Vančura

Vančura

Márvy Čistič

okres Praha
Žižkovský dobrodruh

60 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 15 28 42 55
  • 18.3.2018  23:34
  Drei Zinnen (2017)
  ****

  Potěšilo mě vidět Bérénice Bejo, která se mi před 2 lety líbila ve skvělém rodinném dramatu Po lásce, v dalším výborném filmu o rodině. Ta je zde opět rozbitá - zatímco snímek Po lásce sledoval manželský pár směřující k rozvodu, matka ve snímku Drei Zinnen už s otcem svého syna nežije, a vydá se na opuštěnou horskou chatu se svým novým přítelem. Ten má s jejím synem poměrně komplikovaný vztah, který nakonec vyústí do velmi dramatického závěru. Osobně mě ten film hodně bavil a považuji ho za velmi zdařilý - vystačí si s minimem herců, natočený byl v nádherných lokacích, a řeší se zde ty nejzákladnější věci: láska, rodina a přežití. Zhlédnutí tohoto filmu považuji za obohacující a baví mě o něm dál přemýšlet.

  • 18.3.2018  19:50

  Výborný film, který mě svým závěrem zcela dostal. Zpočátku jsem se sice lehce nudil, ale postupně mě to do sebe vtáhlo. Ten film je velmi promyšlený a působivý a obdivuji způsob, jak je zde forma v souladu s obsahem. Animace je nádherná (některé záběry jsou vyloženě úchvatné), stejně tak soundtrack, a jsou tam velké emoce - ten film je nesmiřitelnou obžalobou jednoho obludného systému a jde až na krev, aby ho odsoudil. Západoevropský divák si musí podle mě po zhlédnutí uvědomit, jaké má štěstí, že žije tam, kde žije. Závěr mě skutečně emočně zasáhnul a cítil jsem velký respekt k tvůrcům, jak silný a dojemný film přivedli na svět. Při sledování se mi samozřejmě vybavil film Persepolis, který se u nás před lety myslím setkal docela s úspěchem. Takže pokud se Tehran Taboo dostane do české distribuce, klidně bych někam napsal, že je tady další animovaný film od tvůrce, který odešel z rodného Íránu, a podobně jako Marjane Satrapi se i on na rodnou zemi dívá kriticky. Další referenční tvůrce je zde samozřejmě Asghar Farhadi - lidem, kterým se líbily jeho filmy Rozchod Nadera a Simin a Klient, se musí líbit i Tehran taboo. Za sebe doporučuji všemi deseti.

  • 18.3.2018  10:18
  Léto 1993 (2017)
  **

  Film, který mi svým názvem připomněl snímek Madrid, 1987, dějově trochu Ptáček a tou nudou Violet - u Léta 1993 jsem nudou skutečně umíral. Bavit mě to začalo až v momentě, kdy Frida zdrhne z domu - vše co následuje potom, se mi už líbilo, a samotný závěr je podle mě velmi hezký a dojemný. Ale to, co tomu předchází, jsem osobně bohužel shledal téměř nesnesitelné - většina děje je zoufale banální a osobně jsem v sobě nenašel trpělivost přistoupit na tu hru, že to zásadní se odehrává pod povrchem. Dlouho jsem i přemýšlel, proč se to odehrává na začátku 90. let, a podezíral jsem režisérku, že film prostě zasadila do dekády, která se dnes veze na retro vlně popularity (až mi právě v samotném závěru došlo, že je film časově zasazený do této éry zřejmě proto, aby Fridina matka mohla zemřít na AIDS, který se v té době rovnal smrtelné diagnóze, viz všechny ty filmy z té doby typu Philadelphia (teď mě tak napadá - řeší ještě dnes někdo ve filmu AIDS, nebo už to je passé?). Celkově si nemyslím, že by to byl vyloženě špatný film, spíš jsem se s ním jen minul a nesednul mi, a z podobných rodinných dramat se mi v poslední době více líbily jiné snímky, jako např. Po lásce nebo Jaký otec, takový syn.

  • 17.3.2018  20:43

  Pro mě osobně zcela nesnesitelný film, do konce jsem ho zhlédl jen s největším sebezapřením. Dramaticky absolutně nefunguje (místy připomíná spíše hraný dokument), má nulový rytmus (ty nekonečné scény, jak někdo někam jede, jsem osobně shledal zcela nesmyslné) a líně se vine odnikud nikam, aby nakonec dospěl k závěru, který mě svou nejednoznačností skoro až rozhořčil - vážně mi nepřijde fér nechat člověka koukat 90 minut na film o postavě, o které se absolutně nic nedozví - není jasné nic o její minulosti a ani nic o jejím konci, a ačkoli mi jí bylo samozřejmě líto, stejně jsem byl na ten film akorát naštvaný pro to, jak to divákovi nijak neulehčuje a jak skoupě dávkuje informace (člověk se například vůbec nedozví, jestli se toto skutečně někde děje, nebo je to celé jen vymyšlené). Ten Vivaldi mě tam potom opět jen otrávil, podle mě je to jen samoúčelné použití krásné hudby pro dodání dramatické atmosféry několika scénám, které by samy o sobě byly jinak zoufale banální (skupinka žen jede busem a na pozadí toho hraje notoricky známá barokní hudba? lepší ukázku umělecké onanie aby pohledal). Ani kdyby to bylo podle reálných faktů, stejně bych ten film nevzal na milost, protože když opadne prvotní eurocentrický údiv z konfrontace se světem, který je tak diametrálně odlišný od toho našeho, nastupuje jen zoufalá nuda filmu, který ve mně kromě otrávenosti a naštvanosti v podstatě jiné emoce nevyvolal. Tušil jsem to už podle toho graficky šíleného plakátu, že to nebude film pro mě, a měl jsem zcela pravdu - bohužel.

