Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Z Pána prsteňov som nadšený nebol, aj preto som si predsavzal, že sa s Hobitom na jeho neočakávanú cestu najbližšiu päťročnicu nevydám. A chlapíka krpatého som nechal čakať rokov sedem. Dnes ma akési kúzla a čary nasmerovali do fantasy sekcie HBO GO, kde ma z plagátu svojim pohľadom zhypnotizovala mladšia verzia Bilba Bublíka. Šancu teda dostávajú opäť rozšírené verzie a žiaľ začíname rovnako ako tomu bolo pri verzii staršej. Dostáva sa mi krásna výprava, veľa kráčania a pomalé tempo. Čo mi vadilo viac sú barličky, teda konkrétne jedna, akou Jackson zakaždým vyseká hrdinov z nepríjemnej situácie. Tou je pomocná ruka na poslednú chvíľu a tak trpaslíkov na ich ceste získať späť stratený domov postupne zachraňujú Elfovia, Gandalf, sovy. A keď už prituhuje natoľko, že by mohol mráz aj niekoho uspať natrvalo, umieračik v pomerne širokej výprave nie a nie zazvoniť. Nesmrteľní smrteľníci jednoducho víťazia nad obludami všetkých rozmerov. Ak bol Pán prsteňov s prístupnosťou 12+, tak je Hobit s prístupnosťou 12-. Uchádzajúce muzikálové čísla žmurkajú aj na to najmenšie publikum. Viem, že si tento svet nezamilujem ako by som si možno prial, ale dúfam, že mi budúce diely ponúknu viac takých okamihov ako boli tie s rozpolteným Glumom alebo aspoň gigantickými mužmi z kameňa, čo si to rozdali v efektnej bitke za búrkových mračien. Veď viac drámy a monumentálnych momentov tomuto kraju určite uškodiť nemôžu.

Nevěsta na útěku (1999)

Amíci nahodili britské úsmevy a vzniklo čosi na polceste k obom krajinám a ich chápaniu ako má vyzerať romantická komédia. A takto vznikla strelená záležitosť, kde sa márne snažím uveriť hlavnému páru a ešte viac mám problém porozumieť ľuďom z mestečka. Tí aj napriek vedomiu čo to šovinistické prasa v podaní Gerea predstavuje, mu otvárajú náruč a pomaly ho po piatich minútach pozývajú k štedrovečernému stolu. Deje sa tu niečo tak odstrihnuté od reality, až mi to vadilo aj na pôde filmu. A ak v tom režisér Pretty Woman videl odkaz, že sa po svete pohybujú ľudia, pre ktorých je jednoduché si získať tých druhých, tak si vybral nesprávny scenár alebo nesprávnych hercov a možno oboje.

Nabarvené ptáče (2019)

Uležalo sa mi to v hlave a tri hviezdičky sú málo. Priznám sa, že som sem-tam kontroloval čas, rovnako som neuveril záverečnému odpusteniu, ale dojem z filmu vo mne pretrváva aj po dvoch týždňoch, a preto ho nemôžem hodnotiť ako priemerný. Viaceré kapitoly, ktoré malého chlapca konfrontujú s tými najspodnejšími ľudskými pudmi, mám stále pred očami. Zároveň si pamätám, že každý nasnímaný záber si pýtal pozvánku do galérie. Pred pustením sa do filmu som čakal srdcervúci kalkul a dostal naturalizmus s umeleckým presahom v plnej poľnej. Chýba tomu snáď len celistvejšie zovretie a nekompromisná bodka.

Ostře sledované vlaky (1966)

Vlaky mi prešumeli hlavou pred desiatimi rokmi a včera sa tomu tak stalo znovu. Ten film by chcel mať hĺbku ale nemá na to silu. A tak som znovu nezúčastnene sledoval nesmelého mladíka, zopár podivínov od fachu a veľmi zvláštne napísané ženské postavy. Možno to malo čosi symbolizovať, teda určite, veď sa dej odohrával v zložitej dobe našej histórie. Ale keby som aj ten vzorec rozlúštil, neviem či sa dokážem preniesť cez ten mdlý dojem, aký nedali do pohybu ani guľky zo samopalu.

Schumacher (2021)

Dokument o Schumacherovi sa pútavo venuje ranným rokom, kontrakte v Benettone, počiatočnému trápeniu vo Ferrari a prvému titulu zaň. Problémom je, že do konca dokumentu zostáva 15 minút a na programe dňa sú ďalšie štyri tituly, comeback v Mercedese a posledná jazda v Méribeli. A zakiaľ som si chcel pripomenúť obdobie, kedy som v červenom drese sledoval každý závod, tak sa chcel dozvedieť niečo aj o rokoch, kedy som na Formulu zanevrel. V dokumente sa však táto etapa jeho kariéry zhrnie pár vetami a je to škoda, lebo hodinku by som pri TV ešte zvládol. A ako sa má legenda najrýchlejšieho športu dnes? Rodina Schumimu vracia to, čo okolo nej vytvoril za svojej kariéry on- súkromie.

