Alnag

Alek Lačev

okres Praha

homepage

• 3.9.2011  22:55

Poměrně ucházející podívaná. Dobré tempo vyprávění, zajímavý příběh (zvláště shlédnete-li předtím Centuriona), už jsem se chystal tomu dát čtyři hvězdičky a pak jsem viděl závěr. Očekávaný happy end bych v tomto případě autorům odpustil, ale to bolestné provedení včetně závěrečné hlášky je opravdu trapné a úplně shazuje všechno to, co se stalo předtím. Škoda.

• 3.9.2011  18:02
    Kazatel (2011)

Je to trochu nechtěná komedie díky četným klišé a rádoby drsným hláškám a chybí tomu solidnější (méně prvoplánový) příběhový oblouk. Na druhou stranu Karlu Urbanovi to jako padouchovi docela sekne a samotná postapokalyptická podoba světa je poměrně podmanivá, takže za snahu dvě hvězdičky.

• 3.9.2011  12:50
    Ironclad (2011)

Divoká jednoduchost a naturalističnost filmu Ironclad jsou podmanivé. Hvězdné obsazení od roli si evidentně užívajícího Paula Giamattiho (král Jan), přes věčně ponurého Jamese Purefoye coby templářského rytíře a dále Charles Dance nebo Dereka Jacobiho zvedají jinak béčkovou akční středověkou nakládačku trochu někam jinam. Celý film je vlastně jen o obraně obléhaného hradu Rochester a o potících krve, sekaných rukou, řezaní jazycích a dalších gore scénkách. Po shlédnutí můžete možná trpět pocity provinilého pobavení, ale mohlo být i hůř.

• 13.8.2011  18:17
    Star Trek (2009)

Vyrůstal jsem na Star Treku většinu svého dospívání a tak mne první zkouknutí tohohle dílka spíš rozladilo (čtěte za víc jak 3 hvězdičky by to nebylo). Bylo to na mne příliš odlišné ne ani snad co se týče odchýlení se od zaběhlých zvyklostí ST univerza, ale spíš formou vyprávění, která oproti klidně plynoucímu pacifistickému klasickému ST staví brutální a násilnou akci. Po čase jsem se s tím ale smířil a když se na to podívám jako na jakýkoliv jiný film, vidím poměrně povedenou dobrodružnou a akční sci-fi podívanou. Moje jediná výtka tak patří několikerému zopakování týchž klišé (někdo furt někde visí za ruce...) čehož je v jednom dvouhodinovém filmu prostě příliš (jsou i jiné cliffhangerové situace než ta doslovná) a působí to trochu jako kdyby scénáristům docházel dech a už nedokázali nic dalšího vymyslet.

• 6.8.2011  23:14

Úchvatné. Asi nejlepší z dosavadních X-meních filmů. Tempo je téměř vražedné, protože je toho tolik co vyprávět, ale v tomto případě to není na škodu. Někdo si chválí cameo Hugha Jackmana, já bych řekl, že kdyby ho nebylo, filmu by se taky nic nestalo. Vlastně je to taková úlitba fanouškům... a přitom je silná deviza filmu někde úplně jinde. Na pozadí dramatického zápasu prvních mutantů a samotného formování prvních X-menů se buduje klíčový a nejednoduchý vztah Profesora X a Magneta, který vám umožní se na všechny ty předchozí X-meny dívat zase trochu jinými očima.

• 31.7.2011  20:20

Penilně-vaginální humorem to zřejmě touží aspirovat na teenagerskou komedii, ale je to tak nevtipné, že i ty nejhorší teenage komedie mi přišly řádově vtipnější než toto. Ne humor nevzniká tak, že do banálně stupidní věty připojíte na náhodné místo slovo "fuck" případně "cock". Příběh je plytký pokud vůbec nějaký. Možná ušetřit pár milionů na efektech a najmout lepšího (a vtipnějšího) scénáristu by příště pomohlo. Zatím to totiž vypadá, jako když někdo chtěl svlíknout Natalie Portman a pro dobrou míru k tomu přihodit Zooey Deschanel v několika bondage variacích. Vlastně jediné, co ten film zachraňuje, je docela slušná hudba. Ale to je málo. Zoufale málo.

