Hatfieldovi a McCoyovi (2012) (seriál)

Tak... history channel nám predhodil maximálnu westernovú nálož. A tá nám priamo do ksichtu odpálila drsnú atmošku pohraničia Kentucky a West Virginie konca 19. storočia. Škoda, že len trilógia... svinská škoda.

Kamarád taky rád (2011)

Timberlakea nemám rád ako speváka, ale čo... hrať sa mu zatiaľ darí, tak prečo z toho nevyťažiť. Vtipne a inteligentne napísaný scenár, ba čo viac, uveriteľný. K tomu schopní herci a ako bonus "o stupeň lepší" Woody. Určite sa oplatí pozrieť a dokonca aj viac, ako len raz.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Štvorka je už len tieňom predošlej slávy. Trocha svetla vnáša, ako obyčajne, Depp. Rozhodne mi nechýbalo herecké drevo Bloom, ale tá energia, ktorá tak perfektne fungovala najmä v prvých dvoch častiach, rozhodne chýba.

Iluzionista (2010)

Iluzionista je výnimočný svojim spracovaním a krásnou kresbou. Tiché, detailné animované filmíky v sebe majú rozhodne viac ako moderné animáky pre celú rodinu (aj keď aj tých je treba, Iluzionista hold nie je pre celú rodinu). Avšak u mňa jednoznačne vedie Trio z Belleville. Iluzionistov príbeh bol síce pekný, ale nie dostatočný a dalo by sa na ňom určite mnohé doladiť, či skôr, rozviesť. Napriek tomu, opäť niečo veľmi pekné a jemné z rúk Sylvaina Chometa.

Truman Show (1998)

Po mnohých rokoch, kedy som tento film videl prvý krát je pre mňa rozhodne najlepší, aký bol kedy s Jimom natočený. Úžasné pózy a herecký um spojený s vynikajúcim nápadom a bravúrnou, gradujúcou atmosférou. Navrch skvelá hudba. A nakoniec túžba vidieť viac takýchto diel.

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Najbláznivejší diel zo série o dvojici galských hrdinov. Pokojne by mohol byť premietaný v blázninci pri čaji o piatej, alebo použitý ako dôkazový materiál na usvedčenie narkomanov :-). Jedným slovom, úžasné. Potrebujeme viac takých animákov, viac a všade. Za to všetko by som ale dal "len" 4*. Tá posledná piata, je za dômyselne schované historické narážky. "Brutus, prestaň sa hrať s tým nožom, lebo ...". Pozrite a uvidíte.

Hulk na neznámé planetě (2010)

Hulk je podľa mňa rozporuplný hrdina niekde na pomedzí dobra a zla. Základom by mal byť teda boj samotného Brucea Bannera a jeho alterega Hulka. V tomto animáku však o takom niečom nemôže byť žiadna reč. Ide o film smerovaný k čistej brutalite a násiliu so slabým príbehom. Urobiť hybrida zo Star Wars a Spartaka nieje až taký zlý nápad, ale mohlo to dopadnúť oveľa lepšie, keby sa nad tým tvorcovia trocha zamysleli. Každopádne, to čo väčšina ľudí čakala, aj dostala a animácia je v podstate pekná a prostredie tiež, takže za 2* a jedno pozretie, viac by bolo zbytočné.

Captain America: První Avenger (2011)

Mám pocit, že niektorí ľudia vlastne nevedia, či chcú film natočený podľa príbehu v komixe, alebo podľa histórie samotného komixu. Kapitán Amerika je v novodobých amerických dejinách patriot a tak hold musíme počítať s tým, že sa tvorcovia budú snažiť tieto dve odlišné línie trocha spojiť. A keďže v 40-tych rokoch bol komix ako taký silnou propagandou US army, tak sa s ňou samozrejme stretneme aj vo filme. I keď, treba uznať, že v ľahko ironizujúcej rovine (čo ale vôbec nie je na škodu). Príbeh filmu je veľmi dobre vybraný (jemne prelínajúci sa s animovanými Ultimate Avengers) a bez diskusií, ak má byť toto počiatok samotných avengerov, tak iný príbeh ani vybraný byť nemohol. Navyše, ak je celý v retro obleku s poriadnou dávkou akcie, okorenený hláškami Tommy Lee Jonesa tak si tých 5 hviezd zaslúži. P.S. Problémom neprajníkov sú očakávania. Ak by sme mali hodnotiť tieto filmy vytrhnuté z kontextu, tak im niečo chýba, ale keďže, najmä pre mňa, sú odrazovým mostíkom k samotným avengerom tak si tieto prázdne miesta navzájom veľmi dômyselne dopĺňajú. A rozhodne stojí za to, si tie komixy aj prečítať ;-).

Princ a pruďas (2011)

Na teenegerské f*cking comedy sme už zvyknutí, či skôr, sa nám z nich väčšinou chce zborovo grcať. Ale tento experimentík, novinka v rámci fantasy žánru, "f*cking fantasy" sa mi veľmi, veľmi páči. Fantastický herci, ktorý nie sú opozeraní, nenudia a, i keď sú ich postavy prehliadnuteľné, vedia aj zahrať. Výborná výprava, skvelé efekty, super kostýmy, epická hudba, ale hlavne, originálny príbeh. Som rád, že to nie je len ďalší pokus o zlepenie komédií a vytvorenie nejakej prisprostenej paródie. A tá "klobáska" hompáľajúca sa na Thadeousovom krku :-D.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Predvídateľné, napriek tomu, pri zombie filmoch je to ťažké, a keď ide o sériu, tak ešte ťažšie. Každopádne efekty sú na jednotku, hlavný hrdina je obľúbiteľný a nepije človeku nervy. A príbeh? O ten predsa nejako extra nešlo, ak chce niekto silný príbeh, pozrie si niečo iné. Takže 4* si ako zombie seriál Walking Dead rozhodne zaslúži.