Paldiny

okres Topoľčany

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 43 57
    • 21.1.2019  11:57
    Trest smrti (2003)

Veľmi ľahko zabudnuteľná gangsterka. Odohráva sa v Británii a zobrazuje konflikt dvoch kamarátov z detstva, pričom z jedného vyrástol pašerák heroínu a druhého taxikár. Za iných okolností by mohlo ísť o dobre sa doplňujúcu dvojicu, lenže zásadovosť a správne natočené hodnoty taxikára vrážajú do ich vzťahu kôl a popravde do vzťahu s divákom tiež. Časom totiž začne tou svojou poctivosťou a naivitou liezť na nervy. Film sa ale nevydaril celkovo a vadilo na ňom kopec vecí vrátane nezmyselných rozhovorov, hlúpych a zbytočných scén (načo toľko návštev u človeka, ktorého nemôže vystáť), tiež som nepochopil popravám z konca filmu a kredit nezvýšilo ani jeho lacné spracovanie. Násilné scény sa tu odohrávajú prakticky len v jednej kutici a kamera často hľadí inam. Čo dodať, snáď len ruky preč, nestojí to za pozornosť.

• 16.1.2019  08:45

Chaotické až hrôza, ale akýmsi záhadným spôsobom ma to bavilo. Kvarteto chlapíkov dva roky maká o dušu, ale výplata nie a nie prísť. Manažér reštiky má totiž len plnú hubu kecov, a preto nasranosť rastie každým momentom. Film zdá sa sledujeme v prítomnosti, kde sa nervózni chlapíci zverujú záhadnému pánovi, možno komisárovi, možno mafiánovi a z ich prejavu bádať, že majú čosi za ušami. A našťastie to nebude práve TO čo si každý myslí. Výhodou je i naspídované tempo, ktoré chrlí jednu náladu za druhou od nadšenia cez podozrievanie, zlosť až po rezignáciu. Škoda iba toho podivného spracovania, ktoré diváka nešetrí, a preto má film 13 hodnotení a 52 percent.

• 14.1.2019  13:43

Obstojné pokračovanie priemerného filmu. I keď bez tých prvoplánových zvratov by to myslím si že prežilo. Teda minimálne zvrat spojený s vnučkou bol dosť mimo, navyše nerozvinutý a len tak medzi rečou. Čo sa tomu zvratu musí nechať, že vedie film k prekvapivému záveru, ktorý sa síce naoko tvári ako šťastný, lenže oný zánik predpovedá skôr nám než pravekým jašteričkám. Ale tak čo si za ten prehnaný súcit hlavní hrdinovia zaslúžia. Ani tu ma totiž neprestáva udivovať ako rýchlo vedeli byť postavy humánne voči zverom, ktoré sa im dve minúty pred tým snažili odkusnúť zo zadnice. Ale zas chápem, má to svoj podtext, všetko živé má právo na život.

• 14.1.2019  13:05

Minulý diel som chválil pre zápletku, vtip aj akciu, v tomto sa dá hovoriť už len o vtipe a aj to opatrne a v skromných dávkach. Fórky sú tu dosť povrchné a scén, kedy sa dá zasmiať len veľmi málo. Schuti som sa pobavil iba na jednej, kde Johnny vo virtuálnej realite mapuje nepriateľské územie a celkom namakané boli tiež jeho magnetické boty. Lenže to je na komédiu v akej ide primárne o vtip dosť málo. Zvlášť, keď nemá nosný dej, vďaka čomu trvá pocitovo dlhšie než by mala. Samotná zápletka o nadvláde kybernetiky, ktorá povypína semafory a zavrhne Britániu do stredoveku je blbá a hlavne okukaná z výpredaju iného Johna, ktorý sa s ňou už vysporiadal v roku 2007. A akcia? Nepamätám si, že by tam bola.

