáž by se dala ořezat, ale komiksy to uctívá parádně, MCU to otevírá směrem, který je rozhodně vítaný, a hlavně je to to, co většina z nás dlouhé roky chtěla. Něco nového. Sem s tím. 8/10

Paroží (2021)

// Vcelku obyčejný alegorický folk horor postavený na spoustě traumatech (z nichž většina je dávno ohraná), zasazený do zajímavého prostředí vidláckého Oregonu s několika lehkými socioekonomickými zmínkami v pozadí (nejzajímavější aspekt filmu), a konečně obsazený jako obvykle výbornou Keri Russell (The Americans mi fakt chybí...) a tentokrát až moc vyjukaným Plemonsem (po Judasovi jsem čekal, že se z té škatulky konečně vymaní). Moc to nefungovalo a i ta střídmá stopáž se místy dost táhla. Po dva roky starém traileru a předchozích Cooperových filmech jsem čekal víc. 5/10