LEGACY

LEGACY

Joel Birch

Česko
Your current safe boundaries were once unknown frontiers

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 18.10.2020  00:12

Tohle je tak urgentní film, jak žádný jiný. Doufám, že povede k prozření u těch, jenž se stále opírají o své návyky a honbou za profitem. Tohle je do očibijící, následky mohou být nedozírné. Jen naprostý ignorant se nesnaží o snížení tlaku, jakým zatěžujeme planetu, přizpůsobili jsme si ji k našemu komfortu a ničíme biodiversitu, je na čase splatit dluh a začít dělat odpustky. Já jsem za poslední čtyři roky snědl, asi jeden salám, jednu šunku a lžičku haggisu, maso miluji, ale okolnosti mě přivádí k radikální změně. Těším se na svět poháněným obnovitelnými zdroji, vlády omezí rybolov a nepustí člověka do deštných pralesů, těším se a doufám jen, že to stihnem. David je kapacita a tohle je jeho howling k nám lidem.

• 28.8.2020  00:09
    Tenet (2020)

Po historické jízdě v Dunkerku, která člověka pohltila a posunula laťku o stupínek výše jsem rád, že se Nolan vrátil k tomu, co mu jde nejlíp. Zpátky jsou jeho taškařice s časem, velkolepé scénky, ohlušující hudba, děj tak sofistikovaně propletený, že nevěřím, že z kina odchází člověk, který by si nekladl alespoň jednu otázku a žánr akční, který už byl léta jen taková malta kolem dokola nabil rázem do plachet vítr a Nolan nás všechny utvrdil v tom, že se dá vymýšlet novátorsky, bořit zažité stereotypy a nemyslet ploše v jedné lince. Musí být neskutečně kreativní a sečtělý, to je jedna věc, každopádně zhmotnit svoje myšlenky, vytvořit tým a udělat si film na míru a ještě ho trochu okrájet, aby z něj něco měli i obyčejní lidi, to je kunšt. Jeho filmy už mají jakousi vizitku, která je zárukou, že nás čeká nevídaný filmařský zážitek, něco naprosto odlišného od masy, kterou tvoří zbytek a byť se filmem Tenet moc netrefil do mé noty, tak já mám jasno v tom, že ohledně režisérů v mé době nekraluje Tarantino, Spielberg ani Cameron, ale Nolan. Odcházíme z letňáku a debatujeme, ale spíše hádáme, další zhlédnutí je asi samozřejmostí.

• 27.8.2020  12:06
    Tanečník (2016)

Jak moc je pro mě balet nezáživný tak o to víc považuji tento dokument a jejího představitele za velmi komplikovanou, ale fascinující figuru, na kterou bych si i zašel do divadla na představení. Za baletem jsou léta dřiny a odpustků a divák nevidí za jeviště a kulisy, kde se cvičí tak moc, že má člověk stěží nárok zajímat se o něco dalšího. Pro mě je to malé prosvitnutí do světa, který je mi neznám, ale podívaná to byla příjemná. Take me to church, jen toho Putina si nemusel dávat na hruď - takovej fešák.

• 23.8.2020  19:03
    Soděržanki (TV seriál) (2019)

Chlípně se přiznám, že jsem záměrně brouzdal zakoutíma internetu, abych našel právě něco takového. Krásné ženy, nestoudnost, opulence a nějaká příběhová linka. Myslím, že na chvíli opustím komfort Netflixu a dám se na východní blok tohoto vydařeného seriálu.

• 17.8.2020  23:25

Film, který se z hlavy nevypaří ani po sedmi pivech. Silné scénky, srdcervoucí odloučení a opovržení podáno tak bravůrně, že člověk jen přemýšlí jestli se to dá zahrát lépe. Psychologická paráda, ale dívá se na to těžce.

• 31.7.2020  00:23
    Počátek (2010)

Další skvělá promítačka v letňáku, kterou jsem již několikrát viděl, ale stále nepochopil, avšak docenil. Je to opojný galimatiáš, který člověk vsugeruje nespočet otázek. Zkrátka Nolan je prototyp novodobého filmového vizionáře, který nepřestává překonávat hranice a udivovat - stejně tak jako herci a andělská hudba.

