Annabelle (2014)

Prekvapilo. Čakal som vylúhovaný čaj a dostal sebestačný horor so slušnými hercami a hnusným démonom. Napätie každým večerom iba hustlo a mrazenie s ľakačkami fungovali lepšie ako pri druhom Conjuringu. Ak by Annabelle vyrukovala s poriadnou pointou v podstate nemám výhrady.

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Znovu spokojnosť, vlastne by som ukrojil len pár minút a občas sa nebál báť o niečí život, inak starý dobrý dom so všetkým čo dokáže zabrnkať na strunu. Nechýba húpacie kreslo, starý magnetofón, vŕzgajúce schody, tajomný priestor pod nimi, zamknutá izba nad nimi a tajná skrýša v nej. Z verandy tiež bezpečná zóna nekuká, na dohľad je totiž stodola so strašiakom aký by sa rád prihlásil o svoj vlastný spin-off a neďaleko povedomá studňa. Vo filme funguje napätie, ľakačky aj príbeh, ktorý nám vysvetlí ako to v minulosti s našou Annabelle bolo. A keď sa už zdá, že končíme, tak záverečná scéna viac než sympaticky nahrá prvému dielu a ja mám pocit, že to do seba krásne zapadá.

Annabelle 3 (2019)

(Pred)posledná scénka zlá, ako zo Stratených duší. Dianie predtým však výrazne lepšie a to aj bez deja. Ono sa tam vážne toho moc neudialo, zvedavosť prebudí vo Warrenovic sídle snáď polovicu inventáru a zrazu zvončeky cengajú, mince sa kotúľajú, vlci zavíjajú. Žiadna iná zápletka ani zvrat z toho nekuká, sem-tam sa objaví iba humor, no väčšinou to istí husia koža z celej plejády nových prízrakov a tie dokážu nervy našponovať.

Annie Hallová (1977)

10 rokov sa odhodlávam na tohto veľkého režiséra a nič. Woody Allen je jedno nesympatické herecké poleno, ktoré cez rádoby intelektuálne frázy háji podivných ľudí akých na chodníku obchádzame bez povšimnutia. Vo filme nie je núdza o vtipné momenty, hlavná postava je doslova hláškovací stroj, ktorý však tápa medzi originalitou a trápnosťou a po celý čas nedovolí sa ničoho chytiť. A tak len sledujem čo sa deje, chlapík - podivín sa zaľúbi, prežije kvalitný sex, no aspoň si to nahovára, prvé hádky aj stereotyp. Skrátka typický vzťah netypicky prerozprávaný. Do deja vstupuje voiceover, sem-tam dokonca animácia, hlavná postava sa prihovára do kamery či náhodne zastavuje ľudí na ulici, ktorí mu na počkanie vysypú svoje tajomstvá. Samotná Annie Hall tiež nie je ženská, pre ktorú by som vraždil, ani pekná, ani charizmatická či zaujímavá. Aspoň, že jej rovesníčky neholdujú spodnému prádlu a pri početných nudných utáraných pasážach je na čo pozerať aj keď nie je na čo pozerať. Prvé stretnutie s Allenom teda sklamalo, príležitosť mu ale ešte dám.

Apokalypsa (1979)

Veľmi dlhá a depresívna plavba. Filmom sa tiahne znepokojivá atmosféra neistých zajtrajškov a opatrných otázok, pričom na tú hlavnú snáď nejestvuje odpoveď. Apokalypsa je rozhodne jeden z najvojnovejších snímkov, kde paradoxne nepriateľa nepredstavuje človek a vojnové momenty poväčšine nesledujeme z bojiska, tobôž skrz šialenstvo odohrávajúce sa v hlavách. A síce zásah do tej mojej nemohol byť presnejší, tak mi ultra náročná posledná tretina odpálila piatu hviezdu nevedno kam.

Apollo 13 (1995)

Zdanlivo obyčajný príbeh dostáva do popredia precízna réžia a excelentne zahraný prepis skutočnej udalosti. Spomínam si, že v časoch minulých som sa pri Apolle dušoval, že nudnejší film nepoznám a naďalej uctieval hyper-deštruktívneho Baya. O to viac ma teší, že po pár rokoch dostal druhú šancu, aby svoje nesporné kvality predstavil dospelejšiemu "ja“.

