Selma (2014)

Tento film sa mal natočiť už dávno. V týchto vyhranených časoch, kedy to v Amerike vrie vzhľadom k nešťastným udalostiam medzi černošskou komunitou a policajnými a súdnymi fragmentami moci (nepokoje vo Fergusone), môže napáchať ešte viac ujmy ako úžitku, čo by bola nesmierna škoda. Každopádne veľkolepá udalosť dôstojne sfilmovaná s hviezdnym obsadením. Mnohé scény majú tendenciu zalomcovať s emóciami, čo je v absolútnom poriadku. Mnoho humanity a dobrej vôle, dôležité posolstvo snahy riešiť neprávosti nenásilnou cestou. Do budúcna ešte výraznejšia výzva na snáď ešte monumentálnejšie uchopenie života takej osobnosti ako Martin Luther King, Jr., aby sme začuli aj to povestné.. "I have a dream.."

Frank (2014)

Film plný duševne labilných ľudí, kde hudba je doslovne terapiou a nie prostriedkom k dosiahnutiu slávy.

Odplata (1999)

Vždy keď si pustím album On The Corner od Miles Davisa, predstavím si tento film. Najviac štýlová jazda...

Teorie všeho (2014)

Úchvatný výkon hlavného predstaviteľa postihnutého drsným ochorením, s ktorým sa mal dožiť iba dvoch rokov. Skutočnosť je však čarovná a Stephen Hawking stále žije a po tomto filme neostáva nič iné len mu fandiť. Ohromná osobnosť, ktorá to ozaj nemá ľahké a pri tom nestráca zmysel pre žart, nehovoriac o jeho Jane, ktorá to nemala o nič ľahšie. Film dosiahol to, čo chcel. Veľká úcta a rešpekt, týmto ľuďom, ktorí bojovali a zvíťazili.

Pianista (2002)

V miestnosti s pianom, na ktoré hrať by bolo priveľkým rizikom, muselo predstavovať pre prenasledovaného hudobníka väčšie muky ako samotný hlad. Moment, keď je odhalený nemeckým veliteľom a cíti, že mohla nastať posledná príležitosť si zahrať, stála za to. Hra o život prebudila moc hudby, ktorej krása nemá žiadne jazykové bariéry. Čarovný záver, kedy sa istá ľútosť prejaví aj k postave nacistu, u ktorého sa prebudila ľudskosť, je umocnený faktom, že sa jednalo o skutočnú udalosť. Silné momenty nabité radikálne ľahostajnou krutosťou, či bezmocným vyčkávaním na export, hrajú účelovo na city snažiac sa čo najemotívnejšie vykresliť hrôzy doby. Nemám rád takéto filmy s celkom prirodzeného dôvodu, nemám rád, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny, udalosti typu holokaust, ktoré tak veľmi ubližujú dôstojnosti človeka až dehonestujú všetko zmysluplné a krásne. Podobné filmy tak stačí vidieť raz, pripomínať si takéto ukrutnosti môže byť podľa môjho názoru príliš sebadeštrukčné.

Strýček Búnmí (2010)

Zvláštne upokojujúci magický zážitok... kdečo si ako tak svojsky dokážem interpretovať len tá posledná fantázia ide akosi úplne mimo mňa.. hmm

Božské děti (1997)

Ozaj božské. Nejeden rodič by si prial mať tak ohľaduplné a obetavé deti. Autor snímky na pozadí tak banálnej zápletky akou sú straty tenisiek dokázal vykresliť pekný príbeh, v ktorom sa z detskej perspektívy hrá o veľa. Úsmevný a krásny film.

Hon na lišku (2014)

Kritika arogancie moci, ktorej tragický príbeh zosilňuje fakt, že je založená na skutočnom príbehu. Réžia svojim tempom a zachytávaním tichých momentov znázorňujúc hĺbku veľkosti vplyvu moci a vzťahov medzi jednotlivými postavami napĺňa svoj účel. Moment, keď Mark Ruffalo má pre dokument opísať pomýleného miliardára ako svojho mentora ma vcelku pohltil vystihujúc atmosféru celého problému. Steve Carell a Channing Tatum sa tu pokúšajú zhostiť dramatickej role a veľmi tejto látke neubližujú. Naopak. Ak ich človek veľmi neobľubuje, je to príjemne znásobená hodnota charakteru postáv, ktoré zastupujú. Film podľa mňa dokázal, čo dokázať chcel, a teda.. misia splnená.. nenávisť a ľútosť vyjadrená.. idea podčiarknutá.. boháči sú mimo reality.. neverte im.

Birdman (2014)

Komerčné televízie tento film reklamami zničia.