• 17.7.2020  00:07

Asi po 15 letech jsem měl dnes možnost znovu se podívat na moje dětské hrdiny, drsnou skalnatou Jugoslávii, kam brzy pojedu, na indiány a proradné bandity prohánějícíma se prériemi a něco se ve mě probudilo. Nostalgie mě znovu dostala, každopádně jsem moc rád, že v našem boskovském letňáku, které je nejnavštěvovanějším v čr byla před filmem divadelní ukázka, a že v obecenstvu nechyběli děti - že by byla tahle Mayovka stále in i pro novodobé tableťáky? Doufejme.

• 9.7.2020  22:10

Souhlasím s výtkou, že utahanost je zde velký problém. Každopádně má film dobré poselství, malinký náhled do židovské komunity a na problematiku svobody jedince v restriktivní křesťanské nauce. Holky byly parádní a lokace mě taktéž dostala.

• 28.6.2020  16:57

Nebudu lhát, jsem z toho docela na měkko. Animáky miluji, ale je pravda, že už jsem na fůru z nich tuze starý, a také jsem se už dostal do bodu, kdy mě neoblbnou ani staré dobré pixarovky, každopádně, zde jsem vkročil do starého neznáma, otevřel dlouho zavřené a užil si napůl scifi napůl prostě a jen klukovskou napínáčku, kde mě vše bavilo. Obrození starých dobrých filmů, kterých je dnes jako šafránu. Berlin-Praha RegioJet, dikec

• 14.6.2020  23:08
    Matilda (1996)

This is from, this is from, this is from Matylda. Je to vcelku rozkošná a i poučná rozpravka o tom, co si dítě zaslouží a potřebuje. Na druhou stranu jsem byl velice nerad, že jsem musel snášet ohyzdný obličej nepříčetné a morálně kolabující školnice Agáty a její snahy upíct děti zaživa.

• 7.6.2020  20:15
    Heavy Trip (2018)

Byl jsem pozván do domu svého kamaráda s tím, že se mám připravit na pořádnou neotřelou zběsilou skandinávskou nakládačku se vším, co jsem u komedií neviděl. Jediná informace byla, že se pojede s metalovou kapelou do Norska, tudíž jsem automaticky naježil uši a byl mírně skeptický, to ze mě ale za pár chvilek oprchalo a no doprdele to, co severní satanisti zplodili za ďábla se mě doteď věřit nechce. Člověk skutečně od začátku umírá od vtipných satirických scén a mlátí do stolu a přitom spolu s kapelou amatérsky řve a hraje si na metalovýho bůžka. Bylo to přehnaná? Bylo to krásně pěkně krasopisně přehnaný, a právě proto, že se zde nikdo ničeho nedržel a nějaký konvence, morálka nebo filmová ústava se hodila za hlavu jsme se mohli pobavit jak už dlouho ne.

• 7.6.2020  20:10

Pro anglické historické filmy mám slabost, navíc miluji ten jejich akcent, zde se kždopádně úplně nepřidám k valné hromadě. Samozřejmě neupírám historickou přesnost, kostými a další harampádí, které brávurně zvládli, nechci ani rýpat do skvělých herců, ale film v mých očích silně pokulhává ve srovnáním s Darkest Hour nebo třeba Kódem Enigmy. Zkrátka jsem se chvílemi nudil a to by se mě u oscarovky stávat úplně nemělo.

• 6.6.2020  21:25
    25 km/h (2018)

Boskovicky kino naslepo je fakticky bomba. Na začátku když na mě vybafli německý titulky a já usoudil, že nám v kině budou promítat německý film trochu jsem se leknul, každopádně netrvalo to ani 5 minut a já viděl, že se dívám na něco vyjímečného. Film si na nic nehraje, dělá si srandu, jak z lidí a jejich zaslepenosti tak i ze své vlastní země a jejich zvyklostech. Vše je zde trochu umocněné, ale celkový dojem je více než pozitivní a já se sám viděl jak se proháním prériemi novodobého německého venkova a splňuji si svůj dětský den. Vím, jistojistě, že na tento smělý unikát budu mile rád vzpomínat.

