G3orgig

4 body

<< předchozí 1 2 3
    • 2.7.2019  15:25
    Panorama (2019)

Dokument o životě zcela obyčejného člověka, který nezažívá žádné velké životní zvraty. Přes takto na první pohled nudný námět se tvůrcům podařilo zpracovat celkem zajímavý snímek, jehož síla tkví především ve schopnosti vykreslit život nižší třídy v ukrajinském hlavním městě. Přestože je hlavní aktér veselý a vtipný člověk, tak se jedná povětšinou o smutný dokument z něhož byla, dle slov režiséra, řada vtipných momentů záměrně vystříhána.

• 2.7.2019  15:06

Věřím, že řadě diváků na tomto filmu vadilo jeho pomalé tempo nebo naprostá absence žen. A právě tomu se věnovala následovná diskuse s autory, po jejichž objasnění mi to celé dává větší smysl a hodnotím lépe, než bych hodnotil bez diskuse samotné. Jde o to, že cílem bylo podat arabskou realitu, kde život je opravdu pomalý, konverzace s rodinnými příslušníky je plná nudných klišé a úloha žen ve společenských situacích, které jsou ve filmu ztvárněné, je natolik nízká, že by nebylo realistické je do filmu obsazovat. Nutno dodat, že samotní autoři jsou kritici těchto poměrů a právě absencí žen ve svém filmu se snažili poukázat na do očí bijící nevyrovnanost obou pohlaví, což se jim dle názoru povedlo. Pokud bych film hodnotil jen podle zábavnosti, tak by to nebyla žádná sláva, ale za vyslanou "message" jej hodnotím pozitivně.

• 2.7.2019  14:05

Shodou náhod se jedná již o druhý snímek o Maradonovi, který jsem měl možnost ve Varech vidět. Prvním bylo povedené road movie Cesta za svatým Diegem. V zásadě nemám mnoho, co bych tomuto dokumentu vytknul. Zpracování bylo chytlavé jak pro mě, jako někoho, kdo je s jeho příběhem celkem detailně seznámen, tak pro laiky, kteří ani netušili o koho se jedná. Informace byly podávány vyváženě, takže byla zdůrazněna jak jeho fotbalová genialita, tak problémová osobnost a drogová závislost. Snad jen stopáž 130 minut byla poněkud přehnaná vzhledem k tomu, že byla prakticky úplně vynechána 90. léta, která také přinesla v Marodonově životě nejeden zajímavý skandál.

• 2.7.2019  13:27

Letos jsem měl na Karlovarském festivalu možnost shlédnout tři dokumenty z nichž tento byl bezesporu nejkontroverznější. Nezpochybňuji obtížnou životní situaci aktérů, ale je těžké se ztotožnit s jejich názorem, že za vším stojí jen jejich rasový původ. Je faktem, že černošská komunita v USA zažívala po drtivou většinu své historie nespravedlivé jednání, ale z filmu mám pocit, že se aktéři pokouší svést své problémy výhradně na barvu kůže. Nestojí za jejich chudobou spíše špatné vzdělaní? (systém financování školství, kdy školy v chudších oblastech mají mnohem nižší příjmy než ty v oblastech bohatých). Drogové problémy? Gangy? Kriminalita? Pochybná výchova?... Jsem přesvědčen, že právě tyto faktory skutečně způsobují špatnou životní situaci, nikoliv fakt, že se jedná o afroameričany. V USA existuje řada bělošských komunit, které jsou na tom velmi podobně a nepochybně i oni si najdou někoho, kdo může za jeho problémy - imigranti, Čína nebo třeba i ti černoši :-) Ještě doplním, že některé scény mi připadaly do jisté míry "staged" a podle scénáře, nicméně na celkové vyznění filmu to vliv nemělo. Pro všechny aktéry jsem měl do značné míry pochopení a celkem jsem jim i fandil, ale Černí panteři se mých sympatií nedočkají. Z mého pohledu nejsou o nic lepší než skinheads, jak je známe u nás - sice to myslí "dobře" pro blaho místních obyvatel, ale ve skutečnosti jsou to především rasisté bez respektu k policii.

