Ediebalboa

homepage

<< předchozí 1 2 3
    • 15.11.2019  13:41
    Le Mans '66 (2019)

Disney schlamstlo 20th Century Fox už na jaře, ale definitivní konec studia produkujícího drahé filmy se vkusem nadešel až teď. Tečka je to vskutku ikonická. Le Mans představuje nepančovaný Hollywood, kde vše klape, jak má. Bad guys nosí upravené kravaty, good guys umaštěnej kovbojskej kloubouk. Tak jednoduché to je a nic víc příběh ani nepotřebuje. A v čem spočívá akorát jediný zásadní rozdíl od Rivalů? Že u Hunta s Laudou věděli, že se má končit v nejlepším.

• 16.9.2019  21:16

Selská roadmovie, Roma, Volyň, zvrácený Stoletý stařík nebo Forrest Gump? Z každého má Ptáče trochu, ale čím rozhodně není, tak to historickou výpovědí, natož dramatem. Je to spíš album reálně možných, leč nereálným způsobem do jednoho příběhu poslepovaných, příhod. Nešlo by o problém, kdyby situace, do kterých se Jožka dostává, byly různorodé a každá z nich by jeho charakter rozvíjela jinak a děj někam posunovala. Zde však po zdařilém úvodu započne repetitivní přehlídka nešťastných epizod s uchylnými existencemi, kde je obměn, stejně jak emocí, jen pomálu, protože s každou další krutou etudou se o hrdinu paradoxně bojíte méně. Ke zfilmování je Kosinskiho dílo zkrátka nevděčné. Jen génius s jasnou vizí by z něj dokázal vymáčknout něco ucelenějšího. Marhoul tak akorát převypravuje a jediným géniem na place zůstává Smutný se svou kamerou.

• 20.5.2019  17:42
    Hra o trůny - Série 8 (série) (2019)

Scenáristické diletantství nejhoršího kalibru. Většinu konstruktivnější kritiky už za mě obstaral internet, který teď tvůrce zcela nemilosrdně griluje. A po právu. 7. série možná moc smysl nedávala, ale pořád to byla aspoň jízda, která byla dostatečně cool, abyste jí nejednu nelogičnost odpustili. 8. už ne. Po 8 letech je to kvalitativní propad srovnatelný asi tak s tím, jako kdyby na vás po Dvou věžích místo Návratu krále vybafl Owenův Král Artuš. Co je však v Západozemí daleko horší než u předsedy kulatého stolu a jeho kumpánů, je fakt, že tady se ve stejném bahně topí postavy, na kterých vám řadu let skutečně záleželo.

• 6.3.2019  23:53

Kniha/film, dnes už můžu potvrdit - je to jedno. Příběh Zelené míle patří na piedestal těch nejlepších, které kdy vznikly. Co přináší přes 3 hodiny dlouhý maraton navíc, je nesmírně silná sestava mistrů vedlejších rolí, mezi nimiž i star power Toma Hankse zůstává lehce ve stínu. Bonusem je taktéž brilantní hudební podkres Thomase Newmana a mírně pozměněné vyznění oproti literární předloze, kde se tlačí na pilu v některých momentech o poznání víc. Ve výsledku je tak Kingův román skoro jak pohádkou. Sice velice temnou a dospělou, ale stále natolik univerzální, že ji plně prožije i devítiletý kluk, kterého nechají rodiče koukat poprvé v životě přes půlnoc.

• 30.1.2019  01:50
    The Punisher - Season 2 (série) (2019)

Frank opět snesl, co mohl, ale daleko víc ztrhaně než bych si přál. Vedle typického ticha po pěšině během výplňových dílů je nahodilých řešení problémů nebo naopak jejich vytváření tentokrát přespříliš. A dementní chování některých postav (Madani?!) tomu ani trochu nepomáhá. Ve stínu třetího Daredevila absence pevné tvůrčí ruky skutečně bolí, protože i po řemeslné stránce se zde prohrává nejméně o jednu, možná dvě třídy. Nechápejte mě špatně, Bernthal je nadále badass a se svým dívčím sidekickem funguje na výbornou, ale plně své kvality zúročí jen v geniálním úvodním dílu esenciálním pro celého Punishera. Nicméně epizod je 13...

