Legionář (1998)

MacDonald sa tým púštnym arabom skrátka rozumie a ako tomu bolo pri treťom Rambovi aj tu ich vykresľuje ako nezničiteľnú armádu psov, čo si budú strážiť svoje teritórium do posledného muža. A je im maximálny šumák či majú Rusi, Amíci alebo v tomto prípade Francúzi na to iný názor. Film sa odohráva medzi vojnami a masíruje chlapskú dušičku rečami, na ktoré počuje iba ona. Prepiera sa tu ušľachtilosť, česť, priateľstvo a v neposlednom rade láska (k ženám). Drobné konflikty ako zrada, chamtivosť, skazený charakter už akosi patria k tomu. Akcie dostatok, v druhej polke vlastne nonstop jazda. Hudba, herci, spracovanie v rámci škatuľky fajn, veď zas rozpočet nepatril k najmenším, ale mám pocit, že sa režisér za celú tú dekádu nikam neposunul. Tak či onak bol tretí Rambo o hviezdu lepší.

Gothika (2003)

Rýdzorýdzi priemer čo v hlavičke dlho nezotrvá, na tmavý nudný večer si ale myslím, že postačuje. Je to najmä slušne natočené, neposedná kamera prakticky nepozná pojem statický záber a tak stále poletuje z miestnosti do miestnosti, okolo hercov, potápa sa do bazéna, naťahuje, rozmazáva, zaostruje, spomaľuje, všetko ale v rámci fair play voči divákovi, takže bez epilepsie. Vyšší rozpočet dovolí slušné herecké výkony, ozvučenie aj príbeh z rangu tých nápaditejších i keď v druhej časti už budete čím ďalej viac predvídať a čím väčšmi si klásť otázku prečo tento a prečo tamten. Po Noci s britvou som sa naučil byť voči tým pointám zhovievavejší, takže netreba sa moc zamýšľať. Možno by som sa ešte nebál pridať na desivosti, krvi, agresivite, predsa len ak ma najviac vystraší predstava spoločnej noci hlavného páru (koho to spojenie preboha napadlo, veď by ju Charles mohol zjesť!), niečo tomu navôkol asi chýba. Ale zas každému podľa jeho chuti.

Mučedníci (2008)

Rozjazd ešte vlažný, ale minútu po minúte sa to intenzívni a od príchodu babičky už pracuje na 100%, pričom taká finálna desaťminútovka sa rovná nonstop otvorenej sánke. Výborný horor, pocitovo porovnateľný so Srbským filmom.

Pobřežní hlídka (2017)

Všetko zle. Vtipu ako šafránu, teda pokiaľ sa nesmejete nad zvracaním do bazéna. Je to bez akcie, so špatne načasovanými a tým pádom nefunkčnými mini roličkami obstarožných plavčíkov. Navyše to má dve hodiny, kriste, poznáte niekto dobrú komédiu s takou minutážou? A čo tá detektívna časť, to vážne scenáristi nemali dosť materiálu pre parodovanie a museli vyhrabať akési trápne drogové obchody čo nikoho nezaujímajú? Najvtipnejší teda zostáva fakt, že zakiaľ čo sa plavčíci hrajú celé dni na detektívov, na bezpečnosť dovolenkárov zvysoka serie pes. Čo však naštvalo najviac, film je bez koz! Hergot, veď bol mládeži neprístupný, ešte aj spoločné sprchy mali a oni sa zmôžu na stoporený penis tučného brava zaseknutého do lehátka. A šumné krásky? Tie zostávajú zahalené. Toto Boh nepochopí, ani neviem prečo hodnotím tak vysoko. Využitý potenciál kdesi na úrovni Mariánskej priekopy.

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Seriál by som sa už neodvážil, ale celovečerňák s deväťmiestnym rozpočtom ? To už si pýtalo šancu. A viete čo, ja sa nenudil ani necítil trápne a to tínedžeri obliekli prvýkrát oblečky po hodine a pol ! Film navyše neponúka nič nové a len hlucho kopíruje šablónu blockbastrových príbuzných či už zostavou, kde je zastúpená každá menšina každého svetadielu, dokonca s dievčaťom, ktorej sa páčia iné dievčatá a to len preto, aby sa tu našiel každý. Tak scenárom, prešpikovaným popkultúrnymi odkazmi šťuchajúcimi do komiksákov, transformerov aj Johna McClanea ! Nechutne sa tu rodinkárči, tisícikrát zachraňuje a omietka padá prúdom. Lenže stal sa zázrak a 90% vecí, ktorými tak opovrhujem mi tu akosi nevadilo a ja si túto detskú, klišovitú a nenáročnú jazdu celkom užil. Možno za to mohli spomienky, možno sympatické osadenstvo, možno tá slizká mršina s fetišom na zlato a možno nesilený priebeh dbajúci na rozprávanie aký naivne dúfal v ďalší život. Lenže to by nemohol prísť s dvadsaťročným omeškaním, však.

