Godzilla II Král monster (2019)

Já si nemůžu pomoct, ale vzhled "titánů" alá mnohonásobné zvětšení pár pravěkých zvířátek (s drobnými změnami detailů, aby se neřeklo) mi prostě nesedí. Od podobných monster bych čekal trochu lepší vizáž, respektive, ony vypadají dobře, jen mi to nedává smysl, proč by měly vypadat tak jak vypadají. Pokud ale upustím od úplně random zvolených tvarů příšerek, tak jejich CGI je docela v pořádku, hlavy hydry sice jakoby Šmakovi z Hobita z oka vypadly, ale aspoň vypadaly dobře. Jinak je to fajn nenáročná podívaná, je tu spousta akce a pořád se něco děje. Většinu času si pro sebe kradou potvory a na lidi tak naštěstí zbývá jen omezený prostor - navíc alespoň část zaplní hláškující Whitford. Těžký průměr, s vypnutým mozkem a hlavně bez zbytečného přemýšlení to není zas tak špatný film, primárně kvůli spoustě akce, výbuchů a nejrůznějších efektů.

Nicholas Nickleby (2002)

Film těží hlavně z krásně zobrazené Dickensovi Anglie, plné špíny a podlosti, ale i vřelého srdce a štěstí. Příběh sice ničím extra nepřekvapí, je dost přímočarý a předvídatelný, ale i přes 2 hodinovou nálož se na něj dobře kouká. Co se hereckého obsazení týká, je to paráda. Od osvědčených es jako Plummer a Broadbent k mladíkům jako Hunnam, Bell a Hathaway.

Lucifer (2016) (seriál)

K Luciferovi jsem přistupoval skepticky, protože ve mně ještě hlodala zášť, když v jedné vyřazovačce na fejsbůku vyhrál hned v prvním kole Morningstar nad Ragnarem z Vikingů, kterého považuji za jednu z nejlepších seriálových postav vůbec. Jenže vládce pekla mě brzy uchvátil, fantastický Ellis je jako Lucifer hláškující bůh a kromě sebestřednosti je i neuvěřitelně sympatický a charismatem doslova přetéká. Víceméně celkově casting hlavních rolí se povedl a i když mám pár výtek, hlavně k přibývajícím Andílkům, tak ti hlavní protagonisté se povedly. Celkový princip seriálu už tu několikrát byl - Castle na zabití, Mentalista nebo například Řekni kdo tě zabil - řešení zločinů (vražd) za pomoci neortodoxních metod, které přináší někdo mimo kriminálku. Ellis s Germanovou jsou výborná dvojka, mezi kterou to parádně jiskří a je radost se na jejich vztah dívat. Chápu, že někdo může namítat, že Lucifer občas zajíždí až do telenovelových kolejí, jenže mně osobně to celkem vyhovuje, protože jakmile se jejich relationship finálně vyřeší, povede to nevyhnutelně ke konci seriálu. V půlce 5. série hodnotím plným počtem, 3. série byla lehce slabší, nebo spíš měla více zbytečně výplňkových dílů, což se dá ale odpustit, protože se počítalo s koncem a tvůrci chtěli příběh +/- uzavřít, od 4. to přebral Netfilx a zvýšený budget je znát a návrat k menšímu počtu epizod navrátil Lucifera mezi seriálovou elitu. Možná bych ocenil o něco temnější tón, o něco tvrdšího pekelníka a trochu drsnějšího všeho, od násilí po humor. To ovšem nemění nic na tom, že potřebuju víc tohodle seriálu! Ve zkratce můžu říct asi jen to, že LUCIFER MĚ NEUVĚŘITELNĚ BAVÍ. Edit po 6. sérii: Tak zas o tolik více Lucíka jsme se nedočkali, protože příhodná ďábelská šestka je synonymem pro poslední a více Morningstarových dobrodružství se už, vzhledem k uzavřenému konci, nejspíše nedočkáme. V závěrečné sezóně jsme se zároveň dočkali jednoho skutečného dějového strašáka, tedy timetravelingu. S tím je to vždycky složité a vždycky se najdou nějaké nesrovnalosti, chybky a nesmysly. Najdou se i zde, ale kolem a kolem končí skvělý seriál se ctí a s kvalitou. Tom Ellis mi jako Lucifer bude strašně chybět, stejně tak velká část osazenstva si mě za těch skoro 100 dílů získala a nenápadně budu pokukovat po dalších jejich filmech a seriálech. Takže abych to ukončil v duchu předchozího komentáře - Lucifer mě neuvěřitelně bavil!

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Jsou složité filmy a jsou filmy jednoduché. Eternal Sunshine je bezesporu tím prvním, a i když jsem se ve vzpomínkách, ve smyčkách a v celé dané situaci překvapivě dobře orientoval, věřím, že někdo si tuto nevšední zajímavost užije až po opakovaném zhlédnutí. Bezpochyby zvláštní, podivný film hrající si s divákem a s vlastní pointou bez špetky studu. Dvojka Carrey a Winslet má všechno, chemie mezi nimi je fajn a hlavně Jim předvádí ryzí herectví. Doplňující čtyřlístek pochybných existencí trávící dny a noci likvidací hezkých a ošklivých vzpomínek je správně zvláštní. Nedoporučuju jako romantickou kulisu na Valentýn, přítulka by se mohla ztratit a vy byste ji už nemuseli najít.