• 9.9.2018  15:58

Není nezvyklá situace, kdy film v celém jeho průběhu hodnotím jako průměrný, ale díky posledním deseti minutám, které jsou epické nebo mají nečekaný zvrat své hodnocení navýším. U tohoto filmu bohužel dochází k pravému opaku. Ač se nejedná o nějaké úžasné zpracování či herecké výkony, musím přiznat, že mě příběh skutečně bavil a opravdu jsem s napětím očekával co bude dál. Bohužel závěr mě dosti zklamal a především nasral. Souhlasím s tím, že by film měl vyvolávat emoce a do jisté míry je v pořádku pokud jsou to emoce negativní, jestliže se k nim připojí jisté ohromení ze skvělého závěru. To však není tento případ. Ve finále jsem zůstal pouze mrzutý a nakonec snižuji hodnocení na 3* přestože jsem se většinu filmu bavil na 4*.

• 9.7.2017  15:45

Během promítání jsem si připadal jako Němec sledující Schindlerův seznam, Pianistu či jakýkoli jiný film z prostředí druhé světové války a koncentračního tábora. Jinými slovy - většina mužů jsou je ve filmu vykreslena jako prasata, která si (v lepším případě) žen neváží a v tom horším je využívá jako otrokyně. Po skončení filmu a rozsvícení světel jsem raději koukal do země, nežli na některou z přítomných kamarádek. Na snímku oceňuji především jeho konkrétnost, srozumitelnost a snadnou orientovatelnost, kterou jsem u asijského snímku ze 40. let nečekal.

• 8.7.2017  21:37

Stejně jako každý nefrancouzsky hovořící účastník promítání tohoto filmu na karlovarském festivalu jsem si i já říkal, jak by to celé bylo ještě více zábavnější, kdybych si mohl vychutnat chyby ve francouzštině, které protagonisti tohoto dokumentu dělají. Domnívám se, že spousta vtipných momentů byla na nich přímo založena. Neznalý se možná v tento moment na chvíli pozastaví - vždyť se přeci jedná o dokument, tak k čemu tolik humoru? Ale je tomu opravdu tak - z podstatné části se jedné o dokumentární komedii - vcelku raritní žánr, který ale v tomto případě funguje výborně. Málokterý dokument dokáže vyvolat tolik emocí a i přes jistý hendikep v podobě nemožnosti překladu jistých vtipných momentů, jej mohu doporučit i pro francouzštinou nevybavené jedince.

• 29.5.2017  20:40

Na to, že nejsem ani dítě ani pejskař (jasné cílovky), tak jsem se překvapivě dobře bavil. Samozřejmě že příběh je povrchní a umělecká hodnota nulová, ale nenudil jsem se, přestože jsem očekával pravý opak. A zas tak dojemné to nebylo, brečel jsem jen čtyřikrát..

• 1.12.2016  12:20
    Lovci hlav (2011)

Typická, nadprůměrná severská detektivka, ze které je až příliš znát, že scénář byl vytvořen podle knihy. Děj je celkem nepředvídatelný a zajímavý, ale k celkové zábavnosti tam přeci jen chybělo něco navíc. Stejně tak v případě závěru, kde do sebe sice všechno zapadlo celkem hezky, ale spadnutí brady u něj v mém případě rozhodně nenastalo. Uvažoval jsem i o 4 hvězdách, ale už teď vím, že do měsíce zcela zapomenu o čem to vlastně bylo, což možná vypovídá něco o mé paměti, ale též o filmu samotném...

• 30.9.2016  23:58

Asi nejtěsnější pětihvězdičkově ocenění, které jsem kdy udělil, nicméně přesto zasloužené. Abych mohl dát filmu plný počet, tak musí splňovat minimálně dvě ze tří kritérií: 1) zabavit celou po dobu, 2) mít epický závěr, 3) být znovukoukatelný... V tomto připadě mohu s jistotou evidovat body 1 a 3 a jsem tím pádem spokojen. Závěr filmu bych neoznačil za nečekaný, či velkolepý, ale je třeba mít na paměti, že závěr není zdaleko všechno. Jako příklad bych uvedl Requiem for a dream - velmi vysoko hodnocený film s naprosto epickým závěrem. Nicméně se obávám, že značná část hvězdiček byla recenzenty přidána pouze za konec samotný, neboť snímek sám o sobě je celkem nudný a v tomto ohledu se jedná o vyložený protiklad Mad Maxe.