Aquaman (2018)

Keď som Aquamana povinne absolvoval v kine, netušil som, že tam uvidím Lundgrena. Vlastne som netušil, že Lundgrena ešte v kine uvidím, ale prajem mu to. Síce tu nepasuje, možno o niečo menej ako nepasujú podivné masky morským ľuďom, ale dal spomenúť na iný jeho komiksový pokus s názvom Vládcovia vesmíru. Aquaman je viac fantasy než dnešné komiksovky, s akými som sa stretol a našiel som v ňom dve slušné scény. Jednu zo Sicílie, druhú, takmer hororovú, po tom čo hlavní hrdinovia Sicíliu opustia. Dej nemá moc čo ponúknuť, morskí ľudia majú na tých suchozemských ťažké srdce pre ich zlozvyk nevážiť si matičku Zem a tí ľudskí, tí majú asi z morských tvorov strach, no moc pohľadov, okrem pár reportáží sa k nám nedostáva, takže len moja domnienka. Posolstvo ale jasné, spojeniu týchto dvoch rás má dopomôcť potomok človeka a Nicol Kidman. Rybí muž je však slušná skriňa a keď ostatných masíruje oceľovými päsťami je to aspoň zábavné, ako náhle sa v závere dostane k slovu digi bordel s komplet morskou populáciou a krakenom, prichádza bolehlav, z akého som sa dostával celú cestu domov. Verdikt teda znie, hodina a pol by bol optimal, vypustiť by sa mohli selfíčka, gladiátorské scény, plus to celé od veľkého zvratu, ktorý samozrejme nikto nečakal a možno to pospájať so mstiacim sa mravčím mužom, ktorý raz zmizol a viac sa neobjavil. No nevylučujem, že mu nevymyslia comeback zase v inom dobrodružstve.

Arachnofobie (1990)

Horda nasrdených pavúkov vs. doktor Smrťák a pomstiteľ Goodman. Skvelý animal horor čo prežil skúšku časom.

Argo (2012)

Solídne vygradovaná záchranná misia. Film okamžite vtiahne do diania, ocitáme sa v obkľúčení rozbesneného davu Iráncov, ktorí majú svoju pravdu, svoj pohľad na slobodu, svoj svet v akom by ste nechceli tráviť voľný čas. Skupina amerických veľvyslancov sa ocitá krok od zajatia a stovky kilometrov od bezpečia. Následná MI je ako z hollywoodskeho bijáku až sa človeku nechce veriť, že to v skutočnosti vyšlo. A že sa pre potreby filmu upravilo zopár detailov, vnímam len v jeho prospech. Rovnako zapojenie hláškovacích panákov Goodman/Arkin či vierohodnosť dobového výrazu. Škoda len výskytu niektorých toporných dialógov aké (p)opísal Cervenak, inak spokojnosť.

Armáda temnot (1992)

Keď sa banda študentov koncom 70tych rokov rozhodla natočiť amatérsku jednohubku určite netušila, že sa k podobnej téme vráti ešte trikrát a už vôbec jej nenapadlo, že zakaždým inak. Po splatter horore a bizarnej komédii sa Raimi pre tentokrát rozhodol poňať film po historicku a v retro štýle 50tok. Armáda temnôt je konečne regulárne pokračovanie. Ash so svojim dopravným prostriedkom, puškou a motorovou pílou smeruje do stredoveku, aby sa postavil knihe, ktorá ho tam dostala. A aj keď sa tu ukáže nejeden nasraný démon na horor, alebo čo i len náznak napätia môžeme zabudnúť. Záverečný diel trilógie je "už len" uletenou komédiou s tými najšialenejšími nápadmi. Okrem nebezpečných démonov tu máme Merlina, mini varianty Asha či celé hordy kostlivcov, ktorých vedie do boja hnijúci veliteľ. Zábava a tempo idú ruka v ruke, trebárs scéna z cintorína by našla v žánri komédia sotva konkurenciu. Najväčšie mínus tak tkvie v Raimim samotnom. Ten chlap mal totiž natáčanie asi tak v trubici ako Ash svoju romantickú líniu. Všetko vyznie lacno, trebárs také triky sú na úrovni Súboja titánov z 81. Úžasné je sledovať ako Raimi prdí na zaužívané filmové postupy a najlepšie divák spraví, ak zabudne na to čo doposiaľ videl, no ak ho film prichytí nepripraveného je zle * * * * * Režisérska verzia, s výnimkou rozšírenej scénky z mlyna, kde Ashove miniatúri obrábajú jeho telo, má výrazne pomalšie tempo, na čo najviac dopláca dobývanie hradu. Alternatívny záver v porovnaní s tým bežným je síce originálnejší, lenže postráda vtip a rovnako aj najlepšiu hlášku z obchodu od domácich potrieb. Kino verzia mi tak príde vítanejšia, ale že by som sa do filmu pustil znovu, neviem.