Lomy

Petr L.

okres České Budějovice

• 20.12.2010  23:25
    Cesta (2009)

Výborná kniha, které film zdatně sekunduje a rozhodně ostudu nedělá! A hlavně látka byla zpracována s ohledem na předlohu poměrně citlivě. I když s blížícím se závěrem film lehce ztrácí dech a spíše by mu prospěla klasická devádesátiminutová stopáž. Atmosférická ponurost, depresivní beznaděj z očekávání nebo spíše neočekávání toho, co přinese další den je hodně silným zdrojem divákovy pozornosti, přestože ve filmu nenalezneme žádné zásadní zvraty nebo složitou překombinovanou zápletku - což osobně spatřuji v tomto případě za velké plus, protože tak zůstal zachován původní ráz díla. Jen bych ještě dodal, že pro fanoušky dnes už starších her Fallout 1, 2 se jedná o povinnost tento film shlédnout,, třeba čistě jen pro srovnání jak by postnukleární svět vypadal :) (i když ironické vtípky zde opravdu nehledejte)

• 4.2.2010  16:53
    Antikrist (2009)

Těžko říci, co chtěl von Trier tímto filmem sdělit a připomenout světu. Ale jisté je, že k tomu zvolil formu v podobě škatulky s názvem Umění. Lineárně v neurčitém čase se pohybujeme s hlavními aktéry fázemi jejich vyrovnání se s nenadálou a možná zbytečnou smrtí, která zároveň posloužila jako odjištění záklopky uvnitř skrývané přirozenosti ženské postavy. To co následuje, lze jen těžko k něčemu přibližovat. Mně osobně svojí atmosférou zaujalo několik scén, především po vizuální stránce, která byla opravdu místy pozoruhodná, ale bohužel převažovalo spíše jen prázdné povzdechnutí nad tím, o co se mistr režisér snažil ve své "umělecké" exhibici, co všechno do filmu chtěl napasovat, čím vším šokovat nebo odbočit od reálných skutečností a v souhrnu tak obohatit svět filmu o stěžejní dílo. Jedná se sice o prostý příběh, což není na škodu a zároveň zvláštním způsobem pojatý, ale vyvolávání emocí zvolenými prostředky mi zkrátka několikrát úplně nesedlo. Domnívám se, že k úspěchu jeho cesta nevedla, že zkrátka jen promarnil svůj potenciál, který se nabízel, a který využil sotva z poloviny. Pravdou asi je, že pokud divák bude dostatečně otevřený, tak že si v Antichristovi ten svůj pohár plný umění najde - nejen po vizuální stránce, ale především po té obsahové. Takových diváků se najde jistě celá řada, já si však do této řady nestoupnu.

• 28.10.2009  10:27
    District 9 (2009)

"Béčkový" film prvotřídní kvality :) Tento film rozhodně není nudný, připomíná spíše vroucí guláš, ve kterém šéfkuchař přehnal množství koření, ale opomněl přitom některé důležité ingredience, respektive jejich správné množství. Nejdříve koukáme na dokumentární pořad zabývající se, či spíše jen popisující sociální problémy v podobě neskrytého rasismu a diskriminace jakožto oficiální politiky státu, což je zvlášť pikantní v souvislosti se skutečnou zemí vzniku filmu. Zároveň sledujeme sci-fi na způsob Dne nezávislosti, Mužů v černém nebo i Lebkounů s úseky filmu Moucha, pokračujeme kombinací nadsázky Hvězdné pěchoty a formou kamery alá Záhada Blair Witch..a končíme akční jízdou div ne ve stylu Komanda ale mírněnou "Černý jestřáb sestřelen" :)) Zkrátka vypadá to na pěknou bláznovinu, ale celé to všechno nějakým záhadným způsobem drží pohromadě, i když řada nelogičností nebo neřešených bodů taky není malá. Ale prostě dobře se na to kouká a já jsem se náramně bavil.

