Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Srdíčko zaplesalo! Je až s podivem, že Mission Impossible je i po těch letech stále velice originální a nápaditá akční jízda a svou kvalitu nejen, že potvrzuje, dokonce ji zvládá ještě zvyšovat. Cruise už 20 let zapomíná stárnout, akční choreografie je vynikající, lokace a příběh baví. V pořadí už sedmý díl navíc nově pracuje velice dobře i s humornou vložkou a Pom Klementieff si mě svou postavou získala. Takhle si představuju svěží celovečerák plný akce.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Wakandský epos, který má dvě a třičtvrtě hodiny. První díl byl začátkem úpadku pozemského MCU, přesto ale měl stále své silné stránky - jmenovitě například originální prostředí či zajímavé postavy, ať už šlo o Andyho Serkise, M.B. Jordana nebo Chadwicka s Freemanem. O většinu z těch postav jsme zde přišli, respektive Freemanův agent Ross byl úplně zbytečný a Killmonger měl jednu scénu. Tady hlavní role přebírají čistě ženské hrdinky a ty to pro mě bohužel prostě neutáhly. Královna matka byla na přesdržku už minule, Shuri je zajímavá vedlejší postavy, ale hlavní úlohu nezvládá, Riri je jen jednou z mnoha geniálních teenagerů tohoto světa, přičemž je otravná a obléká esteticky naprosto odporný oblek. Film je patetický, snaží se naprosto neúčinně trhat emoce (Chadwick byl vůbornej chlap, o tom žádná!), a logika nebo dynamický dialog si vzaly společnou dovolenou. Rozumím tomu, že původní scénář se musel zatraceně překopat, ale já se vážně nudil. Zdlouhavé, nudné, plácající se v tom samém dokola, předvídatelné, vleklé - pár přívlastků, které mě napadají. Namor je hrozně bizarní postava (oproti které komiksový Aquaman vypadá jako drsňák) a alespoň nějaké uznání si tvůrci zaslouží, protože Huerta působí docela dobře. S tím, kolik jsem toho občas (ne)viděl, jsem ještě s úsměvem zavzpomínal na Bitvu o Zimohrad. Ukončil bych to asi tak, že oproti Wakanda Foreva jsou jak Láska jako hrom tak Multiverse of Madness úplné nebe a dudy a bohužel i Quantumania, kterou jsem hodně sepsul, mě bavila o trochu víc. PS. vždycky mi přijde strašně stupidní, že ani při reálném ohrožení lidské rasy se nekontaktují Avengers, byť tomu nic nevadí - nemluvím hned o tom, aby přiletěl Thor nebo Cpt. Marvel a srovnali Atlantidu se zemí (s vodou), ale alespoň Bucky, který ve Wakandě řadu let žil, by měl dostat echo.

Reacher - Policajt z New Yorku (2024) (epizoda)

Tyvado, takovejhle Céčkovej patos nenechá klidným ani mě. Někde jinde bych to asi skousl, ale u Reachera je to prostě šílený propad ve scénáři, který je tak strašně odfláklý a jako od fanouška červené knihovny. Už předchozí díl se ztečí proti dvěma (naprosto neschopným) sniperům byl jak pěst na oko, ale tenhle díl nasazuje korunu. Choreograficky jsou souboje fajn, ale to jak k nim dochází je celé špatně a natočil je někdo, kdo tomu jednoduše nerozumí. Honička centrem New Yorku bez jediného civilního/policejního auta nebo chodců je do očí bijící. Člověk by čekal, že když už je nachystaná past, tak budu mít k dispozici auto k jejímu uzavření, ale to by asi sérii o 2 díly zkrátilo. V tom případě se to má ale natočit jinak, ať to není tak očividný. Z vedoucích pozic prostě nezvládnuté. To, že nám je naservírovaná nejvíc zbytečná smrt, kterou můžem na obrazovkách vidět, je už jen taková zlatá malina. Ne, nevypadalo to dojemně - bylo to trapný, mně bylo trapně při dívání. Nejhorší je, že kdyby to nemělo tak hloupý zbytečný chyby a kdyby se postavy nechovaly tak neuvěřitelně hloupě, tak vím, že by se mi to vážně líbilo.

