Letec (2004)

Aviator je typicky Scorseseovsky vizuálne precíznym snímkom o jednom veľkom snílkovi. Na päť to určite nie je a na Oscara to nemalo šancu ani náhodou. Každopádne stojí za zhliadnutie. Herecké výkony sú excelentné, poteší veľa cameo rolí známych tvárí. DiCaprio je tradične výborný, ale ak ma niekto v tomto filme odrovnal bola to Cate "Hepburn" Blanchett, ktorá sa na svoju rolu musela určite dlho pripravovať. Filmu veľmi škodí zbytočne dlhá stopáž. 8/10

Brutální Nikita (1990)

Nikita je u mňa Bessonov film číslo tri po Magickej hlbočine a Léonovi. Príbeh feťáčky, ktorá po treste smrti dostane šancu stať sa očarujúcim strojom na zabíjanie v mene štátu, avšak vo vnútri stále cíti potrebu byť normálnou ženou s normálnym životom katapultoval ku sláve Anne Parrillaud a Jeana Rena. Besson je pre mňa režisérskym mágom najťažšieho kalibru a jeho filmy vždy oscilujú medzi psychikou postáv a akčnými sekvenciami. Tu bol však dôraz kladený skôr na psychiku Nikity. Akčné scény tu síce sú, ale sú krátke (až na výnimku na veľvyslanectve). To im však nebráni aby boli bessonovsky úderné. Scéna v kúpeľni v Benátkach je krásnym zobrazením hranice medzi dvoma životmi hlavnej hrdinky, ktorú tvoria iba tenké dvere medzi vraždiacou Nikitou a jej nechápavým snúbencom. Máloktorý režisér (a európsky už vôbec nie) dokázal natočiť tak dlhú šnúru päťhviezdičkových filmov (Magická hlbočina, Nikita, Leon, 5th Element, Messenger) . Vivat Besson, len dúfam že sa vráti aj ako režisér, nielen ako producent sračiek. 10/10

Osvícení (1980)

Znekľudnujúci. Tak by sa dal vystihnúť tento masterpiece pána Kubricka. Znekľudňujúca hudba, krásne vysokohorské, ale znekľudnujúce prostredie, znekľudňujúci hotel, znekľudňujúce farby a ornamenty hotelového koberca a najmä (aspoň pre mňa) znekľudňujúce dvojčatá. Znekľudňujúci Jack od začiatku až do konca. Podľa môjho názoru asi najlepší Kubrick tesne pred Clockwork Orange. Neviem čo by som tomuto filmu vytkol, pretože Kubrickovej réžii naozaj nie je čo, to že film nie je navonok dynamický nahradí akási skrytá dynamika, kamera je parádna a herci taktiež. Možno mi trochu vadil ten happyend ale asi to tak malo byť. 10/10

ヴァーサス (2000)

Vopred priznávam, že hodnotenie je subjektívne a je to skôr na 4,5*. Tento film sa dá popísať dvoma slovami ako brutálne štýlový. Podľa toho čo som o tom počul som čakal brutal gore zombícku vyvražďovačku a chystal som sa napísať niečo v zmysle že Kitamura je Jacksonom východu (čo si myslím od Azumi). Chyba. To čo som videl bola brutálna gore vyvražďovacia zombie komédia, v niektorých chvíľach veľmi úspešne parodujúca Matrix. Dej je prostý - kdesi v Japonsku je lesík v ktorom je portál na onen svet. Zabití tu ožívajú, pričom podstatné je to, že hoši z jakuzy si tu urobili pohrebisko obetí, takže tých zombíkov tu bude asi dosť veľa.... Kitamurova vizuálna genialita, ktorú som chválil už v Azumi sa nezaprie ani tu. Je veľmi vidieť, že film musel byť za pár šupov ale koho to zaujíma, keď je to tak skvele natočené, hlavne Kitamurove dynamické parádičky s kamerou v akčných scénach nemajú chybu (tu sa opäť natíska porovnanie s Jacksonovými nájazdmi v LOTR, ale Kitamura jednoznačne vyhráva). Vizuálnu štylizáciu si "odniesli" i postavy takže takú štýlovú partu jakuzákov by ste museli veľmi dlho hľadať. Hlavný hrdina je oblečený v štýle Matrixu ( bez okuliarov :-))))) ) a ovláda snáď štyri bojové umenia. Záverečný šermiarsky súboj je lahôdka pre oči, i keď už vidno že si pomáha strihom. Bravo, pán Kitamura. 9/10

Drž hubu! (2003)

Celkom priemerná komédia. 7/10

Takešiho hrad (1986) (pořad)

No, Japonci mali "reality show" uz v 90tom a aspon zabavnejsiu. 10/10

Na dotek (2004)