• 25.9.2016  15:35
    Máma má raka (amatérský film) (2016)

Za střízliva nekoukatelná záležitost, nicméně při určité hladině v krvi se z toho stává docela zábavný film. Upřímně řečeno jsem byl trochu zklamán technickým zpracováním i hereckými výkony, neboť oba aspekty byly na stejné úrovni jako v předchozím snímku autora Jehovova pomsta, která při porovnání, díky lepšímu scénáři, vychází dokonce lépe.

• 17.8.2016  14:35

Stejně jako většina dospělých mužů, kteří tento film shlédli, jsem i já k němu byl nedobrovolně dotlačen. Jedná se o žánr, který sleduji jen okrajově, ale musím uznat, že v jeho rámci se jedná o celkem povedenou záležitost, kterou bych ve srovnání pouze s ostatními animáky hodnotil za 4* neboť jsem se párkrát i lehce zasmál. Nicméně musím být v hodnocení objektivní, tudíž 3* se jeví jako správné.

• 9.7.2016  21:42
    Polednice (2016)

Nemám rád lekačky, takže jsem na tento film šel s lehkou nevolí a také jsem si párkrát lehce káknul do kalhot. Nicméně pokud pominu tenhle čistě subjektivní problém, tak můžu Polednici označit za povedený film. Nejvíce si vážím toho, že se snad poprvé povedlo v ČR natočit opravdový horor, který není směšný a rovněž oceňuji i pár vtipných scén. Na druhou stranu si myslím, že příběh některých postav mohl jít trochu více do hloubky a příliš se mi nelíbil ani konec.

• 9.7.2016  21:30
    LoveTrue (2016)

Přiznám se, že jsem se o tohoto dokumentu většinu času trochu nudil. Mapování osudu lidí v neobvyklých vztazích se zdá jako super nápad a ze začátku to i vcelku funguje, protože je pravdou, že milostné životy hlavních protagonistů jsou vskutku netradiční. Nicméně postupem času má divák pocit, že již vše podstatné dozvěděl, a že dokument nepřínáší nic nového. Celkové mám pocit, že běham natáčení nastala noční můra každého dokumentaristy - na provní pohled zajímavé téma, zas tak zajímavé není a on (v tomto případě ona) se snaží mermamocí zaplnit stopáž. Navíc mám ještě jednu lehce konspirační teorii, že některé scény (nemyslím flashbacky) byly nastagované a protagonisti jeli podle scénáře. PS. Ocenění za nejlepší dokument od KVIFF poroty mě celkem překvapilo. Asi můžu být rád, že jsem neviděl ty ostatní promítané dokumenty :-P

• 9.7.2016  21:05

Mým problémem je, že ač se snažím, tak v tomto případě nedokážu býti objektivní a pravděpodobně budu film hodnotit výše, než normální člověk, neboť mám rád všechno polské. Po Odrůbežení se jedná asi o druhý nejbizarnější film letošního KVIFF, což mu ale budiž ke cti. Co se týče pozitiv, tak určitě chválím použité songy, neboť většina z nich je opravdu povedená a další velké plus vidím ve velmi dobrém výkonu (hereckém, pěveckém i tanečním) dvou hlavních protagonistek. Fakt, že obě z nich jsou ve filmu velmi často nahé, hodnocení ještě lehce vylepšuje :-P Děj by se asi nedal označit za zrovna strhující, ale i tak se jedná o solidní zábavu, na které oceňuji především originalitu.