• 23.11.2018  12:40
    Creed II (2018)

Šleha, v jakou jsem doufal, se neděje. Tohle mělo být ikonické vyvrcholení Rockyho i Creedovy cesty, kde bych očekával zvraty nad rámec klasické rockyovské osnovy. S kým jiným tyto příběhy uzavřít než s protivníky s příjmením Drago? Nechápu. Přitom za oba Rusáky se nedá nic namítnout. Lundgren vždycky byl a vždycky bude zabiják a Munteanu rozhodně nepůsobí, že by nikdy nestanul před kamerou. Jejich příběh dává smysl, a přináší nám proto alespoň jedno zásadní osvěžení, co tu v ringu ještě nebylo. Dodal nám záporáky, kterým se dá fandit úplně stejně, jako jejich oponentům v protějším rohu. A toho si cením.

• 6.11.2018  11:49

Brian May s Rogerem Taylorem chtěli velkou rodinnou podívanou a dostali ji. Pokud chcete Freddieho plazícího se v depkách po podlaze, jděte jinam. Bohemian Rhapsody je ztělesněním ryzí zábavy doručující queenovské Best of the Best se čtyřmi individuy, která by jako z oka vypadla členům slavné kapely. Kde mě ale osobně toto kvarteto zdrtí, je téměř kompletní a v hlasitosti megaosolený Live Aid, jenž si v atmosféře v ničem nezadá s originálem z roku 1985. Až tam si opravdu uvědomíte, jak moc byste si přáli, aby koncert, film a hlavně život Mercuryho nikdy nedospěl tak brzkého konce.

• 25.8.2018  00:56
    Babylon Berlín (TV seriál) (2017)

Ze seriálu se snadno mohla stát obyčejná kriminálka v hávu Berlína 1929, ale to by u toho nesmělo být známé duo Tykwer-Klimek. Nechci tím zpochybňovat zásluhy ostatních tvůrců, ovšem jen málokdo by takto ladně dokázal obeznámit o politické situaci Výmarské republiky, provést nočním životem berlínských bohémů za doprovodu spektakulárních hudebních čísel a vyřešit přitom přes tucet konspirací od monarchistů po komunisty. S dobovým soundtrackem, který dokazuje, že i hudba v duchu 20. let může být „cool“, to jde fakt lehce. Nebýt poněkud zbrklého finále, bylo by to bezchybné, protože hlavní příběh je zakončen hned několika výbornými zvraty, avšak dohry vedlejších postav kvůli němu trochu ostrouhají. Jinak paráda.

• 13.7.2018  11:26
    Koruna - Série 2 (série) (2017)

2. série kráčí ve šlépějích té první, co se týče nadstandardní výpravy a scenáristické práce. Místo, kde však minule úřadoval a do určité míry i zastiňoval Winston Churchill královskou rodinu, teď zeje prázdnotou. Absenci velké persony naštěstí Morgan řeší po svém, když seriál víceméně rozepizoduje a zároveň přitom dílčími příběhy šikovně dokresluje manželství královského páru. A člověk se toho dozví opravdu hodně. O Charlesovi, nacistech, módních účesech...vyberte si. Nabídka je pestrá a bez výjimky výborná.

• 10.7.2018  11:32
    Sněhulák (2017)

Zpětně se musím usmívat, když jedna z prvních věcí, co mi ve filmu chyběla je, že nikoho nenapadlo, že když se letmým záběrem na album Sex Pistols snaží filmaři nastínit Harryho hudební vkus, tak by tam z něj mohli třeba také něco zahrát. Bohužel je to ten nejmenší problém. Scenáristé použili pouze Harryho apatickou část po kocovině a nějak zapomněli, že i Nesbův hrdina má zájmy, které občas sahají dál než jen na dno lahve. O vykreslení dalších postav nemluvě. Neméně však selhala režie, jež v tomto případě měla být zárukou alespoň průměrného filmu. Závěrečné rozuzlení případu je navzdory tomu taková slátanina, že by se za ní všechna zúčastněná jména měla stydět. To co nedokázaly zástupy maniaků v knihách, tak posvětil a dokonal Tomas Alfredson z režisérské sesle za necelé dvě hodiny. Jakékoliv šance na další filmová bádání norského detektiva nekompromisně utnul.

