Top Gun: Maverick (2022)

Je to radost "byt tam zpet". Kolik ze Tomovi je? [90%]

Já, Olga Hepnarová (2016)

Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat. Ukázkové převtělení herečky Michaliny Olszańské do postavy Olgy. A Klára Melíšková jako matka jakbysmet. Jestli to nebude na Lva, tak to budou rohlíčky tuhle sezónu v ženských rolích obzvláště vypečené. Film je na české poměry na vysoké úrovni - vizuál, kamera, dobovost výpravy, detaily, atmosféra. Pasáže v rodině by mohli být delší, aby poskytly hlubší náhled do nitra rodící se masové vražedkyně. Vidět to znovu již nechci. Působivé. [80%]

Domácí péče (2015)

Celkem ucházející základní dějová kostra v ne již tak kvalitním zpracovaní. Mihulová klidně žhavý kandidát na Lva (hodnotím-li výkon sám o sobě, ne porovnání s ostatními - letos jsem toho mnoho nestihl). Kdežto Polívkovi to herecky moc práce dát nemuselo, hrát sebe. Klidně se na to dá nazírat jako na alternativní konec Kurva hoši, kde se s Vlastou prochlastali zdárně až ke konci, všechno prohýřili, a tak ona musí vydělávat doslova tvrdou prací. Scénarista a režísér v jedné osobě si měl dat se scénami více práce. A hlavně si měl odpustit karikované zjednodušení na mnoha frontách (medicína, západní i alternativní; křesťanská pomoc; manželův přístup; atd.). Překvapí pár míst s nádechy černého humoru, ovšem již bez dotažení do konce. Jen se pokaždé odbočí ke klasickému zakončení pro masy či do ztracena úplně. Takže tu máme dalši drámo s nepatrnými stopami jemného humoru, který se bojí překročit sám sebe. Což já mu nezazlívám, černota zde nemusí být na místě, byl by to pak úplně jiný film, ale pak se tam neukotvené scény ala "hrob" fakt nehodí. Není to propadák, to úplně ne, ovšem téma by si zasloužilo poctivější hlubší zpracování. Sneslo by pak i delší stopáž, 92 min. je formát pro komedii-líbivku&drama-po-povrchu. A proto budu klidně přísnější než většina stávajícíh ohlasů. Je to totiž škoda! [50%]

Pečený sněhulák (2014) (pořad)

Toto má být vtipné? Sem tam sice náběh sympatický, ale pak si to sami zruinují či zbytečně protahují k divákovu utrpení. Čekal jsem dle ohlasů nižší kvalitu, ale ne až tak moc. [20%]

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

4. první díly zhltnuty jak malina a zatím velká spokojenost a milé překvapení. Konečně se z produkce ČT zase něco žánrového povedlo, a že to není moc často. Žádná přehnaná kriminálka CSI XYZ s příběhovou konstrukcí od amerického scénaristi na kokainu. Ale normální, uvěřitelné, dobře zpracované a i docela obstojně zahrané reálné příběhy. A v tom je velká síla. Komu se to nelíbí, tak ať se jde pobavit k CSI. Já zůstanu u tohodle. Rád. K tomu Stach a Blažek jsou pro překvapením dalším, především první z jmenovaných si to dobře dává. Vetchého snad netřeba komentovat. Svým způsobem Pitaval reloaded po letech. Sympaticky dobito oproti původnímu starému a spíše slepému střelivu. A dokonce se zatím úspěšně vyhýbají výraznějšímu vztahovému patosu postav, které by rušilo hlavní vyšetřovací linii. To, že Vetchého občas nepustí dcera do koupelny, Blažek přijde po kalbě na poradu a spí tam, či Stacha by manželka měla raději více doma, je naservírováno dostatečně přiměřeně pro dokreslení. Držím palce do dalších dílů. [80%]

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Dost jsem se bál, na co to vlastně jdu za kravinu. Ale vyklubala se z toho sympatická žánrová splácanice s hutnou kadencí hlášek, vtípků a odkazů. Herci hrají sami sebe, ironizují sami sebe či okolí s takovou debilitou a grácií zároveň, že bych to od nich opravdu nečekal. Nejsem žádný výraznější fanda žadného z nich, ovšem zde dohromady tvoří partu k pohledání. Nechutnostnem se zde nevyhnete, ale apokalyptický světe div se, povětšinou mi ani nevadily. Spíše naopak, docela do celkové podivné koláže zapadnou. Za mě pohodová jízda od začátku až do konce s několika zaváháními po cestě. A když říkám do konce, tak musím uznat, že mě závěr značně rozsekal. ČSFD předpremiéra zase jednou potěšila. Pochopitelně nečekejte žádný promyšlený inteligentní konverzační humor, je to spíše party filmek, v podstatě opravdu kravina. Ale poměrně kvalitní. [70%]

Elysium (2013)