  • 16.3.2018  23:36
  Ava (2017)
  ***

  Ava má specifické filmové kvality, které podle mě docení jen hrstka lidí. Titulní hrdinka je velká sympaťačka a člověk si ji nemůže nezamilovat - Noée Abita mě zcela okouzlila (a ne, není to kvůli tomu, že se ve filmu ukáže nahá, byť jsem to samozřejmě kvitoval s povděkem, haha). Juan Cano mi byl herecky sympatický o poznání méně, ale vyloženě mi nevadil. Co mě tam bavilo hodně, byl jednak soundtrack, a jednak ta zvláštní atmosféra letně-pubertálního bezčasí - časové ani místní zasazení příběhu není nijak konkretizováno, byť člověk dle výskytu smartphonů ve filmu odtuší, že je to přeci jen zasazeno do současnosti. Hodně mě bavila i Laure Calamy v roli Aviny matky. Trochu mi zde vadil plakát, který ve mně - aniž bych o filmu ještě cokoli věděl předem - vyvolal dojem, že půjde o film ve stylu "Divoká stvoření jižních krajin", nebo něco na ten způsob. Ve skutečnosti ten plakát vypichuje jeden záběr z filmu, který je vybraný v podstatě náhodně, pro celkové vyznění snímku nemá žádný větší význam, a osobně to prostě považuji za zavádějící. Osobně nemám rád ani filmy, které se jmenují podle hlavní postavy - považuji to za nedostatek scenáristické a obecně tvůrčí invence. Vždycky jde vymyslet lepší název filmu, než ho pojmenovat jen podle hlavní postavy. Pokud bych měl své dojmy z toho filmu shrnout, zpočátku mě hodně nudil, postupně mě do sebe celkem vtáhnul a několik scén mě vyloženě okouzlilo, ale jako celek mě film spíše neoslovil, a s jeho poetikou jsem se veskrze minul. Přesto si myslím, že je to velmi dobrý film, a dlouho jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdami. Btw. při sledování jsem si vzpomněl na spoustu jiných filmů, jako např. "Tři metry nad nebem" či "Fish Tank".

  • 10.3.2018  17:34

  Pro mě osobně nečekaně příjemné filmové překvapení. Začátek mi sice přišel rozpačitý - protože jsem už nějakou dobu s Willisem nic neviděl a zarazilo mě, jak zestárnul, a nebyl jsem si zpočátku jistý, zda vlastně chci vidět film, ve kterém se z mého oblíbeného herce stal skoro stařec nad hrobem - kde jsou časy Posledního skauta... Ale! Pak se to hodně rychle rozjede a ten film nabere na zábavnosti, která nepoleví až do konce. Strašně mě na to bavilo koukat, ty necelé 2 hodiny mi utekly jako nic, a celou dobu jsem si přál, aby ten film nikdy neskončil (přičemž samotný závěr mi osobně přišel zcela skvostný - končí to přesně tak, jak jsem si přál). Jasně, scénář nějakou originalitou zrovna dvakrát nevyniká, ale zrovna v tomto případě mi to nijak nevadilo, protože to celé prostě skvěle funguje a já se u toho úžasně bavil. Podle mě super film, u něhož mě mrzí nízké hodnocení, které si zde vysloužil.

  • 10.3.2018  17:20
  Insidious (2010)
  ***

  Kupodivu mi to nepřišlo tak hrozné, jak jsem obával (jedničku jsem totiž paradoxně viděl až jako poslední - a dvojka a trojka mi přišly vyloženě dementní). Herci jsou obstojní, děj celkem dává smysl a speciální efekty taky ujdou, byť mi přišlo, že strašidelná atmosféra je zde doháněná hlavně zvukovými efekty, a většina z nich je hodně otravná. Celkově to sice není nic převratného - to snad ani nikdo od hororu už dnes čekat ani nemůže - ale jako výplň ospalého zimního odpoledne to celkem funguje (byť si pár dní poté už skoro nepamatuji, o co tam šlo - tak moc je ten film zapomenutelný). Obecně mám pocit, že mi důvody relativně velké popularity Jamese Wana spíše unikají.

