Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Krimi

Recenze (1 530)

Godzilla vs. Kong (2021)

Už som videl Draculu telefonovať cez Skype, takže Kong gestikulujúci znaky pre hluchonemých so mnou až toľko nehýbal. Skôr si ma našlo nadšenie a chuť, s akou sa tvorcovia chopili početných masteníc na všetkých možných aj nemožných miestach. Čo ma prekvapilo bol prerod nekompromisnej Godzilly v zraniteľnú jašteričku, po tom čo sa o slovo prihlásil ten nesympatický plecháč. Človek jej dovtedy nefandil a zrazu by hodil aj posledný kameň, aby pomohol. Holt, do kusu plechu charakter nedostaneš, iba tak bleskom. Ľudský komparz tradične nulový, ukecaný influencer možno až mínusový.

After: Přiznání (2020)

"Hodná dívka Tessa a tajemný Hardin" sa píše v obsahu, no nenechajte sa zmiasť. Ona je štvrť filmu nadrbaná a polovicu vyzlečená a on? On je zas pol filmu nasraný. Film mi ale čosi pripomínal, niečo čo som videl už v minulosti. Ak sa mocne zamyslím, tuším to nieslo v názve Temnotu, ale nešlo o horor. Teda horor v pravom slova zmysle. Aj vtedy každých 15 minút vstupoval do deja sex, aj vtedy bola ona tá ambiciózna a on ten nechutne bohatý a aj vtedy sa pre dramatizáciu používali vtipné roztržky ústredného páru a ich blízkych. Všetkému teraz nasádza korunu zvrat s bezdomovcom ako keby strihnutý z nejakej paródie, ktorý už popravde nebol ani vtipný. No mám dobrú náladu a manželke sa to asi páčilo, tak nebudem zlý.

Havel (2020)

Odsúdiť film pre nesympatie k človeku, ktorým sa zaoberá je ešte väčšia hlúposť ako odsúdiť film pre nesympatie k režisérovi, ktorý ho natočil. Havel je komplexný film, popisuje obdobie 68´ - 89´ z pohľadu dramatika s dobre rozdanými kartami, ktorý si to pokazil sám. Veď stačilo držať jazyk za zubami a mohol mať na svojej chalupe vyložené nohy možno aj dnes. Režisér Horák sa však nesnaží idealizovať hlavnú postavu, preto nevidíme vzorného manžela, ani rozhodného Robina Hooda s darom reči tých najzdatnejších. Snímka má presvedčivý dobový výraz, dobre zvolených predstaviteľov rolí a nebojí sa umeleckých prostriedkov, kedy nazeráme na udalosti čoby diváci divadelného predstavenia. Nechýbajú dobre výkony ani napínavé a dramatické momenty z vypočúvacích miestností, väzenských ciel a mnoho krát náročnejších osobných prehier.

Sviňa (2020)

Počul som hlasy, že film prekrúca realitu, stavia na konšpiráciách a z väčšieho počtu charakterov si vystačí s menším počtom postáv. A ja hovorím, že mi to nevadí. V prvom rade hľadím na film a posolstvo aké chce zdeliť a obe Solčanská zvládla na výbornú. Už pri únose exprezidentovho syna som v nej bádal potenciál, tu prišla s ešte konzistentnejším výsledkom. Zapadli v ňom herci, kde už kasting vyšiel na jednotku, fungovali dejové linky, ktoré si spočiatku kráčali každá zvlášť, aby sa neskôr spojili v jeden tučný celok a na úrodnú pôdu padlo aj filmárske uchopenie aké patrí do 21. storočia. A či Don Roberto prekotil 14tku alebo nie, nie je už toľko podstatné. Ten hlavný odkaz a zrkadlo, aké film stavia do pozoru, je presné a myslím si, že nedôjde na situáciu, aby sa človek nakoniec nezamyslel nad tým, či sú nebezpečnejší kravaťáci, "úspešní podnikatelia", alebo tá svätá garda, ktorá sa už stihla voči filmu odvolať. Možno by mal niekto hlavnému pastorovi povedať, že treba zažalovať aj Hollywood, veď už Krstný otec III ukázal na cirkev, ako na tú najväčšiu mafiu.

plakát

6 underground: Tajné operace (2019)

Vhodné pre tých, ktorí potrebujú vygumovať po ťažkom dni. Viac od toho asi čakať nejde a dvojriadkový obsah to tak trochu podčiarkuje. Ale kašľať na to, nejako ma najnovšia Bay(k)ovina neiritovala a že si zajtra budem pamätať len zmazanie Florencie z kultúrneho zoznamu Unesco a obrí magnet čo si pohadzuje ľudí ako bábky mi je jedno. A viete čo, ak na film zas niekedy narazím, možno ho neprepnem a skúsim zistiť či skutočne neponúka aj niečo iné ako len načančaný videoklip.