• 18.10.2009  17:54
    Star Trek (2009)

Pro mne jakožto sympatizanta filmových a seriálových počinů ze světa Star Treku musím po dvou hodinách strávených u nejčerstvějšího sourozence říci, že jsem měl čest shlédnout největší filmové zklamání roku. Po všech oslavnými ódami napěchovaných recenzích a komentářích jsem čekal přinejmenším kandidáta na dobrých pět Oscarů. Místo toho jsem koukal na partu sotva odrostlých adolescentů, kteří v Disneyovsky naleštěných kulisách byli snad více cool než svého času parta středoškoláků z Beverly Hills. A místo toho aby šprtali na maturu, tak kdesi v hlubinách vesmíru bojovali proti zlým ošklivým nepřátelům, kteří v neméně ošklivých lodích chtěli zničit vše hezké. Nejde o to, že by film sám o sobě byl špatný, to jistě ne, naopak svojí formou, vizáží, vzhledem zapadá mezi podobné snímky jako jsou Batman, Superman, Terminátor atd., akorát prostě měl nést jiný název. Chvílemi jsem měl pocit, že spíše koukám na pohádkový svět Hvězdných válek, a ne na sci-fi svět, který se vždy snažil tvářit alespoň trochu uvěřitelně...

• 1.6.2009  11:47

Příběh z počátku temného období v Kambodži, kdy začala bestiální nadvláda Pol-Potových Khmérů, která během krátké doby zmasakrovala dva miliony vlastních obyvatel (v zemi, která v té době měla méně obyvatel než současné Česko), a těm ostatním se snažila pomocí permanentní převýchovy "vyčistit" mozek. Celkově části filmu trpí především nevyváženou dynamikou děje. Některé úseky jsou relativně zdlouhavé a ne až tak důležité, na druhou stranu (to platí v případě "putování" hlavního hrdiny) momenty, které ač třeba beze slov, naprosto působivé a s přímým zásahem diváka vtáhnou. Závěrečný Lennonův song přesně vystihuje atmosféru absurdnosti a uzavírá tak děj, i když paradoxně v době natočení filmu stál v čele země stále ten samý člověk..

• 1.6.2009  11:08

Ač jsem přiznivcem sportovních snímků, tak v tomto případě jsem moc nadšen nebyl. I když je to vina spíše protirasistické složky filmu. Nevím nakolik odpovídá děj pravdě, ale moc se mi nezdá, že by v době hutné segregace černého a bílého obyvatelstva došlo k tomu, že se parta bílých fotbalistů dá dohromady s partou černých fotbalistů, všichni se navzájem nenávidí, pak jedou na sportovní soustředění a o týden později při návratu si už v autobuse všichni spolu zpívají veselé písničky jako jedna velká rodina. Nemluvě o dalších věcech v příběhu, které jsou poměrně směšné v čele s tím faktem, že postavou, která vlastně nejvíce rozumí americkému fotbalu, je pětiletá holčička.. Zkrátka mám dojem, že většina mainstream filmů o rasismu vyznívá docela nereálně a má nakonec spíše opačný, než původně zamýšlený efekt. No a pokud je navíc ještě z produkce dílny pohádkotvůrců jménem Disney, tak to asi ani nemohlo dopadnout jinak.

• 6.2.2009  19:17

Je to sice neuvěřitelný, pohádkový a dalo by se říci že i poměrně kýčovitě natočený příběh, ale pokud divák přistoupí na předloženou hru, tak nemůže být nedojat. Je sice pravda, a to může mnoha lidem vadit, že z filmu přímo srší jakási "dokonalost", i když chvílemi celkem dost vyumělkovaná. Je také potřeba dodat, že se tak trochu okatě snaží kopírovat Forresta Gumpa, ale originál je jenom jeden. Člověk se i přes nesmyslný obsah neubrání přemýšlení nad tím, jaké to vlastně asi je - stárnout pozpátku, a přes řadu logických nedostatků je možné si udělat drobet bližší představu:) Je třeba také pochválit herecké výkony hlavních postav, hlavně mě zaujal B. Pitt, který po zcela odlišné roli vygumovaného floutka ve filmu Po přečtení spalte prokázal, že patří do první ligy hoollywoodských herců. Časem možná hodnocení snížím, ale zatím dávám plný počet, i když s fousem.

