Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Achjo, tak takové zklamání jsem teda nečekal. Po Falloutu, který byl pro mě osobně nejlepší MI film, je tohle pořádný sešup dolů. Úplně tady chybí nějaká pořádná signifikantní scéna a to, co fungovalo v předchozím díle, tak tady působí nějak mdle, včetně honičky po Římě. Prostě mi to nějak nesedlo. 60%

Ostrov (2023)

Od začátku byl děj naprosto jasný. A žádné překvapení se nekonalo. Rozhádaní manželé, kteří se vlivem nestandardní situace dají znovu dohromady. To se ani nedá považovat za spoiler, protože tohle musí být jasné každému už po prvních minutách filmu. Scénář a zejména dialogy velmi slabé. Plodková, Langmajer. Zvláštní, že tito průměrní herci jsou tak často obsazovaní. Líbila se mi kamera a exotické prostředí. Od tohoto filmu jsem nic nečekal a taky jsem nic extra nedostal. Průměrný snímek k žehlení.  40%

The Last of Us (2023) (seriál)

Extrémně nadhodoceno. První dva díly fajn, člověk viděl něco, co souvisí s hlavním tématem. Ale od třetího dílu seriál nepochopitelně změní žánr a nějaká houbová pandemie už slouží jen jako kulisa k vyjádření "dnešních myšlenek", ať už je to homosexualita, černoši, postižení atd. Působí to na mě dojmem, že někdo chtěl tato témata zase cpát lidem do hlavy, ale aby to nebylo moc nápadné, tak vzali lákavý žánr zombíků, který tady ale slouží jen jakási kostra, ale ve skutečnosti je to seriál o vztazích, nekonečném kecání a otevírání LGBT a BLM témat. Velké zklamání, protože většina tohoto seriálu je strašně nudná a nevytvořil jsem si vztah k žádné postavě, ani k těm hlavním. 40%

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Začalo to velmi nadějně a ten kdo má taky rád Potterovskou sérii, tak musel být nadšený. Ale vyloženě nic nového nebo hodně překvapujícího jsem se nedozvěděl. Přesto mě to moc bavilo, zvlášť kdy mám za sebou opět čerstvě nakoukané všechny filmy. Bohužel se to nevyhnulo očekávaným klišé, kdy se všichni mezi sebou vzájemně chválí, jak se jim skvěle spolupracovalo a jak se všichni cítili jako rodina a blá blá blá.... Nějak mě to nedojímalo, naopak, ke konci už to bylo otravné. Taky jsem si říkal, co je to tam za černocha, viděl jsem ty filmy víckrát, ale jeho jsem nějak nezaregistroval.... Až teď na youtube jsem zjistil, že byl jen takový klučík v pozadí, skoro komparz a za celých deset let řekl možná tři věty. Přesto v tomto vzpomínkovém díle vyprávěl, jako by měl nějakou důležitou roli :D I když je tento vzpomínkový díl spíše na čtyři hvězdy (i kvůli absenci Rowlingové), tak já ten Potterovský svět miluju a dávám pět. 85%

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Možná by to bylo i na tři hvězdy, ale vzhledem k tomu, že někdo vzal starou dobrou značku Jurského parku a vytvořil z ní takovýto paskvil, tak dávám jen hvězdy dvě. Jurský svět: Nadvláda je neuvěřitelná splácanina, kde nic nedává smysl, půlka věcí je nelogická a vše se řídí náhodami. Co mě ale dostalo úplně, že je to film o obřích, geneticky upravených kobylkách. Ne že by se tady neobjevili i dinosauři, ale i navzdory novým druhům už je tenhle dinosauří formát značně vyčpelý. De facto jsou všechny dinosauří filmy podle jednoho mustru, a to říkám jako milovník této série, ale zde to zkrátka mezi tím vším balastem strašně čnělo. Staré postavy tenhle film vůbec nezachránily. Naopak, vznikla tak situace, že těch hlavních postav je tam najednou příliš mnoho a člověk už k nim nemůže proniknout, protože každá má jen málo prostoru. K těm nelogičnostem: Postavy jsou ve vedru na Maltě. Nasednou do letadla a po chvilce jsou nad Dolomity, kde Claire vyskočí z letadla a dopadne do tropické džungle a další dvě postavy s letadlem po chvíli spadnou a ocitnou se v zasněžené krajině se silně zamrzlým jezerem. Přitom Claire z té tropické džungle vidí kouř z onoho letadla v zasněžené krajině... Nebo... na zemi leží mrtvé kobylky. Postavy vypnou nějaký systém. Ten se však sám restartuje a ony ožijí i ty kobylky... Možná jsem se do všech těch hovadin zamotal, ale nějak jsem myslel, že jsou prostě mrtvé a ne že mají něco společného s restartem hlavního systému toho parku. No a tak bych mohl pokračovat dál a dál.... Nejhorší je, že už ani ti mí oblíbení dinosauři to nedokážou zachránit. Jak jsem říkal, veškeré scény s dinosaury jsou podle jednoho mustru, kdy na nějaké no name postavy útočí prakticky okamžitě, jakmile jde o hlavní hrdiny, tak dinosauři se přibližují pomalu, ještě párkrát zařvou, aby zvýšili napětí atd.... Prostě pořád dokola. Myslím, že dinosauři by si měli po třech parcích a po třech světech dát opravdu dlouhou pauzu, protože ta tendence je jednoznačně sestupná. A to je opravdu škoda. 45%