  • 3.3.2018  11:53
  Ztracená (2001)
  ***

  Nesnesitelně nudný film, který působí lacině, amatérsky a mnohem starší, než je. Holky jsou sice pěkné a i herecky celkem obstojné, ale co je to platné, když ten film dramaticky vůbec nefunguje. A minimálně někdy od půlky je jasné, jak to skončí. Při sledování jsem se neubránil podobnému zklamání, jako např. v případě snímku Poslední noc v Římě - zdá se být bohužel jasné, že 2 hezké holky na plakátě ještě nejsou zárukou dobrého filmu, a člověk by se tím neměl nechat nalákat. Podruhé bych se tomu obloukem vyhnul, a radši si pustil Trhliny, které mi tento film vzdáleně připomněl.

  • 25.2.2018  22:25
  Druhý dech (1966)
  ****

  Výtečná kriminálka, která s lety zraje jak víno. Sledovat tu přehlídku nádherných starých aut (mj. úchvatný Cadillac Fleetwood 75, dechberoucí Mercedes-Benz 190 D [W110], a nechybí samozřejmě ani klasický Citroën DS 19) a dnes již nežijících skvělých herců v elegantních kostýmech, je čistá radost. Od Melvilla už jsem pár filmů viděl a všechny mě baví svým zpracováním a celkovou atmosférou. Zde mi však k dokonalosti přece jen něco chybělo - filmu by asi v mých očích prospělo zkrácení minimálně o půl hodiny, a potom přeobsadit příšernou Christine Fabréga za někoho jiného (kupř. za takovou Jeanne Moreau). Naopak Paul Meurisse v roli komisaře Blota je dokonalý a každá scéna s ním nemá chybu. A mimo jiné jsem si zde opět potvrdil, že Lino Ventura byl fantastický herec, a jakýkoli film s ním je v podstatě sázka na jistotu (byť je zde trochu nezvyk vidět ho tentokrát - po jeho obvyklých rolích detektivů - v roli kriminálníka). Při sledování jsem si mimochodem párkrát vzpomněl na mou oblíbenou dvojici filmů Veřejný nepřítel č. 1 a Veřejný nepřítel č. 1: Epilog , kterou může Druhý dech v lecčems připomenout. Můj již tak vysoký respekt k Melvillově filmografii nyní opět stoupnul.

  • 25.2.2018  18:35
  Padlý idol (1948)
  ****

  Filmový oldschool se vším, co k tomu patří (kostýmy, účesy, soundtrack, černobílá kamera, naprostá převaha interiérových scén...). Rozjezd mi přišel poněkud nezáživný a uvažoval jsem dokonce, zda se na to nevykašlat. Jméno Graham Greene mě však přimělo doufat, že ten film přece nemůže být špatný, což se nakonec potvrdilo - film mě začal bavit v momentě, kdy si Baines přivede Julii na ambasádu, tzn. teprve v 38. minutě. Vše, co poté následuje, už je zcela skvostné, a film zde dává zapomenout jak na nudný začátek, tak na to, že od jeho vzniku už letos uplynulo 70 let. Ačkoli mě postava malého Phillipa postupně začínala iritovat - v závěrečné scéně už je zcela nesnesitelný! - nápad založit film na konfrontaci dětského a dospělého světa a jejich subjektivním vnímání reality, mi přišel velmi nosný, a vzdáleně mi připomněl klasický Kurosawův snímek Rašómon z r. 1950. Za sebe jsem tak velmi rád, že jsem se o tomto filmu dozvěděl, a jeho zhlédnutí pro mě nakonec bylo nečekaně obohacující.

  • 24.2.2018  16:33
  Viva Maria! (1965)
  ***

  Film, jemuž bych se podruhé asi už vyhnul. Brigitte Bardot a Jeanne Moreau jsou zde samozřejmě zcela oslňující (byť BB herecky nesahá JM ani po kotníky), ale jinak jsem v podstatě nepřišel na důvod, proč to chtít vidět. Film začíná celkem zajímavě, ale postupně sklouzává do roviny, která mě strašně nebavila - v podstatě od chvíle, kdy se ty dvě připletly k té revoluci, už byl můj zájem téměř na bodě mrazu a říkal jsem si u toho - ježíšmarjá, to muselo stát takovejch prachů, a přitom je to taková blbost. Toho komparzu, kterej se tam vyskytuje, těch historických kostýmů a výbuchů atd... Čili jak říkám - možnost vidět v jednom filmu mé dvě oblíbené francouzské herečky zněla velmi lákavě, ale nakonec mi ten film přišel bohužel příliš zdlouhavý, spíše nevtipný, a technickým provedením i herecky nepříliš zajímavý.