• 31.7.2011  17:50
    Fair Game (2010)

Na dokument příliš málo doslovné a na na politický thriller snad zase až přiliš. Tenhle film tak trochu neví, čím je a podle toho to dopadá. Bojí se jít pod povrch věcí a tak zůstává jen stínem toho, čím by mohl být. Kdyby chtěl...

• 30.7.2011  18:40
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

Vždycky když si myslíte, že už se to nemůže víc po... kazit, pokazí se to. U tohohle seriálu tak trochu čekám, kdy se přehoupne z roviny černé komedie do parodie sebe sama nebo do jalové hlouposti a teď (kolem začátku čtvrté sezóny) mám občas obavu, že se tomu blížíme). Nicméně z těch tří sezón co jsem zatím viděl - tenhle seriál umí pořádně šlápnout na plyn a udržet pozornost. Dějových liní je tak akorát, ne málo ne moc. Je to něco nového. Je to postavené na lidské tragédii, která se mění v téměř hrdinskou výpravu. A není to vyumělkované. Herci vypadají mnohem víc "přirozeně" než je obvyklé. Jak osvěžující.

• 30.7.2011  18:35
    Hotel Rwanda (2004)

Nesmírně depresivní film. Je skvěle natočený, nečekejte žádnou sladkobolnost ani přehnaná jatka. Je to výpověď o krutostech lidské povahy i o morálce několika málo statečných. A je to věru smutné vyprávění. O nás. A o nich. O laxním přihlížení Západu další tragédii.

• 17.7.2011  21:02
    Sherlock (TV seriál) (2010)

GENIÁLNÍ. Přepis klasiky do současného prostředí není úplně nový - viz např. Jekyll nebo Whitechapel, ale tohle je dotažené až k obsesivní dokonalosti a vtipu.

• 17.7.2011  21:00
    Dexter (TV seriál) (2006)

Po řadě sezón už se Dexter začíná trochu opakovat nebo lépe řečeno, stává se očekávatelným, což je škoda. Nicméně pokud jste jeji ještě neviděli, tak neváhejte. Je to zábavný, chytlavý a chytrý seriál. Je to takový zvláštní mix rodinného dramatu a krimi thrilleru, jaký se moc nevidí.

• 17.7.2011  20:57
    Carnivale (TV seriál) (2003)

Už podruhé u seriálu HBO se mi stalo, že jsem jej po 30 minutách vypnul. Nebylo tam nic, co by mne zaujalo, postava se kterou bych se ztotožnil. Možná jsem měl vydržet, ale nešlo to.

• 17.7.2011  15:41
    Jak funguje vesmír (TV seriál) (2010)

Už dlouho se mi nestalo, že bych se do naučného pořadu ponořil tak, že jsem zapomněl na čas a prostor. Za těch pár dílů se pro mne How the Universe Works stalo úplnou drogou a pouštěl jsem si jeden díl za druhým. Animace jsou nádherné, je to úžasně namluvené a i téma je fascinující a mnohonásobně přesahující člověka. Takhle nějak si představuji úžas středověkého člověka, když vstoupil do katedrály. A stejně zbožně hledí moderní mysl do těch nejtajemnějších zákoutí vesmíru.