The Intruder (1975)

Prebratie z kómy po 40 ročnom spánku budí záujem, film samotný už moc nie. Počas prvej hodinky som už len čakal kedy na scénu nastúpi poručík Columbo, ktorý s cigarou a trefnými poznámkami vypátra to červivé jablko čo to tam po večeroch vraždí. Nudnú konverzačku preruší snáď iba prvá noc, kde je premiérovo aj naposledy prítomné napätie. Hypnotické tóny sa počas nej pohrajú s nervami a správne načasovanie pozve na chvíľu tiež zimomriavky. Ale to je na úvodnú hodinu tak všetko. Čo ale príde s poslednými 30 minútami to už stojí za zmienku. Najskôr hoši na seba vytasia chi jiu jitsu v naprosto komickom prevedení, potom na scénu dokráča Large, vyzná lásku žene v červenom a ja som z toho úplný magor. Záver teda uletené guilty pleasure, kde hrá nechcený humor prím do takej miery až divák zabúda, že si mal v pláne pozrieť iný žáner.

Pověrčivost (1982)

Celkom strašidelný kúsok s parádne vygradovaným finále. Ono je tá druhá polovica výrazne lepšia tej prvej, kde máme iba zopár zaujímavých mordov, zato dosť strašných nehercov a ešte strašnejších vecí čo vypúšťajú z úst. Jediný sympoš je tu vlastne len ten kňaz očumujúci 15 ročné prdelky a pomáhajúci odhaliť nepeknú minulosť tajomného domu z dôb, kedy bolo čarodejníc na našom svete prebytok. A práve výletom do minulosti si ma príbeh začal získavať. Mordy našťastie ani v tejto fáze príbehu neustupovali, ba čo viac nediskriminovali nikoho ani tie prdelky. Preto fanúšikovia vrúcnych objatí pazúre preč, toto nebude horor pre vás. Solídna troječka a spokojnosť.

Slimáci (1988)

Náhodou mňa tie dialógy neskutočne bavili, hrdina hygienik Mike Brady bol frajer ako remeň a cedil parádne hlášky, takému šerifovi a zopár vedľajšákom sa tiež zadarilo. Samozrejme pri tínedžeroch to už bolo horšie, ešteže nemali toľko priestoru. Slizké živočíchy na výbornú, chutili zvonku, zvnútra, najlepšie so šalátom, škoda že ich pár neprežilo pre sľubovanú halloweensku noc a čo ten spin-off s kozím vrahom? Tomu by som sa tiež nebál vnuknúť život. Ale späť k Slimákom, nechutnosťami sa nešetrilo, úsmevnými scénkami duplom. Napr. také miliónové kontrakty sa tu uzatvárajú bez testov, jednoducho sa otočí vodovodným kohútikom a vidíte, voda je nezávadná, podpíšte to. Nehovoriac o tom, že sa vyhodí štvrť mesta do povetria bez upozornenia, povolenia. Tie osemdesiatky sú skrátka šialené a jedinečné zároveň, díky Strejdo, toto bodovalo!

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Tri hodiny sú moc veľa. Má to skvelé scény, ale aj také, kde viac zaujímalo počasie vonku. A tých zopár múch tiež nepridalo, spomeniem len hromadu prospešných náhod pre Blondieho (menovať nemusím, každý ich pozná, len neviem prečo ignoruje), hromadu prázdnych rečí pre Ugly Mana (aj keď na konci som mu tie dukáty prial najviac a neraz zakričal, za sebou máš lopatu!) a moc málo priestoru pre toho zlého sympaťáka čo sa vlastne hlavným hrdinom len plietol popod nohy. Viac sa rozpitvávať nebudem, snáď iba toľko, že vrchol dolárovej trilógie vidím v jeho predchodcovi.

Pro pár dolarů navíc (1965)

Konečne! Už som sa zľakol, že nedokážem pozerať westerny. Spočiatku to vyzerá na banálnu zápletku, kde sa o poklad ukrytý v bankovom trezore pobijú dvaja lovci hláv a jeden gang zo západu. Aj v tejto polohe ale film bavil viac, Eastwoodovi prihrali dôstojného parťáka a režisér našiel atraktívnejší spôsob rozprávania. Isteže tempo v “bezváhovom stave“ pretrváva a tie pohyby očí, pomalá chôdza a ticho pred búrkou museli v postprodukcii snáď pribrzďovať ručne. Infiltrácia do gangu bola prvým kolapsom aký vyrušil, teda ak nerátam pár piskľavých tónov čo sa nepáčili ušným bubienkom. Ale to som vtedy ešte netušil, že aj jednoduchý pohovor do radov banditov bude časom uspokojivo vysvetlený. Leone sa poučil z chýb minulosti a v poslednej tretine začal všetko krásne zauzlovať a ja sa cítil ako na kolotoči. Na povrch vyplávali motivácie postáv, šachisti predviedli zopár nečakaných ťahov, aby film zakončili jasným posolstvom- kto žije poctivo, bude trieť biedu. Takže vziať si pointu rýchlo k srdcu a hor sa kradnúť lúpežníci.