  • 20.2.2018  21:29
  Sukničkář (1987)
  ***

  Ačkoli film svým názvem i námětem odkazuje k vzestupu pickup komunity v 80. letech (o filmu se zmiňuje i Neil Strauss v knize Hra z r. 2005, která praktiky mistrů svádění žen představila širšímu publiku), považuji to do značné míry za zavádějící. Jakmile se Jack ve 20. minutě filmu seznámí na ulici s Randy a následně spolu mají sex v autě, od té chvíle jeho zájem o jiné ženy zcela mizí, a veškerá jeho pozornost se napne k tomu, jak získat její srdce. Film se tak radikálně odklání od svého úvodu - v němž Jack na ulici (neúspěšně) balí jednu ženu za druhou - aby se přepnul k v podstatě standardní romantické komedii, v níž si k sobě bělošský heterosexuální párek hledá cestu. Film tak začíná v duchu podobných snímků o nenapravitelných sukničkářích, jako jsou např. Alfie či Hitch, aby nakonec skončil jako další variace na ohraný příběh o tom, jak původně nezávazný vztah, který byl jen o sexu, postupně přerostl v pravou lásku (za všechny příklady budiž zmíněny třeba snímky Hlavně nezávazně či Kamarád taky rád). Film se tak podle mě připravil o to, co na něm bylo nejzajímavější, a celé to ještě zabil celkovou nevěrohodností - hlavně dějová linka s Harveym Keitelem je vyloženě trapná, a v kombinaci s romantickým žánrem nefunguje. Celkově si myslím, že největší slabinou snímku je prostě špatný scénář - ten film nějak začíná, pak se od toho zásadně odklání, a celé je to strašně nudné, a tak nějak osmdesátkově ušmudlané, a nenapadá mě důvod, proč ten film chtít dnes ještě vidět (pokud tedy člověk není vyloženě fanatický fanda Roberta Downeyho Jr., který zde mimochodem podle mě nijak zvlášť dobrý stejně není). Molly Ringwald mě ale zvláštním způsobem bavila (byť si nejsem jistý, jestli to nebylo kvůli českému dabingu, v němž jsem film zhlédl, a kde ji namluvila Jitka Ježková, jejíž okouzlující hlas dokáže propůjčit půvab i herečkám vyloženě nehezkým). Celkově na mě Sukničkář prostě působí jako zapomenutý filmový hřích 80. let, který už dnes za vidění prostě nestojí.

  • 16.2.2018  20:53
  The Ritual (2017)
  ****

  Velká pecka, která mě naprosto dostala. Zvláště sekvence s přenocováním v opuštěné lesní chatě je fakt něco, klepal jsem se u toho jako ratlík. Vadily mi tam asi jen dvě věci: jednak už to, že vůbec vlezli do toho lesa (byť to samozřejmě bylo nezbytnou podmínkou pro další vývoj děje; film tím ovšem šel zcela v duchu klasického hororového klišé, které filmovým postavám nařizuje neustále lézt někam, kam by normální člověk nikdy nevkročil). Za druhé mi postavy všech mužů byly strašně nesympatické, takže mi bylo nejenom jedno, zda to celé přežijí a co s nimi bude, ale celkově mě iritovali svým chováním a replikami. Když se od toho odmyslím, nemám ovšem za sebe problém napsat, že je to je jeden z nejlepších hororů, jaké jsem v poslední době viděl. Za zmínku stojí mj. fantastické lokace a kamera. (Obsazení no name herci v mém případě naopak bohužel dojem z filmu spíše snížilo). S Blair Witch bych to moc nesrovnával, ten byl prostě první a nikdo ho už nepřekoná.

  • 11.2.2018  13:15
  Tělo Diany (1969)
  ***

  Když opadl můj úžas z toho, že vidím své herecké oblíbence, Jeanne Moreau a Charlese Dennera, procházet se v kulisách komunistické Prahy (v jednom záběru kupříkladu kráčí kolem zdi, na které je velkými písmeny napsáno "Dubček - Svoboda"), s velkou nevolí jsem si uvědomil, že ten film je v podstatě nesnesitelný a zcela o hovnu. Už jenom jeho samotný název považuji za zavádějící - od filmu s takovým názvem bych osobně čekal, že bude pojednávat o milostných avantýrách nějaké femme fatale typu Brigitte Bardot. Místo toho jsem dostal 41 letou Jeanne Moreau, která je v roli Diany vyloženě nehezká a o její tělo zde vůbec nejde. Film místo toho sleduje vývoj jejího vztahu s Julienem, kterého nakonec vlastní žárlivost dožene do záhuby - posledních 5 minut filmu je jediných, kdy se konečně něco děje. Předchozí část stopáže je vyplněna neustálým přesouváním postav z místa na místo a pronášením dialogů tohoto rázu: Diana: "Juliene? Přestaňme si už jednou ubližovat.". Julien: "Je to moje vina." Diana: "Já už nemůžu dál." Julien: "Odpusť mi to. Nevím, co mě to chytlo." Diana: "Né. Všechno je moje vina." Julien: "Promiň mi to." Diana: "Nemůžeme takhle dál žít. Není to možné. Takhle už to dál nejde." A prosím pozor, po scéně s tímto dialogem následuje další scéna, v níž se z Juliena a Diany stanou manželé! Na filmu se mi líbila pouze krásná kamera Miroslava Ondříčka a atraktivní lokace (mj. Český ráj a Vajdštejn!), jinak jsem se u něj udržel pouze proto, abych se dozvěděl, jak to celé dopadne. Nesedl mi ani český dabing (režíroval ho mimochodem Jiří Menzel), v němž jsem film zhlédl - hlasy Jaroslavy Adamové a Jana Třísky mi k oběma francouzským hercům prostě nesedly, a už tak špatný dojem z celého filmu jen zhoršily (zarazilo mě rovněž to, že z Mozartova Dona Giovanniho udělali v českém znění "Dona Juana"!) Osobně mě zkrátka tenhle zvláštní česko-francouzský film neoslovil, a považuji ho za ztrátu času - bohužel.

