• Krátkometrážní

Šéfe, to je věc! (1982) (TV film)

"Pepíček pojede bez tlučení. Že jo? Byt máme, svatbu popoženeme. To podvodnictví ti taky vyženeme z hlavy." Být přistiženým sňatkovým podvodníkem není žádná sranda, ale tohle poměrně slušná zábava je. Veksluje se, podvádí se, kradou se koberce z porad, auta, vábí se, probíhají konfrontace s úspěšnějšími podvodníky a šéf to má všechno "pod kontrolou". Používá totiž mozek a proto všechno ví, všechno zná a umí najít nejlepší cestu zpět za soudruhy bachaři. Tak to, Pepane, rozjeď.

Ducháček to zařídí (1938)

"Srdce mi to může utrhnout, ale víc u vás štemplovat nebudu." Tak to je ptáček pan Ducháček a abych to tak trochu ventiloval, tak bílkoviny, cukr i aceton jsou u mě zatím v normě. Ovšem s bránicí mám trošku problémy, protože se mi ji Ducháček často pokoušel natrhnout smíchem a nejen tím, kterak by si vydržoval tu slavnou hollywoodskou hvězdu Rintintinu. Pokud zkrátka budu někdy mít finanční problémy, tak vím, koho mám vykopat z hrobu, aby mi je vyřešil.

Ruku na to (2015)

"Na Woodstocku hrál Jimi Hendrix americkou hymnu, protože jsem ho já o to poprosil." A Richie taky možná vynalezl Madonnu a snad i osouložil celý Hollywood, ale to s v Afghánistánu zase tak moc nepočítá. Mě tedy Richie zase tak moc nebavil, ale vzteklý Bombay Brian nebyl tak špatný a podnikavá Merci rozhodně měla něco do sebe. Nicméně do Afghan Star jsem neposlal a ani nepošlu ani jednu esemesku a nic na tom nezmění ani tamní bojovníci, i kdyby mě honili na velbloudech nebo Hummerech.

Padesát odstínů černé (2016)

"Nedávej jí ho tam celýho. Nezaslouží si to." Pan Šedý a jeho SM srandy si o zparodování vyloženě říkaly, ale pan Černý to absolutně nezvládl. Sice jsem se bavil při výprasku, při waterboardingu a při seznámení s otčímem Ronem, ale to je zoufale málo. Většinou totiž pan Černý dělal a říkal v podstatě to samé, co už dříve plácal pan Šedý. Pouze přitom dělal ksichty, abych pochopil, že je to vtip. Sorry, nepochopil jsem to a sebevědomě říkám, že to nebyla moje chyba. Jsem totiž pan Bílý a nehodlám kvůli tomu trpět.

Zoolander No. 2 (2016)

"Plno afrických dětí by zemřelo hlady, jen aby mohlo fotit tanga." Tak to mě nenapadlo, ale Derek v tom má stále jasno - v jeho hlavě nikdo nic nenajde. Mě tito roztomile tupí modelové prostě hodně baví, plavková agentka Valentina Valencia by zase rozhodně stála za hřích, rozbor Derekových pohledů je empiricky dokonalý a camea hudebních i hereckých hvězd jsou vesměs podařená. Tím pozitivita končí a nastupuje smutná skutečnost, že to celkově není příliš vtipné, o pořádný chlapský souboj na molu tu divák nezakopne a módní policie svou práci evidentně neodvádí příliš precizně. Ovšem jako jedinec, který ví, že nejdůležitější na světě je být krásný, ale opravdu krásný, jsem s touto hovadinou nakonec poměrně spokojený.

Dovolená s Andělem (1952)

"Soudruh Anděl je trochu nesdílný. Závodní rada Dopravního podniku tady v poukaze poznamenala, že za tři roky neměl ani hodinu absence a ve službě je příkladně svědomitý." Tak to mám mimořádnou radost, když revizoři vykonávají svou práci zodpovědně. Nicméně mne tento nejprotivnější rekreant baví a ještě zábavnější jsou rekreanti, kteří mají zakázáno o dovolené pracovat, ale nejde jim to. Já to chápu, že to celé vyznívá jako trapná komunistická agitka, ale s trochou nadsázky to taky tepe do systému, protože ve skříni je málo ramínek a občas tam nesvítí nějaká ta lampička. Pro mě to zkrátka vždycky bylo optimisticky nakažlivé sci-fi.

Bylo nás deset (1962)

"Len klid, pánovia. Z každej prehliadky mali odjakživa fofry iba velitelia. Nám sa nemôže nič stať." Tak to je velká pravda o vojně. Tady sice zase tak moc nešlo o zobrazení nějakého skutečného stavu armády, ale já jsem se bavil při výcviku, při skoku přes stoicky klidného koně nadél a hlavně při hudebně-pantomimických číslech. Přesto bych asi čtvrtou kapitánskou hvězdu dobrovolně nedával, ale mihla se tam Olga Schoberová a ta by mě potěšila, i kdybych to měl za 730.

Anton Špelec, ostrostřelec (1932)

"Ono to má taky svoje výhody, paní. Právě proto, že umřel, tím se mu zbytek trestu promíjí." Tak takový druh cynismu si dám líbit. A přesvědčování Kukačky, že arrest je hotel se stravou, kde se navíc naučí papírnictví, mě taky hodně pobavilo. To samozřejmě není nic proti Antonovu legendárnímu panákování, urážení císaře pána, účasti na vlastním pohřbu či snaze tuláka přečkat zimu za mřížemi. Sice existují povedenější předválečné komedie, ale jsem si poměrně jistý tím, že zábavnějšího ostrostřelce jsem v nich nepotkal.

Kriminálka New York (2004) (seriál)

"Zatýkám vás za vraždu Derricka Jamese, Lauren Salinasové, únos, pokus o vraždu kriminalisty, ozbrojenou loupež, krádež auta, ublížení na těle, ale především za to, že jste mě naštval." Tak se zatýká v Novém Jorku a já se musím přiznat, že se na Mackův tým občas mrknu. Není to sice žádný zázrak, mezi spoustou kriminální konkurence se bez problémů ztratí, ale když je Grissom na dovolené, Horatio se snaží zbavit koroze na své hlavě a já mám příliš daleko k ovladači, tak se u toho dokážu pobavit.

S tebou mě baví svět (1982)

"Jak to dělám, že mám doma jako v ráji?" No to je jasné, Alberte. Postupuješ podle hesla, že lepší jsou drobné ústupky než vážné komplikace, ale to se klidně můžeš dočkat toho, že večeři najdeš na straně 34 a na pánskou jízdu si vezmeš plnou postel dětí. Gratuluju a bavím se, neboť tátovská řešení dětských problémů v ženském světě neexistují ani v teoretické rovině a to je fajn. Já jsem v tomto snímku prostě dostal spoustu "užitečných" rad do života a tak se vždy rád vydám po stopách Yettiho, nevyhýbám se závodům psích spřežení a jednou určitě vyhraju i tu soutěž ve slalomu na čemkoli.