Láska je kurva a sex jej pasák. Príbeh dvoch dvojíc, ktoré si vymenia svoje polovičky nezaprie svoj divadelný pôvod. Ide o komorný konverzačný film s fenomenálnymi hereckými výkonmi všetkých zúčastnených. Jeho divadelnosť však pôsobí vražedne na jeho dynamiku a väčšina "deja" sa odohráva vo výborných dialógoch. Po technickej stránke sa film drží hesla menej je viac a to samozrejme kvitujem, lebo vidoklipové strihy by v tomto asi pôsobili rušivo. Hviezdami filmu sú rozhodne Natalie Portmann a Clive Owen, ktorí svoje postavy odohrali s bravúrou skúsených hercov. Zatiaľ som nevidel Letca ale Natalie by som už toho plešouna želal, lebo som ju ešte zle hrať nevidel a tu je skrátka na zožratie. Najväčší problém Closer vidím v tom, že nerieši, len popisuje. Poznanie z prvej vety tohto komentára mám už niekedy od strednej školy a to, že vo svojich citoch sa prestaneme vyznať akonáhle nám skríži cestu niekto zaujímavejší viem tiež. Od tohto filmu som čakal, že sa mi pokúsi odpovedať na to, prečo je to tak , bohužiaľ som odpoveď nedostal. 9/10

Fahrenheit 9/11 (2004)

Pre všetkých čo nemajú radi liberálno-ľavicové názory : nečítať. USA, založené na liberálnych ideáloch 18 storočia sú v 20 storočí spoločnosťou založenou na propagande, peniazoch , bigotnom katolicizme, peniazoch, predimenzovanom patriotizme a peniazoch. Dokument Michaela Moora mal ísť do kín ako niečo, čo malo dokázať prepojenie Bin Ládinovcov a Bushovcov. Tomuto však Moore venuje minimum pozornosti a ak už, tak jednostranne. Vôbec sa nevenuje príčinám vojny v Iraku a príčinám 11/9. Vôbec si nevšíma fakt, že 9:28 prezident číta prejav ktorý by podľa logiky 9:12 ešte nemal byť na svete keďže Bush ešte zamyslene čítal s deťmi rozprávku o malej kozičke. On sa venuje tomu, že Bush čítal rozprávku a ako sa pritom tváril. Film má však isto prínos - ukazuje ako sa USA pomaly ale isto cez slávny Patriot Act transformuje z demokratického strýčka na polofašistický policajný štát, ktorý potrebuje svoje obyvateľstvo udržiavať v trvalom strachu z teroristov, ktorí sedia v jaskyniach na opačnej strane zemegule. A že to hovorí demagogicky a polopatisticky má ten dôvod, že američania ako vieme nie sú príliš sofistikovaní. Takže ide síce o zručne natočenú propagandu s niekoľkými svetlými miestami, ale stále len o propagandu, ktorá nemá na viac. 5/10

Snowboarďáci (2004)

Jo, ty krávo , tak tenhle filmeček je vopravdu hustej. Je to o dvou typanech co sice jezdí na prknech jako paka ale nakonec zbali takový štěrbiny že bys jen čuměl. Hmno ak má byť toto štýl humoru mladej generácie tak dovi . Už nie som teen takže mu asi dosť nerozumiem. Na dievčatá sa síce pozerá dobre ale chcelo by to nápaditejší scenár zo sekcie "real life". Za pozornosť stojí hudba (až na to že jeden song brutálne vykráda Tomayasu Hotei - Battle without honor or humanity a pesnička On my head je na najlepšej ceste byť druhým najotravnejším filmovým songom po Vode čo ma drží nad vodou). Ak tu niekto hral tak Langmajer a Ester, ktorá (snáď mi to tie tri mladé šušky prepáčia) je pre mňa najpríťažlivejšou, najprotivnejšou a najlepšie zahranou postavou. STŘÍKEJ !!!!! 3/10

Million Dollar Baby (2004)

Vynikajúci film, ktorého hodnotenie zráža neduh filmov Clinta Eastwooda - prílišná dĺžka. Príbeh tridsiatničky Maggie, ktorá sama seba považuje za thrash, ale chce ísť za svojím snom za každú cenu a starnúceho trénera boxu, ktorý ju spočiatku trénovať nechce, aby si k nej postupne vypestoval otcovský vzťah je určite o niekoľko tried lepší ako posledný Eastwoodov počin Mystic river. Film sa rozbieha veľmi pomaly, ale mysím že to je zámerne, aby divák prenikol postavám pod kožu a dokonale sa s nimi zžil, to všetko s cieľom umožniť mu úžasnú katarziu na konci príbehu. Druhá polovica filmu je práve to mäso, ktorému by som bol ochotný dať i šesť hviezdičiek, ale bohužiaľ nemôžem. Po technickej stránke je film precíznym remeslom a môžem povedať, že Clintova réžia je naozaj dobrá . Celkové hodnotenie je teda 9/10 ale prikloním sa skôr k štyrom hviezdičkám.