• 6.1.2019  14:18
    Predátor: Evoluce (2018)

Rok s rokom sa zišiel a po zabitom votrelcovi tu máme popraveného aj predátora. Už trailer, kde sledujem ako malý chlapec k nám nasmeruje vesmírnu loď, predznamenával prúser, ale realita je o mnoho horšia. Film začína pozvoľna a spočiatku nasiera iba tma a nulová atmosféra, lenže s každou minútou je to ako s postupujúcou rakovinou až sa to nakoniec nedá vydržať. Postava snajpera, ktorý sa stáva nežiadúcim je ešte k prežitiu, jeho novovzniknutá jednotka so svojimi retardovanými povahami a dialógmi už zachádza do trápnosti. Rovnako štvala prítomnosť autistického decka a ženskej, kde hnevá už len fakt, že im nesmie byť skrivený vlas a najviac bolel príbeh, ktorý by bol za hviezdu ak by nebol vôbec. Takto si do diania napochoduje tri a pol metrovým krokom akési hybridné hovado evokujúce Jasona X, aby rozohralo s pozemšťanmi bezduchú videohru. Spomenul som, že mu robia spoločnosť ochočení vesmírni hafani, ktorým ľudia aportujú klacíky a predátor sa neštíti rozprávať ľudskou rečou? Nie opakovať vyslovené frázy, on sa vážne dáva do reči. Fakt, toto všetko tu je. A čo potom tá evolúcia? Tú zmestíte do jednej holej vety. Prvotriedna sračka, ktorá nasrala ako už dlho nič.

• 2.1.2019  08:28
    Aquaman (2018)

Netušil som, že ešte niekedy v kine uvidím Dolpha Lundgrena v inom filme ako Expendables, ale stalo sa. Síce tu nepasuje, možno o niečo menej než nepasujú podivné masky morským ľuďom, ale dal spomenúť na iný jeho komiksový pokus s názvom Vládcovia vesmíru. Aquaman je viac fantasy než dnešné komiksovky s akými som sa stretol, no zabudnem na neho rovnako rýchlo. Našiel som v ňom dve slušné scény, jednu zo Sicílie, druhú, takmer hororovú, po tom čo hlavní hrdinovia Sicíliu opustia. Dej nemá moc čo ponúknuť, morskí ľudia majú na tých suchozemských ťažké srdce pre ich zlozvyk nevážiť si matičku zem a tí ľudskí, tí majú asi z morských tvorov strach, no moc pohľadov, okrem pár reportáží sa k nám nedostáva. Posolstvo teda jasné, spojeniu týchto dvoch rás má dopomôcť potomok človeka a Nicol Kidman. Rybí muž je však slušná korba a keď ostatných masíruje oceľovými päsťami je to aspoň zábavné, keď sa v závere dostane k slovu neprehľadný digitálny bordel s komplet morskou populáciou a krakenom, prichádza bolehlav, z akého sa ešte pár minút dostávam. Verdikt teda znie, že hodina a pol by bol optimal, vypustiť selfíčka, gladiátorské scény plus to celé od veľkého zvratu, ktorý samozrejme nikto nečakal a možno to pospájať s tým mstiacim sa mravčím mužom, ktorý raz zmizol a viac sa už neobjavil. No nevylučujem, že mu nevymyslia comeback zas v inom dobrodružstve.

• 31.12.2018  09:34
    Sim Salabim (2008)

Vtipné, ale stále len remake Toma a Jerryho, kedy Toma stvárňuje kúzelník a Jerryho zas ušatý zajo, ktorý odmieta spolupracovať kým nedostane čo chce, v tomto prípade chutnú mrkvu. Vďaka tomu sa dostáva so svojim páničkom do konfliktu záujmov a to počas samotného predstavenia aké dostáva úplne iný tvar, podstatne bolestivejší pre hlavnú hviezdu- kúzelníka. Ako groteska je však kraťas plne funkčný, pobaví a rýchlo utečie ako pred očami, tak aj z hlavy.

