Trumbo (2015)

Chcete vidieť film o osobnosti čo potlačí vlastné ego v záujme ostatných, žije v harmónii s ideálmi spoločnosti, ktorá je vážená a milovaná všetkými, potom hľadajte ďalej. Trumbo, scenárista, zastáva iný názor. Okrem toho, že pojedol veľa talentu, mu zachutilo presvedčenie, že právo voľby prísluší každému, čím sa so zopár ďalšími prívržencami vytlačil za okraj demokratickej spoločnosti. Vďačná téma, vďačné prostredie a osobnosti šoubiznisu tak ako ich nepoznáte. To všetko sa dá vo filme nájsť, zároveň bezchybné výkony, musím vypichnúť ten hlavný, potom mršinu Helenku Mirren a „basebalistu“ Goodmana akého šarm neprestáva udivovať. A čo sa nám ešte Trumbo snaží zdeliť ? Film a Politika sú si blízka rodina, ktorá rada usporadúva večierky, tľapká sa po rameni, zároveň vie pohádať a ísť si tvrdo po krku.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Pacino čoby Serpico tentokrát v boji proti tabákovému priemyslu. Zdatne mu pritom vypomáha Maximus Crowe, ktorý sa po hereckej stránke veľkej výzvy nezľakol a rovnako ako ďalšie nominácie aj jeho bola plne zaslúžená. Film nie je bez chýb, Mannovi chvíľu trvalo než nastolil pravidlá hry (prostredná časť sa niesla v značne zdĺhavom tóne), zato prináša k videniu celú paletu vypätých okamihov, pričom záverečná tretina nimi až prekypuje. Škoda, že to odkazu tak kazí realita, ktorá aj napriek miliardovým pokutám nevzala najvražednejšiemu manipulátorovi vietor z plachiet. Ten môže na krabičku nalepiť aj mŕtvolu dieťaťa a čo spraví mamička? Skryje ju do plechovej krabičky s belasou modrou. A Vy? Koľkým titulky bežali spoza závesov od balkóna.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Fámy o poslednom Asterixovi neklamali. Skutočne pojedol menhir nápaditosti čo vo výsledku prináša za vlečku nápadov, zvratov a samozrejme kráľovskej zábavy. Rimanom zasvieti vo veži a podarí sa im vyštvať Galov zo svojich príbytkov a to dobrovoľne a bez boja! Priznávam, trojrozmernej animácie som sa bál ako čert kríža ale zbytočne, nejde totiž o žiadnu lacnotu. Animátori sa pekne pohrali s postavičkami, diviakmi aj prostredím, preto obavy stranou. V novom Asterixovi tiež nie je núdza o filmové narážky, zároveň tu dostane na frak kritika voči snobskej, byrokratickej a najmä chamtivej spoločnosti, kde aj ten posledný otrok sa vie pre vidinu blahobytu zapredať. Nebyť na môj vkus až príliš vykonštruovaného finále, kde sa viac kecá než bojuje, šľahnem tomu aj tú poslednú, takto tučné štyri musia stačiť a ja sa teším, že s výnimkou dvoch dielov obstojí táto séria aj s dospelými očami.

Asterix a Vikingové (2006)

Vikingovia prahnú po strachu čo im má dopomôcť ku hviezdam, a preto vyhľadajú najväčšieho strachopuda. Ten sa zhodou okolností ukrýva v Galii, kde proti svojej vôli podstupuje skúšku dospelosti. Moderné chlapča je typický nagelovaný frajer čo často balansuje na hrane, ale ako minúty plynú ukáže aj normálnejšiu tvár. Naši hrdinovia sa nezmenili, sú to stále tí istí sympaťáci čo naháňajú po lesoch diviakov, mlátia sa skazenými rybami a sem-tam mrknú k rímskym susedom. Rutinu naruší až príchod Vikingov, ktorým sa podarí uniesť blonďáčika. Odinovi zverenci pojedli dostatok vtipu, navyše majú v svojich radoch hrdzavú divošku s pehami a rozkošnou medzierkou medzi zubami. Čo do hĺbky táto kapitola poukazuje na strach ako dôležitú súčasť nás, ktorá pri správnom ovládaní funguje čoby motor. Animácia znovu nabrala na sýtosti a celkovo filmu ničoho nechýba, osobne potešila „Rockyho pasáž“. Škoda len toho poškuľovania po násťročnom publiku, ale zas chápem, nedá sa žiť iba pre nostalgikov.

