Bondovy dívky jsou věčné (2002) (TV film)

Dokument o představitelkách některých Bond Girls. Je milé setkat se s nimi ”po letech”.

Jak ta je úžasná (1997)

Příběh velké lásky. Hlavní hrdinka žije se svým manželem jako nejnižší společenská vrstva v americkém velkoměstě. Jednoho dne se on pomátne, postřelí člověka a zavřou jej do blázince. Ačkoliv ona mu slíbí, že za tři měsíce je venku, ztráví tam několik dlouhých let, aniž by si to uvědomil. Mezitím už ona žije jiný život s jiným mužem. On se ale vrátí a odvede si ji, navzdory námitkám jejího manžela i třem dětem s ním jde dobrovolně. Vůbec jsem nepochopil, o co v příběhu šlo, kam směřoval a kde nechal pointu. Snímek navíc není ani zábavný, takže uspěje jen jako intelektuální onanie.

Já a Ty a všichni ostatní (2005)

Sbírka ocenění z festivalu v Cannes 2005, zvláštní cena ze Sundance, úspěch na Independent Spirit Awards a mnoho dalších. Scénáristka, režisérka a představitelka hlavní role v jednom Miranda July má doma hodně sošek, určitě aspoň neřeší, čím zatížit prkýnko na záchodě. Její filmový debut Já a Ty a všichni ostatní je o (milostných) vztazích tak, jak je všichni důvěrně známe. Další nezávislý americký film, řeknete si a zčásti budete mít pravdu. Jenže dělá to totálně bez mytologického romantizování, bez srdceryvné hudby a typických klišé. Západ slunce tu je, ale úplně jinak, než vás napadne. Pak záleží na každém zvlášť, nakolik mu tohle vybočení z hollywoodských stereotypů sedne.

Honba za klenotem Nilu (1985)

Opět povedený koktejl dobrodružné, akční a romantické komedie, který (jak jinak) těží z úspěchu ”jedničky”. Příběh zajímavý, prostředí podobně exotické, atmosféra nepatrně slabší (logicky se ztrácí kouzlo setkání dvou neznámých lidí, kteří se do sebe zamilují), ale stále zábavné.

Divočina (2006)

Disneyho pokus vytěžit cosi z úspěchu Madagaskaru. Zápletka je dost podobná, parta ztřeštěných zvířat zvyklých na pohodu zoo v New Yorku se dostane do divočiny, když pomáhá lvovi zachránit jeho malého synka. Kdesi na ostrově ohromeném erupcí sopky se střetne se stádem buvolů, kteří už nechtějí obývat spodní příčku potravního řetězce a rozhodnou se „stát se masožravci“. Proto musí sežrat lva, přičemž vychází najevo, že taťka lev navzdory bohatýrským historkám v pralese nikdy nežil, naopak vyrůstal v zajetí. V podstatě je tu jenom jeden velmi povedený vtip pro dospělé – panda nenávidí svoji kopii plyšovou hračku v životní velikosti, která zaplavila celý New York. Nejlepší scéna je pak ta, kdy do ní zuřivě mlátí a ona díky motorku zabudovaném v plyšovém tělíčku „vykřikuje“. Krokodýli v městské kanalizaci taky stojí za pousmání, zbytek je veskrze dětská „komedie“, která neurazí ale ani nenadchne.

Hvězdná pěchota 2: Hrdinové Federace (2004)

Film krátkou titulkovou sekvencí ve stylu Star Wars navazuje na předchozí díl a už je tu akce. Skupina mariňáků se stáhne do blízké pevnosti, protože proti přesile brouků nemají šanci a evakuace zatím nepřipadá v uváhu. S akční soap opery se tak rázem stává poměrně temný horor (navíc se odehrává většinu času v přítmí) ne nepodobný Věci. Někteří z mariňků jsou „nakaženi“ zatím neznámým druhem brouků. Celé je to geniální plán brouků, který má za cíl postupně nakazit lidstvo, a tak zvítězit. Jenže je tu ještě kapitán-dezertér a vojínka-skoro sensibilka. Klasické běčko, nízký rozpočet na triky zakrývá milosrdná okolní tma a některé pasáže jsou pateticky trapné a plné klišé. To, co v prvním filmu fungovalo jako nadsázka, je v druhém zřejmě myšleno vážně. Přesto film pobaví.

Hvězdná pěchota (1997)

Podle Henleinovy předlohy vznikl hodně volný filmový přepis. Vypráví o konfliktu mezi Zemí a planetou Brouků, přičemž polovina filmu se odehrává ve výcvikovém táboře kadetů a polovina na atakované planetě. Působivé akční scény i prakticky totalitní svět. Slečny (i Dina Meyer) v několika scénách nahé.

Hvězdná brána (1994)

Na začátku dvacátého století je v Egyptě objevena hvězdná brána. Její tajemství - schopnost vytvořit červí díru a přenést předměty i lidi na druhý konec galaxie, je objeveno až v devadesátých letech. Skrz hvězdnou bránu se vydává vojenská výprava s potrhlým mladým vědcem. Zajímavý začátek, na první podívání i tajemná zápletka, konec už je ale poněkud mělčí. Solidní sci-fi.

Hříšný tanec 2 (2004)

Film se snaží napodobit původní Hříšný tanec (včetně úvodu „Bylo to v létě roku“), ale zoufale se mu to nedaří. Scénář je až moc hloupý, herecké výkony nevábné a celkově to působí jako televizní film. To, že se romance odehrává v předvečer politického převratu na Kubě, má být zajímavé. Zajímavější ovšem je, že na Kubě 50. let tančí mládež v klubech na moderní latino-pop. Hrozné! Nezachrání to ani cameo Patricka Swayzeho.

Hříšný tanec (1987)

Kýč jak prase, ale parádní kýč. Dost možná se mi líbí tolik, protože to je jeden z filmů mého dětství.