  • 10.2.2018  17:28

  Úchvatná Jeanne Moreau ve filmu, který mě hodně bavil - přesto se v mém případě nedá mluvit o nekritickém nadšení. Za sebe jsem měl problém s tím, jak si film pádí svým tempem kupředu, aniž by se zdržoval nějakou věrohodností děje. Vše tam vychází tak snadno, až se člověk zkrátka takové koncentraci vysoce nepravděpodobných momentů zdráhá věřit. A pak je samozřejmě otázka, zda na tu hru člověk přistoupí - sám jsem k tomu ochotu bohužel nenašel (snad i vinou toho, že jsem film zhlédl v anglickém dabingu - kdybych ho viděl v původním francouzském znění, skoro určitě by mě dostal víc). Osobně se tedy domnívám, že jsem od Truffauta už viděl lepší filmy - tento však rozhodně nelze označit za nějak špatný. Potěšilo mě například, že se v něm vyskytuje celá řada mých hereckých oblíbenců, jako např. Michel Bouquet či Charles Denner. A celkově považuji zhlédnutí tohoto filmu za obohacující.

  • 10.2.2018  17:08
  14+ (2015)
  ****

  Velmi příjemný filmový objev. Zpočátku mi to trochu připomínalo jiný ruský film Všichni umřou, jen já ne, který jsem před lety viděl ve Varech. Vzato kolem a kolem, příběh o tom, jak kluk potkal holku, je samozřejmě sám o sobě zoufale banální (já osobně ho však shledávám až archetypálně čistý). Zde je však ozvláštněn zasazením do současného Ruska a především tím, že v něm významnou úlohu představují moderní fenomény mobilních telefonů a sociálních sítí. Alex si o své vyhlédnuté krasotince - která internet hojně zásobuje (svému nízkému věku navzdory) fotkami ve spodním prádle, jak dnes duch doby po mladých dívkách ostatně vyžaduje - zjistí vše předem stalkováním jejího profilu, což by ještě tak 10 let před vznikem filmu nebylo možné. Film tak ukazuje, jak se naše současnost v mnohém proměnila, jiné věci však zůstávají stále stejné. Od chvíle, kdy si Alex pozve Viku k sobě domů, aby se poprvé intimně sblížili, už je zcela jedno, v jakém roce se děj odehrává, neboť vše zde jede v odvěkých, důvěrně známých kolejích. Mimochodem hodně mě bavilo, jak kamera v průběhu filmu občas simuluje Alexův zkoumavý pohled, který kupříkladu skončí v jednom dechberoucím záběru v dívčině výstřihu, aby se tam na nekonečně dlouhé vteřiny zastavil a popásl na jejích mladistvých kozinkách. Film mě v tomto ohledu vrátil o mnoho let nazpět a připomněl, jak je to všechno hezké, první láska, první pusa a všechno to, co k tomu patří. Svým způsobem mi ten film byl sympatický i tím, že na mě místy působil poněkud amatérsky, ale v dobrém slova smyslu - jako by to prostě natočil velký srdcař, který si chtěl tím filmem udělat radost, a dal tam všechno, co mu tam dávalo smysl, jako např. hromadu skvělých písniček - soundtrack tohoto filmu je jedna velká pecka. Celkově za mě velké nadšení a svým způsobem částečně i okouzlení z půvabů Uljany Vaskovič - ta maličká je zde trochu neohrabaná, leč nesmírně okouzlující, a už jen kvůli ní stojí film za vidění.

  • 5.2.2018  14:15
  Ewa Farna: Všechno nebo nic (hudební videoklip) (2016)
  ****

  Klip lepší jak celý film - smutné (i když jak pro koho). Ewa Farna (nejen) pěvecky naprosto skvostná.

  • 4.2.2018  22:36
  Fotograf (2014)
  ****

  Výborný polský film, který mě hodně bavil. Sice mě trochu překvapilo, že se v něm mluví téměř výhradně jen rusky a polština tam skoro nezazní, ale vlastně to je logické vzhledem k zasazení většiny děje do Moskvy. (Rovněž mě tam trochu zarazilo, že hlavní postavy ruských vyšetřovatelů jezdí v luxusních audinách - buď to byl product placement, nebo nevím. Nějak se mi nechce věřit, že by policie v Moskvě měla tak prémiový vozový park). Vzato kolem a kolem, asi v tom filmu není nic, co bychom už neviděli někde jinde - v kriminálním žánru podle mě už snad ani nejde vymyslet něco vyloženě nového - ale nějak mi to nevadilo. Když se podaří jednotlivé složky spojit dobře dohromady - mít zajímavé postavy vraha i detektivů, napínavou atmosféru, kvalitní kameru, hudbu a střih, tak v podstatě nemůže vzniknout špatný film. Zde se to povedlo dokonale a těch 110 minut mi uteklo jako nic. Velké díky České televizi, že po dlouhé době v té jejich programové bídě odvysílala něco, na co se dalo koukat.