• 4.3.2018  20:54
    Borg/McEnroe (2017)

Určující tenisový zápas 20. století ano, Borg a McEnroe v hlavních rolích ne. Skončilo se někde na půl cesty mezi biografií Borga kombinované s Rivaly a výsledek drhne. Amerického bouřliváka je mimo kurty žalostně málo a jeho pár scén z pokoje či interview na vykreslení charakteru nestačí. Shia tak může nadávat sebevíc, je mu to však k ničemu. Celý film proto stojí na Sverriru Gudnasonovi, který je ledovým Borgem, jak se sluší a patří. Samotný legendární zápas má potom po tenisové stránce své rezervy, ale napětí by se v něm krájet dalo. Škoda, že tomuto finále jednoduše nepředchází vyrovnanější expozice postav, což zamrzí dvakrát tolik, když i samotný McEnroe po premiéře přiznal, že by byl na sebe schopný prásknout lepší historky než ty, které se ve filmu objevily.

• 20.1.2018  11:32
    Vikingové (TV seriál) (2013)

Zpočátku nevinní Vikingové si během let postupně proklestili cestu až k hranicím, kdy by si zasloužili filmovou stopáž a ne dávkování po epizodách. Nicméně i tak působí nesmírně epicky a z jedné rybářské vesnice na začátku všeho se podíváte do Anglie, Francie, Středozemí a dál…možná až příliš daleko. Michael Hirst využil prvotní úspěchu seriálu, a příběh z jeho ruky proto nabobtnal napříč desetiletími a zeměmi nesmírným způsobem. Dostane se tedy skoro na kohokoliv, co měl kdy se Seveřany co do činění. Bohužel ale dojde i na charaktery, jejichž motivy často vyšumí do prázdna anebo slouží samoúčelně jen jako výplň mezi jednotlivými střety. Jediná, avšak repetitivní achillova pata Vikingů. Díky Odinovi, že se aspoň tato lůza v seriálu také pravidelně odebírá do Valhally, zatímco skuteční válečníci na scéně zůstávají. Skål.

• 29.10.2017  23:35
    Narcos - Série 3 (série) (2017)

Kritizovat třetí Narcos, že už to není, co bylo, mi zde přijde mimo mísu. Gentlemani z Cali jen zkrátka nebyli magoři, co by odkrágrovávali policajty na potkání. Jejich síla naopak spočívala v disciplíně, utajení a spolupráci s nejvyššími hlavami ve vládě neboť je to v konečném součtu činilo ještě daleko mocnějšími, než kdy byl „El Patron“. Cesta za jejich eliminací je tak možná jiná než minule, nikoliv však nudná. Čtveřice bossů rozdílných povah a dovedností si krade veškerý prostor pro sebe a před spravedlností kličkuje, jak je každému z nich vlastní. Bizarní vyprávění o tom, kam až byli kolumbijští narkobaroni schopni pro své cíle dojít, proto nechybí ani tentokrát.

• 7.10.2017  12:57

Přes svou průlomovost byl pro mne Blade Runner vždy filmem, jehož hlavní podstata mi unikala a unášel mě spíš jeho vypiplaný audiovizuál. Villeneuve už zvládá obojí. Společně s obrazovým mágem Deakinsem doručuje fascinující podívanou s přehledným vyprávěním a zodpovídá nám zároveň vše, co zůstalo z minula nevyřčené. Při délce stopáže se ovšem není čemu divit. Režisér si dává na čas téměř se vším a nebyl by to problém, kdyby pak za odměnu přišla katarze jako třeba v Sicariovi. Zde jsou však jediným vrcholem scény Harrisona Forda a zbytek zůstává tak trochu upozaděn. Na sequel ale stále mimořádná kvalita.

