San Andreas (2015)

Keď opomeniem zo stavebného hľadiska nezmyselne padajúce budovy, tak môžem film zhodnotiť ako 100 minút peknej predvídateľnej prehliadky digitálnych trikov bez akéhokoľvek napätia. Obstojné herecké obsadenie je permanentne kompenzované nezmyselnými dialógmi, "zvratmi" a scénami, pri ktorých bolo aj z ľudoprázdneho kina počuť smiech na míle ďaleko. Dorážkou pre mňa bola americká vlajka zavesená na Golden Gate nad zdevastovaným San Franciscom. Zatiaľ hodnotím ako najväčšie tohtoročné sklamanie.

Od Fica do Fica (2012)

Nie moc podarené zábery z protestov a ich organizovania. Nič viac, nič menej. Netuším, čo chcela pani Piussi týmto dokumentom povedať. Dalo sa to natočiť rôznymi spôsobmi, režisérka si vybrala ten najhorší. Chodila všade s kamerou, potom to škaredo postrihala, do toho hodila nejaké animácie, svoje subjektívne názory a vznikol tento "dokument".

The Miracle of Our Lady of Fatima (1952)

V čase písania tohto komentára má tento film 10 hodnotení, čo trochu nechápem. Asi to je dané tým, že každý očakáva blbosť podobnú tým, čo nám v TV púšťajú cez Vianoce a ktoré tak bezmyšlienkovito prepíname. Ale tento film ma úplne dostal, neviem či to bolo hudbou alebo, ako píše Mariin, vykreslením politiky. Vo Fatime sa zjavila trom deťom Panna Mária, ale o to ani tak vo filme nejde. Skôr je tu ukázané, ako tento fakt prijala vtedajšia spoločnosť, hlavne pohlavári, polícia, cirkev ale aj obyčajní ľudia a ako sa k tomuto faktu postavili. To je asi dôvod, prečo to nepúšťajú v TV.

Máslo (2011)

Ani raz som sa nezasmial, k tomu trápne herecké výkony, nudný, sprostý, scénar atď... Malá černoška medzi bielou komunitou absolútne neprirodzená, asi ako nacista pri múre nárekov v Jeruzaleme. Nápodobne aj tá šlapka a vlastne každá jedna postava. Ale zas úplny odpad to nieje, musím uznať, že sú aj horšie filmy.

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Celkom dobre na to, že je to nakrútené podľa divadelnej hry. Ale k dokonalosti tomu hodne chýba. Mne vadila absencia akejkoľvek hudby, príšerne monotonné dialógy a ksicht Madeleine Sherwood.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Ďalší z filmov, ktoré potvrdili moje presvedčenie, že Stanley Kubrick je veľmi preceňovaný režisér. Vizuálne film predbehol dobu o 30 rokov, ale to je asi tak všetko. V podstate sa jedná o akýsi výlet, kde najskôr sledujeme pavilón opic, v ktorom sa objaví obrovský reproduktor a následne sa presúvame do budúcnosti, kde nás čaká prehliadka vesmíru a všeliakých nových hračiek. A kto vydrží do konca, dostane v posledných 10 minútach ako bonus prehľad všetkých farbičiek sveta. Samotný Kubrick zrejme pochopil, že pozerať to na jeden záťah je nereálne a tak nás v strede filmu prekvapí 5 minutová prestávka :)

Mulholland Drive (2001)

Niekto možno v tom vidí nejaké skryté myšlienky a neviem čo, pre niekoho to je možno filmárska báseň, no pre mňa to bola kravina, ktorá nemá ani hlavu, ani pätu. Jednoducho stráta drahocenného času, dokonca vyše dvoch hodín. 1 * dávam tomuto filmu za to, že skončil, aj keď vôbec neviem ako.

Melancholie (2011)

4* za ten dzig na konci...

Po hlavě... do prdele (2006)

Porovnávať túto komédiu s Pulp Fiction alebo podobnými filmami by nebolo dobré a myslím, že film sa o to ani nesnaží. No aj tak som sa pri nej výborne pobavil, ale neviem, či to mali tvorcovia pôvodne v pláne. Niektoré scény vyznejú veľmi smiešne aj keď to mali byť zrejme vážne scény. Scenár sa mi vôbec nezdál zmätený, práve naopak - tri vyprávania z rôznych uhlov pohľadu sa perfektne dopĺňajú a postupne vytvárajú síce nereálny, ale aspoň zábavný obraz podarenej rodinky (matka katolícka lesba, foter idiotsky zabiják a syn... to už je jedno). A k tomu všetko sedí a v príbehu niesú žiadné logické chyby. Veľké plus je hudba, rýchly strih a sem tam aj nejaký efekt.

Samotáři (2000)

Komédia celkom dobrá, úžasne som sa bavil. Akurát som sa cítil trochu stratený v tej zložitej sieti vzťahov. Film sa miestami vlečie, scény ako tá s UFOm a Japoncami sa mohli kľudne vypustiť, možno by to celé bolo potom prehľadnejšie. Niektorí herci (napr. Ivan Trojan, Macháček...) úžasní, ale aj ostatné herecké výkony sú na dobrej úrovni. (7/10)