• 20.10.2008  10:02
    Náš vůdce (2008)

Otázka: "Je v dnešní době možné nastolit diktaturu?" Odpověď: Jednoznačná. V současné době se tato odpověď možná někomu jeví absurdně, ale Die Welle názorně ukazuje, i když poněkud schematicky a zjednodušeně, jak může nástup autokracie vypadat. Třeba prostřednictvím jednoho školního experimentu. Stačí jen vhodit semínka do vhodného prostoru, kde zapustí tuhé kořeny, které už se jen těžko likvidují a navíc, nikdy už se to zcela nepodaří. Tu sílu vše zastavit nenalezne ani hlavní strůjce, který, zde v roli kantora, spíše nevědomky "Vlnu" v takovém rozsahu uvedl do chodu. Film se silným námětem a s neméně silným závěrem, který mohl snadno působit směšně. Naštěstí se tak nestalo.. Hodnotím 4 a půl.

• 20.10.2008  09:57

Po technické stránce dokonalý film, kterému mu lze jen máloco vytknout. Ale z hlediska příběhu, jeho temnoty či proklamované propracovanosti psychologie postav, zas takové nadšení nesdílím. Pořád se jedná "jen" o komiks, nic víc v tom není. Tzn. postavy jsou jednorozměrně vykreslené, kostra příběhu banální, pořád jde jen o velkou popcornovou zábavu. Nějaký přesah, či nadčasovost by v příběhu člověk hledal marně, ale to asi ani nebylo záměrem. Film mě v žádném případě nenudil, ale zároveň mě nijak zvlášť nenadchl. Jo a Heath Ledger si možná svou roli užíval, ale podle mne úplně přesvědčivě nevypadal. Jack Nicholson mi v roli Jokera připadal působivější. Pravdou je, že Batman nikdy nebyl mou oblíbenou postavou, takže tím je mé hodnocení drobet ovlivněno. Lepší 3,5 hvězdičky. Zkrátka jako přímého konkurenta Kmotra a Forrest Gumpa v hodnocení filmů si představuji něco jiného.

• 24.7.2008  14:12
    Pumpkin (2002)

Takhle šokovaný z průběhu filmu jsem tedy už dlouho nebyl. Námět příběhu a jeho začátek sliboval kvalitní a "nezávislý" filmový zážitek. Ale čím dál více se mi zdálo, že se nemá jednat o příběh o retardovaném chlapci, ale že spíše sami tvůrci se v průběhu natáčení stávali stále slabomyslnějšími. Naprosto afektované postavy s ještě afektovanějšími dialogy (které se, co do obsahu mohou směle měřit s latinskoamerickou produkcí mýdlových oper) rozehrávaly naprosto nevídaný koloběh scén, nad kterými se divák chtě nechtě musel smát. Pokud bylo záměrem vytvořit co nejstupidnější a nejnepravděpodobnější story, tak se to autorům podařilo. Koktejl snad červených knihoven a amerických snů nebo bůhví čeho ještě o tom, jak handicapovaný outsider dosáhne všeho a získá vše i v současné "nekompromisní pokrytecké společnosti" a hlavní hrdinka, která projde proměnou z dokonalé "pravé blondýnky" na nedokonalou trpící vyvrhelku s "prokletou duší", což je znázorněno mimojiné tím, že se z luxusní vily přestěhuje k nějakým hipísákům na studentskou kolej, kde chovají drůbež a kteří se živí bobulema či kořínkama. Nemohu ani opomenout ze skály padající auto, které ve vzduchu asi třikrát zničehonic exploduje a své přistání korunuje malým jaderným výbuchem.. Zkrátka, byl jsem konsternován a od potenciálních 4hvězd v úvodu se film v hodnocení postupně propadl až na konečnou 1hvězdičku. Akorát mi možná pomalu začíná docházet, jestli se vlastně nejednalo o sofistikovanou parodii a já jsem jí jen nepochopil.. Asi se budu muset podívat ještě jednou.

