Rosamunde

Ivana Nemcová

okres Trnava

• 14.2.2020  16:07
    District 9 (2009)

Niekde som čítala, že nie je správne filmovému divákovi nanucovať podobu mimozemšťana.S touto teóriou som súhlasila, a neskôr som sa s týmto (filmový mimozemšťan v celej svojej kráse) veľakrát stretla. To, o čom som vtedy niekde čítala, je asi nejaký psychologický fenomén a opísať ho na širšie, by sa iste patrilo, a je to tak, že keď na plátne očakávam tú chvíľu, keď mimozemšťan bude videný , spozorniem a potom vyhodnocujem účinok jeho obrazu na moju osobu. A toto zvýšená pozornosť , vyhodnocovanie prebehlo v prvých minútach sledovania filmu District 9, lebo v prvých minútach som bola ako divák s podobou kreveťáka konfrontovaná. Jeho stvárnenie sa vydarilo, jeho podoba sa podriadila príbehu , boli humanoidní, len sa podobali na krevety. Príbeh je o tom, že na zem sa v núdzi vylodilo cez milión inteligentných tvorov, s ktorými sa ale nedá poriadne dohovoriť, ma iný rebríček hodnôt, sú škaredí, technicky a aj kultúrne milióny krokov pred nami. Mimochodom ľudstvu sa z praktického dôvodu lepšie ani nemohlo stať , že kreveťáci zaparkovali práve nad juhoafrickými slumami, Film je vydarenou sociologickou štúdiou na tému: Početná neagresívna mimozemská civilizácia s vysokovyvinutými technológiami so submisívnym správaním odkázaná na pomoc na planéte Zem. Veľakrát sa mi stalo, že po sledovaní výborného sci-fi filmu, som dospela k záveru, že bolo vymyslené niečo konečné , že už nič nové sa nedá vymyslieť. Film District 9 mi ukázal, že je to tu opäť, výborný nový nápad a výborne spracovaný.

• 14.2.2020  15:31

Otec životným štýlom a názormi ovplyvni pri výbere povolania svojich dvoch synov a tí sa stanú vojakmi, tak ako bol aj on. Starší je neskôr obeťou havárie vojenského vrtuľníka a druhý je nasadený, ako sa vyjadril i jeho otec, do boja za ochranu americkej demokracie. Zo začiatku som predpokladala, že film je o pomste za vojnový zločin , ale postupne ako sa dej vyvíjal, epizódy vypovedané v prvej polovici filmu boli "dokomentované" v druhej. Všetko začalo do seba zapadať ako ozubené kolieska v hodinách. Nechať dieťaťu zatvorené dvere, keď otvorené dvere mu poskytujú pocit bezpečia ? , neochota počúvať volanie o pomoc dospelého syna, lebo jeho zúfalstvo a strach je prejavom slabosti - biblický príbeh o Dávidovej smelosti ako výchovný prostriedok môže byť nesprávne chápaný až zneužitý. Film je výborne spracovanou témou o vojne.

• 14.2.2020  15:28
    5 proti 5 špeciál (TV pořad) (2012)

Trinásť rokov ( v roku 2012 bola relácia abgreidovaná na 5 proti 5 špeciál) majú možnosť sledovať diváci slovenskej televízie 1 , zábavno - súťažnú reláciu 5 proti 5. Pred trinástimi rokmi, keď program začínal, bolo možné si to pozrieť ako niečo nové, zo zvedavosti, ale..., prebehlo 365 dní x 13 mínus soboty a nedele a už ani nemôžeme hovoriť o zabetónobanom programe ale o programe slovenskej verejnoprávnej televízie zaliatej železobetónom. Takýmto statusom sa môže hrdiť, napríklad ešte pani Heribanová s jej Anjelmi strážnymi. Vysielací čas tejto zábavy je nešťastne zasadený pred hlavné správy STV1 o 19:00, tak je na divákovi, aby zapol televízor presne o 19:00, ak skôr , tak je konfrontovaný s jednoduchým a najmä sakraokukaným humorom Andreja Bičana. Princíp súťaže je založený na hádaní slov , ktoré údajne vytvorila skupina ľudí a súťažiaci sa musí trafiť do ich výberu. Preložené súťažiaci musí asociovať rovnako ako pomyselná skupina ľudí. Celkové hodnotenie: čo je moc, to je moc.