• 9.7.2016  20:49

Ve srovnání s většinou ostatních filmů, které jsou na karlovarském festivalu ke zhlédnutí, je Captain Fantastic krásně stravitelný, nenáročný mainstream, což sice zní trochu urážlivě, ale opravdu to myslím v tom nejlepším slova smyslu. Přesto, že z něj vyznívá silná kritika americké společnosti, tak jeho scénář je typicky americký a objevuje se i jistá dávka nepříjemného patosu. Každopádně za sebe mohu říci, že jsem se velmi příjemně bavil, několikrát upřímně zasmál a občas téměř ukápla i slza a tak by tomu asi mělo být. Nicméně kvůli poslední, naprosto za vlasy přitažené části filmu (mám na mysli poslední půlhodinu, nejen poslední scénu) nemůžu jít výše než na 4*. Přesto se jedná asi o nejzábavnější film, který jsem letos na KVIFF viděl a určitě si zalouží jít do české distribuce.

• 9.7.2016  20:35
    Poslouchej (2014)

Hodnotit tento film je dosti problematické. Jako plus bych zmínil určitě fakt, že Vás donutí přemýšlet, soustředit se a že celou dobu doufáte, že se situace vyvine určitým směrem. Naproti tomu nevýhoda spočívá v tom, že film se vyvine (dle očekávání) přesně naopak, než doufáte, takže po jeho skončení máte pocit nasranosti a nespravedlnosti. Nejhorší na tom celém je, že něco obdobného se klidně může stát i v reálném světě. Jedná se o velmi dobrý snímek, který si svá ocenění zaslouží, avšak hodnotím jej poměrně nízko, neboť ve mě zkrátka vyvolal negativní pocity.

• 9.7.2016  20:30
    Podivíni (2014)

O něco lepší, než rovněž krátkometrážní Jay, avšak i v tomto případě to místy není zas taková zábava, jak by se dle námětu dalo čekat. Pár vtípků opravdu funguje, nicméně jejich počet by mohl být vyšší.

• 9.7.2016  20:27
    Jay (2015)

Z šesti krátkých filmů, které jsem na karlovarském festivale zhlédl, mě tento bavil nejméně. Přestože je film krátký, tak věřím, že by se celý jeho děj dal vměstnat do poloviční stopáže. Místy jsem se nudil, nicméně to rozhodně nebylo nic strašného a ve finále hodnotím jako solidní průměr.

• 9.7.2016  20:25
    Flea (2014)

Originální rýmovačka se sympaťačkou v hlavní roli. Problémem je akorát vcelku lehce předvídatelný konec.

• 9.7.2016  20:23
    Lesapán (studentský film) (2015)

Velmi příjemné překvapení. Od studentského filmu s omezeným rozpočtem bych nečekal takové pěkné efekty.

• 9.7.2016  20:13

Jedná se sice o naprostou bizarnost s nulovou uměleckou hodnotou, nicméně u ní jsem se bavil více, než u řady "uměleckých" festivalových filmů. Proto hodnotím takto vysoko. Pro lepší zážitek je určitě vhodné znát reálie z parodované předlohy - Osvícení.

• 30.4.2016  01:05
    50/50 (2011)

Měl jsem náladu na dobrou komedii, takže jsem si zde na stránkách zadal nějaké ty filtry a z vybraných komedií jsem zvolil tuto, neboť nebyla animovaná, byla americká a měla solidní hodnocení. Nicméně po shlednutí nemůžu konstatovat nic jiného než zklamání. Každopádně alespoň znám důvod. Bylo to kvůli tom, že jsem čekal KOMEDII, kteréžto jsem se ale bohužel nedočkal. V celém filmu jsou zrhuba 2-3 vtipné momenty a po celou dobu jsem si musel vybavovat scény z tématicky podobné záležitosti "Hvězdy nám nepřály". Celkově je 50/50 mnohem lepší, zmíněná teenagerská sračka, ale né natolik, abych se bavil.

• 11.3.2016  12:08

Hezký dík s netradičním koncem. Jenom bych rád trochu umírnil nadšení některých komentářů z toho, jak Janet Leigh ve svém věku vypadala skvěle. Štíhlá postava - to ano, ale pokud dobře počítám, tak jí v době natáčení bylo 48 let a přitom vypadá jako zachovalá semdmdesátnice dnešní doby.

