13 (2010)

Tak tohle bylo komické. Stejně jako dívat se, jak někdo hraje karetní hru Válka (aka Souboje či Vojna), je docela nuda, tak i dívat se, jak někdo stojí v kroužku, je docela nuda. Další zajímavostí je, že film rádoby sleduje osudy tří postav. Reálně je ale vykreslena jen ta hlavní a ty ostatní jsou nakousnuté a nedovysvětlené. No a přítomnost policie je úplně extrémně nadbytečná. Za mě to buď měl být kraťas a vyřadit tyhle zbytečné prvky, nebo to měl být poctivější film a měl se tam k tomu napsat pořádný příběh a postavy. Takhle je to první film Jasona Stathama (a že jsem viděl téměř všechny), který ode mě dostává jen 2 hvězdy.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Musím říct, že toho je zatím mé největší zklamání tohoto roku. Trailer vypadá jako obrovská komedie, dialogy jsou i dost často vtipné, ale některé situace/scény byly pojaté moc vážně. Má očekávání byla možná až moc vysoká, ale bohužel, nedá se nic dělat. Jinak Steve Buscemi, Jeffrey Tambor i Simon Russell Beale jsou skvělí.

Avengers: Infinity War (2018)

Obsahuje spoilery. Z Avengers týmovek určitě zatím ta nejlepší. Thanos je určitě jeden z nejvykreslenějších záporáků ze všech Marvelovek. Příběh je obecně dobrý, každému fanouškovi určitě zlomí srdce každé úmrtí během filmu. No a konec je hodně zvláštní, obávám se jen toho, aby tvůrci ve čtyřce nepřišli s nějakou sprchovou scénou. Taktéž překvapí jen jedna potitulková scéna, která si ale dobře utrousí srandu ze Sammyho Jacksona a jeho proslulým "Motherfu...!" Za zmínku stojí hlavně dvě věci. Zaprvé, jak si tvůrci poradili s tím, že některé postavy a filmy jsou mnohem humornější než ty druhé, a zadruhé, jak si tvůrci poradili s kontinuitou jednotlivých příběhů. U toho prvního bych řekl, že se docela zdařilo. Ano, Thor sice trochu zvážněl oproti megavtipnému Ragnaroku, ale jinak to bylo dobré. Zajímavé bylo i setkání více tahounů v jedné scéně (např. Iron Man a Star-Lord), které většinou šlo dost dobře. Horší je to u druhého faktoru, kde je několik postřehnutelných chyb a Avengers trpí právě tím, že se v posledních letech snaží jednotlivé sólovky dělat rozmanitější a ne podle jedné šablony jako v první pětiletce. Ta největší díra, která mi vadí, je fakt, že celý Ragnarok byl o tom, jak Thor nepotřebuje kladivo a že jeho síla pramení z něj. A vskutku na konci pak háže blesky i bez jeho Mjölniru. V těchto Avengers se ale vracíme zpátky a Thor najednou nutně své kladivo potřebuje a házet blesky umí až ve chvíli, kdy ho získá. To je podle mě silně hloupé. Závěrem bych dodal, že za všechno může Peter Quill a nebýt jeho, všechno by se vyřešilo už v tomto dílu. Jo a když se Bucket Crunderdunder podívá do možností budoucna, tak by měl snad v některé z těch 4 milionů realit vidět, že když se Quill rozčílí nad Gamorou, půjdou do kytek, a mohl ho přátelskou radou upozornit dopředu. Na závěr si tu odložím svůj žebříček Marvel filmů (od nejlepšího): 1. Guardians of the Galaxy I, 2. Thor III: Ragnarok, 3. Guardians of the Galaxy II, 4. Iron Man I, 5. Spider-Man I: Homecoming, 6. Captain America I: First Avenger, 7. Avengers III: Infinity War, 8. Iron Man II, 9. Avengers II: Age of Ultron, 10. Iron Man III, 11. Ant-Man I, 12. Black Panther I, 13. Thor I, 14. Captain America III: Civil War, 15. Thor II: Dark World, 16. Avengers I, 17. Captain America II: The Winter Soldier.

Velká hra (2017)

O Molly's Game se říkalo, že je ještě o stupeň lepší než o rok starší Miss Sloane. Film má potenciálně lepší premisu - přece jenom pořádání pokerových dýchánků s celebritami přináší větší zábavu než docela ponurý příběh politické PR slečny. Je to tak ale opravdu? No, spíše ne. Jessica Chastain hraje zhruba stejně dobře, ale navíc je tu daleko více celebrit než u Miss Sloane. Celebrity jsou tam spíš ale jen do počtu. Stěžovat si budu hlavně na tempo a svou obvyklou stopáž. Přestože je Molly's Game jen o 8 minut delší, působí strašně těžkopádným dojmem. Neberte mě zle, ono je to docela fajn, ale prostě je to o řád nudnější než Miss Sloane. Proto musím dát i o hvězdu méně, přestože to třeba není zas až o tolik horší. Očekávání ale byla hodně vysoko, a tak jsem z toho dost zklamán.

Zmenšování (2017)

Trailer avizuje komedii, žánry na webu avizují komedii a přesto je to komedie jen málo. Ano, Dušan je naprosto vynikající a z hodnocení třech hvězd je jedna hvězda jenom jeho. Teda vlastně ještě jeho tepláků a žabek. Všechny postavy jsou vlastně dost fajn, ale film ke dnu táhne ta vážná dějová linka. Říkal jsem si, jak může mít komedie 135 minut, no nakonec jsem zjistil, že ta komedie má zhruba půl hodiny a zbylou zhruba hodinu a půl je drama o hledání sebe sama, ke kterému se ale lze jen velice těžce vztáhnout, protože Matt Damon se přesto přes všechno nemá zas tak úplně zle. Být to čistokrevná komedie, věřím, že by to mohlo být i na čtyři hvězdy. Bohužel ta vážná linka byla vážně slabší, spíš na dvě.

Ladíme 3 (2017)

Hodně těsné tři hvězdy. "Aca-humor" už se nám trošku ohrál, moc ho tam ale zrovna ani není. Nejvtipnější část všech dílů, tedy komentátor John Michael Higgins, má opravdu málo prostoru. A když už ho dostane, tak nemá tak dobré vtipy jako ve dvojce. Nicméně pořád nejsilnější část filmu. Linka Amy s Johnem Lithgowem je takové meh. Navíc to, že se nevrátilo mužské osazenstvo, je také věčná škoda. Na filmu je také dost znát, že je o 20 minut kratší než předchozí díly, protože mi zpětně přijde, že se postavy vlastně nikam skoro ani neposunuly a když už ano, tak to bylo jen jako oznámený status update. Vlastně bych dal i dvě hvězdy, ale protože jsem očekávání neměl až tak vysoko a kdyby to snad někdy někde hrálo, nevytrhávám si obočí, nechávám ještě ty tři. Závěr aca-trilogie se tedy až tak moc nevyvedl, jednička je pořád aca-top a je z ní i nejsilnější aca-scéna s nejsilnějším aca-mash-upem.

Before I Fall (2017)

Obsahuje spoilery. Na Hromnice o den více na střední škole, který přechází mezi teenage komedií, teenage dramatem a mysteriózním thrillerem. Co z toho může vzniknout? Díky dobrým, uvěřitelným hereckým výkonům všech zúčastněných to nedopadlo zase až tak úplně zle (i když ten věk do 19 let jsem jim teda nevěřil, Zoey Deutch i Halston Sage vypadají spíš na 25 než na nějakých 17-19). Námět je sice okoukaný, ale zajímavý. Prostředí je sice extrémně okoukané, ale s daným námětem je to zase zajímavá kombinace. Mezi klady filmu kromě dobrých hereckých výkonů patří soundtrack a věrohodné podání teenage amerického života. Jestli je reálný, to těžko říct, nejsem americký teenager, ale věřím tomu, že docela ano. Naopak nejvíce dolů film táhne uhozený děj na začátku, kdy vidíme čistou teenage komedii, která se zničehonic změní v teenage drama, když začnou na jejich šikanovanou spolužačku vylévat pití. To mi přišlo trochu moc extrémní a nemuselo to tam být až tak explicitně. Bylo očividné, že se v nás autoři snaží probudit city. Podobně nepříjemný je i konec, u kterého se autoři snažili o něco hlubokého. Ta poslední iterace ale není ani zdaleka tak logická, jak se ji autoři snaží vyjevit - Sam (Zoey) prvně řekne klukovi, že ho miluje, a pak uteče pryč. Jako ten kluk je taky dobrej stalker, ale ona je trošku mimo. No a pak se nechá přejet autem. Milá Sam to v tomhle měla mnohem jednodušší než Bill Murray, protože Bill Murray se zkoušel zabít hned ze začátku, a Hromnice by tak skončily ani ne po hodině. Závěrečný dialog: "Sam, you saved me," "No, you saved me," je pak dost špatná snaha o nějaké vážné zakončení. Já se u toho, místo pravděpodobně chtěného zamyšlení se, začal smát.

7 životů (2017)

Tak zajímavý námět a přitom totální výplach. Zhruba od půlky jsem si říkal, že by tu mělo být u žánrů napsáno i komedie, protože jsem občas nevěděl, jestli se nechutností dívat jinam, o což asi autor uvažoval především, nebo se smát. Když jsem se ale podíval, že to je režisér Hansel & Gretel: Witch Hunters, tak už jsem to chápal o něco více. Každopádně oproti Jeníčkovi a Mařence se tady zabíjejí děti a celkově ta nadsázka není tak jasná. Kromě toho je Noomi Rapace nesympatická jako obvykle. Tohle je film, kde některé scény jsou na jednu až dvě hvězdy, některé zase na čtyři. Nalomen mezi dvěma a třemi hvězdami nakonec dávám ty tři, hlavně kvůli tomu, že tam je docela dobrá akce, týká se to mého oblíbeného žánru a zavírám oči nad všemi nelogičnostmi a bizarností, které filmy přináší.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Obsahuje spoilery. Což o to, špatný film osmé Star Wars nejsou. Jak je ale patrné prakticky z jakékoli recenze, tyhle jsou trochu jiné. Snaží se vybudovat příběh pro svoji generaci a tím tak trochu šlapou po některých věcech, na kterých se SW dříve zakládaly. A to bolí. Je jasné, že v moderních filmech už těžko obstávají černobílé postavy starších epizod. Stejně jako se musel přizpůsobit James Bond, tak i SW se musí naučit, že svět žije v mnoha barvách. Nicméně ač se nepovažuji za skalního fanouška SW, ani mně se nelíbí, že najednou už to není o světelných mečech a Jediích, ale o generickém moderním sci-fi s několika prokreslenými postavami a zajímavým dějem. Abych byl konkrétní, co filmu vysloveně ubírá, tak slabší zápletka Finna a Rose a to, že si se Sílou dělají, co chtějí (Leia is the new Superman). Naopak co filmu pomáhá, tak věci, které bych od SW nečekal a fungují. Například úvodní trolling Poa na účet Hugse a prostě typická Skypová konverzace. To je dokonalé. Nebo super akční scéna, kdy se děly tisíckrát vystřelí po Lukovi. To je epické a můj akční fanda byl u vytržení. Bohužel ale dvě a půl hodiny působí roztahaně, protože i když to do sebe všechno nějak zapadá, ta laťka prostě kolísá. Výsledkem tedy je, že máme generické moderní sci-fi s kolísavou úrovní od průměrné po epické. Když k tomu přičtu přítomnost mé nejoblíbenější SW postavy - mistra Yody, ještě k tomu ve své vtipné "senilnější" podobě, není na tom film zle. Jakožto fanda pokračování ale musím hvězdu ubrat za zmíněné pošlapávání principů Star Wars.

Skoro přátelé (2016)

Fajnový film na příjemný večer. Čekejte klidnou vztahovou konverzačku dvacátníků, pětadvacátníků, ale trochu taky i rodičů v menším americkém městě. Charaktery typicky nejsou stoprocentně dobré, nebo zlé, na všech najdete určitý mix a ke všem se tím pádem dá vytvořit určitý vztah. Jak píše uživatel silentname, jsou to postavy, "s ktorými by som si v pohode nemal problém sadnúť a pokecať". Není to zrovna moc komedie, takže až na výjimky smích nečekejte (za mě vede jednoznačně vtip s aneurysmem), ale nečekejte ani srdceryvnou dramatickou linku. Prostě příběh obyčejných lidí, v obyčejném městě, který by se mohl stát obyčejnému ledaskomu. Jedná se určitě o jednohubku, u které vám ale nebude vadit, když na ni narazíte v televizi (ale nemyslím si, že by se k nám tenhle film někdy dostal). Já jsem ho viděl v zásadě třikrát během pěti dnů (dělal jsem titulky) a nijak mi to nevadilo - to je přesně tento film, nekonfliktní a nevadící. Navíc potěší semi-známé tváře Christophera Meloniho a Haleyho Joela Osmenta.