Chlapec a volavka (2023)

A čo vy? Ako žijete? Existencializmus nikdy nebol farebnejší. Zatiaľ film roka 10/10 P. S. A ak ten Oscar pôjde nejakej uspievanej rozjuchanej kokotine tak ma už fakt Academy awards prestanú nadobro zaujímať.

Odkazy starého sveta (2024)

Tak sa trochu ukľudníme. Nie je to ani Hanák (výborný dokument) ani Bielik (výborná propaganda). Rozmýšľal som nad odpadom ale dám  jednu hviezdu. Lebo pepo ozvláštnil propagandu krajinou. A aj odpad si treba zaslúžiť. 1/10

Návštěvníci (1983) (seriál)

Nostalgické nutkanie humidovať s Káťou. Vďaka TV Joj. 10/10

Piargy (2022)

Vopred hovorím, že som nedotknutý novelou a moje nadšenie teda nebrzdí to, čo s ňou film urobil, každopádne dlho tu nebol slovenský film, ktorý by vyzeral takto artovo a za ktorý by sme sa nemuseli hanbiť. Kameraman a osvetľovači by mali pobrať všetky lokálne ceny a zvýšiť požiadavky na honorár, lebo takto natočený a nasvietený film tu dlho nebol (naposledy snáď Uhrov Organ) a asi ani dlho nebude. Osobitná poklona hereckému výkonu Judit, ktorá ako Maďarka aj v tých skromných dialógoch dávala taký perfektný dedinský prízvuk, že by zapadla do ktorejkoľvek slovenskej viesky. 9/10 Update po prečítaní "novely", ktorá má tak 20 strán. Najprv poznámka - problém so sfilmovaním Švantnera je ten, že používa neskutočne bohatý ornamentálny archaický jazyk, ktorý sa nedá previesť do obrazu pretože obraz  vnímaný divákom bude vždy prvoplánovo kódovať konkrétny význam bez možnosti aby si divák sám daný obraz na základe formy použitého jazyka vytvoril (v tom jazyku je tiež tak trochu mágia toho realizmu). Vyčítať filmu, že fakticky polovicu postáv prepísal a spravil z nich všetkých (áno, aj zo žien) ziskuchtivé morálne hovädá je podľa mňa dosť nefér, pretože tento prepis práve prehlbuje to "ospravedlnenie" božieho trestu za hriech, čo je jedným z leitmotívov novely a aj keď paradoxne úmysel scenáristov je zjavne ukázať nám "woke" ženské postavy na tzv. kaviarensky tradičnej slovenskej dedine, beztak ich to prostredie zomelie skôr než lavína; aj Juliša je morálne hovädo, pretože ju to proste so svokrom baví viac než s manželom. Ak si ale odmyslíme túto pomaly povinnú jazdu o "skazenosti tradície", scenár perfektne prehlbuje motív hriechu a odplaty vyššej moci.

Třetí princ (1982)

Dark side of Popelka. Mimochodom je jasné kto sa stal kráľom, pretože kráľ musí myslieť na ďalší deň. 10/10

Kouzelná Beruška a Černý kocour ve filmu (2023)

US koprodukcia asi zariadila tie príšerné pesničky a ten kto ich prekladal do slovenčiny by si zaslúžil vykastrovať. Tieto dve skutočnosti zabíjajú potenciál, ktorý ten film mal. Seriál je asi lepší lebo je to jedna z mála západných vecí pre decká, ktorá nie je úplne hlúpučká a japonský príspevok tam jasne vidno; vo filme sa bšak tento element stráca na úkor vizuálu (ktorý je výborný) a sploštenia príbehu, a to napriek tomu, že motivacie postáv sú zachované. Za mňa sklamanie, ale prekvapivo menšie než som čakal. 7/10

Světlonoc (2022)

Konečne slovenský reálne autorský film, ktorý si ide v najlepších tradíciách nášho magického realizmu. Atmosférické a skvelo zahrané, až ľutujem, že som to zmeškal v kine. 9/10

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Rozlúčka s jediným archeológom, čo všetko zdemoluje nemohla dopadnúť lepšie. Staromilské kino, ktoré nedá vydýchnuť a nostalgicky láskavo pomrkáva na všetky predchádzajúce diely. Určite treba vidieť. Zbohom, pan doktor Jones. 9/10 P.S. Pri týchto trojhviezdičkových hodnoteniach čo tu vidím, si dovolím podpísať sa pod poslednú vetu kleopatrinho komentára.

Barbie (2023)

Pink goes with everything a ja sa neviem rozhodnúť či je to tak debilné, až je to geniálne alebo je to tak geniálne až je to debilné, či je to woke podvratné alebo zvrátene woke a či to feminizuje patriarchát alebo maskulinizuje matriarchát. Každopádne ten odkaz je pre mňa "ser na to či si Barbie a ži". Gosling a Margotka na zožratie. Hudba a colorgrading na výbornú. 9/10

Trojúhelník smutku (2022)

Všetkým rozumbradom, ktorí v tom vidia  nevyhnutnosť nerovnosti a ospravedlnenie jej "prirodzenosti" by som rád osvetlil, že toto je film o tom ako kontextuálna povaha nekontrolovanej moci kreuje vždy iný charakter nerovnosti v dôsledku závislosti na svojvôli jej nositeľov.  Sorry jako, ale toto proste je "levičácký" film do špiku kostí. 10/10