• 2.6.2020  22:11
    Frčíme (2020)

Pokud jsem měl vysoké vyhlídky na tuto novou pixarovku tak jsem je musel hned trochu srazit. V žádném případě se nejedná o jeden z hlavních nových tahounů klasického animovaného filmu. Za mě rozhodně vede třeba film V hlavě, je však fér dodat, že určité pasáže mě zde celkem rozmělnily a emočně to alespoň pro děti může být celkem roztomilá zkušenost.

• 1.6.2020  00:47

Kombinace Rusů, Londýna, Aragorna a Frantíka ve filmu rejži, který je znám pro svou surovou náturu a explicitnost? Překvapivě to funguje a já přežil i ten dabing.

• 4.5.2020  21:03

Film, na který si vzpomenete až budete na samotném dně. Zároveň je to však film, který vám dodá kuráž se vzepřít, vstát a zkusit ještě a ještě a ještě jednou - dokud to sakra nevyjde. Inspirativní a motivující příběh, který v člověku rezonuje ještě dlouho poté.

• 19.4.2020  11:24

Veledílo české kinematografie. Pro mě jakožto člověka nastávající generace je život v tehdejším okupovaném Československu nepředstavitelný. Hrůznosti nacistického gestapa jsou dodnes zarážející a nám jen nezbývá se modlit, aby se historie v podobném duchu nějakým způsobem neopakovala. Všichni, co tuhle dobu přežili a mluví o tom, nebo ji zobrazují třeba v divadle nebo filmu chválím, protože je to velice pochmurná část naší země, která jsme si museli vytrpět. Chvála, že jedinou pohromou, co nás v současnosti sužuje je virus, to je v porovnání s útlakem a omezování všech lidských práv medíček.

• 13.4.2020  21:41
    Nebe a dudy (1941)

Velikonoční nadílka.

• 11.4.2020  23:32
    Gentlemani (2019)

Na můj vkus trochu překombinovaná kovbajka, kde samozřejmě nejvíc zaujal sir Colin a London. Čekal jsem větší řezničinu a asi trochu jiné mafiánky, je ale pravda, že kvalitnímu večeru nám to posloužilo dobře. Skvělý britský akcent.

• 8.4.2020  21:44

Pokud člověk sleduje aktivitu lidí na špičce všech společenských vrstev, který známe může si velice příjemně osladit život. Je toho tolik, co se můžeme o lidí jako je Warren, Gates nebo Musk dozvědět. Všichni jsou naprosto oddaní svému řemeslu a dělají ho sakra dobře.

• 7.4.2020  22:37

Dlouho jsem se vyhýbal kýčovitým romantickým rádoby komediím a věděl jsem proč. Tohle je jen další hřebíček do rakve tohohle subžánru, kde se plytkovitě omývá stále dokola to samé a mě už z toho střeští hlava. Co to máte lidi za požitek z filmu, kde od začátku víte na puntík, co se stane - nějaké nabourání zaběhlých standartů by přišlo vhod - tohle je pro mě prostě nedostačující po všech stránkách. Typický film, na který se musí chlapi dívat a ještě během němu lhát, aby si to u své drahé polovičky vyžehlili.

• 27.3.2020  22:15
    Neviditelný (2020)

Tohle je těžký případ. Chvíli sledujete jeden z nejlepších a nejtraumatizujících hororů vůbec, abychom jste se posléze znovu dostali do pasáže, která je nudná a pro diváka vysilující. Patrně výborně odvedená práce, věřím, že nebylo vůbec lehké tento film udělat, o to víc udělat ho uvěřitelně, každopádně celkový dojem je hodně nevyvážený.

