Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Krimi

Recenze (1 531)

plakát

Mezi nebem a peklem (2001)

Chaotické až hrôza, ale akýmsi záhadným spôsobom ma to bavilo. Kvarteto chlapíkov dva roky maká o dušu, ale výplata nie a nie prísť. Manažér reštiky má totiž len plnú hubu kecov, a preto nasranosť rastie každým momentom. Film zdá sa sledujeme v prítomnosti, kde sa nervózni chlapíci zverujú záhadnému pánovi, možno komisárovi, možno mafiánovi a z ich prejavu bádať, že majú čosi za ušami. A našťastie to nebude práve TO čo si každý myslí. Výhodou je i naspídované tempo, ktoré chrlí jednu náladu za druhou od nadšenia cez podozrievanie, zlosť až po rezignáciu. Škoda iba toho podivného spracovania, ktoré diváka nešetrí.

plakát

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Obstojné pokračovanie priemerného filmu. I keď bez tých prvoplánových twistov by to myslím si že prežilo. Teda minimálne zvrat spojený s vnučkou bol dosť mimo, navyše nerozvinutý a len tak medzi rečou. Čo sa tomu zvratu musí nechať, že vedie film k prekvapivému záveru, ktorý sa síce naoko tvári ako šťastný, lenže oný zánik predpovedá skôr nám než pravekým jašteričkám. Ale tak čo si za ten prehnaný súcit hlavní hrdinovia zaslúžia. Ani tu ma totiž neprestáva udivovať ako rýchlo vedeli byť postavy humánne voči zverom, ktoré sa im dve minúty pred tým snažili odkusnúť zo zadnice. Ale zas chápem, má to svoj podtext, všetko živé má právo na život.

plakát

Johnny English znovu zasahuje (2018)

Minulý diel som chválil pre zápletku, vtip aj akciu, v tomto sa dá hovoriť už len o vtipe a aj to v skromných dávkach. Fórky sú tu dosť povrchné a scén, kedy sa dá zasmiať len veľmi málo. Schuti som sa pobavil iba raz, kedy Johnny vo virtuálnej realite mapuje nepriateľské územie a celkom namakané boli tiež jeho magnetické boty. Lenže to je na komédiu v akej ide primárne o vtip málo. Zvlášť, keď nemá nosný dej, vďaka čomu trvá pocitovo dlhšie než by mala. Samotná zápletka o nadvláde kybernetiky, ktorá povypína semafory a zavrhne Britániu do stredoveku je blbá a hlavne okukaná z výpredaju iného Johna, ktorý sa s ňou vysporiadal už v roku 2007. A akcia? Až na pár popadaných cyklistov si nepamätám, že by tam bola.

plakát

Predátor: Evoluce (2018) odpad!

Rok s rokom sa zišiel a po zabitom votrelcovi tu máme popraveného aj predátora. Už trailer, kde sledujem ako malý chlapec k nám nasmeruje vesmírnu loď, predznamenával prúser, ale realita je o mnoho horšia. Film začína pozvoľna a spočiatku nasiera iba tma a nulová atmosféra, lenže s každou minútou je to ako s postupujúcou rakovinou až sa to nakoniec nedá vydržať. Postava snajpera, ktorý sa stáva nežiadúcim je ešte k prežitiu, jeho novovzniknutá jednotka so svojimi retardovanými povahami a dialógmi už zachádza do trápnosti. Rovnako štvala prítomnosť autistického decka a ženskej, kde hnevá už len fakt, že im nesmie byť skrivený vlas a najviac bolel príbeh, ktorý by bol za hviezdu ak by nebol vôbec. Takto si do diania napochoduje tri a pol metrovým krokom akési hybridné hovado evokujúce Jasona X, aby rozohralo s pozemšťanmi bezduchú videohru. Spomenul som, že mu robia spoločnosť ochočení vesmírni hafani, ktorým ľudia aportujú klacíky a predátor sa neštíti rozprávať ľudskou rečou? Nie opakovať vyslovené frázy, on sa vážne dáva do reči. Fakt, toto všetko tu je. A čo potom tá evolúcia? Tú zmestíte do jednej holej vety. Prvotriedna sračka, ktorá nasrala ako už dlho nič.