Asterix dobývá Ameriku (1994)

Rimania vymyslia plán hodný najväčších. Využijú plochú zemeguľu a na samom okraji z nej znesú zo sveta nesmrteľného Getafixa. Pýtate sa koho? Ja tiež, ale "Asterix dobýva Ameriku“ už nepočíta s pôvodnými menami, teda s výnimkou ústrednej dvojice a Julka Cézara. Prečo? Netuším. Možno Francúzi pustili svoje dietko z rúk až príliš čo germánske klany využili po svojom. Na druhú stranu toľko opomínanú animáciu vnímam v pozitívnom svetle. Najlepší moment asi búrka na mori. Zápletka sa viac menej opakuje, Galovia bojujú s dotieravými vojskami s obmedzeným množstvom zázračného nápoja, súčasne druhý boj, z druhého kontinentu zvádzajú hlavní hrdinovia s Indiánmi. Tieto strety sa líšia, zakiaľ čo Rimania bojujú o moc a slávu, Indiánsky kmeň v mene prežitia. Aj preto, že medzi riadkami nebolo len vzduchoprázdno neberiem kapitolu z Ameriky ako vyslovený prúser. Len neponúka toho moc nového, znovu sa tu vyskytuje pevecké číslo, znovu poblúznenie Obelixa tento krát krásnou Indiánkou. Bitky a humor sú stále prítomné, sfajčený Obe dokonca rozosmial, ale to prekrstenie bola podpásovka cez akú sa nedá preniesť. Avšak ak zistím, že v tom má prsty špatný dabing možno sa zamyslím nad prehodnotením.

Astérix a velký boj (1989)

„Som podvodník, verte mi...“ Príbehovo najzaujímavejší Asterix, do dediny zavíta šarlatán čo poblúzni domácim hlavy a neskôr sa spolčí so samotnými Rimanmi. Lenže pre tento raz nepôjde o rovný boj, priatelia sa stavajú k sebe chrbtom, vedú ich osobné pohnútky, navyše Druid je po nehode nepoužiteľný. Spracovanie potemnelo a často ponúka originálnu animáciu so zaujímavými nápadmi, prakticky celá sekvencia s hľadaním správneho receptu zázračného nápoja či Panoramixove halucinácie. Jediné čo chýbalo bol paradoxne oný „veľký boj“. Ten sa upjal len v akúsi odplatu ženského osadenstva, zakiaľ sa to mužské iba prizeralo. Inak bez väčších výhrad, v neposlednom rade potešilo, že sme nakukli aj do súkromia iných obyvateľov.

Asterix v Británii (1986)

Najvyrovnanejší a najdospelejší z Asterixov. Sympatické prostredie, všade hmla, dážď a teplé pivo, jednoducho nič pre Frantíkov, ktorí sa vydali na pomoc bratrancom z Británie. Vtipná konfrontácia dvoch odveky znepriatelených krajov je cítiť a moc dobre sa na to pozerá. Fungujú prakticky všetky, dokonca aj opakujúce sa fóry (šmykľavá podlaha), nechýba tiež vypointovanie podaktorých (čajové lístky). Zachytil som narážky na staré diely (chudáci piráti) a moc potešilo vyústenie príbehu s posolstvom „viera v seba samého silnejšia než kúzelný lektvár“.

Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Večná škoda nulového záujmu o Barbieho a Kena, pre záchranu ktorých sa nechajú naši priatelia naverbovať do armády. Tam prechádzajú výcvikovým táborom, zoznamujú sa s vojenskou stravou, tiež kuchármi, trénermi, veliteľmi, z čoho plynú vtipné situácie. Obelix je tu pánom momentu, najskôr s amorovým šípom v zadku robí zo seba negramotného opičáka čo dokonca stratí chuť k jedlu, aby pri záchrannej misii bral hodiny slušného správania, ktoré aj tak vedú k ručným prácam. V tomto ohľade vítané oživenie (Asterix, ten Riman, ku ktorému si bol tak láskavý je teraz láskavý ku mne, mohol by som mu tu láskavosť oplatiť ?). Scenáristi nelenili ani s historickými odkazmi, dôjde na slávne hádzanie kociek, Méloská Venuša prichádza o ruky, Koloseum skrášľuje vstupný otvor. A práve v tomto dive sveta sa opäť odohráva gladiátorské finále. To v tempe Ben Huru oplýva dynamikou a popravde je lepšie než chaos od minula. Mamičkám by mohol prekážať dabing, ktorý je miestami dosť drsný. Nešetrí výrazmi „debil, idiot, imbecil, kretén, hovado“ aké sa v animovanom svete často nenosia. Rovnako nezasväteným môže vadiť fakt, že táto kapitola plne ignoruje víťazstvo Galov, ktorých Cézar pomaly ani nespoznáva. Treba si, ale uvedomiť, že 12 úloh komiksové stránky nikdy nespatrilo a cestou akou sa rozhodlo vydať nebolo možné pokračovať. Prekvapenie tak nijak zvlášť neprekvapilo, zato svoj štandard si udržalo.

