Rytíři spravedlnosti (2020)

Dáni se v posledních letech jistojistě stávají mými nejoblíbenějšími evropskými filmaři a není to jen a pouze zásluha zas a znovu vynikajícího Madse, byť mám pocit, jakoby zvyšoval kvality všech svých kolegů. Perfektní zabrouzdání do studia statistik a náhod, kterým nás provedou hned 3 skutečně pozoruhodná geekská individua, jež spojila síly s jejich naprostým protikladem, toť dosud nejukrutnějším, nejdrsnějším a nejnabušenějším Madsem Mikkelsenem. Příběh je vynikající a výborně pracuje se zrovna zvolenými žánry, přičemž komediální vložka je až překvapivě malá (člověk by s podobnou partou čekal řachu srandy), ale je příjemně a decentně úsměvná. Snad poprvé v životě vidím ve filmu vkusně zakomponovanou lgbt (pokud tedy nešlo jen o nucenou prostituci), která není nijak násilná a ničemu nevadí - ono to fakt jde! Rozuzlení zápletky kauzalit je neuvěřitelné a funguje. Nebudu přehánět, když přiznám, že jde o jeden z nejlepších filmů posledních let. Nečekaně propracovaný film, hrající si perfektně s detaily a je prostě PERFEKTNÍ. Né snad, že by se okamžitě stal mým oblíbeným, ale zpracování a celkově film samotný, je bez nadsázky skandinávskou perlou.

Živí mrtví - Tady Negan (2021) (epizoda)

Po hodně nudných, slabých dílech přichází na scénu Negan a epizoda o jeho zrodu je jedním z těch nejlepších dílů posledních x sezón.

Togo (2019)

Achjo. Další opravdu povedené dílo z pracovny toho zlovolného korporátu, už jen proto by se mi nechtělo dát plný počet, jenže já prostě nemůžu jinak. Jsem cílovka a i přes ohromná klišé, kterých se Disňák asi ani nedokáže nebo snad nechce vyvarovat, jde o strhující podívanou s perfektními flashbacky do štěněčích let, či spíše měsíců. Další psí citová vydíračka, ale velmi dobře zakomponovaná do reálného heroického příběhu, s výborným Dafoem, s výbornými čtyřnohými hrdiny. Jako dobrodružný rodinný film vynikající záležitost (a tak ho budu hodnotit), ale na faktu, že si Togo zasloužil o něco syrovější a mrazivější zpracování mimo dosah Mickyho, se tu shodneme ve velkém.

Ajťáci (2006) (seriál)

Už perfektní úvodní energická znělka nasvědčuje, že to, co bude následovat, bude stát za to. Díl za dílem jsem přicházel víc a víc na chuť triu (i když hlavně duu), tedy hlavně Mossovi s Royem, přičemž některé hlášky, které jsou schopni tito dva vypustit, patří k naprosté špičce. Snad každá epizoda nabízí něco, u čeho se člověk zasměje a některé díly jsou naprosté klenoty - mým nejoblíbenějším je asi "The Work Outing" (S02E01), tak moc jsem se nenasmál vážně dlouho. Řekl bych, že seriálu trochu ublížil odchod Denholma, i když jeho odchod ze seriálu je nepřekonatelný. Situace skutečně týkající se IT jsou dokonalé a i přes, oproti předchozím, slabší poslední sérii jdou o výbornou sitcomovou zábavu.

Skrytá identita (2006)

Příběhový a herecký krimi koncert, s nabušeným obsazením a neuvěřitelně nadupaným a také lehce nečekaným koncem. Celkově finální cca třetina filmu je naprostý filmový skvost a je škoda, že úvod je lehce vlažnější, než by se hodilo. Wahlberg s Farmigou se mohou zdát jako trochu druhořadé charaktery, ale finální scéna spolu s nejmenovaným dopisem jejich postávám dodává smysl a nečekaný rozměr.

Willyho kouzelný svět (2021)

Olej nebyl nikdy krvavější! Podhodnocená a nepochopená ujeťárna, ale chápu, že rozhodně ne pro každého a pro každou náladu. Ke Cageovi mám dost neutrální vztah, nikdy jsem nebyl jeho zapřísáhlý fanda nebo odpůrce, přičemž mu ale nešel upřít talent, který (bohužel) ukazuje spíše v podřadných snímcích. WW představuje vrcholovou absurdnost s výborným nekompromisním Cagem (vypadajícím sotva na 40), jehož "aaach" při ochutnávce oblíbeného nápoje měla využít nějaká existující značka jako perfektní reklamu a pokerface hrozně baví. Možná by nemusel brát každý film, který mu je nabídnut, v tom případě by ale pravděpodobně nevznikla tato šílenost, což by byla škoda. Od filmu jsem čekal absurdní podívanou a dostal jsem přesně co jsem chtěl, možná ještě víc. Navíc má film hodně silnou hudební stránku. Jde o parádní a hlavně nenáročnou oddechovku, s ideální délkou, zábavnou atmosférou a zajímavou zápletkou.