After: Polibek (2019)

Ale áno, 15-ročné budú z toho navlhnuté ako žocha. Ten chalan čo stvárnil Hardinga je ukážkovým príkladom z plagátov, aké na dverách pomaly preberajú štafetu po cukríkoch z Tvajlajtu. Lenže bacha, tento má aj správne návyky, s frajerským kukučom parafrázuje úryvky zo slávnych románov, flámuje ale nechlastá a vo voľnom čase relaxuje pri jazere. A že je rebel ako Travolta za mlada a že to tou frajerinou poserie a za dažďa sa bude kajať z hriechov, tak na to môžete vziať jed.

plakát

Alita: Bojový Anděl (2019)

Ponorný mixér v kuchyni sa mi pri pohľade na Alitu asi 2x pustil, ale to je tak všetko. U živej duše tento neškodný blockbaster nezanechal žiadnu emóciu, ani nadšenie. Skrátka nehrozí, že by som sa k nemu musel za každú cenu vrátiť, o prípadnom pokračovaní a jeho túžbe ho vidieť nemá cenu hovoriť. Bol to taký ten tienitý projekt ako keby točený strojovo. V náznakoch som tam cítil stopu Camerona, no výraznejšie bola citeľná otrocká práca Rodrigueza, ktorý snáď aj vstával, kedy mu železný Jim nakázal. Preto za mňa hrubý priemer, ktorý v žánri sci-fi do čela odboja určite nevykročí.

Amundsen (2019)

Film mi ubehol rýchlo práve z toho dôvodu, že mal materiálu na celú trilógiu. Príbeh čerpá z minulosti a vyrozpráva nám cestu chlapíka, ktorý sa minul povolaniu a miesto olympiády, kde na prvenstvách záleží, podvolil celý život prvenstvám v objavovaní. Stal sa tak prvým človekom, ktorý položil nohu na oba póly a zároveň človekom, za ktorého by sotva niekto položil život. On sa totiž moc netajil tým, že mu na kusu ľadu záleží viac ako na vzťahoch s rodinou, kolegami od fachu, alebo ľuďmi z iných expedícii. Svet ale nie je čiernobiely a rovnako ani postavy v ňom, preto rivalita či závisť mu bola opätovaná do posledného cencúľa. Film je netradične nakrútený, mohol by som povedať, že až Weirovsky a po prvých minútach a celkom efektne spracovanom páde lietadla, kedy od neho čakáte dobrodružnú jazdu, sa skôr rozvinie v komornú drámu z obývačky, kde v pohároch vyvoniava Whisky a tle oheň v kozube. A práve odtiaľto sú nám v medailónikoch podsúvané príbehy z ciest a konferencií tohto nórskeho bádateľa a tým, že sa musia všetky naskladať do jednej celovečernej minutáže, sú servírované bez detailnejších príprav expedícií a bez rozvinutia dramatickej roviny počas nich. Preto sa môže zdať, že slávne výpravy sú položené na náhode a Amundsen dobýva neprebádané územia ako po masle, zakiaľ čo ostatní sa z výprav nevracajú. O financovanie sa mu pritom stará brat a o slávu noviny. Nečudo tak, že najzaujímavejšie momenty sa nám dostávajú spred oného kozuba či konferencií, kde je jeho výsledkami zaobchádzane pomerne nevyberavo. Film ale nepôsobí televízne ako som sa v jednom komentári dočítal, výprava a kamera sú úžasné a triky nijak nezaostávajú. Herecky vyčnievajú nad ostatnými oba bratia a režisér záverom ponúkne zaujímavý twist, ktorým myslím zmrazí pôvodné očakávania väčšiny divákov na -80 stupňov fahrenheita. Nadpriemer.

Annabelle 3 (2019)

(Pred)posledná scénka zlá, ako zo Stratených duší. Dianie predtým však výrazne lepšie a to aj bez deja. Ono sa tam vážne toho moc neudialo, zvedavosť prebudí vo Warrenovic sídle snáď polovicu inventáru a zrazu zvončeky cengajú, mince sa kotúľajú, vlci zavíjajú. Žiadna iná zápletka ani zvrat z toho nekuká, sem-tam sa objaví iba humor, no väčšinou to istí husia koža z celej plejády nových prízrakov a tie dokážu nervy našponovať.

Blíženec (2019)

Priemerný filmík s dvoma vlajkovými loďami. Tou prvou je omladený Smith s tvárou z Fresh Princa a druhou do popuku natesnané snímky v jednej sekunde, aké si bežne nevšimnete, dokým nezačne akčná scéna. Vtedy ma ten neprirodzený (zrýchlený) pohyb až nepríjemne rušil. Takže filmová revolúcia, ku ktorej sa hlásia tiež Jackson a Cameron, tu pôsobila viac na obtiaž ako k prospechu veci.