plakát

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Túto mayovku som si pre dobývanie opevnenej farmy pamätal ako najlepšiu, lenže po včerajšej opakovačke ju už tak ružovo nevidím. Scénka s farmou bola stále skvelá, len ten zvyšok mi prišiel akýsi skratovitý, miestami až so smiešnymi replikami a zvratmi. Čo je ale podstatnejšie, prekvapivo som tu nedokázal zachytiť tú povestnú chémiu ústredného dua. A či to bolo nezohratosťou, veď sa pred kamerami stretli po prvýkrát, alebo tým, že si Vinnetou odkrojil menší kus priestoru, to už nezistím, ale snáď po prvýkrát by som ich za pokrvných bratov netipoval. Samotná postava v strapcoch a s čelenkou tu vlastne ani nemá čo hrať, je po väčšinou iba stopár, ktorý sem-tam vyseká bledé tváre z prúseru, a potom zas kamsi odcvála. Väčšia sranda už bola so zábavnými vedľajšími figúrkami ako aj s charizmatickým bosom banditov, ktorému podkopne suverenitu až mrcha chamtivosť. A ešte ma zaujal ten černoch čo si v bare nerušene popíjal pohárik, zakiaľ čo si ho ostatní ani nevšímali. No musím sa ešte raz pozrieť na zúbok americkým dejinám.

Kolja (1996)

Kolja je viacvrstvový kúsok. V prvom rade je v ňom kus srdca, má nezameniteľný Svěrákov humor a popisuje (kritizuje) pohnútky onej doby. Užije si ho tak malý i veľký, zainteresovaný-nezainteresovaný, Európan aj Američan a čert to vzal ono je to i dobre natočené. A v tom tkvie tá sila, je pre každého, niečo ako Forrest Gump, preto toľký úspech v toľkých krajinách.

plakát

Bláznivá dovolená v Las Vegas (1997)

Vyslovene zlé to nebolo, párkrát som sa aj uškrnul, veď bratranec Eddie behá po kasíne v plaveckom úbore. Lenže film nie je na viac ako jedno použitie, rodina sa rozdelí, potom zase spojí, posolstvo teda poznáme, vtípky predvídame a príbeh prakticky neriešime. No narozdiel od Európy bolo vyslovene trápne len šplhanie po priehrade.

Roboti (2005)

Sympatický a dnes už zabudnutý animák z dielne Fox. Roboti sa tu pohrávajú s podobnou myšlienkou ako trebárs Alex Proyas v Ja robot a neváhajú sem-tam štuchnúť do známych scén veľkých filmov či už by som si spomenul na Gibsona v kilte, alebo kopaciu techniku Vyvoleného proti stovke agentov. To tradičné požmurkávanie na najmenších je tradične na päsť a film počas záverečnej tancovačky vypínam, čo sa dialo ale pred ňou dokáže pobaviť aj dospelákov. Hlavne je tu slušný repertoár hlášok a vtipných situácií. Tiež potešila bohatá kadencia nápadov tvorcov, ktorí popustili uzdu fantázii a to najmä v Robot City. Za mňa by minimálne jazda mestskou hromadnou stála za všetky drobné.

Příšerky s.r.o. (2001)

Originálne, zo začiatku aj celkom roztomilé, príšerky vo fabrike strašia decká a jeden huňatý méďa je v tom fakt borec. Lenže čochvíľa maco precitne, zakuká sa do malého dievčatka a postupne kašle na kamaráta, strašenie, blížiaci sa rekord a s ním spojenú i večnú slávu. Aby úpadku kariéry nebol koniec, vo finále fabriku prerobí na stand-up comedy club pre publikum v pyžamách a ja utieram aj posledné zbytky sĺz. Ach jaj, netušil som, že Pixar skúšal tiež tragédie.

plakát

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Samotné pristávanie sa zbytočne veľakrát opakuje, veď ho stačilo ukázať len raz, napr. pred komisiou a zvyšok ponechať vyšetrovaniu a neistote akou prechádzal inak suverénny Sully. Rovnako by som sa nebál vypustiť zlé sny, ktoré dnes už pôsobia lacno, nikoho neprekvapia a dovolím si tvrdiť ani nezaujímajú. Čo zaujalo bol námet. Kde totiž väčšina podobných filmov končí, tam Zázrak na rieke Hudson iba začína. Zaoberá sa dôsledkami aké navonok odvážnemu činu chcú vziať vietor z plachiet a zároveň dovolia nahliadnuť na hrdinov cez iný objektív. A práve tieto drobnosti robia zo snímky zaujímavý i keď trochu nedotiahnutý počin.