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Spoileroidné!! Už úvodný prológ predznamenáva, že táto kapitola bude iná udalosť. Tým, ktorí navštívili Paríž nezostane jedno oko suché už s prvým fórikom z čistých krásnych lesov, nezainteresovaným určite tiež, potom, čo vás uvidia sa nadšene hlásiť po výzve rozprávača a v momente, čo sa premelie prvá mela a padne vtípok na adresu Herkula, vás majú omotaného okolo prsta úplne, teda pokiaľ nie ste z mramoru. A to prešlo moji milí 10 minút! Tá pravá kadencia má ešte ale len prísť, a preto bez zbytočných slov Cézar rozdáva "polobohom“ po tucte úloh a vy si môžete pripraviť vreckovky. Tie na vás vybafnú s takou vervou (úlohy, nie vreckovky), že neveríte s akou energiou, nápaditosťou a eleganciou dokážu tvorcovia pracovať. BEH a HOD OŠTEPOM - bomba, ZÁPASNÍK - dá spomenúť na prvé dobrodružstvo, kde víťazí rozum nad svalmi. OSTROV ROZKOŠE - až na zbytočne dlhý tanček skvelý a najmä pravdivý. HYPNOTIZÉR - zásah, U KUCHÁRA - moja osobná topka, kde ma Obelix s hláškou o predjedle uzemnil, že som chvíľu nebol schopný vnímať dianie. Ďalej JASKYŇA S BEŠTIOU - neškodná, ale pripraví pôdu pre absolútny vrchol s príchodom ZA BYROKRATMI. Tam sa to rozbesní do kolosálnych rozmerov a ak navyše pracujete v podobnom fachu nekontrolujete smiech, jednoznačne najprepracovanejšia a najvtipnejšia skúška s akou mohli pokojne skončiť. Lenže do konca zostávalo ešte necelých tridsať minút a na papieri štyri skúšky. Nasledujúce NEVIDITEĽNÉ ĽANO - podobne ako jaskyňa s beštiou z kategórie neškodných, HORA S HÁDANKÁROM - nedotiahnutá, čakal som zapojenie mozgu, nie reklamu. PLÁŇ MŔTVYCH BOJOVNíKOV - iba variácia na spomínanú jaskyňu. A CIRKUS V KOLOSEU mi prišiel vyslovene slabý. Keď to spriemerujem po školsky dvojka, čo tunajšie tabuľky násobia dvomi takže s čistým svedomím siaham po štyroch hviezdach a pevne dúfajúc po ďalšom dobrodružstve, ktoré to ešte viac zdvihne.

Asterix a Kleopatra (1968)

Druhé dobrodružstvo zaviedlo galských kohútov do sveta pyramíd, kde mali dopomôcť Kleopatre zvíťaziť v sazke nad samotným Cézarom. Zmena prostredia prináša nové možnosti, nových nepriateľov aj prvé výraznejšie muchy. Do deja vstupujú muzikálové čísla s ukrojeným poriadnym sústom a postavičkám sa zapáčilo prihovárať sa k divákovi. Teda vata, bez ktorej by sa film zaobišiel, ale bez ktorej by nemal ani hodinu. Ak posuniem výhrady stranou, galské trio prvýkrát zapriahne Idefixa, pomôže rozlúsknuť tajomstvo bájnej Sfingy a predstaví pracantov z radu Egyptských. Pobavil architekt s atypickými stavbami čo neprežili zimu, tajomná postava špeha s lepším maskovaním než chameleón a samozrejme štrajkujúci aligátory. V týchto pasážach švanda, ale už velím domov chalani.