  • 4.2.2018  22:11
  Tvář vody (2017)
  **

  Film, s nímž jsem se téměř dokonale minul (hlavně jeho humor mi vůbec nesedl). Strašně jsem se u toho nudil, skoro všechno mě tam iritovalo (nejvíc asi Octavia Spencer), a kdyby to šlo, nejradši bych odešel z kina po prvních 10 minutách. Bavil mě tam jenom výborný Michael Shannon, jinak pro mě tato projekce byla veskrze utrpením (mj. kvůli příšerně tvrdým sedačkám v kině Aero - sledovat na nich nějaký film dlouhý 2 hodiny se rovná skoro očistci). Mrzelo mě také, že ačkoli je pod hudbou k snímku podepsán můj velký oblíbenec, Alexandre Desplat, během projekce jsem v podstatě nezaznamenal, že by tam nějaká hudba hrála (kromě těch dobových songů) - buď byla tak nevýrazná, nebo prostě nevím. A celkově jsem měl z toho filmu pocit, že navzdory vší té výtvarné rozmáchlosti a výrazné stylizaci je v něm ve skutečnosti původní filmařské invence nesmírně málo, a většina motivů zde působí značně ohraně (nemluvě o mediálně propíraných obviněních režiséra z plagiátorství). Když jsem s úlevou vycházel z kina, nemohl jsem se ubránit intenzivnímu podezření které ve mně roste už několik let - že Faunův labyrint představuje v del Torově filmografii ojedinělý světlý moment, který se mu už nikdy později nepodařilo zopakovat, a mně osobně jeho ostatní filmy neoslovují a přijdou mi velice komerční a slabé - Tvář vody nevyjímaje.

  • 31.1.2018  20:19

  Zpočátku mě to nebavilo a uvažoval jsem, zda z kina odejít. Nakonec jsem vydržel, protože jsem si říkal, že Paul Thomas Anderson přece nemohl natočit špatný film. A ono mě to do sebe skutečně nakonec vtáhlo - mj. díky bezchybnému obsazení a dokonalým hereckým výkonům - Daniel Day-Lewis a Vicky Krieps v hlavních rolích jsou oba neuvěřitelně skvělí (každý z nich jiným způsobem) a mimořádně přesvědčiví. Ocenil jsem i úchvatnou kameru, super soundtrack, pomalé tempo i samotný námět. Film delikátních filmařských kvalit, který mě zasáhnul podobnou silou, jako režisérovy předchozí snímky - i Nit přízraků pro mě byla velmi silný divácký zážitek. Pouze mi moc nesedl závěr snímku, který mi tam subjektivně prostě neseděl a přišel mi odchýlený od logiky zbytku filmu. 130 minutová stopáž naopak za mě nebyla problém.

  • 31.1.2018  20:00

  Překvapivě skvělá věc, která mě od prvního záběru vtáhla do sebe. Místy to má neskutečně dobrou atmosféru, vydatně podpořenou perfektně zvolenými lokacemi, působivým nasvícením scény a dokonalým soundtrackem. Při sledování jsem si vzpomněl na podobné filmy z poslední doby, Cyberbully a Odebrat z přátel - je jasné, že jak se náš život přesouvá do virtuální reality, bude i přibývat podobných filmů, které tuto společenskou změnu reflektují (byť je otázka, zda budou dávat smysl i řekněme za takových 10-15 let - trochu si myslím, že tím, jak jsou bytostně moderní, strašně rychle zestárnou a zapadnou prachem zapomnění). A zrovna tento to podle mě dělá velmi dobře a ukazuje spoustu věcí tak, jak dnes skutečně vypadají (byť samozřejmě s jistou mírou nadsázky). Rovněž je zcela srozumitelný ve svém celkovém vyznění - je jasné, jaké stanovisko film zastává, byť moralizující závěr, k němuž nakonec film dospěje, kvůli tomu působí poněkud naivně / směšně (osobně se zkrátka nemohu zbavit dojmu, že v realitě by to dopadlo úplně jinak). Pokud jde o obsazení, Dave Franco mi byl hodně nesympatický, naopak na Emmu Roberts se celkem koukat dá. Nejvíc mě tam ovšem bavila Emily Meade, která je zde zcela oslňující. Celkově za mě velmi příjemný filmový zážitek.

