Nejrychlejší střelec (1956)

Vnitřně rozervaný a minulostí pronásledovaný pistolník Glenna Forda mě spíš místy štval. Ta psychologie mi tam přišla prostě otravná, byť se s tím herecky popasoval slušně. Ale celkově to nebylo zlé, překvapila například vynikající kamera a střelecké scény mají švih. Bylo to žánrově trochu jiné, ale vůbec ne špatné.

Zahraniční aféra (1948)

Komedie to moc není, spíš taková romance a místy dost melodramatická. Ale pár vtipů tu samozřejmě je. Záběry poválečného rozsekaného Berlína a cynická realita hladových lidí měnících rodinné šperky za jídlo a věci k přežití jsou dost přesvědčivé. Proto je kongresmanka Jean Arthur se svými naivně učebnicovými radami někdy na facku. Jinak je ale pořád krásná a fakt bych se divil, kdyby před ní dal někdo přednost Marlene Dietrich, která se mi nikdy nelíbila a tady víc než kdy jindy připomíná transvestitu. Scénář je jinak dost jednoduchý a narativní twist před koncem mi přišel dost křečovitý a skoro nudný. Předposlední film Jean Arthur je ale jinak solidní věc, která navíc trošičku ukazuje, jak nám dobře známé reálie a hrůzy druhé světové války Američani vidí možná moc popcornově vzdáleně, no jako z Iowy.

Ovčák (1958)

Celkem zábavná kombinace komedie a westernu. Obsazení je výborné, Leslie Nielsena jsem takhle mladého snad ještě neviděl, Glenn Ford je chlapáckej a dialogy srší vtipem. Ale je to takový kočkopes, humoru nebo akce by mohlo být ještě víc.

Ninočka (1939)

Zápletka je hodně vtipná a neustálé vtipkování na ruské a revoluční stereotypy je zábavné. Ta romantická linka mi přišla slabší a ač Greta Garbo nehraje špatně a je hodně výrazná, ta veselá poloha mi k ní vážně nesedí. Navíc mi přijde spíš zajímavá než hezká, takže chápu, že její herecký typ pasuje jen do určitých filmových žánrů. Ale je to velmi dobře zrežírované a dialogy klasicky Lubitsch a Wilder umí výborně.

The Beekeeper (2024)

Extrémně nelogický slepenec plný nereálně se chovajících postav. Tady se musel někdo zbláznit nebo je to nějaký vtip, většinu filmu jsem jen nevěřícně zíral. Zápletka je nesmyslná, ale budiž, to u béček moc nevadí. Ale i když mám Jasoně celkem rád, tady kromě několika slušnějších akčních scén sice asi odvede dejme tomu svůj standard, ale film jako celek je blábol. Scénář, dialogy, chování postav a jejich obsazení, například výjimečně nereálně působící divná prdelatá černoška v roli agentky. Nechápu čím přesvědčili Jeremy Ironse, aby do toho šel. Ayerovi už asi definitivně hráblo, protože tohle vypadá, že to točil nějakej stážista.

Nejsme žádní andělé (1955)

Nečekaně vtipná sestava v hlavních rolích, Bogart překvapil a Peter Ustinov byl přímo vynikající. Konverzačním humorem je to přímo nabité a i když scénář není moc komplikovaný, má to takovou nepopsatelně líně milou atmosféru, jakou jsem dlouho neviděl.

Funny Face (1957)

Ústřední pár mi přišel až nesmyslně nepasující, on je scénář vůbec výjimečně prostinká záležitost. Písničky zaujaly snad jen dvě, skvělé bylo ale taneční číslo v kavárně Freda a Kay Thompson, která je mimochodem výborná, energická a vtipná. Audrey poměrně solidně zpívá a tančí a Fred Astaire hraje mnohem uvolněněji a civilněji než ve svých filmech ze třicátých let. Jinak jako celek je to ale dost bezkrevné a energie to nemá ani za mák, navíc ta modelkovská zápletka je hodně otravná.

Lovci z konce světa (2024)

Obsazení hlavní party a akce je skutečně solidní, ale hrozná je ta omáčka kolem. Zkratkovitý podivný scénář, střih taky někdy dělá psí kusy a nálada celého filmu je velice kolísavá. Vidět se to v pohodě dá a Ma Dong-Seok je pořád fajn, ale je to prostě zmatek.

Jú jú hakušo (2023) (seriál)

Předlohu neznaje, ze zvědavosti jsem se nechal zlákat. Není to úplná bída, poměrně nápaditá zápletka a vysloveně panoptikum všech možných postav, ať kladných či záporných celkem zaujme. Souboje kupodivu mají fajn náboj a choreografie vůbec není špatná. Ale triky nic moc a herci jsou na můj vkus moc japonsky ulítlí, celá ta mystika mně občas nedávala smysl.

Páni v cylindrech (1935)

Velmi prostinká zápletka a poměrně málo tanečních čísel, naštěstí celkem ucházející humor. Pobavilo v podstatě totožné obsazení jako předchozí film stejného režiséra Marka Sandriche, Veselý rozvod, dokonce Erik Rhodes hraje opět Itala. Ginger Rogers je tu skutečně nádherná, Fred sice skvěle tančí, ale vypadá pořád jako Stan Laurel. U mě holt jednoznačně vede Gene Kelly.