• 28.8.2017  00:57
    Bourák (1993)

Sport měl během let ve filmech mnoho skutečných i fiktivních hrdinů, dovolím si však říct, že příběh ani jednoho z nich se nerovnal tomu, co podstoupil Rudy Ruettiger. Proč zrovna on? Protože paradoxně nikdy nic nevyhrál a ani nebyl zázračným outsiderem, co na jeden večer dokázal poručit větru, dešti. Rudy byl předně neuvěřitelný dříč, který se svou výdrží snažil vykompenzovat nedostatek umu a stát se alespoň na okamžik součástí svého milovaného týmu. Štěstí i smůla mu ale zároveň přály asi tak, jako každému z nás, když za každým dílčím úspěchem čekala další překážka. A toto vše ukazuje snímek nanejvýš věrně, inspirativně a zásluhou orchestru Jerryho Goldsmitha i pořádně velkolepě. Důkaz, že být buldok se občas vyplácí. Díky, Rudy!

• 16.8.2017  22:52

Stačila v 90. letech dvě herecká esa na to vykompenzovat poměrně plytký scénář, když vám k tomu jako bonus vyhrávalo pravděpodobně nejzásadnější dílo Zimmerovy kariéry? To víte, že stačila.

• 17.7.2017  22:27

Příběh o jednom chytřejším a dvou hloupějších maloměšťácích, co neodolají pokušení rychle zbohatnout v krásné zimní krajině jak vystřižené z Farga. Tím ale jakákoliv další návaznost na slavnou značku končí. Místo cynického humoru se zde dostavuje příběh ze života o nenaplněných snech, starých křivdách a víře v lepší zítřky, doprovázený oklepanými moudry typu - méně je někdy více, které jsou však podávány s takovou nenuceností a vkusem, že mu je i s klidem odpustíte. Z počátku plochých charakterů se proto vyvinou plnohodnotné postavy, na jejichž osudu vám pak bude ve finále ještě hodně záležet. A Billy Bob Thornton přitom exceluje.

• 8.5.2017  00:37

To je teda humus. Předpokládal jsem, že půjde o řezničinu, ale takovou ligu bych od Petera Jacksona nečekal ani v tom nejhorším snu. Nápaditostí porcování lidského těla a vytvářením nechutně bizarních scén je film raritou, u které žasnete, jak to kdy mohli pustit do kin. V tomto ohledu jde o nezapomenutelnou filmovou událost, to se musí nechat. Jinak však humorově ani příběhově nenabízí snímek zhola nic než jen stupňující se jatka a já osobně bohužel (bohudík) nepatřím k lidem, kteří by si je dokázali řádně vychutnat.

• 3.3.2017  21:34
    Pasažéři (2016)

Passengers jsou dobrý film. Příjemná projížďka vesmírem se sympatickou dvojicí, doprovázená poklidnou hudbou a pěkným vizuálem, ke které se ještě občas rádi vrátíte. Tohle by Mortenu Tyldumovi šlo. Nic víc, nic míň. Norský režisér totiž jednoznačně své kvality má, ale chybí mu jakékoliv větší filmové ambice, u kterých by se přitlačilo trochu víc na pilu. Celá milostná zápletka proto negraduje tak, jak by v jiných rukou mohla (radši si ani nechci představovat, co by se stejným materiálem dokázal James Cameron). Škoda mluvit. Alespoň, že je součástí lodi i geniální Michael Sheen, jenž nikdy nepodává výkony jen na půl plynu.

• 13.11.2016  22:58

Před rokem to byl Spielberg, letos Gibson. Opět dostáváme film, jak z minulého století, kde se režisér Statečného srdce rozhodně nezapře. Do vylodění na Okinawě si říkáte,"jo, tohle už jsem mnohokrát viděl." Pak ale přijde ten masakr... pro někoho hnusný, drsný, odpudivý, pro jiné zas úžasně technicky zvládnutý a do detailu propracovaný. Na malém bitevním poli se rozjede peklo překonávající svou realističností drtivou většinu toho, co kdy bylo na filmovém plátně spatřeno. Rázem proto budete rádi za nadklaďase, který má ještě pár zázraků pod rukávem. Protože Hacksaw Ridge je zejména film o hrdinství.