  • 28.1.2018  19:48
  Milenci (1958)
  ****

  Oslňující Jeanne Moreau (dobře, musíme si samozřejmě odmyslet, že zde v několika záběrech ukáže bobra v podpaží - psal se přece rok 1958) v roli, která může v lecčems připomenout klasické literární hrdinky z 19. století, Annu Kareninu a Emu Bovaryovou. Také její Jeanne Tournier je nešťastnou ženou, kterou nespokojenost v manželství vžene do náruče jiného muže. Její postava je komplikovaná a těžko si k ní hledat cestu - její závěrečné rozhodnutí by pravděpodobně většina současných diváků odsoudila. Pokud jde o mě, měl jsem spíše problém s jeho nevěrohodností - ten závěr je natolik radikální a nečekaný, že jsem ho filmové hrdince prostě nedokázal uvěřit. Přesto se mi celý film velmi líbil, strašně mě bavily herecké výkony & dialogy, fantastická kamera a množství krásných starých aut, které zde jezdí. Více slov za mě netřeba - vše podstatné o tomto filmu už zde bylo řečeno v předchozích skvělých komentářích.

  • 27.1.2018  21:59

  Skvělý film, v němž ani tak nejde o děj (ten je zde navíc velmi jednoduchý a šel by shrnout do pár vět), ale o jeho postavy, o to, jaké jsou a co vnitřně prožívají. Bruno i Roberto jsou oba psychologicky velmi zajímaví a scénář si dává velkou práci s jejich vystižením, a v případě Roberta i vývojem - Bruno vtrhne Robertovi do života a doslova mu ho obrátí vzhůru nohama - aby šťastný Roberto (který je zpočátku z Bruna rozmrzelý a chce ho opustit) - nakonec Brunovi 3 minuty před koncem snímku vděčně oznámil: "S tebou jsem prožil nejlepší dva dny ve svém životě. Vážně!" Načež následuje to, co následuje, a mně osobně závěr tohoto snímku trochu mrzí, protože ho považuji za předvídatelný a vytušil jsem ho už krátce po jeho začátku. Přesto se mi ten film velmi líbil - navzdory svému stáří na mě působil nečekaně "moderně", bavily mě atraktivní lokace, jimiž herci projížděli, jakož i hojný výskyt krásných žen a úchvatných starých aut - celkově mi těch 105 minut prostě skvěle uteklo a jsem vděčný, že jsem se o téhle italské retro libovce dozvěděl.

  • 26.1.2018  23:28
  Prezidentský duel – finále (TV pořad) (2018)
  ****

  Mi prostě přijde vtipný, jak se všichni rozplývají nad Světlanou Witowskou, prohlašují ji za vítěze té čtvrteční debaty, okamžitě doufají ve svržení Moravce a dosazení jejich nové bohyně na jeho místo, a kdesi cosi. A to sice proto, že já ji znám - a mám v oblibě - z televizní obrazovky už velice dlouho, a když jsem se dozvěděl, že bude moderovat závěrečnou debatu, předem jsem věděl, že předvede zcela profesionální výkon, tak jako vždy v Interview ČT24, a měl jsem z toho radost, a teď jen žasnu, jak se všichni diví tomu malému zázraku, kterého byli v televizi svědky, jako kdyby se ta žena - na svůj věk stále hodně atraktivní (marná sláva, ale značná část averze publika DVTV vůči Daniele Drtinové je po mém soudu živena nepřiznaným vědomím toho, že ta žena - na rozdíl od na první pohled sympatické Witowské - prostě příliš krásy nepobrala) - kde se vzala, tu se vzala - jakoby spadla z čistého nebe, ačkoli v televizi působí už spoustu let, jak se zde snažím naznačit - a tak mi prostě tak nějak přijde, že ten duel přitáhl k obrazovce lidi, kteří jinak na televizi moc nekoukají, jinak si nedokážu vysvětlit, proč tolik zahrnují chválou někoho, kdo "jen" profesionálně odvedl svou práci a kdo to zcela stejně dobře už dělá hodně let. Oh wait, ta fraška na Primě s Voříškem o 2 dny dřív... A jsme doma. Každopádně samozřejmě velký respekt práci, která na tomto byla odvedena, a skutečně nefalšovaná radost z toho, že v té české televizní bídě aspoň občas zableskne z Kavčích hor záblesk naděje, že není vše ztraceno.

  • 26.1.2018  23:08

  Hlavně zpočátku mě to strašně nebavilo, a dokonce jsem zvažoval, že odejdu z kina. Sice jsem nakonec vydržel, ale že by to stálo za to... Myslím, že mě ten film minul hlavně kvůli tomu, že mi všechny jeho postavy byly nesympatické či zcela lhostejné - zčásti kvůli obsazení, které mi subjektivně hodně nesedlo (duo Michelle Williams & Mark Wahlberg jsem nikdy moc nemusel), zčásti kvůli tomu, jak byly napsané. Vadila mi i kamera, která tváře herců snímala na můj vkus příliš často z velkých detailů, na což se prostě z 3. řady v kině dost blbě kouká. Celkově - ačkoli jsem od toho filmu absolutně nic nečekal - jsem v sobě našel nulovou ochotu jít za těmi emocemi, které to ve mně mělo vyvolat, a přišlo mi to jako příliš dlouhý, a v podstatě zbytečný film, který mi nic nedal, a který má pro mě navíc strašně negativní pachuť kvůli těm okolnostem, které provázely jeho vznik na svět (a kvůli nimž chápu lidi, kteří tomu principiálně dali odpad - osobně mi to přetočení scén se Spaceym přijde vyloženě orwellovsky strašidelné, a hrozně se bojím, jestli se zde neprolomily hráze něčemu strašnému, co teprve v dalších letech přijde). Když si tedy vezmu nudu, jíž mě ten film v kině vystavil, a skutečnost, že politický kontext s kauzou #metoo zde zastínil diskusi o případných filmařských kvalitách snímku, nemohu za sebe nakonec hodnotit výše.

