• Krátkometrážní

Michael Jackson: Earth Song (1995) (hudební videoklip)

Války, kácení deštných pralesů, zabíjení zvířat pro trofeje ani hladomor Zemi moc neprospívají. Naučme proto naše děti vážit si Země a snad ji i zachránit, když už se to nedaří nám. Já sice nemám rád ufňukané protestsongy ani teroristické činy ochránců přírody, ale způsob, kterým se do věci vložil Michael Jackson, je mi hodně sympatický.

Michael Jackson: You Are Not Alone (1995) (hudební videoklip)

Song lehce vlezlý, klip lehce kýčovitý a ani Michaelův pohled ztraceného štěněte na mne nezabral. Za mne tedy průměr všech průměrů, což je v USA samozřejmě synonymem pro Hit No. 1 a hromadu $$$$$$$$$$.

Michael Jackson: Black or White (1991) (hudební videoklip)

Skvělý song, výtečně multikulturně roztančený klip, ale ta přidaná scéna s vandalským černým panterem mi prostě nesedla a jsem moc rád, že ji Homer Simpson vypnul. Kdyby to udělal o čtyři minuty dřív, tak bych s pěti hvězdami neváhal.

Michael Jackson - Dirty Diana (1988) (hudební videoklip)

Vlasatá kapela dodala tomuto klípku iluzi rockového nářezu, nohy modelky Lisy Dean zase náznak smyslnosti a kdyby Michael v tom větrném poryvu nepovažoval za nutné ohromit publikum svým svůj chlapeckým hrudničkem, tak bych byl určitě o něco spokojenější.

Michael Jackson: Smooth Criminal (1987) (hudební videoklip)

Nemám nic proti tanečním kreacím podporujícím skvělou skladbu, ale tady je to naopak. Smooth Criminal je vítězstvím tance nad hudbou a to je podle mne u videoklipu špatně. Jinak nemám nic proti synchronizovanému poskakování gumových týpků, kteří si pro natáčení klipu nechali vyjmout kosti z těla a zrušili gravitaci, ale musel bych u toho slyšet víc než jen to kolovrátkově opakované: "Annie, are you OK?".

Michael Jackson: Man in the Mirror (1988) (hudební videoklip)

Jacksonův videoklip bez Jacksona je pomalu horší než Cimrmanův Hamlet bez Hamleta. Skladba je to sice celkem povedená, ale mne příliš nebavilo při ní sledovat mix Gándhího, demonstrací, ohrožených zvířat, jaderných výbuchů, politiků, charitativních koncertů, Ku-klux-klanu či podvyživených dětí.

Michael Jackson: The Way You Make Me Feel (1987) (hudební videoklip)

Tatiana Thumbtzen vypadá v klipu naprosto úžasně a musím se přiznat, že pokud bych v temné uličce potkal cosi podobného, tak užiju Michaelův recept - stovka nadháněčů ji nenechá odejít, já po zásahu bleskem začnu předvádět zběsilé taneční kreace, následně ji zaujmu speciálními pohyby okoukanými z dokumentu o páření opic a na závěr mi ji do náruče přihraje prasklý hydrant. Už se na to těším.

Michael Jackson: Bad (1987) (hudební videoklip)

Pro čtyřminutové klipové kroucení, běhání a práskání bičem v metru mám celkem slabost, ale na druhou stranu mne mimořádně nudil ten šedobílý příběh, který k němu mistr Scorsese přilepil vteřinovým lepidlem. Bez tohoto nesmyslu bych byl spokojený, ale s ním jsou ty čtyři hvězdy hodně nadhodnocená záležitost.

Michael Jackson: Thriller (1983) (hudební videoklip)

Nemám nic proti tvrzení, že tohle je nejlepší videoklip všech dob a možná s tím i souhlasím, ale subjektivně k němu mám výhrady. A to jednak v tom, že mě v životě nikdy nebavilo hrát si se zombíky na honěnou déle než minutu a hlavně v tom, že skladba je dlouhá jen necelých šest minut a klip má skoro čtrnáct minut. Ty minuty bez hudby nebo se zcela nesouvisející hudbou mne zkrátka moc neberou.

Michael Jackson: Beat It (1983) (hudební videoklip)

Pacifista Michael dokázal ze dvou bojujících gangů vytvořit svůj komparzový stín a to je dobře. Skladbě se toho nedá moc vytknout, spartakiádní sestavu pro hrdinu a přibližně osmnáct majitelů ostrých nožů také patrně nelze zatančit lépe, takže mi zbývá jen nechápavě zakroutit hlavou nad tím hodně nepovedeným soubojem dvou ultradrsných vůdců, jejichž mávání nožíky zlehka zavánělo trapností.