Klaus (2019)

Tak jednoduše kreativní, tak roztomile nádherné. Nenápadný animák z Netflixu, představující perfektní příběhový origin, který si bere to nejlepší z animace a všemožných kousků typických pro Burtonovky, Grinche nebo třeba Ratatouilleho a v děsně fajn kabátě přináší krásný originální děj, příjemné postavy a roztomilý humor (u kterého se prostě jen celou dobu koutkem pusy usmívate a to ke spokojenosti naprosto stačí!). Jeden z těch filmů s vánoční tématikou, který bych si s chutí naservíroval na Štědrý den.

Mrtví neumírají (2019)

Neuvěřitelně promarněný potenciál, hromada skvělých herců a šance na další ulítlou zombie jízdu. Naprosto chladné chování lidí během apokalypsy (dovedené k dokonalé absurdnosti) je sice k popukání, Zelda Swinton výborně baví a šerifské duo je fajn, jenže celé to působí naprosto nemastně neslaně. Vtipu je tu vážně pramálo a celé je to spíše nudně poetické, přičemž vypravěč v podobě váguse spíš ruší. Oba žánry (tedy komedii a horor) bych nahradil experimentální kategorií, protože ta nejlépe vystihuje zvolenou formu. Pokaždý trnu z toho, když postavy jednají nesmyslně iracionálně vzhledem k situaci, a u koukání na TDDD na mě přišel bolehlav - snad ještě nikdy jsem neviděl klidnější menší pud sebezáchovy. Ve filmu se odehrává několik dějových linek, přičemž některým (děcka) dokonce úplně chybí konec. Dialogy nedávají smysl a často se odehrávají úplně v jiné dimenzi, než je divák schopen chápat. Nejhorší je, že celek pořádně nefunguje ani jako satira žánru a film může překvapit jen svojí absurdní divností a celou skvadrou herců. Chybí jakákoliv kompaktnost příběhu, nebo alespoň minimální smysl čehokoliv.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Jsem z těch, kterým nevadí přemrštěná stopáž, pokud film jako takový má co nabídnout. A Justice League samozřejmě má. První verze z roku 2017 se mi celkem líbila, měla spoustu much a zrovna Whedon (kterého mám jako autora vážně rád) asi nebyl nejšťastnější volbou, hlavně kvůli jeho práci u Marvelu a zanesení jistých prvků právě do Ligy. Bohužel i Zackova verze má také své chyby, hlavně efekty občas škobrtaly. Největší výhodou oproti 2017 je dvojnásobek času, během něhož se film dostatečně věnuje všem postavám a hlavně příběh dává docela smysl, finální bitka je navíc velmi dobře zakončena a nabízí zajímavé pobídky k pokračování (těch představených postav do sequelů je tu vážně požehnaně). Já oproti spoustě ostatním nemám nic proti Batfleckovi, v roli mi docela sedí, Cavill má překvapivě málo prostoru vzhledem k celkové délce, Gal je GG EZ, Momoa je lehounce nevýraznej, Ezra stejně jako v původní verzi vážně skvělej a největší pozitivní změnu vidím ve Fisherovi, jehož postava dostala solidní character arc, jen překvapivě spoustu prostoru dostala ta Deppova coura, na jejíž místě bych nejradši viděl rudovlasou Emilii Clarke. Atmosféra je super a stejně jako před 3 lety, tak i dnes budu půl hvězdičky nadhodnocovat, protože proč ne. Ale tohle mělo vyjít hned napoprvé (což by asi nevyšlo, ne v takovém mega balení a takovém množství Snydera), každopádně za to si může studio samo. Uvidíme, jestli se druhou Ligou otevře cesta přímým sequelům a nebo se udělá jen tlustá čára. Nakonec házím verzi z roku 2017 3 hvězdičky a tady jdu na silné 4. Plný počet nakonec nedám z důvodu, že po 4 letech feedbacku to prostě nemohlo dopadnou špatně, zároveň to ale samozřejmě mohlo dopadnou ještě lépe, navíc na výsledek může mít i malinký vliv zvolený formát, protože prostě nemám rád prázdný okraje. Není to superhrdinská vrcholová tvorba, ale jde o velmi solidní podívanou, která vylepšuje renomé vznikajícímu DC Universu.

Ajťáci - Sraz spolupracovníků (2007) (epizoda)

Takhle perla vznikla v době, kdy se sranda (nutno říct, že vtipná) mohla dělat naprosto ze všeho. Parádní humor, který mi narozdíl od někoho prostě nepřijde urážlivý, ale vtipný. Ani homosexuálové, ani vozíčkáři, kteří jsou zde terčem nejsou nijak zvlášť ponižováni. Perfektní díl.