• 31.12.2018  09:13
    Super Team (2015)

Starší Apu chce nájsť s tým mladším spoločnú reč a naučiť ho vážiť si božstva, lenže to by ten mladší nemohol mať v hlave iných superhrdinov. Zvrat prichádza s nástupom mladej fantázie, ktorá hinduistické sošky zahrnie do boja so zlom. S týmto krátkym filmom mám ale problém, nie je totiž dosť krátky a na tak jednoduchý dej sa zbytočne utápa v predstavivosti chlapca, kedy za nekončiacich pestrofarebných bojov aj zabudnem čo chcel básnik filmom zdeliť. Tiež mi nevonia ázijská kultúra a už vôbec nie vykalkulované podlizovanie sa jej náboženským komunitám, ktoré malo za úlohu iba zapísať Pixaru ďalšiu čiarku. Vlastne sa len čudujem, prečo sa k nám ešte nedostali animované dobrodružstvá inak orientovaných dvojíc.

• 31.12.2018  08:28

Aby som dal plné hodnotenie by musel mať dokument tri hodiny. Takto do jednej vtesná to zásadné z tvorby veľkej päťky plus tých pár tvárí aké rozoznávame dodnes. Som ale rád, že dokument nie je len ohliadnutím sa jednej-dvoch generácií za starými dobrými časmi, ale snaží sa aj načrieť do vnútra, prečo doba chlapíkov, ktorí najskôr uštedria ranu a až potom sa možno niečo spýtajú vôbec nastala, čo jej pomohlo v konkurencii s veľkými štúdiami a tiež kto a čo predznamenal jej koniec. V rozhovoroch ďalej sledujeme postrehy s akými sa nedá než súhlasiť, najmä s vývojom akčného filmu za posledných dvadsať rokov, zaujímavé rozhovory s Lundgrenom a Johnom McTiernanom, ktorí prezradili zopár pikošiek z natáčania a využíva množstvo starého materiálu. Ľudia pred kamerou sa neboja pomenovať veci na rovinu či ukázať prstom na toho, kto vývoj žánru prežil a kto nie. Miestami to svojou uvoľnenosťou pripomína akoby rozhovor s kamarátom, do ktorého sa ale neviete zapojiť aj keby ste chceli. Čo by som možno vytkol sú občas zvláštne prestrihy (McTiernan vo Verhoevenovom filme) či chronologickú nenadväznosť iných snímkov, no nečudoval by som sa ak by šlo o zámer, ktorý mal len vtipne poukázať na neprehliadnuteľnú brakovosť béčok. Ale zámer-nezámer, dokument som si užil, tiež dominanciu tvorby Sylvestra Stalloneho, ktorý si v ňom ukrojil väčší priestor než rakúsky dub a toho mám tiež moc rád. Z ich pošťuchovania sa o najhorší film som sa narehotal viac ako z ich najlepších komédií. Moc príjemne strávený čas, len smelo do toho.

• 27.12.2018  12:00

Túto mayovku som si pre dobývanie opevnenej farmy pamätal ako najlepšiu, lenže po včerajšej opakovačke ju už tak ružovo nevidím. Scénka s farmou bola stále skvelá, len ten zvyšok mi prišiel akýsi skratovitý, miestami až so smiešnymi replikami a zvratmi. Čo je ale podstatnejšie, prekvapivo som tu nedokázal zachytiť tú povestnú chémiu ústredného dua. A či to bolo nezohratosťou, veď sa pred kamerami stretli po prvýkrát, alebo tým, že si Vinnetou odkrojil menší kus priestoru, to už nezistím, ale snáď po prvýkrát by som ich za pokrvných bratov netipoval. Samotná postava v strapcoch a čelenkou tu vlastne ani nemá čo hrať, je po väčšinou iba stopár, ktorý sem-tam vyseká bledé tváre z prúseru, a potom zas kamsi odcvála. Väčšia sranda už bola so zábavnými vedľajšími figúrkami ako aj s charizmatickým bosom banditov, ktorému podkopne suverenitu až mrcha chamtivosť. A ešte ma zaujal ten černoch čo si v bare nerušene popíjal pohárik, zakiaľ čo si ho ostatní ani nevšímali. No musím sa ešte raz pozrieť na zúbok americkým dejinám.