• 20.4.2008  10:56
    Kouř (1991)

K dalšímu českému filmu jsem přistupoval poněkud skepticky, zvlášť v současnosti, kdy jediná smysluplná věc, která se dá s tuzemskou kinematografií dělat, je lámat na ním hůl. Ale jaké bylo mé překvapení.. Film, který v době svého uvedení spíše zapadl a, teď už to mohu říci, OPRÁVNĚNÉ popularity se dočkal až v dalším století, neskutečně precizně vystihuje ducha doby, i když samozřejmě v sklepáckém ražení a okořeněné nadsázce. Příběh se odehrává v takřka apokalyptickém industriálním prostředí jakéhosi průmyslového komplexu, kde jsou vyobrazeny, patrně realitě se přibližující, figurky, bez kterých by plnění plánů průmyslové produkce nebylo na "pouhých" 120%. Velice vtipně vyobrazená je pracovní, tedy spíše nepracovní morálka jdoucí ruku v ruce s totálním nejen morálním úpadkem většiny lidí. Po předcházejícím komentáři se to asi nezdá, ale přesto se stále jedná o komediálně laděný (polo)muzikál s propracovanou výtvarnou stránkou i prostředím, v němž se děj odehrává, i když to je částečně "zásluha" doby, v kterém už průmyslový areál procházel nepřehlédnutelným rozkladem. A svázácký hybrid Micheala Jacksona a Míši Davida v podobě "neodolatelného" diskžokeje Arnoštka už jen podtrhuje marasmus doby. A Kouř je jeho velice vtipnou a ač se to možná nejeví, tak i prokreslenou výpovědí.

• 15.4.2008  12:07

Poněkud schizofrenní film. Jak jinak ohodnotit něco, u čeho se pět minut bojíte tak, že hrůzou ani nedutáte a v zápětí v další pětiminutovce se musíte přinejmenším pousmát, jak slabomyslné dialogy a v podstatě celý scénář jste nuceni vstřebat. Chvílemi má člověk pocit, že sleduje béčkovou nízkorozpočtovou kriminálku středoevropské produkce (například většina externích scén tzv."druhého pádu Říma", které mají dokreslovat atmosféru všeobecného úpadku, působí dost lacině a tím i docela směšně), které střídají drsné horrorové scény, při kterém se na nějaký ten krvavý detail nikdo příliš neohlíží, při kterých se doslova tají dech a které se rozhodně slabším žaludkům doporučit nedají. Tento skutečně velmi rozpolcený film nemůže dostat vysoké hodnocení kvůli příliš vyčnívajícím nedostatkům, ale na druhou stranu v těch fázích, kde má být divák děšen "k smrti", tak se to celkem úspěšně daří, o čemž se většině horrorů v posledním desetiletí (které jsem shlédnul) může až na vyjímky jen zdát.

• 12.12.2007  11:00
    Jackass 2 (2006)

Naprosto dementní krávovina o partě kreténů, která se pokouší šokovat diváky svojí snahou o vlastní sebedestrukci všemi možnými i nemožnými způsoby. V některých momentech dosahuje jejich "kreativita" v praxi až tak neuvěřitelných výšin, že se tomu člověk nemůže nezasmát. Ale na druhou stranu je to někdy až tak nechutně uchylný, že normální a především po psychické stránce zdravý jedinec se na to nemůže dívat.. tedy rozhodně ne bez trvalých následků.