Samotáři (2000)

Zvláštní film s plno zvláštních individiuí, jimž vévodí bezchybně zhulený Macháček. Samotáři nikdy nebudou tak úplně mým šálkem kafe, a upřímně ani nedokážu říct proč. Je skvěle bizarní, disponuje naprosto fantastickými nesmrtelnými hláškami - víceméně každá druhá věta, kterou Macháček vypustí z úst, je klenot, možná tou nejpamátnější je hymna. Situace kolem "znamení" je taky neuvěřitelně vtipná a vlastní pojetí onoho znamení ze tří různých perspektiv je vynikající. Trojan je klasicky výbornej, na mladou Schneiderku se dívá víc než dobře, naopak Rašilov mě bavil asi nejmíň, ale tam to je u mě spíš asi o jisté averzi. Bohužel ale film jako celek mě tak stoprocentně neoslovil a pokud si ho někdy pustím i na potřetí, bude to nejspíš kvůli duu Macháček-Trojan a nebo pokud nebudu vědět kudy z nudy.

Vlastníci (2019)

Na české poměry fantastická tragikomedie, která si nádherně hraje se stereotypy a výborně zvládá drámo, emoce a dialogy omezené na jednu zasedací místnost. Jen ten nápad je vynikající a rozumím, že prvně vznikla divadelní hra, protože přesně na jeviště tohle dílko patří. O to víc musím žasnout, že se povedlo převést Vlastníky na plátno, navíc s takovou energií! Komediální složka je skvělá, ale za mě vládne bezchybná hra s charaktery, dramatičnost a hlavně tragická realita. Bydlel jsem v paneláku pár let, na schůzi jsem sice nikdy nebyl, ale pár sousedů jsem znal a nejednoho jsem si ve svých zaškatulkovaných roličkách představil. Herecky vynikající a je mě malinko mrzí konec, protože ač se mi vychcanost dvojčat Čermáků fakt líbila, zasloužila si dovézt pointu do konce a výbuch plynu ke konci schůze dotyčného domu by mě také potěšil víc než závěrečná minutka. Krom toho ale nemám moc co vytknout a zbývá mi jen vyseknout poklonu nad originální a výborně zpracovanou zápletkou. Stejně jako u MOST!u se potvrdilo, že nejlepší česká kinematografie vzniká na základě zážitků těch nejobyčejnějších Čechů. Prostě... ze života.

Hon (2012)

Opět jsem narazil na vynikající psycho drama, opět vznikl v Dánsku, opět v něm exceluje jeden z nejlepších evropských herců poslední dekády. Strhující emocionální jízda, fantastický Mads, neskutečná srdcervoucí atmosféra, neuvěřitelně uvěřitelný příběh. Stačí jedna nálepka, která kompletně zničí život nevinného člověka, protože se postupně nabaluje víc a víc, až je situace téměř bezvýchodná. 2 hodiny brutální nálože toho nejlepšího, co může žánr drama nabídnout. A ne. Nelíbilo se mi to. Měl jsem problém Hon dokoukat, protože ta atmosféra je tak neskutečně tíživá. Nebyl jsem schopný hned po filmu něco sepsat, protože jsem prostě potřeboval vstřebat tak silný zážitek. Toto je filmová kvalita se vším všudy, nemůžu hodnotit jinak.

Scrubs: Doktůrci - Scrubs: Med School (2009) (série)

Med School je možná zbytečné pokračování skvělých Scrubs a znamená docela propad, ale je pravda, že má i svoje momenty. Hlavně Cox naprosto září, hází hlášky a táhne seriál, na druhou stranu tu chybí údržbář a JD s Elliot jsou nemastní neslaní, Dennise jsem původně vůbec nemusel, ale v kombinaci s Drewem je fajn. Největší propast je asi přechod z JDho na Lucy. Jsem v hodnocení asi trochu přísnější, než bych musel být, přece jen jsem se občas vážně zasmál, jen to nedosahuje předchozí kvality.

Zachraň se, kdo chceš (2021) (seriál)

Tom Hanks měl Wilsona, Richard Hammond má zase Clarksona. Bohužel The Grand Touru překazil plány Coviďák a Amazon se rozhodl vyplnit nějaký ten čas něčím jiným. TGE je celkem vtipně pojatá dokublbina, u které sice nemůžete moc očekávat reálnou hodnotu, ale má pár dobrých nápadů a občas i slušně pobaví. Jenže když je prostě jasně vidět, jak moc hrané to je, kolik toho udělá tolik lidí mimo kameru a že má vlastně hlavní dvojice super dovolenou, tak to prostě sráží úroveň, narozdíl od toho, kdyby tu ti dva byli skutečně ponecháni na pospas živlům. Je to kombinace hned několika pořadů, od Beara Grillse přes Bořiče mýtů až k Top Gearu s nádechem Trosečníka. Bohužel to není The Grand Tour, kvůli kterému si to většina lidí nejspíš pustí. Každopádně pokud vznikne jen pár dílů, nemuselo by to nudit. Ale zatím je to dost rozpačité, výborné momenty střídají až do očí bijící.

Interview (2014)

Správně fekální komedie, na kterou musíte mít náladu a nejlíp i připito, protože jde o nenáročnou blbost s překvapivým množstvím akčních scén a scén, které byly skutečně k zasmání. Je pravda, že Franco trochu přehrával a občas to bylo znát, ale to se u takových filmů prostě stává a nejde moc určit, co je přehrávání a co je ještě v mezích těsně před parodičností. Interview je dobrá průměrná komedie s několika skvělými momenty a hned řadou narážek na Středozem + tam je Geminem!