• 24.12.2018  11:02
    Mr. Bean: Halloween (2018)

Rowan Atkinson sa hrá na youtubera a v inštruktážnom videu pripravuje dyňu na halloween. Video je zúfalo nevtipné a to až tak, že som zhruba od polovice podozrieval samotného Beana, že ide o podvod a sám Rowan sa tejto šaškárne vôbec nezúčastnil. Minimálne ruky aké sledujeme sotva patria 60 ročnému hercovi. Bodaj by som mal pravdu a ja tu zajtra svoj komentár už neuvidím.

• 24.12.2018  06:36
    Kolja (1996)

Kolja je viacvrstvový kúsok. V prvom rade je v ňom kus srdca, má nezameniteľný Svěrákov humor a popisuje (kritizuje) pohnútky onej doby. Užije si ho tak malý i veľký, zainteresovaný - nezainteresovaný, Európan aj Američan a čert to vzal ono je to i dobre natočené. A v tom tkvie tá sila, je pre každého, niečo ako Forrest Gump, preto toľký úspech v toľkých krajinách.

• 21.12.2018  09:52

Prečo mám pocit, že malo ísť v prvom rade o kraťas. Ten by bol fajn a dalo by sa to krásne prestrihať iba na životnú púť tých dvoch bez letu balónom, bez skauta naháňajúceho bobríkov a bez celej tej zbytočnej zápletky so psami a modrým vtákom.

• 21.12.2018  09:29
    Plechový panáček (1988)

Tak toto nemalo vyjsť z počítača. Pre deti je film samovražda, pre hororistov zas výzva. Decko naháňajúce svoju hračku je tak odporné a desivé, že Chucky môže zavesiť kariéru na klinec. Keď sa priplazilo na scénu som mal dosť, keď začalo vypúšťať gebriny si spomenul na prvé stretnutie s vesmírnym alienom a ako náhle sa blížilo stále bližšie mi pred očami vybehla snová scénka z Trainspottingu. Avšak na rozdiel od filmov aké sa snažili chvíľu znepríjemniť, tento mal byť vtipný a pravdepodobne aj detský. A ak mal dakde v hlavách autorov predstavovať vytriezvenie pre bezbranné hračky aké neskôr v dieťaťu objavia čosi ľudské, tak to nezafungovalo, decko bolo stále rovnako odpudivé aj vtedy, keď sa k nemu plechový panáčik odvážil. Takže nie, to už môžem rovno aplaudovať neúspešnému klonovaniu čomusi predtým ľudskému.

• 21.12.2018  08:16

Koncept, kde sa dvaja bijú ďalší zvíťazí, je tento raz bez vtipu a s afektom.

• 21.12.2018  08:06

Animácia bola tak prepracovaná ako by ani nebola a ja sledujem hraný film. To je tak jediné plus, nápad inak nestál za sfilmovanie, láske dvoch dáždnikov pomôžu k šťastiu kanalizácia, odtok, vetráky. Tak nech žijú šťastne až do vyjasnenia.

• 20.12.2018  12:18

Úplný stredovek trojrozmernej animácie. Prerastený Bzz ešte pred kariérou v Rýchlej rote sa očividne rád doťahoval s iným druhom hmyzu a vznikla z toho komédia v štýle hraných komédií z obdobia kedy sa pristupovali hadice. A že bol tento typ animácie iba v plienkach nie je ospravedlnením pre obsahové prázdno. Žiaľ už len pre archívne účely.

• 20.12.2018  08:59
    Polojasno (2009)

Schuti som sa zasmial, čo u Pixaru nie je zas tak častý jav. Navyše nechýba vtipná pointa a má to dušu.

• 20.12.2018  08:45

Pixar ešte bez happy endu, úvod navodzuje až noir atmosféru, pochmúrnu, upršanú a so saxíkom. Cirkusové číslo akokoľvek bolo zrozumiteľné ma už nebavilo ani animačne ani predstavením. Záverečný pohľad do kúta znovu podpisuje depresiu akou smutný hrdina prechádzal, dobrý dojem z úvodu už ale nevrátil.

