Presumpce viny (2003)

Zaujímavý filmík čo to spočiatku hrá na drámu no postupne nasmeruje do thrillerových vôd, kde zotrvá do konca. Mne však zmena kurzu nevadila a veruže nevadila v oboch polohách. Funkčná bola zmeska emócii, kedy si otestujeme empatické závity, funkčné boli napínavé scény, kde si tá vôbec najnapnutejšia vystačí s jedným osobným počítačom a meškajúcim faxom. Jediné čo možno snímke vytknúť je mierna podobnosť s Utečencom, ja tam videl aj Nepriateľa štátu a trošku hurá finále, kde sa na hlavného protagonistu usmeje šťastena ako po štvorlístkovom opijáši. Inak slušný napínak, po ktorom mi nebolo ľúto ani vynechaného druhého polčasu parížskeho PSG. Holt, každá prestávka môže odkloniť kurz záujmu

Duch ve stroji (2017)

Tá osudovosť aj pokus o posolstvo ma pocitovo minuli, ku koncu dokonca kontroloval čas, no ostatné bolo fajn. Film má podmanivý vizuál, pekne vykrojenú a mrštne ohybnú Scarlettku a chtiac-nechtiac pripomenie iné sci-fi zárezy aké máte radi.

Půlnoc v Paříži (2011)

On je zaľúbený do zmoknutého Paríža, ona sa mrzuto krčí pod dáždnikom. Je to dôvod prečo by mali skončiť s prípravami na spoločný život? Woody Allen poňal tému rozdielov vo vzťahoch originálne a využil prednosti hlavnej postavy, ktorej fantázia každú noc uniká do centra romantiky dávneho veku. Tam načerpáva skúsenosti a múdra najvýznamnejších osobností umenia, aby mal na záver svojej púte zistiť dve zásadné pravdy. Z nich som jednu predvídal a o tej druhej mohol diskutovať aj celé hodiny. Myšlienkovo silný viacvrstvový príbeh, aký mi sadol viac, než som očakával.

Puppet Master 5: The Final Chapter (1994)

Tak toto bolo už pre masochistov. Jediným pozitívom je, že sa nadväzuje na predošlú kapitolu, Rick končí na policajnej stanici a s čerstvým obvinením za úmrtia kolegov. Lenže po úvodných piatich minútach scenár končí, obaja od Omegy sa rozhodnú nezávisle od seba navštíviť hotel Bodega Bay a už len bez rozmyslu behajú chodbami, hľadajú bábky, potom svojich parťákov, potom zase bábky, akéhosi votrelca čo má za úlohu už ani neviem čo a zase bábky. Skrátka nuda na tretiu a céčko ako vyšité. Úmrtia zas o hovne a zrátate ich na jednej ruke. Bábky sú už anjeli strážni a neublížia ani muche, podľa mňa aj ten čo sa zosypal do výťahovej šachty skočil sám. A čo tam zrazu robí Vader netuším ani ja. Piaty diel Puppet Master je vážne zlý a happy end aký bez vysvetlenia chalaniska sprosťuje od viny to iba podtrhuje. S biedou jedna.

Puppet Master 4 (1993)

Pre tentokrát sa ocitáme v prítomnosti, v ktorej sa bábky zhostia role ochrancov kvarteta tínedžerov. Dôvod je prostý, mladá krv sa má postarať o ochranu tajomstva pred bránami pekelnými, odkiaľ bolo odcudzené. Chudobný príbeh žiaľbohu nepatrí k najväčšej slabine tohto dielu. Bábky stratili všetko svoje ostrie a špecializujú sa iba na slabučkú elimináciu tria pekelných frajerov akí sa mali opätovne zmocniť slávneho elixíru. Moja obľúbená zvracačka pijavíc sa navyše objavuje len v sekundovom zábere. Chýba napätie, chýba krv, chýbajú vraždy a aj keď sa v priemere jedna na polhodinu objaví, nestojí za nič. Odporúčam sa zamerať na tú v aute, kde sa počas súboja na bočnom skle postupne zjavuje a mizne malý krvavý šrám. Jednoducho odfláknuté. Táto kapitola do Toulonových poviedok nezapadá a aj sám menovaný bol prevtelený do najtrápnejšej figúrky, ktorá sa v budúcnu dúfam už neobjaví.