• 8.3.2016  22:46

Upřímně se divím, proč má tahle epizoda tak nízké hodnocení. Obávám se, že je to kvůli tomu, že značná část fanoušků Colomba jsou tak trochu staromilci a tuto epizodu odsuzují pouze kvůli modernímu hávu. Tento díl totiž totiž, dle mého názoru, po scénáristické stránce vůbec není špatný a kdyby vznikl o nějakých 20-30 let dříve (samozřejmě bez moderních technologií), tak by se zajisté všem moc líbil.

• 29.2.2016  11:48

Předem mého hodnocení bych rád zdůraznil, že ke španělské filmografii chovám poměrně velký despekt. Téměř šechny španělské filmy, co jsem viděl se mi zdají podobné a především nudné. Almodóvarův úspěch si neumím vysvětlit. Ve většině případů se můj názor shoduje s průměrem místních hodnotitelů, ale například "Mluv s ní" nebo "Kůže kterou nosím", které pro mě byly neúnosně nudné snímky, zde obdržely hodnocení opravdu vysoké. Každopádně o to více mám radost z tohoto filmu, který není žádné pseudoumělecké dílo, ale zkrátka poměrně zábavné akční drama. Nic víc, níc míň, ale oproti většině mých zkušeností se španělskými filmy musím uznat, že jsem se solidně bavil. Normálně bych hodnotil 3*, ale vzhledem k původu filmu s radostí půjdu ještě o hvězdičku výše.

• 28.2.2016  18:29
    Memento (2000)

Velice zajímavá záležitost, která se nehodnotí snadno. Především musím uznat, že tento film je naprosto originální a nebojím se říci též geniální, neboť vůbec sepsat a poté převést na plátno něco takového muselo být nesmírně náročné. Pokud bych měl tedy hodnotit pouze tyto faktory, tak je to jasných 5*, nicméně do celkového hodnocení je nutné započítat i zábavnost a já jsem se u filmu bavil řekněme průměrně. Takže ve finále 4*, ale v budoucnu na to asi mrknu znovu, protože druhé shlednutí je určitě úplně jiný zážitek.

• 28.9.2015  12:29

S těžkým srdcem hodnotím za 4*, ale upřímně především proto, že nedávno zhlédnutému Kingsmanovi jsem dal hvězdičky 3 a tahle záležitost je zkrátka zábavnější. Proč s těžkým srdcem? Protože po excelentím a vtipném začátku a obecně velmi povedené celé 1. půli následuje mnohem méně vtipnější a především utahaná půle 2. Posledních 20 minut klidně mohlo být vystřiženo. Jak se říká - spánek je jedním z nejlepších nápověd pro posouzení kvality filmu a u tohoto jsem ke konci bohužel párkrát usnul. Ještě dodám, že jako u většiny čistě anglických komedií i zde platí nutnost vidět film v originálním znění a mít pokročilejší angličtinu, neboť právě na jazyku je založena spousta nepřeložitelných fórků.

• 28.9.2015  12:17
    Kid (1921)

Na tu dobu rozhodně pecka a pochybuju, že existuje mnoho lepších komedií z 20. let. Nicméně při hodnocení musím být objektivní a srovnvávat zábavnost nejen s tehdejší tvorbou, ale i s tou dnešní. Jinými slovy - ano, zasmál jsem se, ale znovu to vidět nemusím.

• 18.9.2015  12:50
    Whiplash (2014)

Po dlouhé době si troufám udělit maximální hodnocení. Nejsem si jist zdali je to tím, že film opravdu objektivně tak dobrý, anebo kvůli tomu, že je jen výrazně lepší oproti ostatním záležitostem, kterém jsem za posledních půl roku viděl. Každopádně mimo to, že je opravdu zábavný a překvapivě né zas tolik předvídatelný, tak jeho hlavní plus vidím v tom, že dokáže neuvěřitelně motivovat! Jsem přesvědčen, že každý muzikant si po shlédnutí řekl: "Jsem to ale sra*ka, musim na sobě víc makat", a právě za to uděluji i 5. hvězdu, neboť není mnoho filmů, které dokáží takto nakopnout.

<< předchozí 1 2 3