• 20.12.2018  08:37
    Pro ptáčky (2000)

Asi také vtipné ako sledovať ukvákané babky na domovej schôdzi. S tým rozdielom, že tie neviete vystreliť do vesmíru.

• 20.12.2018  08:31
    Ptáčátko (2016)

Vynaliezavý čvirik na prahu revolúcie. Milý kraťas a mám dojem, že aj technicky najprepracovanejší.

• 19.12.2018  19:50

Vyslovene zlé to nebolo, párkrát som sa aj uškrnul, veď bratranec Eddie behá po kasíne v plaveckom úbore. No film nie je na viac ako jedno použitie, rodina sa rozdelí, potom zase spojí, posolstvo teda poznáme, vtípky predvídame a príbeh prakticky neriešime. No narozdiel od trápnej Európy bolo vyslovene trápne len šplhanie po priehrade.

• 18.12.2018  08:02
    Roboti (2005)

Sympatický a dnes už zabudnutý animák z dielne Fox. Roboti sa tu pohrávajú s podobnou myšlienkou ako trebárs Alex Proyas v Ja robot a neváhajú sem-tam štuchnúť do známych scén veľkých filmov či už by som si spomenul na Gibsona v kilte, alebo kopaciu techniku Vyvoleného proti stovke agentov. To tradičné požmurkávanie na diváka je tradične na päsť a film dosť možno vypnete už počas záverečnej tancovačky, no čo sa dialo pred ňou dokáže pobaviť aj dospelákov. Hlavne je tu slušný repertoár hlášok a vtipných situácií. Tiež potešila bohatá kadencia nápadov tvorcov, ktorí popustili uzdu fantázii a to najmä v Robot City. Za mňa by minimálne jazda mestskou hromadnou stála za všetky drobné.

• 14.12.2018  22:38
    Fenomén VHS (TV film) (2016)

Z Ameriky cez Anglicko až do Poľska. Na režime ani výchove nezáležalo, všetci milovali filmy a teraz si ich všetci mohli pozrieť doma a navyše v čase akom chceli a žánri akému fandili. Teda pokiaľ zrovna nemali v pláne kúpiť auto. Tí o päť rokov mladší než som ja si už éru videokaziet nevedia predstaviť, tí o päť rokov starší zas pamätajú simultánny dabing. Keď som tak počúval rozhovory ľudí čo si v 80tkach nastavovali budíky, aby si mohli natočiť film bez reklám, tak som si spomenul na svoje prebdené noci. Je ale neuveriteľné s akým veľkým časovým odstupom sme si tento boom prežili my. Dokument prináša zopár užitočných zaujímavostí, dozvieme sa napríklad, že sa 70 % Američanov takmer stalo zo dňa na deň kriminálnikmi, alebo aké bizarnosti (priateľ na kazete) sa predávali či aké kultové horory až presvedčili britské odbory o zavedení cenzúry. No po väčšinu času šlo len o pripomenutie toho čím si každý vlastník hlučnej pár hlavovej krabice prešiel. Navyše som mal pocit, že bolo pár informácií prifarbených, dokument sa ku koncu tvári akoby filmová cenzúra časom zmizla úplne, čo je samozrejme hlúposť, no to už je na inú debatu iného celovečerného dokumentu.

• 13.12.2018  19:47

Zo začiatku to bolo celkom roztomilé, príšerky vo fabrike strašia decká a jeden huňatý méďa je v tom fakt borec. Lenže čochvíľa maco precitne, zakuká sa do malého dievčatka a postupne kašle na strašenie, blížiaci sa rekord a s ním spojenú i večnú slávu. Aby úpadku kariéry nebol koniec, vo finále fabriku prerobí na stand-up comedy club pre publikum v pyžamách a ja utieram aj posledné zbytky sĺz. Ach jaj, netušil som, že Pixar skúšal tiež tragédie.

