Matrix Resurrections (2021)

Veľmi slabý film, nemá ani polovičnú úroveň pokračovaní Matrixu. Film neprichádza so žiadnou otvorenou anis skrytou myšlienkou, nemá žiadnu filozofiu, nemá ani logiku. Na krátku chvíľu dokáže vykresliť aspoň Neov stereotyp ako programátora, ktorému život v Matrixe zovšednel, to je asi tak všetko. Všetko sa odohráva bez ladu a skladu, veľa posunov nemá vobec nejaký význam. Napr. prídu do Io, nového Sionu a potom z neho utečú, na to čo tam vôbec šli? A film má v sebe veľa krokov, ktoré nedávajú zmysel, ako keď pečiete dort a potom idete do pivnice alebo dať prať a pritom maľujete obraz olejkami. A film v ktorom absentuje všetko, mohol byť zaujímavý aspoň akčnímy scénami, ale slabota.   Tento film nie je sklamaní, dovolím si tvrdiť, že ide o podvod na diváka. Keby toto bol samostatne stojaci film a nemal v názve Matrix, je to úplny prepadák.   Tento film, to je ako keby Peter Jackson po LOTR natočil fantasy film na úrovni Dungeon & Dragons.

Tenet (2020)

Asi najslabší z Nolanových filmov.

Svatá hora (1973)

Očakával som viac. Mám rád tvorbu Alejandra Jodorowskeho, v komixe, hudbe i jeho filozofické knihy sú fajn. Filmu neškodia bizzarnosti, ani nápady, ani vyvolanie znechutenia. Škodí mu to, že je príliš amatérsky, hlavne po stránke herectva, aj hlavné postavy sú tam ako komparz, len aby boli. Mnoho vecí pôsobí povrchne a umelo, také plytké surrealično, keď si to porovnám s Tarkovským, dielo je úplne slabé, snaží sa tváriť čím nie je, všetko je postavené na forme, absencia obsahu, aj toho ktorý tam nejaké veci majú prezentovať. Najlepší herecký výkon tam majú asi žaby. Dielo je rozhodne preceňované, jediné čo stojí za to je soundtrack k filmu, ktorý si človek rád pustí. Experimentálnosť nemusí byť prekombinovaná, stále chrliť piate cez deviate a nič poriadne nedotiahnuť, v podstate odfláknuť. Passoliniho filmy majú vačšiu filmársku kvalitu alebo Lynchove.   Alejandro Jodorowsky v tomto filme nedokázal spomaliť, niečo zvýrazniť, ísť do niečoho hlbšie, skryť niečo neočividné, všetko sa sype, ale málo vecí ostalo medzi riadkami. Oproti tomu sú Chytilovej Sedmikrásky top. Lepšie strávený čas je dve hodiny sa pozerať na akúkoľvek maľbu Salvadora Dalího. Toto je iba povrchnosť, bizzarnosť, nie umenie. Umenie musí byť dotiahnuté do konca.

Duna (2021)

Nebol to zlý film, ale ani úžasný. Asi som očakával trochu viac. Všimol som si, že ľudia tu nadávajú na Lynchovu Dunu, ktorá mi príde lepšia, príbehovo bohatšia plus koľko ľudí ani netuší koľko designu a vizuálnej predlohy z Lynchovej Duny sa použilo v neskorších hrách, seriáloch ale aj tejto novej Dune. Nová Duna je ambientnejšia a ja mám rád ambientné filmy, tak prečo nie som tak nadšený? Je to iba polka prvej knihy, teda dvojnásobná stopáž, ale redukcia príbehu i voči Lynchovej Dune, napr súboj synovcov o pozornosť Baróna Harkonena a jeho obľúbenec Sting, ktorému závidel mladosť a krásu. Nová Duna má perfektný výber hercov, ale nevyužitý potenciál, ktorý mohli priniesť, celé je to ploché, chýbajú tomu vsuvky, myšlienky ako malo napr. pokračovanie Blade Runnera. Kaladan úplne nevyužitý potenciál, vyhrať sa na scenériach púšte, tiež nevyužitý potenciál. Asi to bude stále to najlepšie čo možete vidieť teraz v kine, ale neodídete s wau efektom ako po Interstellar, Prometheus, Avatar, tomu poslednému sa vysmievali, že je ako Pocahontas, pritom redukcia v novej Dune je hrozná. Ak to chceli natiahnuť, mali to robiť ako u Pána Prstenov, bohužial, asi aj Hobit bude na dĺžku rozmanitejší a veľavravnejší ako nová Duna. Selektívne niektoré scény sú skvelé nápady, iné veci nedotiahnuté, či dokonca pokazené (napr. Atreides Leto omylom neotrávi baróna Harkonena, ale jeho mentata, vo filme to ale skomolili). Herbertova Duna je sama o sebe prekombinovaná v ďalších dieloch tak ako Lynch. Sú lepšie ambientné diela, režisérovi, ale stále fandím, že sa do toho pustil a skúsil to. Inak hudba od Hans Zimmera ako vždy super ;). No a hlavný hrdina aspoň bol lepší Paul, i keď trochu mladší, zas Lynchova Shanty bola viac na zamilovanie, ale možno táto bola viac freemenská, aj keď nulový vybudovaný vzťah k divákovy, tie sny filmu moc nešli a asi ani vzťahy, nebola tam tá vrelosť ako v starej Dune.   P.S. Vesmírna Guilda, Tleilax tvarovaný tanečníci, Bene Geserit na mna neposobilo tak strašidelne ako u Lyncha (iba Paulova malá sestra bola iritujúcejšia :D), hlas je v 2021 lepší, ale ani 84 nebol zlý, starú Maples som si zapamatal viac, Piccard bol tiež lepší, za to nový Duncan bol lepší, ale prečo ho sakra poriadne nevyužili? Útek pred červom aj záchrana ľudí z harvestra bola v starej dune napínavejšia. Videli sme tam aj Emperora, začiatok je naozaj intergalaktický, nová duna je vlastne príliš komorná. Starý saudarkari posobia ako starí ostrielaní legionári, noví ako samuraji. Určite si to pozriem ešte na blurayi, ale nie toľko krát ako Jokera :D. Komu sa ale ambientné filmy páčia, nech skúsi Tarkowského Stalkera, prípadne viac konverzačnú Solaris, majú lepšie momentum.   Dodatok: po druhom pozretí som si film užil viac. Viac som šiel po atmosfére ako po príbehu. Treba zmeniť svoje očakávania. Film ma plynúť, nejde o politiku, intrigy, v podstate ani príbeh.

