• Krátkometrážní

Neúplatní (1987)

Costner + Connery + DeNiro + Garcia a tri hviezdičky ? Sám som prekvapený. Nanešťastie na mňa celý film pôsobí sklamaním. V prvom rade : Čo tá hudba ?! Morricone síce stojí za úspechom Vtedy na Západe, ale nemusel si odtiaľ požičať rovnakú kultovú melódiu harmoniky... to mi asi pokazilo celý dojem filmu. Príbeh inak dobrý, herecké výkony úžasné. A keď už si pomyslím, že to vytiahnem na 4*, príde mi na um strih. Ďalšia jazva na mojom pocite z filmu...

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Asi bola chyba, že som predtým videl jednotku, ktorá ma natoľko nezaujala. Dvojka má veľa podobných znakov ako jednotka.Takmer nezničiteľný nepriateľ, nekonečné naháňačky a veľmi podobný koniec. Avšak pri tejto druhej časti dal Cameron do filmu trocha šmrncu v podobe hlášok, takmer nezničiteľného dobráka a (tentokrát) sexy Linde Hamilton. Na záver dodám, že film zaslúžene vyhral 4 Oscarov a hlavne Oscara za vizuálne efekty, ktoré boli na tú dobu úžasné.

Mechanický pomeranč (1971)

Verím, že film bol v čase jeho vzniku poriadne poburujúci. Veď aj o 40 rokov sa naň pozerá ťažko. Z filmového príbehu nemám dobrý pocit a práve o to sa Kubrick usiloval. Moje hodnotenie však odráža filmovú kvalitu z hľadiska poslania a réžie. Aspoň jedna pozitívna vec k samotnému deju sa týka kvality Alexovho slovníka a hudobný vkus.

Počátek (2010)

Ťažko sa mi opisuje tak perfektný film ako je Inception. Pretože ani slová ako "perfektný", či "úžasný" nedokážu toto dielo dostatočne adekvátne vystihnúť. Nolanovo (asi) najlepšie dielo, nie že by som neveril, že by nedokázal vytvoriť niečo lepšie, ale sám si lepší film ani neviem predstaviť. Od perfektne šikovného scenára, cez (nielen pre mňa) elitných hercov ako je DiCaprio, Hardy, Cotillard, Gordon-Levitt, až po Paríž. Akoby toho nebolo veľa, pridáva sa zvukový doprovod, s ktorým Inception posúva latku poriadne vysoko, takmer do neprekonateľných výšin. V súčasnosti neexistuje lepšia dvojka ako Nolan a Zimmer a Inception to potvrdil. A na záver by som rád spomenul DOKONALÚ záverečnú scénu (ktorej atmosféra je znásobená Zimmerovým dielom Time.

Inception - Making of film (2010)

Nevedel som, či sa to dá, ale vďaka tomuto dokumentu milujem Inception ešte viac. Nolan vám ukáže všetky jeho triky, ktorými sú málokedy špeciálne efekty robené na počítačoch, ale skôr šikovné manipulovanie okolia a reality.

Jen Bůh odpouští (2013)

Môj najočakávanejší film roku 2013 neskončil sklamaním, za čo som vďačný. Nikto iný ako Ryan by nebol schopný zahrať Julienovu postavu tak dobre. Nieje to však len o ňom, film má dobrú atmosféru, kvalitné zábery (ak nie je možnosť zhliadnutia v perfektnej kvalite tak si radšej film nepúšťajte) a úžasného režiséra. Dej však je príliš jednoduchý a občas nepochopený. Som si však istý, že si film obľúbim po 2/3 prehraní, nie však natoľko ako Drive. Najsilnejší moment : "You wanna fight ?" ; následná bitka.

Pozemšťan (2007)

„Podívejte se, máme dvě jednoduché možnosti. Můžeme se všichni vztekat, zvrhnout celou konverzaci a začít cvičit prostná s logikou. Nebo se prostě pohodlně opřít a užít si to. Mohu kriticky naslouchat, ale nemusím za každou cenu zaujímat stanovisko.“ Presne ako povedal Dan z filmu. Môžme sa dohadovať, či je príbeh hl. postavy moc prehnaný, alebo sa môžme v pokoji usadiť a užiť si to. A ja som si to užil. Realisticky podané, pre nás nemožné, postupné poodhalenie Johnovho života. Šikovný námet.

Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

Na začiatok by som rád citoval Galadriel, ktorá to vystihla perfektne : "Jako by vás někdo postavil před dva hádající se lidi a vy jste nemohli odejít...". Deprimujúci film, ktorý vo vám náladu rozhodne nezlepší.

Za borovicovým hájem (2012)

4*. Gosling a Cooper, ktorým dobre asistovali ich partnerky to udržali na štyroch pomyselných bodoch. Byť režisérom, polovica filmu by tam nebola. Vynikajúce scénky striedané priemernými. Keby trvalo o 50min menej, je to čiernym koňom tohto roka. Keby, keby, keby .... Mrzí ma to, čakal som oveľa viac...

No Exit (2012) (amatérský film)

Super dielo, kde mi žiaden element neprekážal, čo je pri amatérskych filmoch skôr rarita. Dobrá dĺžka, tak akurát.