• 11.12.2018  15:12

Samotné pristávanie sa zbytočne veľa krát opakovalo, veď ho stačilo ukázať raz kľudne na záver pred komisiou a zvyšok ponechať vyšetrovaniu a neistote akou prechádzal inak suverénny Sully. Rovnako by som sa nebál vypustiť zlé sny, ktoré dnes už pôsobia lacno, nikoho neprekvapia a dovolím si tvrdiť, že ani nezaujímajú. Čo zaujalo bol námet. Kde totiž väčšina podobných snímkov končí, tam Zázrak na rieke Hudson iba začína. Zaoberá sa dôsledkami aké navonok odvážnemu činu chcú vziať vietor z plachiet, zároveň dovolia nahliadnuť na hrdinov cez iný objektív. A práve tieto drobnosti robia z filmu zaujímavý i keď trochu nedotiahnutý počin.

• 10.12.2018  10:39

Verná adaptácia kresleného seriálu, mohlo to dopadnúť aj horšie, o mnoho horšie.

• 10.12.2018  09:25

Doma je doma, pochopili to aj Griswoldovci, ktorí touto vianočnou komédiou dali zabudnúť na mizerný trip Európou a opäť vyrobili zopár katastrof na domácej pôde. Nepriateľmi rodinnej pohody budú tento krát talianske žiarovky, nechápaví susedia, metán v ovzduší a premrštené ceny vianočných stromčekov. Bol som rád, že hlava rodiny odhodila ten blbý výraz od minula, dokonca párkrát zabrnkala na charakternú strunu, kedy som mu tú frustráciu skutočne aj veril. Už tradičné preobsadenie deciek tento raz vyšlo a vlastne po všetkých stránkach sa diel vracia k pôvodnému konceptu komédie, kde sa k trápnym momentom uchyľujeme len minimálne. Miestami šlo možno až o príliš verný copyright a tak sa s blížiacim štedrým večerom opäť štartujú policajné autá a sila pochopenia zas a znovu prekonáva nejaký ten únos.

• 9.12.2018  09:06

Tvorcovia spravili najhoršie čo mohli, vyňali všetko nefunkčné z predošlých prázdnin a znásobili to. Vznikla tak nevtipná zmes štyroch zástavok v Európe, v ktorej o podarený vtip ani nezakopnete. Zato tých trápnych a plytkých je tu na kilá, mnoho pokusov navyše odhadnete skôr než sa o slovo prihlási pointa. Zvrátené mi prišlo i vykreslenie domácich kultúr, Angličana môžete prejsť aj párnym valcom a on sa vám poďakuje, Francúzi pojedli všetok arogantín sveta, Taliani sú zločinci a Nemci ? Tí mali dvojlitrové krígle a klobásky snáď aj v sexshope. Uchopením to už nebola komédia skôr paródia na štýl Fantozziho v najmenej vtipných eskapádach. A to som mal chuť zasmiať sa na účet Európanov aj dovolenkujúcich Griswoldovcov, lenže ono to bolo tak moc primitívne ako Amícka predstava o tom, že všetci žijeme, bývame a prespávame v príbytkoch starých materí bez okien a kúpelní. Ak si do toho pripočítam vôbec najškaredšiu tínedžerku aká sa objavila v hranom filme, plus stupídne bočné zápletky máme vymaľované, typická americká sračka je na svete.

• 7.12.2018  13:39

Ono je pekné dávať body za prvenstvo, ale byť prvý zákonite nemusí znamenať byť aj najlepší, teda ak nejde o závod. Ja si skrátka nepomôžem, ale podľa mňa Pixar nikdy nevedel spraviť takú bezprostrednú pecku ako Fox či DreamWorks, takže ani pri Príbehu hračiek sa nedá hovoriť o čistokrvnej zábave. Skôr ide len o náznaky úškľabku, kde sa vo väčšom dbá na budovanie sveta hračiek, zrozumiteľne podávané posolstvá a prítomný je tu i nádych dobrodružstva. A práve tým, že Lasseterov tím ponúka všetky ingrediencie opatrne a v skromných dávkach som sa výraznejšieho zážitku dočkal až so Životom chrobáka.

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 43 57