BlacKkKlansman (2018)

V podstate rasistický film proti rasizmu. Agitka BLM.

Deadpool 2 (2018)

Najhlúpší film na motíve komiksu. Humor je nasilu, príbeh je idiopatický, mínus aj za premárnený potenciál, tak ako prvý diel, znova o ničom a ešte viac o ničom. Strážcovia Galaxie sú 100x lepší a vtipnejší. Preceňovanie tohto filmu - aspoň vidno aký vplyv má marketing na ľudí. Prvých 30 minút vyslovene odpad a posledných 30 minút vyslovene nuda na umretie.

28 dní poté (2002)

Mám rad tento film, má dobrý scenár a dobré herecké výkony. Ale obrazovou kvalitou je to asi najhorší film aký som kedy videl na blu-ray, kvalita je fakt otrasná, obraz nedosahuje ani priemerný dynamický rozsah, celý snímok je neostrý na vysokej clone, kvalita záznamu môže iba snívať o 35mm.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Tento film určite nie je filmová lahôdka, v podstate diváka psychicky týra, lebo my ako diváci sa vžívame do rolí vo filme. Násilie aj sex je dnes vo filme bežné, ale nereálne. Ľudia sa smejú na nezmyselných gore scénach béčkových krvákov, tu nás deprimuje prežívanie skutočnosti. Film je dobrý pre navodenie pocitu distopickej psychotickej totality. V podstate sledovať film je taký psychický masochizmus, ak chcete v sebe pocítiť ako sa cíti niekto bezmocný proti systému a svojmu osudu v ňom, ktorí riadia šialenci. Ako vyzerá vojna, ako vyzerá genocída, koncentračné tábory. To zhnusenie, ktoré navodilo čítanie o niektorých odporných veciach čo sa udiali v histórii vie navodiť aj tento film, len to robí audiovizuálne. A že zničenie ľudskej dôstojnosti vnímame horšie ako priame fyzické násilie. To že zabili samotného Pasoliniho nás už ani nezarazí, nešokuje. Tento film iba odhaľuje časť temnoty v histórii ľudstva, ktorú sme pred sebou skryli. Naše ružové okuliare, ktoré chceme mať a potrebujeme čo sa týka diania na svete. Že sa dnes podobné aj horšie deje v Severejnej Kórei a že sa to týka reálnych ľudí a nie dobrovoľných hercov. Tento film stane navždy kontroverzný, nie je preto geniálnym dielom, vie len efektívne navodiť jeden pocit, ktorý je pre nás viac tabu ako sex a násilie, ktoré sú často práve ochudobnené o psychický rozmer. Je to iba opak potreby Happy Endu. Tento film nás nemal potešiť, ale ukázať nám svet pred ktorým zavierame oči, nemal by nás fascinovať ani by sme sa naň nemali zamerať, mali by sme len o ňom vedieť, mať ako kritickú výstrahu nás samých, aby sme takýto svet nikdy neumožnili a nepodporovali v realite, nie vo filme. Pornografia hercov ničí viac, ale tam sa všetci tvária vzrušene a šťastne. V podstate tak trochu chceme žiť vo svete v ktorom sme oklamaný, že vyzerá lepšie ako vyzerá, niekedy odmietajúc aj temnú stránku, ktorá aj keby bola minoritná, stojí občas za povšimnutie.

Dívka ve vlaku (2016)

Filmu som sa dlhšie vyhýbal pre nižšie hodnotenie a trailer, ktorý nezaujal. Podla mňa ide o podhodnotený film, videnie postáv nie je čiernobiele a dej nie je očakávateľný. Naopak sa to vymyká z infantilnej holywoodskej produkcie klaďasov a záporákov, dokonalostí, ktoré v reálnom živote nebývajú také ako sú často zobrazované vo filmoch. Svojim spôsobom je to aj film o domácom násilí, čo môže byť vzdialenejšie tým, ktorí tú skúsenosť nemajú a majú svoje infantilné predstavy, že zlé veci vidno na prvý pohľad.

Blade Runner 2049 (2017)

Veľmi pekný film. Poetický. Znovu pozerateľná lahôdka. Hlavná postava je svojím spôsobom vedľajšia. Tie najväčšie veci tam nie sú vlastne tie najdôležitejšie, ktoré vytvárajú hodnotu tohto filmu. Oproti iným sci-fi filmom, nie je tak konfrontované iba naše myslenie, nejaká filozofia, ale skôr predané prežívanie niekoho v určitej situácii, na rozhraní veľkých vecí, v ktorých je náš hrdina skôr takým malým smietkom. Logicky existenčných filmov bolo už veľa, tých s citom málo.