• Krátkometrážní

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

"Honí nás půlka německé armády a ty chceš jet do Berlína?" Třetí zapráskání doktorským bičem považuju za nejpovedenější díl série. A také za jednoznačně nejhumornější, protože při bláznivém nacistickým dobrodružství, se standardně hláškujícím Jonesem juniorem a suše sarkastickým Jonesem seniorem, dostala kdysi v kině moje bránice docela zabrat a několikrát jsem byl donucen spontánně upadnout smíchy do uličky.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

"To je člun? Ale my se nepotápíme. My padáme." Pokud se skáče z letadla, přesouvá se na slonech nebo prchá důlním vozíkem, tak je všechno super. Tady se však polovinu snímku provádějí rituály a ty mě spolehlivě uspávají. Taky Indy girl zaznamenala hlubokej propad od fantastický Marion k uječený pindě Willie a to neodpouštím. Druhý zapráskání doktorským bičem zkrátka nebylo špatný, ale pro mě je to zapomenutelný zakopnutí mezi dokonalou Archou a geniální Křížovou výpravou.

Město bohů (2002)

"Nemáte kde bydlet? Tak běžte do Města bohů." Proměna malého panice Rakety v odpaněného fotografa Wilsona Rodrigueze, na pozadí války gangů na území polozapomenutého slumu, mohla být těžko natočena lépe. Ta tolik zmiňovaná geniální filmařina však prošla kolem mne, aniž na mě zanechala výraznější následky. Chyba je samozřejmě ve mně, neboť jsem to já, komu poměrně vadí dívat se na vraždy dětí v prostředí plném zbraní, drog a úplatných strážců zákona. Má informovanost o tom, co se v brazilských slumech děje je dostatečná na to, abych musel sledovat drsný příběh z nehostinného prostředí, ale vysoké postavení snímku na zdejším žebříčku mi nedalo šanci se mu vyhnout. A jelikož nepatřím mezi skalní fandy deprese, tak nevidím jediný důvod se na něj podívat znovu.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

"Vaše archeologické metody jsou pro mě příliš primitivní. Kdybyste hledali porcelánový šálek, vezmete si na to buldozer." Než profesor Jones poprvé zapráskal bičem, tak jsem archeologii považoval za nudnou vědu, kterou se zabývají pouze akademičtí mimoňové. Nedokázal jsem si totiž představit profesora, kterej bezvadně jezdí na koni, náklaďáku, letadle či ponorce. A pak jsme se poznali - Dr. Jones a jeho báječná holka do nepohody Marion. S těma je prostě zábava a přinesli mi i poučení nikdy nevěřit nacistům a opicím.

Podraz (1973)

"Co jsem měl dělat? Říct před ostatníma, že švindluje líp než já?" Poctivej podraz ze starý školy je dokonalej. Tohle mě prostě neomrzí. Kdykoli se stanu svědkem toho, jak Gondorff začíná kout pikle na Lonnegana, tak usednu, připravím si nějakou tu pochutinu, zaposlouchám se do skvělý muziky a užiju si to. Je to prostě plný elegance, vtipu a takovýho vnitřního klidu. V Gondorffovejch šibalskejch očích je totiž jasně napsáno, že ho nemůže rozhodit FBI, mrtvoly, nájemní vrazi ani úplatnej polda. A když to nerozhodí jeho, tak mě taky ne. Až bude chtít najednou oškubat Muska s Gatesem a Zuckerbergem, tak mu přitom klidně podržím klobouk.

Matrix (1999)

"Můžu ti jen ukázat dveře, projít jimi už musíš sám." Matrix je pro mne nejlepším sci-fi všech dob. Slyšel jsem o jeho pokračováních, bohužel jsem je i viděl, ale přesto doufám, že jsou jen výplodem mé mysli, protože jakékoli narušení tohoto dokonalého světa jsem nucen považovat za penězochtivé a nezodpovědné. Matrix v mé mysli zůstává jen jeden a jsem-li vyzván, tak se kdykoli s velkou chutí usadím do křesla, spolknu pilulku správné barvy a svědomitě se rozložím na sloupce jedniček a nul.

Gran Torino (2008)

"Nejsem nejpříjemnější, ale nejlepší ženská na světě si mě i tak vzala." Tebe taky, Walte? Jak já ti rozumím a doufám, že jako rasistický dědek s věčně nakvašeným výrazem taky najdu smysl svého bytí. Ale byl bych nerad, kdyby to bylo kvůli multikulti sousedům. S těmi zatím nemám nejlepší zkušenosti. Ale třeba se to jednou změní. No snad ne, vždyť já si tady jen tak milosrdně lžu. Vlastně ti vůbec nerozumím, Walte. Ale fandím ti.

Earth (2007) (TV film)

Krásný, úžasně natočený dokument, který mohu doporučit každému, kdo žije svůj život v trojúhelníku ohraničeném panelem, betonem a asfaltem. Kdo se však nebojí vylézt na čerstvý vzduch, občas se popere s medvědem nebo si zajezdí rodeo na divočákovi, tak ten z nějakých obrázků v HD rozlišení zase tak odvázaný nebude.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

"29. srpna ´97 vám to bude taky připadat sakra skutečný. Každej, kdo nebude mít opalovací krém s faktorem dva miliony, zažije mizernej den." Já již nyní vím, že T-800 odvedl skvělou práci, protože jsem Den zúčtování prožil bez problémů. Vlastně jsem si ani nevšiml, že nastal. Čeho jsem si však všiml, bylo to, že kovový sympaťák byl tentokrát vybavený rafinovaným programem Kamarád a hlášky vypouštěně z otvoru mezi kyberneticky řízenou maxillou a mandibulou se pro mě rychle staly kultovními. Takhle se podle mého gusta má zachraňovat lidstvo - vizuálně bombasticky, napínavě i zábavně.

Mlčení jehňátek (1991)

"Tak rád bych si s vámi popovídal, ale na večeři mám starého přítele." Napětí, které mezi sebou vytváří kultivovaný psychiatr chovaný v nedůstojných podmínkách a nezkušená agentka s naleštěným koltíkem, je natolik mrazivě vzrušující, že by udělení pěti hvězd nemělo nic bránit. Jenže ty "pouhé" čtyři hvězdy ode mne jsou za to, že jsem ke kanibalismu nikdy nechoval zvláštní sympatie a o fyzických schopnostech méně než půldruhého metru měřících agentek mám rovněž jisté pochybnosti.