Perverzní průvodce filmem (2006)

Máte chuť si nechat dobrovolně vymluvit díru do hlavy aneb kontiunální 2,5h dlouhý výklad vybraných filmových scén z pohledu psychoanalýzy není pro každého. Slovy klasika: "Víš, Slavoji, až takhle někdy bude klid, tak bych si to s chutí poslechl ještě jednou." Zkrátka na jedno shlédnutí se to nedá rozhodně rozumně vstřebat. Nebo alespoň já jsem všechno usledovat, tak jak bych chtěl, nezvládnul. A to jsem neměl ani puštěn mlýn. Hodnocení je takové předběžné, z větší části jsem zatím docela spokojen. Ale je to dáno hodně mou nákloností k filmům jako takovým. Běžný průměrnější divák s tím, a plně ho chápu, může mít velký problém. Jsem hodně zvědav na zítřejší projekci "dvojky" ve Světozoru - The Pervert's Guide to Ideology .. [70%]

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Dost jsem se bál, na co to vlastně jdu za kravinu. Ale vyklubala se z toho sympatická žánrová splácanice s hutnou kadencí hlášek, vtípků a odkazů. Herci hrají sami sebe, ironizují sami sebe či okolí s takovou debilitou a grácií zároveň, že bych to od nich opravdu nečekal. Nejsem žádný výraznější fanda žadného z nich, ovšem zde dohromady tvoří partu k pohledání. Nechutnostnem se zde nevyhnete, ale apokalyptický světe div se, povětšinou mi ani nevadily. Spíše naopak, docela do celkové podivné koláže zapadnou. Za mě pohodová jízda od začátku až do konce s několika zaváháními po cestě. A když říkám do konce, tak musím uznat, že mě závěr značně rozsekal. ČSFD předpremiéra zase jednou potěšila. Pochopitelně nečekejte žádný promyšlený inteligentní konverzační humor, je to spíše party filmek, v podstatě opravdu kravina. Ale poměrně kvalitní. [70%]

Dva životy (2012)

Velice slušná koprodukce na neméně zajímavé historické téma. Jsem zvědav, zda se to probije z aktuálně širší nominace na Oscara. Konkurence bude tuhá - např. Donšajni, že. Co mi v sympaticky narvané Lucerně hodně zkazilo film byli rozostřené titulky. Na výslednou funkci rostlináře (hodnocení) si namlouvám, že to nemá vliv. Ovšem němčinu znám akorát z Alles Gute, tak pro mě 1-2 scény v angličtině byly přijemným ostrůvkem odpočinku pro mysl a hlavně oči! [70%]

Rivalové (2013)

Filmařina je to určitě poctivá. Ale čekal bych od stále ještě na ČSFD 3.tího (skoro 3 týdny po premíéře!) filmu trochu více, dost dobře si to nedovedu vysvětlit. Na IMBD již "poslušně" klesl do chvostu druhé stovky (186th). Možná být větší fanda do formulí, i když ti prý zase údajně kritizují řadu větších či menších nepřesností. K tomu víceméně čekáte na dopředu známá fakta, což na napětí výrazně nepřidává. Paradoxně se mi ovšem nejvíce líbily závodní sekvence, opravdu pěkné záběry. K tomu je Lauda Bruhlem skvěle typově obsazen. Postupný vzájemný respekt obou Rivalů z toho ke konci sálá povedeně. [80%]

2 zbraně (2013)

Ano, překombinované to je. Po chvíli až tak moc, že to přidává další odstín zábavnosti. Ovšem to hlavní spočívá v chemii, výkonech a hláškách ústřední sympatické dvojky. Zkrátka nenáročná akční jízda s extra stupidním scénářem, která správné cílové publikum jednorázově dostatečně pobaví. Podle ohlasů v sále se taková banda dnes na ČSFD projekci sešla .. Proč to nemá označení komedie nechápu. [70%]

Hořící keř (2013) (TV film)

Je škoda, že musí přijít až Polka a pod taktovkou HBO natočit toto ryze české a citilivé téma. Naštěstí Agnieszka Holland ví dobře, co dělá. Herci, kamera ale i dobová postupně utahující šroubky režimu utahující atmosféra je skvělá. Casting veskrze potěšil, jak přehlídkou českých herců tak hlavně jeho vhodným způsobem napárovaní k postavám. Typově mi nesednul jen Kotek a zpočátku Budař. Ale na druhého zmíněného jsem si zvyknul a charakterní roli mu začal po čase věřit - hlavně proto, že hraje opravdu famózně. Trojana netřeba komentovat více. Vyzdvnihnout je třeba rozhodně Pauhofovou. I když stopáž (původně) třech dílů je štědrá, tak se to pro me trochu překvapivě dá zvládnout na jeden zátah bez výraznějších problémů. Škoda že se to neprotlačilo dnes ani do širší nominace na Oskary, protože to co tam jde z "druhého místa" je opravdu ostuda. [80%]

Gravitace (2013)

Dlouhé roky očekávané vesmírné dobrodružství je tady. Technicky brilantní, dokonalé, dokonce z větší části nechápu, jak to vlastně natočili. Pominu-li CGI samozřejmě. Na dokument ze zákulisí natáčení se velmi rád podívám. Mile překvapí i jinak výkonově nevyrovnaná a často průměrná Bullock. Přirozený a charismatický Clooney již nikoliv, neb odvádí na plátně dobrou práci pravidelně roky nazpět. Od Avatara další film, který má rozhodně smysl vidět v 3D a na velkém plátně. Takže kdo máte možnost navštívit IMAX, neváhejte ani vteřinu! Jediná slabina, která mi zabraňuje dát 100, je bohužel v pár místech nutně vykonstruovaný scénář. Ovšem, ono se to skvěle vytvořené napětí a atmosféra z něčeho brát musí. Když se to zaškatulkuje jako sci-fi, což je diskutabilní, tak je to bezkonkurenčně nejlepší záležitost za posledních pár let. Cuarónoův tým si může pomalu doma dělat místo na poličce na Oskara aj. Něco tam totiž bezesporu spadne. [90%]

King Kong (1933)

Kdysi to musela být opravdu pecka a překvapení zároveň (efekty, mrtvoly, nahota). I dnes lze vzdát hold především trikové stránce z historického pohledu. Ovšem pobaví i staromilské naivní dialogy a prkenější herecké výkony - to již ale né k libosti záměrům tvůrců. Vše dohromady to dává zajímavý mix, mne předložený na skvělém tématickém Cinema Royal večeru. [70%]

Miami Vice (2006)

Letní akce jak má být. Dámy hltaj určitě Farella a Foxxe, pro nás je zase k dispozici Li a Harris. Do toho nějaký ty auta, baráky, lodě, pláže, to vše posypané koksíkem&spol a chráněné pořádnou artilerií zbraní. Nechybí ani obligátní práskač uvnitř oddělení, romantická linka či pomsta, ale i spousta dalšího v tomto žánru obvyklého, třeba slizcí a strach pouštějící záporáci. Vše je trochu nablýskanější než by muselo, scénář žádná velká výhra taky není. Ovšem napínavé a zábavné to je dostatečně. I napodruhé bylo. Na Heat to ovšem nemá ani zdaleka, Collateralu se na dohled sympaticky přibližuje. Suverénně nejlepším aspektem je soundtrack. [70%]