Zpívej 2 (2021)

Jsem rád, že nejsem jediný, komu přijde pokračování o chloupek lepší, než první díl. Jednička je fajn veselá zábava, která výborně pracuje s nejistotou amatérských zpěváků, což je něco, s čím už se v sequelu počítat nedá a musí se tak přijít s něčím jiným. A ono se to povedlo. Přesun do velkoměsta, oproti úřednici z jedničky opravdový záporák a hlavně větší porce humoru. A vtipným scénám suverénně vévodí slečna Crawlyová. Myslím si ale, že i přesto se film drží stále při zemi a že by to mohl roztočit do vyšších otáček.

Strážci zákona: Bass Reeves (2023) (seriál)

Já se opravdu těšil, zvlášť po vynikající 1883. Sheridan je momentálně jeden z nejlepších tvůrců a přestože je zde pouze jako producent, sliboval jsem si hodně. A to i navzdory faktu, že oficiálně Bass není součástí Yellowstone universa. Lawmen jsou ale dost velká nuda. Bass je až příliš černobílý dobrák, je nudný a zajímavé postavy jako je Quaidův Sherrill nebo čisté zlo Barryho Peppera mají příliš málo prostoru. Příliš mnoho prostoru se věnuje rodinnému životu Basse a otázce černošství jako takového (není to dnešní povinná propaganda, jen to prostě nebaví), které jsou prostě neskutečně nudné, neuvěřitelně zdlouhavé a dost často absolutně bez pointy a jsou zde jen tak. Tempo seriálu pak hrozivě trpí a 8 dílů působí jako nečekaně velká porce.

Řím (2005) (seriál)

Velmi kvalitní záležitost, co také od prime HBO očekávat jiného? 2 výborné série, každá trochu jiná, okouzlující výprava a výborné hraní si s fakty a jejich fabulací ve prospěch příběhu. Během 24 dílů, odehrávajících se zhruba během 20 let, postavy přicházejí a odcházejí, ale hlavní protagonisté jsou nemění - Titus Pullo a Lucius Verenus, dva maníci, kteří ve prospěch seriálu (nevědomky) hýbou samotnými základy antiky. Škoda jen, že akce je zde méně a zaměření je primárně na politické intriky v kontrastu s životem plebsu. Pokud je nám ale akční scéna naservírována, je skvělá.

Black Adam (2022)

Ah, na jednu stranu chce být Černej Adam temným antihrdinským filmem, na druhou stranu tam cpe zbytečně primitivní humor a strašnou kopu kýče. Mimo Shazamového Supermana film nabízí zajímavé vedlejší superhrdiny, hlavně Brosnanův Dr Fate je výborný. Bohužel tyto postavy strašně trpí jasnými podobnostmi s konkurenty od Marvelu a přestože Fate vznikl před Strangem, Hawkman před Falconem a Atom před Antmanem, tak MCU své verze pro filmového diváka představil dříve. Kdo nic nečeká, nebude ani zklamaný, oba související Shazamové ale byli lepší.

DC Liga supermazlíčků (2022)

Ono je to vlastně vážně fajn. Nic náročného, ani kdovíjak originálního, jen to úplně jednoduše funguje. Vtipy jsou vtipné, záporák je pro děti víc než dostačující a tempo slušně šlape. Čekal jsem míň, takže já jsem příjemně překvapen a hodnotím lehce nadprůměrně.

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Slovenskem prosáklá, místy dost temná, pohádka z alternativního království na východ od Zlína. Krásné prostředí, neokoukané tváře, fajn kostýmy. Příběhově to ale trochu skřípe a zápletka vypadá nevyužitě, celkově bohužel takové ploché.

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Slušná pohádka s kvalitním morálním kompasem a dobře zpracované postavy (to, že jsou z velké části silně inspirovány z pohádek jiných lze prominout). Příkazký a jeho vodník bavili. Ve výsledku lehounký (nad)průměr co se týká štědrovečerních kousků.