Sociální pohádkové akční sci-fi drama o bezplatné nadstandardní lékařské péči (ne)dostupné pro všechny. ČSSD rozjíždí předvolební kampaň opravdu velkolepě, s neuvěřitelným, dlouho pečlivě utajeným načasováním na produkci z Hollywoodu. Bohužel film jako takový kulhá na obě nohy po scénaristické stránce a předkládaný universe jim ze spousty důvodů zkrátka nevěřím. Mohli si s tím dát větší práci. A tedy ani postavy se často nechovají zrovna dvakrát uvěřitelně, často nelogicky a minimálně jedna z nich zvládne udělat i pořádný morální nevysvětlený kotrmelec o 180°. Triky jsou ovšem docela fajn, různé zpomalovačky, rozmazávačky a ztišovačky dobře udělány. Kamera se sice třásla trochu více než by musela, ale jinak uspokojivá úroveň. Damon si hraje svoji obvyklou obstojnou A-hru, na kterou jsme od něj zvyklí, a postavu má pro změnu spíše non-hero charakteru. Takže to, že si film nekrade pro sebe, je nakonec určitě záměr a střední polo-významné plus směrem ke tvůrcům. Ale co mě dostávalo celý film je vedlější, ač poměrně velká (pro mně určitě), role žoldáckého záporáka - Sharlto Copley. Extrémní (jihoafrický?) přízvuk dal jeho postavě Krugera skvělý náboj, mimo to, že byl už i tak celkem drsný typan. Překvapilo mě to o to více, neb v trailerech jen nesrozumitelně vyštěkne, a až teď zpětně jsem objevil jednu jedinou jeho větu v jednom z mnoha lákacích sestříhů. Konec filmu, bohužel častěji a intezivněji než je nutné, zavítává do zahrad kýčů a několikrát nahlédneme i do sekce patetických obrazů. Ony celkově průběžně vkládané emotivní flashbacky jsou na (až za) hraně únosnosti a celkové smysluplnosti. Viděno na půlnoční premiéře v Bio-Oku, odkud jsem si odnášel pěknou hromadu dárků ze soutěže. [60%]

Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama (2013)

Docela zajímavý dokument o Slovence částečně se vyskytující v jednom svém životním období z (větší?) části v Nepálu. A vlastně i dokument o Nepálu, kde shodou okolností vícero pobývá hyperaktivní holčina ze Slovenska, která pro ostré slovo nejde často příliš daleko. Záběry jsou pěkné, především těch pár z hor! Poměrně často (ve městě) je použita zrychlovací slide-show z fotografií a líbivý ústřední hudební motiv je recyklován snad až přílíš dokola, to zde ostatně zmiňuje již FFFilm. Ovšem správně tibetsky podmanivý bezesporu je. Tvůrcům se z jinak tuctové dokumentární kostry pod rukama nechtěně vytvořilo něco, co nemohli čekat ani ovlivnit. Což je pro ně ve výsledku štěstí. Ovšem i tak je konec šit trochu horkou a zrychlenou jehlou. Konec náznáků. Neodpustím si rýpnutí: pohled na vyléčenou (ehm?) astmatičku, úžasná horská panoramata a zapálenou cigaretu k tomu, to je síla. Viděno na ČSFD projekci obohacenou o diskuzi - resp. spíše historky a vjemy okolo filmu a pobytu štábu v Nepálu. [60%]

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Z větší části zklamání: divně šablonovitě napsané, sem tam se i nelogicky chovající a příliš strojených replik vypouštějící postavy; herecká poměrně hvězdná skvadra vedená nemastně neslanně - přemaskovaný (co to s ním udělali?) Penn se snaží, ale díky scénaristovi až moc, ovšem např. Goslinga jsem čekal výraznějšího - dalo by se z nich vytřískat více; dobová atmosféra nefunguje tak jak by mohla, což je škoda, protože kostýmy-kulisy-auta-atp mě hodně bavily. Víceméně je jedno, co se stane, protože to buď v klidu odtušíte s prstem v nose nebo je vám to putna, k jednotlivým zrychleně a přímočaře načrtnutým jedincům nelze nalézt většího pouta, čemuž v důsledku nepomůžou ani jejich ("hrdinů") agresivní, chaotické a na okolí nepříliš beroucí ohled metody. Ale zase třeba kamera je příjemná, hudba nevadí a některé akce mají šmrnc, tedy až potud, pokud nepřejdou v okatá klišé (hlášky, činy, naivity), která jsou bohužel všudypřítomná. John Matrix by měl radost, takhle se krásně matrixově pohybovat v rojích kulek, nezraněni. Jako celek film zabaví, a to celkem nenásilnou (ovšem již ne zdaleka nenásilnou) podívanou s rychlým jednoduchým dějovým spádem. Ale vyšší ambice si v klidu musí odpustit. Což popravdě si nemyslím, že vůbec takové byly. Ač příznávám, že mě umně sestříhaný trailer (jak "neobvyklé", že) již před drahnou dobou pořádně navnadil! Člověk je tvor nepoučitelný. [60%]

Gravitace (2013)

Dlouhé roky očekávané vesmírné dobrodružství je tady. Technicky brilantní, dokonalé, dokonce z větší části nechápu, jak to vlastně natočili. Pominu-li CGI samozřejmě. Na dokument ze zákulisí natáčení se velmi rád podívám. Mile překvapí i jinak výkonově nevyrovnaná a často průměrná Bullock. Přirozený a charismatický Clooney již nikoliv, neb odvádí na plátně dobrou práci pravidelně roky nazpět. Od Avatara další film, který má rozhodně smysl vidět v 3D a na velkém plátně. Takže kdo máte možnost navštívit IMAX, neváhejte ani vteřinu! Jediná slabina, která mi zabraňuje dát 100, je bohužel v pár místech nutně vykonstruovaný scénář. Ovšem, ono se to skvěle vytvořené napětí a atmosféra z něčeho brát musí. Když se to zaškatulkuje jako sci-fi, což je diskutabilní, tak je to bezkonkurenčně nejlepší záležitost za posledních pár let. Cuarónoův tým si může pomalu doma dělat místo na poličce na Oskara aj. Něco tam totiž bezesporu spadne. [90%]