• 24.3.2020  22:15
    Díra (2019)

No dobře, snažím se trochu popadnout dech a sjednotit si myšlenky. V prvé řadě je nutno ocenit několik věcí, ve kterých film přeskočil filmy druhé o třistatřicettři stupínků. Film není žádná loudavá homogenní hodokvaška bez napětí, je to koncertní nálož toho nejtvrdšího ansáblu, který může leckdo odsoudit jako snahu čistě šokovat, ovšem v konceptu, na kterém je založený tento film je to víceméně dost vkusné, dá se říct, že povinné. Ať už film pracuje na jakékoliv základní myšlence tak vše funguje a pozornější z nás věřím mohou přejít z konspiračních teorií k věruhodným úsudkům, na kterých se celá tahle fraška veze. Chvíli se smějete, chvíli kroutíte hlavou, chvíle je vám ouzko, film je faktis deprimující, ale otrhnout se od něj nedá, těch otazníků, na které jsme byly zvědavý bylo strašně moc - a tak se dostávám k té jedné jediné věci, která mě zklamala, a to byl závěr. Možná, že po druhém přehrání mi zoubky skládačky lépe zapadnou, teď jsem stále ještě paralyzován. Tak jako tak, takový filmy můžu - naprostý odchýlení od jednorázových ohraných okázalostí, kde víte od první minuty o co go.

• 22.3.2020  21:47
    Vlastníci (2019)

Silně přitažený za vlasy, ale v českých mezí je to stejně jeden z nekorunovaných filmů roku, který potěší. Je hezké vidět starou dobrou plejádu českých hereckých es, jak se do sebe pouští, zkrátka se vyplatí si tu hodku a pul vymezit a mrknout na to, věřím, že pro mnohé to bude nejlepší věc toho dne.

• 16.3.2020  00:09

Nějak už jsem přesycen všech těch novodobých, neustále se opakujicích blbostí na jedno použití a víc a víc se zaměřuji na starou dobrou klasiku, starší kvalitní černobilý filmy, kde je obsazeno jedno eso vedle druhého a lidi zde chodí v sáčku a kravatě. Tahle doba, mluva, zvyklosti a vůbec vše okolo mě imponuje a tohle je brilantní příklad toho, co lze získat, když víte jak správně rozpitvat svoji vizi, za dvanáct minut musí být všem jasný, že tohle není obyčejný film.

• 14.3.2020  13:29

Určitě se zde dá najít spousta inspirace a porozumění ke svým žákům, i pro nynějšího učitele. Povinná projekce pro všechny ty bezhlavé učitele a učitelky, co k žákům přistupují bez toho, aby viděli svět jejich očima a projevili patřičný respekt. Pokud se vám třída bouří, problémem je patrně váš přístup, žáci se nesmí nudit, zvládnou vás prokouknout. Pěkný film :)

• 1.1.2020  23:23

Jako první film roku jsem si myslím nemohl vybrat víc depresivní záležitost. Přeji smutné sny všem.

• 27.12.2019  15:46

It was like James Dean. .... Můj první film od spanilé mladého sympaťáka a hned jsem propadl jeho kouzlu. Starší klasické filmy mají něco do sebe, zvlášť o svátcích, má to zkrátka jinou vnitřní strukturu a nádech, herci hrají jinak než dnes a režiséři točily rovněž jinak, někdo u těchto filmů nevydrží, no a jiní je dodnes právem opěvují, já se bezpodmínečně řadím k druhé jmenované kategorii.

• 26.12.2019  00:47

Zlatej střed, který po minulým propadáku působí jako ohromná krasojízda, kde vše klape. Úplně hotovej jsem z toho nebyl, ale rád jsem uviděl zase pro změnu pány herce, kde Ruml převyšuje ostatní a moc rád jsem viděl můj milovaný Bouzov, takže letošní povinnost vůči diváku česká televize splnila a neurazila.

• 23.12.2019  06:31

Tak je to ofiko, Isabela je moje nová crush a role, ve kterých jsem ji spatřil letos v prosinci ji neskutečně sedly. Mám takovýto poťouklý dobrodružný/rodinný filmy moc rád, je zde trocha jonese, cesty do středu země ale i kačeřích příběhů, já se zkrátka bavil a vš ostatní je mi asi jedno.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10