  • 26.1.2018  22:46
  Prasomilové (TV film) (2018)
  ****

  Zpracování subjektivně hodnotím spíše jako slabší. Samotné téma dokumentu jsem ovšem shledal natolik fascinující, že jsem nakonec prostě musel hodnotit relativně velkorysými 4 hvězdami. Královsky jsem se u toho bavil a sledoval to doslova s otevřenou pusou. Nepamatuji, kdy mě něco v telce tak dostalo. Vrcholně zábavný dokument, který mi dal hodně látky k přemýšlení o našem současném světě.

  • 26.1.2018  22:35
  Česko hledá prezidenta (TV pořad) (2018)
  odpad!

  Nevtipná fraška, o níž už vše bylo řečeno. TV Prima tak jen potvrdila trend, který úspěšně razí už dlouhou dobu - stačí vzpomenout kupříkladu na koprodukční skvosty z pera Rosamunde Pilcher - hrdé zástupkyně německého romantismu, pravidelnou dávku emocí, "není třeba vyhrát, ale zúčastnit se" Aneb Obhajoba čískejku, a další programové skvosty této televize pro intelektuály. TV Prima je také televizí druhých šancí, když svůj primetime věnuje i citlivé zpovědi dvojnásobného vraha. Zkrátka, nelze mít pochybnosti o tom, která z českých televizí aktuálně produkuje nejkvalitnější tvorbu pro náročného diváka - to TV Prima je tím kulturním titánem, který momentálně dává postmanovskému heslu "ubavit se k smrti" radikálně nové konotace. A který ještě zdaleka neřekl své poslední slovo, ruku na to.

  • 21.1.2018  23:02
  Nesmrtelný příběh (TV film) (1968)
  ***

  Film má své nepopiratelné kvality (úžasné obsazení, krásná kamera i hudba, celková atmosféra), ale přesto mě bohužel příliš neoslovil. Strašně jsem se u něj nudil a tak nějak celkově jsem moc nepobral, o co tam vlastně šlo. O kvalitách literární předlohy mám určité pochybnosti.

  • 15.1.2018  22:38

  Až do cca. 51. minuty mě to v podstatě moc nebavilo a pořád jsem nechápal, proč zde ten film má tak vysoké hodnocení. Teprve když mi v tomto čase došlo, co se chystá vzápětí udělat postava šerifa Willoughbyho, vyvolal se ve mně obrovský údiv a zájem, který vydržel až do konce. A to i navzdory tomu, že moc nemusím Frances McDormand. Za sebe tedy nesouhlasím s názorem, který zde často zaznívá, že druhá polovina filmu je první než lepší - osobně to vidím přesně naopak. Jinak nejvíc mě tam asi bavila postava, kterou ztvárnil Sam Rockwell, a potom skvělý humor, kterým je dramatický děj oživen (ve své podstatě je to film primárně o bolesti - každá postava v něm nějak trpí, ať už fyzicky, nebo psychicky). Naštval mě ovšem otevřený závěr, který obecně považuji za zločin na divákovi. Celkově ovšem za mě nadšení a skvělý zážitek z dobře udělaného filmu.

  • 15.1.2018  21:53

  Zpočátku jsem se k tomu stavěl dost rezervovaně, ale nakonec mě to dostalo - samozřejmě hlavně herectvím Garyho Oldmana (a pak scénou v metru, která mi v kině přišla jako vrchol filmu, než jsem si ve dvou recenzích přečetl shodný názor, že ta scéna je naopak z toho filmu to nejhorší, čemuž jsem dal nakonec za pravdu). Kromě Oldmana mě tam ještě bavila Lily James, kterou jsem si oblíbil v Popelce z r. 2015. Celkově mi je trochu líto, že jsem z kina odcházel dosti nadšený, ale když si tak čtu kritické ohlasy jiných, veskrze s nimi souhlasím, a tak svůj původní kladný názor bohužel zpětně reviduji. Nicméně stále považuji za malý zázrak, že ačkoli jsem nikdy nemusel filmy J. Wrigtha ani filmy z časů WW2, a už vůbec ne filmy životopisné, přesto mě tento snímek velmi oslovil, a podnítil ve mně zájem o Churchillovu osobu (která mě veskrze nikdy nezajímala), což asi mělo být jeho cílem, takže za mě přese všechno stále palec hore.

<< předchozí 1 2 3 4 15 28 42 55
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace