Tři přání pro Popelku (2021)

Plně se podepisuji pod recenzi uživatele xxmartinxx a do velké míry také uživatele Tuxedo. Místní hate club má v ruce 2 "argumenty" pro nízká hodnocení - 1) na co předělávat českou klasiku, 2) homofobie. Odečteme-li si je, snímek by rozhodně neměl tak nízké hodnocení. Určitě to není film roku - humor je slabý, herec prince mi přišel nevýrazný, z princových kamarádů ty gaye dělali až docela stereotypně, je to celé takové relativně uspěchané (ale zas pohádka pro děti nemůže být 3hodinový epos). Proto "jen" 3 hvězdy. Nejsem cílovka, nemám obecně rád pohádky, ale u této pohádky jsem se aspoň nenudil. Spoustu věcí tam totiž smysl dává, občas je něco ztvárněno naopak lépe než v originálu, jak píší právě oba zmiňovaní uživatelé. Nebudu je opakovat, linky jsou přiloženy. Suma sumárum tomu dávám stejné hodnocení jako původním Oříškům. Něco je lepší tam, něco zase tady. Jako otec dcery jsem rád, že se dívkám už nevtlouká do hlavy, že muž musí zachránit nebohou ženu.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Já nevím, co všichni tak mají. Ano, nůžky se rozevřely. Thor 4 dokáže být vážnější než 3 a zároveň vtipností ujetější než 3. Byla lepší trojka? Asi ano, především kvůli tomu překvapení po dvojce. Ale že by čtyřka byla tak zlá? Vůbec. Že by čtyřka byla horší než dvojka? No tak to už vůbec vůbec. U filmů to nepíšu často, ale zrovna tu by se mi líbilo, aby těch 20-30 minut ještě přidali a některé postavy vykreslili ještě o kousek lépe. Gorr v podání Balea byl super, práce s barvami taky super, vtípky občas přepísknuté, ale pořád jsem se ještě chytal, Natalie Portman byla taky fajn. Přišel mi trošku slabší Korg, i jeho animace mi přišly občas takové laciné, nejslabší pak byla nakonec asi Tessa Thompson, jejíž postava měla takový zvláštní posun neposun, tu bych rád viděl vykreslenou asi lépe. Na závěr můj Marvel žebříček: 1. Guardians of the Galaxy I, 2. Thor III: Ragnarok, 3. Guardians of the Galaxy II, 4. Thor IV: Love and Thunder, 5. Iron Man I, 6. Spider-Man I: Homecoming, 7. Avengers IV: Endgame, 8. Ant-Man II and the Wasp, 9. Avengers III: Infinity War, 10. Spider-Man II: Far from Home, 11. Captain America I: First Avenger, 12. Iron Man II, 13. Avengers II: Age of Ultron, 14. Iron Man III, 15. Spider-Man III: No Way Home, 16. Ant-Man I, 17. Black Panther I, 18. Captain Marvel, 19. Doctor Strange, 20. Thor I, 21. Captain America III: Civil War, 22. Thor II: Dark World, 23. Avengers I, 24. Captain America II: The Winter Soldier.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Obsahuje spoilery. Tohle je vlastně pouze pocta fanouškům. Příběh tam dohromady není, je to pouze vytáhnutí starých známých. Což o to, rád jsem si zavzpomněl na Tobeyho i na Andrewa a i když jsem jejich filmy viděl už dááávno, stejně jsem si všiml spoustu narážek (a tím pádem jsem si asi dvojnásobek nevšiml). Herci tam jsou velcí, ze všech stran, ale holt, prostě mě to nějak moc nechytlo dějově. Kromě toho mám teď Zendayu čerstvě typecastovanou jako feťačku z Euphorie, a tak mi ani neseděla do role MJ. Ze Hollandova Spider-Manů zatím určitě nehorší, z Avengers celkově lehký podprůměr. Na závěr můj Marvel žebříček (do kterého nepočítám staré Spideyho filmy): 1. Guardians of the Galaxy I, 2. Thor III: Ragnarok, 3. Guardians of the Galaxy II, 4. Iron Man I, 5. Spider-Man I: Homecoming, 6. Avengers IV: Endgame, 7. Ant-Man II and the Wasp, 8. Avengers III: Infinity War, 9. Spider-Man II: Far from Home, 10. Captain America I: First Avenger, 11. Iron Man II, 12. Avengers II: Age of Ultron, 13. Iron Man III, 14. Spider-Man III: No Way Home, 15. Ant-Man I, 16. Black Panther I, 17. Captain Marvel, 18. Doctor Strange, 19. Thor I, 20. Captain America III: Civil War, 21. Thor II: Dark World, 22. Avengers I, 23. Captain America II: The Winter Soldier.

Není čas zemřít (2021)

Určitě všem doporučuji podívat se před zhlédnutím na Spectre, protože na něj No Time to Die přímo navazuje. Vlastně navazuje dost na všechny "craigovky" a i příběhově je završuje. Casino Royale bylo Campbellsky své jako v již dávné době Golden Eye, více moderení a ryzí Bond. Quantum of Solace bylo prostě nepovedené. Skyfall bylo tak nebondovské a tak jiné, že pro fanoušky Bonda to úplně nebylo, ale nefanoušci byli nadšení. Spectre byl pak absolutní protipól, paradoxně od stejného režiséra jako Skyfall, a taková pocta všem fanouškům. No Time to Die je pak asi to, co si představuji jako takový mix všeho, jak Bonda přenést do 21. století a zároveň uctít minulost. Ten film fungoval na mnoha rovinách. Herecky hráli dobře všichni a snad jen jediná škoda, že Ana de Armas neměla trošku větší roli (ale nebylo to poprvé, kdy Bonda odmítla bondgirl?). Technologicky jsme viděli zase spoustů gadgetů, které neexistují, ale nic nepůsobilo až tak extrémně přehnaně. Akce je ve filmu taktéž hodně a hudba byla dle očekávání od Hanse Zimmera dobrá, stejně tak úvodní song od Billie Eilish. Co jsem nečekal, tak že jsme dostali kromě toho i velkou dávkou emocí, asi nejvíc ze všech bondovek dosud natočených, a že se podařilo sáhnout si k jedné z těch horších bondovek – On Her Majesty's Secret Service – a využít to nejlepší, co film nabízel, v daleké lepším podání. No Time to Die je tedy krásné zakončení éry Daniela Craiga, který to měl u mě jako Bond těžké, ale roli si skutečně zasloužil. Už teď jsem zvědavý, kdo bude příští Bond...

Survivor Česko & Slovensko - Série 1 (2022) (série)

Amerického Survivora mám rád, nejsem úplně skalní fanda, neviděl jsem ani zdaleka všechny série, stejně tak jsem z českých variant viděl před mnoha lety jen Trosečníka s Vašutem. Moje očekávání nebyla vysoká, ale to, co Nova předvedla, je ještě mnohem horší. Snažil jsem se tomu dát opravdovou šanci, ale těch chyb je tam tolik, že je to po dvou epizodách dál opravdu nekoukatelné. Chyby: 1) Moderátoři jsou zprvu dva (což obecně nedává smysl), jen aby se tam ten druhý po prvních 20 minutách už neukázal. 2) Moderátor Survivor komentuje jako sportovní utkání. Vytušil jsem, že komentuje bojové sporty, nicméně koukněme na mazáka – Jeff Probst nekomentuje utkání, Jeff Probst vypráví příběh. Zdejší moderátor nedokáže pořádně udržet konverzaci, o vlastních soutěžích opakuje, jak budou zajímavé, a neustále za hráče říká, co chtějí říct. Třeba když mu odstoupí hráč, což Jeff trestá extrémním tlakem a ztrapněním v konverzaci, tento moderátor mu skoro ještě zatleská. 3) Každá epizoda má 2 h. V druhém dílu za ty 2 hodiny ani nikoho nevyloučili. WTF! Možná kdyby díl sestříhali na obligátních 40 min, bylo by to ok. 4) Absolutně zničili sociální prvek hry. 4a) Jednak z tábora vidíme naprosto vedlejší záběry, naopak diskusi o taktice neukážou. 4b) Jednak se nevylučuje tak jako v americkém Survivoru, ale nejprve před druhým týmem a poté je ještě duel. 5) Duel a ostatně i téměř všechny další soutěže jsou hrány na kola a počítají se body. Občas to bylo na tři vítězné, občas dokonce na pět (!) vítězných. Jakékoli napětí je pryč, už po druhém bodu je to nudné. 6) Soutěžící dostali úplně brutálně velkou výbavu – obrovskou vyvýšenou podestu, deky, pláštěnky, ohniště, vařečku, sirky. Jeden tým vyhrál kladivo, hřebíky a pár dalších věcí na přístřešek. (Který si ostatně nebyli schopni postavit a pak se divili, že zmokli. Čekal jsem od Čechů víc.) Podezírám štáb i z toho, že účastníkům pere prádlo, protože jejich prádlo je pořád čisté. Američani dostanou křesadlo (a i o to museli v S41 bojovat). Vrcholem bylo, když tým, který vyhrál moskytiéru, prohlásil, že je k ničemu, protože se s ní nedá přikrýt celý přístřešek. To je zle na tolika úrovních... Je to vlastně spíš takový skautský tábor v Dominikánské republice. Vtipně pak moderátor neustále prohlašuje, jak je to nejdrsnější show. 7) Velké množství nudných prostřihů a opakování. 7a) Začněme grafikou. Osoba, která se o generování 3D animací zajímá aspoň rok, by toto měla zvládnout. Od TV bych čekal mnohem víc. Kromě toho je to brutálně dlouhé – když jsem prostřih viděl, radši jsem posunul přehrávání o minutu dopředu. 7b) Opakování před chvílí stanuvších se situací,, ještě ve slo-mo, je naprosto zbytečné. 7c) Segmenty "Již brzy", když tam není reklama, nedávají vůbec smysl. Ve druhém dílu byla situace v segmentu "Již brzy", která se začala odehrávat, hned jak segment "Již brzy" skončil. WTF. 8) Otřesné ozvučení. Více slyším křičet soutěžící, kteří řvou jak paviáni, nebo i vlny moře než samotného moderátora. Když je záběr z tábora, je slyšet opět jenom okolní šum. 9) Do toho všeho hraje rádoby drsná hudba. Je ale vidět, že k sobě tu hudbu plácají, nemají žádný unifikovaný styl. Při kmenové radě, co jsme čekali na hodnocení jednotlivých hráčů, pak u každého hrála stejná rádoby nápětí vytvářející smyčka. 10) U kmenové rady zůstaneme. Takhle prostě ne. 10a) Kulisy vypadají jak z pohádky z 90. let. 10b) Vidíme každého... jednotlivého... hráče... jak... hlasuje. Taková ztráta času! 10c) Moderátor pak hlasy zase rádoby s napětím otáčí. Naopak, je to extrémní nuda. 10d) Sice i to otáčení trvá tisíc let, ale moderátor se neobtěžuje ty hlasy ani počítat, takže nemáme přehled, kdo jich kolik má. 10e) Eskalátor na hlasy. Nechám to tu jen takto. Kdo neviděl, podívejte se na cca hodinu třicet prvního dílu. Okej, nyní ke kladům, našel jsem dva: 1) Soutěže bývají docela nápadité. V americkém Survivoru se už dost opakují (holt 41 sezón je 41 sezón), některé soutěže jsou zajímavé. 2) Překvapivě mi nevadí koncept s celebritami. Sice většinu z nich neznám a tím, že často hrají po dvojicích, celebritní tým silně benefituje z namakaného Gábora, to není moc spravedlivé, ale je to v pohodě. Celkově hodnotím tuto verzi za silně nepovedenou, Nova se snaží vydolovat maximum peněz, tedy produkuje nudu, aby vyplnila potřebné dvě hodiny. Zároveň asi nemá nikoho, kdo by to moderoval na úrovni. Celkově mi to připomíná něco mezi Hrami bez hranic, Vyvolenými a Floor is Lava. No, na dlouhou dobu je to nejspíš zase poslední reinkarnace Survivora. Přitom by to nemuselo být tak těžké, prostě pojďme vzít jednu dobrou řadu amerického Survivora a plus mínus ji zkopírujme.

Tenet (2020)

Tenet je po delší době Nolanům film, který mě až tak nezaujal. Děj je občas matoucí (na druhou stranu ne neporozumitelný), postavy jsou jenom OK, soundtrack je taky takový šedý průměr. Popravdě znovu Tenet vidět nemusím a jako příklad Nolanovy tvorby ho určitě uvádět nebudu. Normálně by to byly tři hvězdy jak vyšité a jdeme dál. Ale je tam něco, co je zajímavé. Celá ta myšlenka a i to, jak si s filmem Nolan vyhrál, mě zaujalo. Přestože takovéto výstřednosti by u mě obvykle, jakožto dost "popcornového" diváka, vzbudili nelibost, Nolanovo pojetí bylo zajímavé, za které uděluji hvědu navíc, protože si ji řemeslně i idejově zaslouží. O Tenetu si ale myslím, že se Nolan nechal trošku strhnout jeho fascinací časem a oproti ostatním jeho "časovým" filmům (Inception a Interstellar) tady nemyslel tolik na diváka.

When We First Met (2018)

When We First Met jsem bral jako další podprůměrnou romantickou komedii od Netlixu, takže jsem zhlédnutí odkládal celé ty tři roky, co je film na světě. Musím ale přiznat, že jsem se spletl, a ač je film z pohledu romantické komedie poměrně standardní a ničeho extra zvláštního se nedočkáte, některé vtipy jsou fakt dobré, zápletka opakování jednoho dne nepůsobí lacině a celkově film zahřeje u srdíčka :) A Adama Devinea mám rád čím dál tím více, doufám, že ho uvidím častěji.

The Grand Tour - Lochdown (2021) (epizoda)

Je pochopitelné, že během lockdownu tým nemohl moc nikam cestovat. Nicméně Lochdown je v zásadě jen standardní TG/GT díl bez studia natažený na hodinu a půl. Vtipy působí nuceně, příběh nemá tempo, kopíruje sebe sama a postrádá pojítko mezi jednotlivými segmenty. Např. přívěsy, které použili jednou (kdo ví, jestli v nich vůbec spali), aby ho pak jen zničili Jamesovi a ostatní ho utrhli po cestě. Myslím, že jen v samotném TG/GT tohle bylo už několikrát. Vlastně jediná zajímavá část byla stavba a přejetí mostu (opět ne, že by to bylo poprvé), ale finální zápletce zase chyběl spád. Rádoby silný finiš pak sice apeloval na závažnější, politické téma, ale přišlo to tak nějak odnikud, takže to stejně rychle i zapadne.

Blíženec (2019)

Jsem rád, že jsem zase po čase někde viděl Clivea Owena. Will Smith i Mary Elizabeth Winstead jsou sympatické hlavní duo. Digitální obličej mladého Willa je stále rozpoznatelně počítačový, ale dost dobře se přiblížili skutečnému mladému Willovi. To je o poznání lepší, než se třeba podařilo s De Nirem v Irishmanovi. Dějově je to taková jednoduchá jednohubka, znovu bych film už vidět nemusel, ale nenudil jsem se. K vyššímu skóre chybělo například důkladnější vysvětlení historie a kontextu. Naopak bych rád odstranil ty zrychlené bitky, které působily velice nepřirozeně. S tím je pak spojeno několik logických chyb, třeba když mladý Will je vykreslený jako řádově rychlejší a lepší než starý Will (ten má naopak lepší techniku), ale má v zápětí problém s Clivem, který je ještě starší, přičemž nikde nebylo řečeno, že by se nějak "fyzicky" angažoval.

Tenkrát poprvé (2020) (seriál)

1. řada: Ač se seriál zezačátku rozjíždí dost pomalu a sám už nejsem teenager, konec se fakt rozfrčel a závěrečný díl byl fakt hodně dobrý. Vypravěčský styl seriálu přinesl zajímavý pohled a cameo Andyho Samberga a plakátu Popstar bylo fakt super. Předpokládám, že seriál dostane druhou sérii, takže uvidíme, jestli se postavy někam posunou. Na to, že Netflix tlačí různé minority (národnostní, vyznáním, rasou apod.), taková Netflixová klasika už, tak si tento seriál z toho zároveň i místy dělá srandu. Tomu vděčíme možná Mindy Kaling a její nekorektní Officové škole. 4*. 2. řada: Tato řada je do velké mírky kopírka řady první, jen se řeší trošku něco jiného. S sebou si to nese své výhody i nevýhody. Opět sledujeme pomalejší začátek, opět Devi dělá zásadní chyby. Oproti první řadě je tu méně nekorektního humoru, na druhou stranu se tu o něco lépe stihnou vykreslit hlavní mužské postavy. Stále 4*.