• 25.11.2007  11:31

Jak rychle může zestárnout film (a tím nemám v první řadě na mysli trikovou či vizuální stránku), a to rychlostí přibližující se blesku, se dozvíte po zkouknutí tohoto dílka, které už ve své době muselo na diváka působit, že bylo natočeno minimálně o 20 let dříve, než je skutečný rok vzniku. Koktejl složený z naprosto neuvěřitelných a nezkombinovatelných ingrediencí. Chvílemi má nezaujatý divák pocit, že se snad tvůrci snažili o parodii, kterýžto je pak vyvrácen rádoby vážnými hláškami jako například, když jakási bílá čarodějka, která je uvězněna v jakémsi magnetickém poli pronese: "Jste ve vážném nebezpečí, dokážu tomu odolávat do východu Měsíce, než se ve vesmíru otevře Velké oko." Zde podle mne leckterý divák (který není hluboce a zasvěceně seznámen se všemi detaily jistě velmi propracovaného světa He-mana) vůbec netuší o co kráčí.., což je bohužel i můj případ. Dojem nenapraví ani vyobrazení hrdinných postav, jak vystřižených z nějaké obskurní směsice sci-fi a fantasy literatury - hlavní hrdina - blonďatý dlouhovlasý svalnatý polotarzan svlečený do půl těla v podání Dolpha Lundgrena, pak jakýsi postarší voják s dederáckým knírem v plném brnění a militaristická ozbrojená amazonka. A ti cestou navíc ještě potkají křížence skřeta s trpaslíkem, kterého vezmou do party, protože má "nesmírně" důležitý vynález v podobě zvláštního hudebního nástroje, fungujícím na tom principu, že "vesmír je hudba", a který má zachranit svět (nebo snad i galaxii či vesmír - už nevím), a který umožňuje cestovat na jakoukoli planetu v jakékoli galaxii, a není náhodou, že se naši hrdinové dostanou na naší matičku Zemi... avšak k jejich smůle se tam dostanou i čtyři, nejen na první pohled, odporně vypadající antihrdinové, jacísi Bijec, Smrťák, Divočák a Karg(?), kteří jsou navíc nejdrsnější v celým universu.. No a zkrátka celá tahle plejáda a směsice podivně vypadajících jedinců se mezi sebou mlátí hlava nehlava meči, pistolemi, lasery a bůhví čím ještě..no a pokud je zrovna chvíli klid zbraní, tak nás zase pro změnu srazí lavina hlubokomyslných hlášek a to bez ohledu na to, kdo je zrovna jejich autorem. Ve zkratce řečeno: toporné herecké výkony jednorozměrných postav (což byl sice záměr, ale i to lze udělat na úrovni neurážející divákův intelekt) s tak umělými dialogy, až člověk přemýšlí, zda nejde o rafinovaný úmysl. Tak alespoň, že na závěr zvítězí po nesčetné "nervydrásající" bitvě dobro nad zlem.. A když je navíc konec uzavřen "starým eterniánským příslovím", tak to asi nezbyde lecjaké oko suché. Pokud vám tento komentář přišel poněkud zmatený, tak vězte, že nějak takhle zmateně jsem se cítil i po shlédnutí tohoto bijáku.

• 22.10.2007  15:52
    Sicko (2007)

Michael Moore opět zpět ve formě. Po slabším Fahrenheitu 9/11 (u kterého se bohužel připravuje pokračování) nám předložil další dílko, které se zabývá závažným společenským problémem, které se týká či může týkat velké části veřejnosti. Tentokrát si vzal na mušku zdravotní systém USA...Problém rozebírá jako vždy svým specifickým svérázným způsobem, nad kterým nezbývá než se jen pousmívat. Ačkoli i v tomto dokumentárním snímku v jádru jde samozřejmě o vážnou otázku, tak způsob jeho rozboru problému či dokonce řešení nenechá nikoho na pochybách, že Michaela Moora nelze brát zase až tak vážně. Ale i přes nespornou demagogičnost, zaujatost či neobjektivnost mu nelze upřít, že tenhle chlapík natáčet umí...,ale jako dokumentaristu je třeba ho brát s rezervou :)

• 22.10.2007  15:32
    Medvídek (2007)

Tak to vypadá, že z osvědčené dvojice Hřebejk-Jarchovský rychle a jistě vyprchávají veškeré záruky kvalitní a nadprůměrné filmové podívané.. Tento film nám jen ukazuje, že se Hřebejk tématicky poněkud vyčerpal a hlavně že mu úplně tak nesvědčí příběhy ze současnosti. Pokud nezpomalí ve svém tempu produkce snímků co rok to film, tak velmi brzy budeme jen nevěřícně vzpomínat, co kdysi dokázal zrežírovat za skvosty a ptát se sami sebe, zda to skutečně byla jedna a tatáž osoba. Netvrdím, že je to jen jeho vina, svůj díl samozřejmě nese i scenář a možná i už poněkud únavné, stále stejné obsazení herců, z nichž hlavně Macháček zrovna přesvědčivě ve své roli nepůsobí, tedy až na pár výjimečných momentů. Snad ze soucitu, snad s ohledem na jiné tuzemské filmy, hodnotím slabšími 3 hvězdami..

• 12.7.2006  10:22

Asi nejlepší vánoční film, co jsem kdy viděl. Trochu černý humor se skvělým Billy Bobem Thorntnem hodnotím za 4,5 hvězdičky.