• 16.7.2011  11:55
    Událost (TV seriál) (2010)

The Event je jeden z těch dobrých seriálů, který se nedočkal druhé sezóny. Proč? Protože průměrný americký divák není s to odsledovat všechny vysílané díly a pokud seriál není nastavovaná kaše nebo co díl to uzavřený příběh, velice rychle se ztratí. To je ovšem u mystery-thrillerů poměrně velký problém, protože tam je obvykle znalost předchozích okolností zásadní. The Event udělal ale jednu dobrou věc, snad v každé epizodě je něco vysvětleno (a tím míním skutečně vysvětleno), takže tempo odhalování je uspokojivé a lákavé. Bohužel ani to nestačilo. Ale kouká se na to dobře a i ta jedna sezóna nabízí dramatický a relativně ukončený příběhový oblouk.

• 9.7.2011  23:01
    Spartakus: Bohové arény (TV seriál) (2011)

Gladiátorské hr y signalizovali úpadek Říma. A přesun násilí a erotiky do hlavního vysílacího času a jejich maskování za akční dobrodružné historické drama je takovým signálem úpadku Euroatlantické civilizace. Víc násilí, víc krve, víc odhalených těl a méně příběhu a méně zajímavosti než původní Spartakus (který sám o sobě je dost úpadkový seriál). Já sice chápu, že historie už dneska netáhne, ale ta míra podbízivosti rozmazlenému divákovi je už opravdu smutná.

• 9.7.2011  22:57
    Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

Městečko Twin Peaks není tím, čím se zdá být. Pokud k němu přistoupíte s velkým očekáváním (což je vzhledem k ohlasům pochopitelné) můžete se dočkat nepochopitelného zklamání. Tenhle seriál balancuje na velmi tenké hraně mezi absolutní nudou a absolutní genialitou a přiznám se, že alespoň pro mne příliš často sklouzl do té nudy. Asi jsem prostě nepochopil "že sovy nejsou tím, čím se zdají být" nebo na mne celá ta psychedeličnost dělá dojem dobře skrývalé lacinosti a nikoliv dobře ukryté geniality. Je to prostě zajímavé, ale ne tak, abych z toho šílel.

• 9.7.2011  22:52
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

Tomuhle seriálu jsem se hrozně dlouho vyhýbal i přes četná doporučení přátel. Jak si někdo může dělat legraci z geeků a nedojít přitom za hranici trapnosti, říkal jsem si. A Big Bang Theory ostentativně ignoroval. Ale nakonec mne jedna moje dobrá kamarádka přiměla odsledovat jeden díl a byl jsem lapen. Je to perfektní, je to vtipné, je to vzdělané. Je to zábava o geecích, ale nejen pro ně. Bojím se jen, že pokud neznáte všechny ty věci k nimž seriál odkazuje (čímž nechci vůbec tvrdit, že já bych se vždycky chytal) připravujete se ještě o další porci zábavy. Jinými slovy, BBT je mnohem třeskutěji vtipnější, než si myslíme. :D

• 9.7.2011  22:48
    The Pacific (TV seriál) (2010)

Poučen z Btratrstva Neohrožených jsem po slabším nástupu očekával pořádný rozjezd. Bohužel se nestalo a nejvíc mi to připomínalo hraný dokument (s hodně velkým rozpočtem). Postavy se mi pletly a nepřilnul jsem k žádné z nich. Neříkám tím, že je to špatně natočené, ale těch deset hodin přestřelek v džungli a vybuchujících pláží byla prostě tak trochu moc.

• 9.7.2011  22:45
    Bratrstvo neohrožených (TV seriál) (2001)

Musím se přiznat, že ze začátku jsem měl problém se do tohohle seriálu ponořit a na první koukání jsem to vzdal. Ale jedno reprízové léto jsem vydržel a už jsem nelitoval. Pokud se to tedy chystáte teprve sledovat a ze začátku to moc "netáhne", nezoufejte. Postupně to nabírá kulervoucí grády. Nicméně americká nota je v tom docela silně vidět, takže očekávejte nutnou dávku patriotismu. Není to ale na škodu a příběh to nekazí. Celkový dojem: super.

