Chappie (2015)

Sterilná a nudná hovadina, ktorá v sebe nesie veľmi zaujímavú myšlienku, ale zaobalenú do blbého príbehu s ešte blbšími postavami. Vážne tá partia asociálov, čo sa hrala na rodinku bola nechutná a jediný kto pobral aké také sympatia bol napodiv ten robot, ktorého spracovanie celkom ušlo. Záverečná akcia to už nezachránila a akože emocionálne finále tiež nepôsobilo príliš dôveryhodne. Ani obsadenie známych tvári ma neoslnilo, ich postavy neboli príliš výrazné.

Loupež po italsku (2003)

Nemôžem si pomôcť, ale toto je už dlhé roky môj najobľúbenejší film s témou nejakej lúpeže, pričom zrovna túto tému vo filmoch príliš neobľubujem. Lúpež po taliansky si ma však získala od prvého pozretia a nič sa na tom nezmenilo, hoci som hu už videla neviemkoľkokrát. Príjemná oddychovka bez kúska hluchého miesta, nemám čo vytknúť ani šikovnému scenáru, ktorý síce nie je ktovieako komplikovaný, ale zase v ňom nenachádzam ani nejaké vážne logické diery. A v jednoduchosti je krása ako sa hovorí. Herecké obsadenie je fantastické úplne do poslednej postavy. Ústredný tým je nesmierne sympatický a ani záporákovi Edwardovi Nortonovi nemôžem absolútne nič vytknúť. Takže filmík ako stvorený po ťažkom dni.

Limit (2010)

Nemám rada Francúzov ani ich filmy, ale tento Cavayé si ma celkom získal. Limit je skvelý akčný film s ľahkou, ale zaujímavou a postačujúcou zápletkou pre výbornú naháňačku a hru o čas. Hereckým výkonom nemám čo vytknúť, sú to síce typické francúzske ksichty, ale Gilles Lellouche, nerada to priznávam, má niečo do seba a okrem toho si s touto úlohou aj výborne poradil a dodal jej punc reálnosti a uveriteľnosti. Takže čo dodať, teším sa na Fredyho ďalší počin.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Ak si myslíte, že nám v predošlých dieloch bolo ponúknuté maximum nereálnych automobilových scén, tak nebolo. Rýchlo a zbesilo sa totiž vydalo cestou "akcie bez hraníc", ktorá popiera tak zákony logiky ako aj fyzicky a všetkým je to zjavne úplne uprdele. Problém je, že v tomto poslednom filme mi niektoré tieto momenty už prišli viac smiešne ako zábavné a nepomohlo tomu ani špičkové audio-vizuálne stvárnenie. Veľmi ma sklamal záporák v podaní Jasona Stathama, na ktorého som sa tešila a mala asi príliš veľké očakávania. Zahral chlapíka čo sa mstí a pritom okolo seba rád rozhadzuje granáty, no má iba málo charizmy a nevzbudzuje skoro žiaden rešpekt. Žalostne málo priestoru dostala aj moja obľúbená postava v podaní Dwayna Johnsona, ale tých pár scénok v ktorých sa objavil som si vcelku užila. Výborné boli aj pästné súboje, až na ten posledný a podstatný medzi Torettom a Shawom. Neviem, ale mala som pocit, že Diesel potreboval výdatnú pomoc, aby si so Stathamom poradil a nepôsobilo to presvedčivo. Záverečná rozlúčka s Paulom Walkerom bola veľmi pekná, nie prvoplánovo dojemná, ale skôr symbolická. A asi by som chcela moc, keby sa aj kvôli jeho tragickej smrti už na ďalšie pokračovanie vykašľali.

Mea Culpa (2014)

Film až s hlúpo jednoduchou a obohranou zápletkou, ktorý však zázračne dokáže zaujať a vtiahnuť diváka a po dopozeraní zanechať taký ten prekvapivý pocit, že to vlastne bolo celkom fajn. Slabá zápletka a niekoľko nelogičností sú vyvážené častou a zručne natočenou akciou a zaujímavým vzťahom dvoch hlavných hrdinov.

Zrádce (2008)

Už s prvými minútami som si musela priznať, že Zradca ma nebude baviť. A počas celého nudného a predvídateľného deja zostali akékoľvek, ak vôbec nejaké, kvality tohto filmu predo mnou skryté a ja sa ich už nikdy nebudem snažiť ani odhaliť.