Mistr loutkář III: Toulonova pomsta (1991)

Toulon sa rozhodol rozrozprávať o dávnych časoch kedy už síce nebol bohvieakým mladíkom, no plieskala s ním puberta, prevádzkoval divadlo a v laboratóriu miešal tajomný elixír života. Séria nám dorástla do najkrásnejšej podoby, príbehovo zakotvujeme v horúčke druhého svetového konfliktu a je na čo pozerať aj keď sú zrovna boje o nadvládu za humnami. Aby sa ale príslušníci čistej rasy dostali do výhody, túžia po tajomstve her Toulona, a teda oživovaní už neživého. Ten však nie je natoľko silný, aby sa im ubránil len nevinnou satirou z mini pódia, a tak musí v mene pomsty povolať zlých démonov. Samotní drevení panáčikovia sa zoskupili v plnej sile (čas pána Vardera má ešte len prísť), aby zobrali spravodlivosť do vlastných rúk, koltov, nožov, vrtákov či slizkých bozkov smrti. A ak vám náhodou niektorí bude chýbať, nezúfajte, počas filmu sa rodia ďalšie a ďalšie malé príbehy. Bábky si v nich brúsia pevný charakter a cit na prevzatie iniciatívy pri popravách. Nežiaducich postáv je tu našťastie dosť a odchádzajú krvavo a neokukanými spôsobmi. Iba taký Kovboj by mohol dávať školenia v presnosti streľby inak hroznej muške uniformovaných. Človek sa im ani nediví, prečo svoju misiu nezvládli, navyše im to kecá v angličtine a za zradu sa platí cena najvyššia, aspoň tak to kázal vodca, či?

Monster Trucks (2016)

Monster konina tak pre dvanásťročných autičkárov. Tí sa dozvedia niečo o rodine, priateľstve, životnom prostredí a profesormi im bude trojica naftových vorvaňov. Trailer predpovedal prúser, tržby ho podčiarkli no samotný film je neškodná vtákovina čo utečie ako voda, no zároveň po nej nič nezostane. Ale už len fakt, že je film v rámci svojej škatuľky zrovnávaný s ET mimozemšťanom či Willym je pre neho kompliment.

Mistr loutkář 2 (1990)

Tak sa nám to rozbehlo správnym smerom. Do hotela prichádza zopár paranormálnych odborníkov rozlúštiť záhadu predošlých úmrtí. So starým párom sa už pre potreby druhého dielu nepočíta, preto je jeden z nich odsúdený na smrť a druhý na liečbu v cvokárni. Zombie slúžka, ktorá sa minulý diel doslova vyparila z diania, už rovnako nekráča s pokračovaním. Kto, alebo čo áno, to sú bábky. Tie prichádzajú v plnom počte (i keď zvracať pijavice sa nebude) a ich ansámbel zdarilo dopĺňa príslušník SS rasy s maskou Vadera a plameňometom miesto ruky. Ďalšia trefa do čierneho je charizmatický Toulon čo si odskočí z Rumunska, aby deju dodal trošku väčší rozsah a napätiu vyššiu intenzitu. Celkovo sa o minulosti bábok dozvieme viac. So samotnými postavami je to už iná káva, netuším čo sa v zákulisí dialo, no samotná družina je časom nahradená akousi milostnou linkou a ich kapitola veľmi rýchlo bábkami končí. Popravde mi tento krok neprekážal, hlavne keď je to väčšia zábava, bábky sú pri chuti, vrážd pribúda a Toulon s neodolateľným prejavom gentlemana získava svoje malé miesto na hororovom poli.

Mistr loutkář (1989)

Trošku bizarná záležitosť si prechádza hneď niekoľkými fázami. V priestoroch hotela najskôr navnadí, potom zbytočne dlho kráča okolo horúcej kaše, aby noc pred karom mohla začať očakávaná konfrontácia. Bábok tu zrovna nie je veľa, no každá vie znepríjemniť obeti život a keď sa ho rozhodnú znepríjemniť všetky naraz, film začína využívať svoj potenciál. Zápletka s večným životom a výnimočnými schopnosťami tej pätice médií je skôr pozlátko a nevyužíva sa do takej miery ako by mohla, no svoje miesto si tu nájde. Najmä pribúdajúce sny už hrajú s momentom prekvapenia. Brutalitka, nejaká tá nahota, sex či násilie je rovnako prítomné, preto nevidím jediný dôvod, prečo neskúsiť i ďalšie kapitoly tejto bábkovej série.

Vražda v Orient expresu (1974)

Námet, zostavička aj jemný humor ušli. A síce si Poirota tiež viac spájam so Suchetom, tento, navyše s hlasom Stana Dančiaka nevadil a zvykol som si na neho rýchlejšie, než na Branagha z tohtoročného remaku. Navyše predstaviteľ nepotreboval lúštiť jeruzalemské prípady či zápasiť v snehovej víchrici, aby sme vedeli, že je trieda vo svojom obore. Bol skrátka obyčajným detektívom s neobyčajnými schopnosťami a trochu extravagantnými metódami, ktoré vychádzali na povrch postupne. Takže žiadne exkrementové estrády našťastie nehrozia. Tento štýl minimalizmu, rovnako pri záverečnom rozuzlení v kupé, tiež prirodzenejšia dilema s pochopiteľnými výčitkami, mi vyhovovali, čo už menej, že film časom začal pripomínať skutočnú jazdu vlakom a na konci som bol šťastný, že je dvojhodinová cesta už za mnou.