• 5.11.2016  02:01

Hurá. Pro jednou tu máme dokument, který nevznikl jako posmrtná pocta zesnulým ani jako naopak úlitba těm, kteří byli během života opomíjeni. Supersonic je sondou do let, kdy říct o čemkoliv cokoliv v muzice nebo kdekoliv jinde ještě automaticky neznamenalo konečnou. A ti, co vám na pozadí filmu vypráví, se toho drží dodnes. Bezpodmínečně největší deviza filmu. Nechat si příběh kapely vyprávět od samotného Liama, Noela a potom dále i příslušníků rodiny a kamarádů. Je to zážitek k nezaplacení. Mimo to, že společně s videy „domácí výroby“ jde o nezklamávající srandu, tak se díky jejich postřehům dozvíte o tom, jaké to bylo být Oasis daleko víc, než kdy vyčtete z internetu. It's just rock 'n' roll.

• 13.9.2016  01:03

O Batman v Superman se dá mluvit jako o průměrném jen po okamžik, kdy se vezme v potaz jeho obrovský potenciál, který byl zbytečnými chybami víceméně pohřben. Počínaje rutinérem Snyderem, konče primitivním scénářem bez pořádných emocí, postav i zvratů je film nuda, naivně chápající temnotu jako víc černých barev na plátně. Primitivní uvažování je spjato ale i se dvěma hlavními hrdiny. Místo vyvolených strážců pořádku dostáváme spíš dva malé haranty, co se perou na pískovišti o bagr. Jedinou útěchou je, že nabouchaný Affleckův Batman při tom tupém mlácení vypadá aspoň daleko přirozeněji, než kdyby nám zde ve stejném kostýmu pobíhal Bale. DC tápe a je jen otázka, za jak dlouho se samo nadobro vyšachuje ze hry.

• 14.7.2016  01:35

Finanční krize. Pár let stará událost, nepopulární, ať už kvůli svému dopadu, nebo z důvodu, že ji dodnes nikdo nedokáže pořádně vysvětlit. Žádný problém pro Adama McKaye. Kolaps z roku 2008 nám přináší nejenom ve srozumitelné, ale navíc i zábavné verzi, u které nemusíte být ekonomičtí géniové, abyste pochopili, kdy šlo co jak špatně. Doprovázena věčně nasupeným Carellem a hrstkou dalších vyvolených sleduje události z vícera stran. Děj proto nestojí a je naopak zajímavější sledovat víc postav různých charakterů, jak se s nastalou situací vypořádávají. Samozřejmě, tím vším se držím základní dějové kostry. Pro hlubší pochopení je snímek oříšek a k porozumění všeho je třeba klidně několika zhlédnutí. Jednodušeji už to ale fakt podat nešlo. Přinejmenším atraktivnější pojetí než to, kde vám Margot Robbie ve vaně vysvětluje systém fungování hypoték, už jen tak nebude.

• 4.5.2016  23:19

Týmovka ala Avengers, duch Winter Soldiera přetrval. A to je dobře. Souboje bolí pořád stejně a jejich intenzita s přibývajícími členy universa narůstá do nových rozměrů. Plně je zúročena dlouholetá práce s jednotlivými postavami, díky níž je většina z nás zná, a není proto důvod je nijak dlouhosáhleji představovat. Navíc jsou jejich vstupy na scénu efektivní a v mnohých případech i velice komické. Současně film neztrácí na osudovosti. Chtě nechtě se zde už kvůli tomu příběhy některých hrdinů uzavírají, ale o to víc se těším, co nám v budoucnu předvedou tváře nové.

• 28.3.2016  01:13
    Orel Eddie (2016)

Tak už i skoky na lyžích mají svého „Bouráka“. Vtipného a odhodláním nabytého kníráče Eddieho Egertona, který vám přiroste k srdci hned od svých prvních dětských pokusů o olympijskou medaili. Sranda je zde na prvním místě. Tvůrci správně pochopili, že snažit se tlačit na dramatickou linii u příběhu, kde hlavní hrdina v jednom kuse překonává vtipné rekordy, by nebyla ta nejšťastnější cesta. Díky tomu má film spád, který neztrácí ani směrem k závěru. Doprovázen ústředním hudebním motivem jak z dob raného Zimmera, kdy Eddie na olympiádě bavil celý svět, nás proto stejně dobře baví i dnes.