• 9.7.2011  22:32
    Falling Skies (TV seriál) (2011)

Po prvním dvoudíle: Nebe tady skutečně spadlo, ale tvůrcům zřejmě na hlavu. Zapoměli, že tenhle typ seriálů vyžaduje napětí, dokonce stupňující se napětí. Na to, v jak polních podmínkách se to děje, jsou všichni vymydlení a v pohodě. Žádný zápas o jídlo, žádná panika, žádný stres. Klídek, pohoda... emzáci dobyli Zemi a život jde dál. Ačkoliv postavy by mohly být zajímavé, zatím jsou načrtnuté spíš prvoplánově - zelený mozek,;humanistická doktorka; otec od rodiny, který se musí dát na dráhu vojáka; naivní teenager; zákeřná lidská hyena od které očekávám "dramatickou změnu charakteru". Je to téměř módní přehlídka moderních scénáristických archetypů bez špetky invence. :(

• 5.7.2011  22:33
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Jsem asi zaujatý (znalostí předlohy) a doufal jsem, že tvůrci dokáží naplnit moje představy zcela. A ačkoliv je tenhle seriál skvělý, přeci jen tomu k absolutnímu nadšení něco chybí. Není to dost dynamické, dost intrikářské ani dost hluboké. A to už nezachrání ani hudba ani extrémně povedená úvodní sekvence (doporučuji sledovat, je v ní skryto mnoho, nejen mapa lokací v kterých se daný díl odehrává, ale i historie světa a zúčastněných rodů...!)

• 5.7.2011  22:30
    Byl jednou jeden... život (TV seriál) (1987)

Často mám pocit, že z tohohle seriálu jsem se o lidském těle a zdraví dozvěděl víc, než z celého svého studia. Je to naprosto brilantní seriál, pro děti téměř nutná podívaná.

• 5.7.2011  22:28
    Dr. House (TV seriál) (2004)

Tenhle seriál přinesl do oblasti lékařských dramat konečně něco nového. Chtělo by se křičet "díky Bohu", ale všichni víme, jak to má dr. House s Bohem, že? House je vlastně dobře kamuflovaná krimi vyšetřovačka se špetkou komedie a dramatu, která se za lékařský seriál spíš jen vydává. Mohl bych se tady rozněžňovat nad výbornými "hláškami", netradičními nápady, které jsou scénáristé i po tolika sezónách chrlit nebo typicky cliffhangerovských koncích sezón, ale upřímně, tenhle seriál stojí a padá na jediném... Hughu Lauriem. A ten ho zatím táhne skvěle.

• 5.7.2011  22:22
    Simpsonovi (TV seriál) (1989)

Seriál mého dospívání ze kterého jsem bral rozum. Podle toho to dopadlo. Ale poslední dobou už se mi zdá poněkud vyčpělý... a nebo jsem na to už moc starý.

• 5.7.2011  22:16

Už dlouho se mi nestalo, že bych se u filmu rozesmál (zvlášť, když ho sleduji sám) a poplakal si. Love Actually se to podařilo. Ano, použila spoustu podpásových metod a recyklovala mnoho tradičních romanticko-komediálních témat, ale učinila tak decentně, smysluplně a zdatně.

• 5.7.2011  22:13
    Velká ryba (2003)

Fascinující, nádherná a výpravná podívaná. Její vypravěčské mistrovství tkví v mnoha proplétajících se rovinách. Bravo!

• 5.7.2011  22:12
    Cena za lidskost (TV seriál) (2008)

Nenadchne ani neurazí a přinejmenším na Lenoru Crichlow se dobře kouká. Britské prostředí je pro "upířinu" netradičně neokoukané a tudíž zajímavé a příběh je příjemně kondenzovaný (narozdíl do rozvleklých seriálů americké produkce zn: 20 dílů na sezónu). Ale chybí tomu hloubka.