After: Tajemství (2021)

Tejto sérii sa čoraz viac hodí prívlastok Fifty Shades for Kids, v pikantných scénach totiž zostáva najhorúcejším momentom odbalenie kondómu zubami. Aj by som ďalej varoval pred spoilermi, ale dej tu nie je žiaden, skôr iba situácie. Mladý Hardin sa zlostí na otca Tess, v reštaurácii žiarli na čašníka, lebo s ňou flirtuje o cestovinách, ako umrčaný fagan sa urazí aj na samotnú Tess, sto rokov pred ich vzťahom ľúbila iného a nech toho nie je málo vybuchne aj na mamku, večer pred jej svadbou ju na kuchynskej linke obrába niekto iný ako ženích. A mamka s nohavičkami na kolenách? Vraj to nie je tak ako to vyzerá  :) Táto reakcia ma pridusila viac než kvitnúca palina za sparného leta, no to som ešte netušil, že si len scenárista pripravuje pôdu pre svoj veľký zvrat. A ten vysvetlí tak, že ho nevysvetlí, lebo film končí. A keďže som celý čas omylom za Hardinovho otca pokladal niekoho, kto ním skutočne aj bol, tak si kladiem inú otázku, koľko sakra tých kníh ešte zostáva?

Rychle a zběsile 9 (2021)

Rutinný diel, v akom nebyť retrospektívy, vlastne neponúkne nič nové. Scény z minulosti však pomáhajú preniesť do súčasnosti rodinného príslušníka z rodiny Torretových, o ktorom sme doteraz síce ani nepočuli, no čuduj sa svetu, dnes je z neho piraňa v odvetví globálnych hrozieb. Na prianie sa vracia ďalší nebožtík a nelogicky do akcie zasiahne aj Mia. Ak sa pýtate čo robí Brian, ten sa hrá doma s deckom Monopoly. Zvyšné osadenstvo len v roli komparzu, žiadny posun vpred. Z akcie si na druhý deň pamätám už len obrí magnet a z tej premrštenej sa zase snažím zabudnúť na driftovanie vo vesmíre. V súčte teda deviata čiarka (so spin offom desiata) a ja krčím plecami, či to nesledujem už len zo zotrvačnosti, ba čo viac s pocitom trápna míňam pohľady okolo sediacich v kinosále. Možno to bude vekom, možno stárne séria a možno len chýbali Statham a Rock. Neviem, ale na druhú stranu ani nepotrebujem zisťovať.

Obchod na korze (1965)

Rovný tucet rokov čakalo toto DVD v šuflíku a ja sa znovu presviedčam o tom, že roky mapujem zahraničnú tvorbu a pritom nemám zmapovanú tú domácu. Pocitovo ma film svojim spracovaním, hereckým podaním a myšlienkou odzbrojil tak mocne, ako sa to naposledy podarilo jeho mladšiemu bračekovi od Juraja Herza. No a potom je tu ešte desivejšia stránka veci, ak v jednotlivých postavách spoznávate ľudí z vášho okolia.

Godzilla vs. Kong (2021)

Už som videl Draculu telefonovať cez Skype, takže Kong gestikulujúci znaky pre hluchonemých so mnou až toľko nehýbal. Skôr si ma našlo nadšenie a chuť, s akou sa tvorcovia chopili početných masteníc na všetkých možných aj nemožných miestach. Čo ma prekvapilo bol prerod nekompromisnej Godzilly v zraniteľnú jašteričku, po tom čo sa o slovo prihlásil ten nesympatický plecháč. Človek jej dovtedy nefandil a zrazu by hodil aj posledný kameň, aby pomohol. Holt, do kusu plechu charakter nedostaneš, iba tak bleskom. Ľudský komparz tradične nulový, ukecaný influencer možno až mínusový.

Susedia (2006) (seriál)

Zmenou televízie prišlo na hurikán v domácej tvorbe a rázom sme tu mali prvý pokus o sitkom, ktorý nedopadol vôbec zle. K+M si z Uragánu vypožičali najvtipnejšie postavy, zasadili ich do rodinných kruhov a vyslali naprieč bežným situáciám. Príbeh sa stal ucelenejším, gagy dostali pevnejší základ, pri tom vedeli schuti rozosmiať. Drahé polovičky do príbehu zapadli, bláznivá suseda menej a bezmenné deti prakticky vôbec. Jedinú charakterovú? povahovú? skrátka črtu, akú si po rokoch pamätám, že syn jedol kompóty. Seriál mal miestami kolísavú úroveň, ale vďaka súdnosti tvorcov nestihol skĺznuť do trápnosti, teda aspoň z toho, čo som videl a to boli prvé tri série.