• 3.3.2016  20:32

Jachtová idylka se nekoná. Žádná milostná linie, žádné malebné západy slunce, žádný heroický konec. Pouze širý oceán a dvě dřevěné lodě. Weirův Master & Commander je filmový úkaz, který byl nejblíž realitě, co jsme kdy u historických filmů viděli. Neznamená to však, že by se jednalo o hraný dokument. Snímek vedle skvělého obsazení doprovází i honosná výprava, která ale současně dokazuje obrovskou nákladnost námořnických filmů. Jen těžko se proto někdy dočkáme skutečných vrcholů napoleonských válek, jako byl Trafalgar, Nil a vůbec celý život slavného britského admirála Horatia Nelsona.

• 7.2.2016  02:10
    Trumbo (2015)

Povedený snímek z prostředí filmové branže. Upřímný, bez většího hurá je příběh Donalta Trumba natolik poutavý sám o sobě, že nepotřeboval nezbytně větší dramatizaci, než bylo nutné. Pamětihodných scén zde proto moc nenajdete. Přesto však budete vždy zvědaví, co se dalšího slavnému scenáristovi v jeho životě nepřihodí. Cranston je skvělý Trumbo. Zdůrazňuji "je", protože jeho vystupování skutečně věříte. Ve finále mu to sice na nějaká ocenění stačit pravděpodobně nebude - stejně jako film působí oproti konkurenci totiž až příliš „všedně“, ale své příznivce si zaručeně najde .

• 29.1.2016  17:27
    Macbeth (2015)

Pro koho byl vlastně Macbeth natočen? Znalec v něm žádnou nadhodnotu oproti originálu nenalezne, naopak bude utvrzen v tom, že jeho správné místo je v hledišti divadel. Méně obeznámenu divákovi se zde také vřelejšího pojetí nedostane. Akorát skalní fanoušci herců by si při pohledu na výborné obsazení mohli přijít na své. Nová verze slavné hry totiž nepřináší rychlejší tempo ani originálnější pojetí. Jedinou změnou je, že velkodušné rozhovory postav vyměnily prostředí divadla za reálie skotské vysočiny. Shakespeare je náročný už sám o sobě, tak nechápu, proč je ještě natahován dlouhými zpomalenými záběry na sychravou krajinu či tváře zdeptaných herců. V konečném součtu se proto jedná o skvěle vypadající drama, které však všem zúčastněným od diváků po Macbetha přináší jedině utrpení.

• 18.12.2015  16:55

Budoucí klasika. Od Mnichova nenatočil Spielberg nic, co by tak upoutalo, zamrazilo, ale především bavilo. Bratry Coeny je znát ve filmu na každém rohu. Tom Hanks stále hrát charakterní hrdiny umí jako nikdo jiný, to samé Alan Alda a když je někde poslední dobou potřeba německého herce, tak Sebastian Koch je také vždy sázka na jistotu. Koho si bude ale člověk pamatovat po filmu nejvíc je Mark Rylance. Roli rozvážného sovětského špiona ztvárnil bravurně. Skvělou práci odvedl hudebně i Newman. Pokud by měl nahradit do budoucna Williamse u Spielbergových filmů natrvalo, zlobil by se podle mne jen málokdo.

• 28.9.2015  00:33
    Narcos (TV seriál) (2015)

Španělsky mluvený seriál, jihoamerické produkce, s absencí hvězd... není to dávno, kdy by se člověk takové představě vysmál. Naštěstí se zázraky v televizi v posledních letech dějí a Narcos je dalším z nich. Hranice mezi filmem a seriálem proto byla překonána už i směrem na jih od Hollywoodu. Stačí si představit to nejlepší z kriminalisticko-dramatických seriálů posledních let a umocnit tím, že se tentokrát nejedná o fikci, nýbrž o nemilosrdnou kolumbijskou historii. Navíc velice objektivně líčenou. Glorifikace Američanů nebo Kolumbijců, co šli narkobaronovi po krku, se zde opravdu nedočkáte. José Padilha a spol. zkrátka vykreslili Escobarovu životní cestu takovým způsobem, že by na ně byl hrdý i odborník přes vzestupy a pády velkých mužů - Martin Scorsese.

<< předchozí 1 2 3