• 25.6.2006  17:26
    Rafťáci (2006)

Lepší než Snowboarďáci. Je tu tedy velmi mírná vzestupná tendence:) ale na jednu hvězdu tomu pořád něco chybí :)) Ne něco,ale dost. Ani 10 sekund pouhé účasti Petra Čtvrtníčka nepomohlo:) Možná v budoucnu natočené čtvrté nebo páté volné pokračování si třeba zaslouží jednu hvězdičku, ale s největší pravděpodobností to bude už bez mého shlédnutí či posouzení.. Spíše nemohu pochopit, proč se podobné filmy vůbec natáčí. Ale jak známo, kde je poptávka, tam je i nabídka. Takže se i v budoucnosti můžeme "těšit" na další várku "frí-kůl-in" kvazifilmů :)

• 25.6.2006  17:05
    Volný pád (1993)

Psychedelická podívaná se skvěle hrajícím sarkastickým Michaelem Douglasem, který nenechá na nikom a na ničem nitku suchou. Výborné ironické hlášky a reakce. Místy svérázná kritika společnosti člověkem, který sám byl tak trochu mimo realitu. Nakonec i ne úplně nejlepší konec "hlavního hrdiny". Přemýšlím o absolutním hodnocení a dávám 4,5 hvězdičky.. Nevím proč, ale chvílemi se mi vybavoval Pulp fiction, tento film si však zaslouží půlhvězdičku navíc.. působil na mě více civilně či věrohodně, i když průběh děje byl vlastně hodně nerealistický..

• 29.5.2006  15:28

Hlavně konec si u mě vysloužil absolutní hodnocení.. Třešnička na dortu pěkného klidného filmu.

• 19.5.2006  14:34

Snímek s velikým potenciálem v podobě vyobrazení nepříliš růžové budoucnosti. Avšak tvůrci se na můj vkus prakticky vůbec nenamáhali s popisem reálií, či fungováním politického systému v totalitní Británii, což pravda, nebylo asi ani jejich cílem, ale kvůli čemu bych byl ochoten dát mnohem vyšší hodnocení. Takhle se pro mě film stal jen z další řady sériové vyráběných produktů alá Hoollywood, které nijak neohromí, ale ani nijak výrazně nezklame. Avšak za měsíc už si možná nevzpomenu, že jsem něco takového viděl.

• 19.5.2006  14:17

Vysoké hodnocení dávám hlavně z úcty ke knižní předloze, která je velice působivá a řadím ji k mým nejoblíbenějším knihám vůbec. Ale film bohužel a logicky už tak dobře nedopadl. Převést takovouto knihu na plátno je vždy oříškem a přeci jen zub času se na této klasice podepsal velkou měrou. Triková stránka či dialogy nesnesou přísné měřítko dnešních dní a působí spíše naivně i přes skvělý námět. Proto se už těším na remake, který by měl přijít do kin někdy v příštím roce. Samotný film bez znalosti Bradburyho díla bych jinak hodnotil 3 hvězdičkami.

• 6.5.2006  19:07

V první polovině výborný pětihvězdičkový film s ironií, nadhledem a originální balkánskou optikou viděné dílo, ze kterého pryští neotřelý humor a ve kterém těžko můžeme předvídat, co se vlastně stane v následujícím okamžiku. Ale pravdou je, že ke konci už Arizona Dream poněkud lapá po dechu, mít klasickou devadesáti minutovou stopáž, tak ohodnotim tenhle kus 5*, ale takhle musím jít o půl až o celou hvězdičku níže.

• 6.5.2006  12:13
    Crash (2004)

Poněkud přehnané a hlavně rádoby rasistické dialogy učinily z tohoto filmu pro mě veliké zklamání. Jestli bylo účelem autorů vytvořit protixenofobní či protirasistické dílo hodné k zamyšlení ještě nějakou chvíli po uběhnutí závěrečných titulků, tak se jejich snažení vyhnulo tomuto cíli velikým obloukem. Výsledek působil spíše komicky. Například propracovanost postav? Neexistuje. Dosud nemohu pochopit, jak tenhle film mohl dostat Oscara za nejlepší film. Je to karikatura sebe samého. Myslím, že nejen v daný rok byla natočena celá řada lepších filmů. Tenhle pseudovážný film prostě nemohl u mě dostat více jak dvě hvězdičky.

• 15.4.2006  01:04
    Bulšit (2001)

Za dva vtipné vtipy dvě hvězdičky..ty ostatní vtipné nebyly. I přesto považuji hodnocení filmu za nadsazené.