Králova řeč (2010)

Mám rada Colina aj Helenu a viem, že výborným hercom je aj Geoffrey Rush. To boli hlavné motivácie k tomu, aby som si pozrela tento film, ale vôbec som netušila, čo od neho môžem čakať. No môžem len skonštatovať, že išlo o nádherný film, ktorý mi osviežil mozog i srdce, dojal a vzápätí rozosmial. Colin Firth bol bez zaváhania, jednoducho úžasný a rovnako aj Rush, ktorých postupne sa rozvíjajúci vzťah bol veľmi dobre spracovaný a pripomínal skôr tŕnistú cestu, než hladkú novú diaľnicu, no o to pevnejšie putá medzi nimi vznikli. Tá záverečná reč, bol skvostným vrcholom filmu, kedy som zo zatajeným dychom počúvala kráľov príhovor, pričom som zatínala päste a absolútne som s ním cítila a držala mu palce, aby to zvládol a zároveň som počúvala jej obsah, ktorý ľuďom oznamoval že sú opäť v strašnej vojne. To bol jeden z najväčších filmových zážitkov.

Wallander (2008) (seriál)

Kriminálny seriál s tak vysokým hodnotením a pozitívnymi ohlasmi, nuž veľmi som sa na Wallandera tešila. A aké obrovské bolo moje sklamanie, keď do poslednej epizódy som nepochopila, prečo je to hodnotenie až také vysoké?! Čím si to vlastne táto absolútne priemerná kriminálka zaslúžila?! Jednotlivé prípady síce môžu pôsobiť zaujímavo, ale spôsob ich podanie a ich vyšetrovanie je uspávankou. Mala som vôbec problém dopozerať jednotlivé diely na prvý krát, a pokiaľ som sa k nim musela vrátiť, chvíľu mi trvalo spomenúť si, o čom ten diel vlastne bol, nehovoriac že rozuzlenie by bolo takmer vždy ukradnuté. Hlavný hrdina je vskutku ľudský a Kenneth Branagh ho hrá výborne, ale Wallander je neznesiteľne ťažkopádny a mala som celý čas dojem, že u polície takýto človek nemá čo robiť, nakoľko je nebezpečný pre seba aj svojich kolegov. Taktika zákrokov akoby ani neexistovala, zákonnosť získavania dôkazov nehrala žiadnu rolu a vyšetrovanie prebiehalo len náhodilo. Postava Wallandra obsadila všetok priestor, chýbala akákoľvek výraznejšia vedľajšia postava, všetci ostatní mi tam prišli len na to, aby tam Wallander nebol sám. Na ňom stojí a padá celý úspech a pokiaľ vás nezaujme, tak ako mňa, je ten seriál stratený. Zrejme stačí niečo nazvať "severské krimi" a hneď všetci z toho padnú na zadok. Ja si teda musím priznať, že tento žáner, ak je Wallander jeho prototypom, nie je nič pre mňa.

Nezlomný (2014)

Spočiatku som sa obávala, že ma Nezlomný nezaujme, nakoľko pôsobil príliš sterilne. Chýbalo mi nejaké prepojenie s hlavným hrdinom, ktoré by ma dokázalo vtiahnuť do príbehu mladého vojaka Louisa. Ale postupne som prišla na chuť tomuto spôsobu prerozprávania naozaj neobyčajnej životnej cesty jedného nezlomného človeka. Páčila sa mi aj tá čistota s akou je to podané bez výraznejšej heroizácie a s úplnou absenciou amerického patriotizmu. Jednoducho sa tomu dalo veriť, že takto nejak sa to mohlo stať. Mínusom sú však nevýrazné herecké výkony, ale možno obsadenie známejšieho a výraznejšieho herca by malo za následok stratu toho, čo sa mi na filme páčilo, teda tá uveriteľnosť. Ťažko povedať, každopádne sa mi to páčilo.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Som tak nejak na vážkach. Príliš málo som sa smiala, aby som ľahko niesla tak vážnu zápletku akú film spracoval. Okrem toho sa mi ten rozbeh zdal trochu dlhší a nezáživný, popravde som od toho po 15 minútach odišla a vrátila sa až neskôr. Ale ako minúty plynuli Kingsman naberal grády a nakoniec môžem povedať, že je to fajn ale mohlo byť aj lepšie. Akčné scény sú parádne, tie som si naozaj vychutnávala a tiež skvelé obsadenie predovšetkým Firtha, Stronga a Caina. Po dlhom čase potešil aj Davenport, no Egertona som brala ako nutné zlo. Jeho postava čo mala akože odžité všetko možné a pritom vyzeral ako krpatý pubescent s rovným šiltom, to vôbec nemusím.