• 5.7.2011  22:09

Zřejmě je to hřích vůbec vyslovit, ale vždy mi přišla přitažlivější nová trilogie Star Wars než ta původní. Tím nechci nějak snižovat spoustu přešlapů, které se ve všech filmech nové trilogie objevují, ale její schopnost dokreslit úplný obraz, naplněná zvláště v Epizodě III je strhující. Nová trilogie je bezpochyby Anakinovou nenaplněnou cestou k hrdinství a třetí díl nám ukazuje jeho pád - jak se z Anakina Skywalkera stal Darth Vader. A tady George Lucas nezaváhal. V momentě na kterém skutečně záleželo, odvedl dobrou práci. Pomsta Sithů ale zároveň dělá něco jiného. A to je možná její hlavní deviza. Mění totiž i úhel pohledu, kterým lze sledovat původní Star Wars trilogii. Dovolte mi jednu otázku. Opravdu si stále myslíte, že jejím hrdinou je Luke Skywalker? Star Wars jsou příběhem hrdiny. Jeho cestou. Jeho klopýtnutím. Pádem na temnou stranu. A v závěru, nalezením rozhřešení. To je skutečná Campbellovská esence hrdinského příběhu, kterou Luke sice v malém absolvuje, ale ve velkém, ve všech šesti dílech ji absolvuje hlavně Anakin. Pomsta Sithů je skutečnou pomstou fanouškům původní trilogie, protože navždy převrací její význam. Ale možná, že k dobrému.

• 5.7.2011  22:08

Jak zpívá Bob Dylan Časy se mění a Snyder po lstivě vzrušujícím Úsvit mrtvých a pochybně přechváleném filmu 300 vytáhl opravdu těžký kalibr. Strážci jsou totiž skoro tak blázniví jako úžasní a balancují na tenké hraně mezi pamlskem a jídlem po kterém vám bude opravdu špatně, čemuž nepomáhá ani poměrně dlouho stopáž. Film je nabitý akcí, hektolitry krve i superhrdinským sexem. Neváhá nás zatáhnout na výlet na Mars ani ukázat modře zářícího poloboha v celé jeho nahé kráse. I tak se poslední zhruba hodina filmu poněkud táhne. Stane se toho tolik, ukáže se tolik postav, že nemáte šanci pořádně ani dýchat natož si ve filmu někoho oblíbit, a už vás to táhne do doupěte Zlovolného Génia (TM). Možná, že místo přidání dalších 50 (sic) minut v tzv. Ultimate cut by prospělo spíš trochu ubrat, aby bylo tohle sousto stravitelnější, ale i tak chutná dobře.

• 5.7.2011  22:07
    Hornblower - Rovná šance (TV film) (1998)

Hornblower - Rovná šance je prvním z osmi filmů, které jsou přepisem románů a povídek C. S. Forestera a popisují osudy mladého a snad až příliš čestného a loajálního důstojníka britského námořnictva v období napoleonských válek. Na to, že jde o film televizní neurčený pro stříbrné plátno je to výjimečný počin a velmi autenticky natočený počin (dlužno dodat, že autentický vzhledem k tomu, nakolik vysněná je předloha - což je velmi). Nečekejte hlubokomyslné drama, vše je načrtnuto až černobíle jasně. Hnusný a zákeřný padouch. Odvážný a statečný hrdina, který čelí nejen jemu, ale i pochybnostem a odrazování svých kolegů a mořské nemoci. Tohle je klukovské dobrodružství a má přesně tu správnou porci surovin včetně očekávaného, ale do poslední chvíle odkládaného vítězství dobra nad zlem. Ale činí tak mistrně a přitažlivě s velkým důrazem na dobové reálie až to ve vás vyvolává chuť vylézt do strážního koše a vyrazit vstříc nepříteli. Horatio Hornblower je vlastně takový rodinný film - děti se na něj mohou dívat bez rizika, že by nerozuměly nebo by spatřili něco nevhodného... a dospělí se na chvíli mohou stát dětmi.