Arcane (2021) (seriál)

No já nevím... Rozhodně je to povedený seriál, ale určitě ne až tak, aby měl takto extrémně vysoké hodnocení. Nejvíc oceňuji prostředí a celkovou stylizaci. Hudba to taky šoupla o několik levelů výše. Co se týče animace, tak jsem měl pocit, že se tvůrci nedokázali rozhodnout, jakým směrem se vydat. Částečně animovaná klasika, občas hyperrealističnost a občas zcela naivní vykreslení (především animace kouře, některých výbuchů apod.) Takže na první pohled velice krásná animace, ale poněkud nesourodá. A bojové scény mi občas připadaly až moc rychlé a nepřehledné. Příběhově si to taky nedrželo úplně stejnou úroveň a někdy jsem se ztrácel v tom, kdo je kdo a o co jde. Od prvních zajímavých dílů se dostáváme k několika natahovaným epizodám, které drží nad vodou jen pár scén. Každopádně můj celkový dojem zachránila poslední epizoda. Zejména finální scéna u stolu. Ta byla opravdu parádní. Na druhou řadu se určitě taky podívám, ale něco mi říká, že už to bude jen taková nastavovaná kaše plná politiky a citových výlevů mezi Vi a Powder.

Cesta do Ameriky 2 (2021)

Čekal jsem totální průser, ale vydržel jsem a ono to vlastně vůbec nebylo špatné. Určitě bylo správné rozhodnutí hodně odkazovat na první díl, překvapilo mě, kolik herců se tam po třiceti letech objevilo. Byla to taková sázka na jistotu, což bylo vidět hlavně v momentech, kdy tvůrci použili něco současného, protože právě to současné příliš nefungovalo a film si je jistý především v odkazech na první díl. To, že druhý díl staví na jedničce je cítit v atmosféře a barevnosti (myslím lokace, dekorace a kostýmy). To, co mi ale vadilo bylo použití současných zpěváků se současnou hudbou a taky spousta takových těch keců. A taky mě mrzí zvířata kompletně vytvořena pomocí CGI. Pokud to není dokonalá animace jako ve Lvím králi, tak mi to vadí. Příběh byl víceméně v pohodě. Mohl bych tomu vytknout spoustu věcí, ale bavil jsem se a závěrečná scéna s písní "We are family" je naprostá pecka! Čiší z ní tolik pozitivní energie. I když jsem si ji pustil několikrát, pokaždé jsem se přistihnul, jak se usmívám. A to se mi u filmů moc často nestává. Z postav mě nejvíc bavila matka prince z Queensu. To byla taková správná americká buranka, ta se s tím nepárala. Zkrátka, já byl příjemně překvapen. Někteří to asi berou moc vážně, ale mně se líbil takový ten tradiční staromódní nádech, který se vyskytoval ve většině filmu. 80%

Deníček moderního fotra (2021)

Docela mě to překvapilo. Jen by to chtělo výraznější zásah nějakého zkušenějšího dramaturga, protože to žánrově lítalo sem a tam, tempo bylo místy zběsilé a skoky ve střihu a příběhu poměrně zbrklé. Zaujala mě hudba, která byla dost překvapivá, i když občas možná až moc přepálená. Hlavně mě bavil styl kamery, poměrně originální, vzhledem k žánru jednoduché komedie. Příběh nijak nepřekvapil, asi všem bylo od začátku naprosto jasné, že se hlavní postavy dají dohromady. Jako joo, nebylo to špatné, taková celkem příjemná komedie, která mě až tak moc nevadila. 70%

Godzilla vs. Kong (2021)

Tak tohle bylo hodně přes čáru i v rámci žánru. Tady totiž neplatí nic! Nic nedává smysl, nic nemá logiku a zhruba od poloviny filmu, kdy se děj přesunul do Antarktidy, jsem koukal s otevřenou pusou a nevěřil vlastním očím. To už je snad myšleno jako nějaká parodie nebo co. Kde jsou ty časy, kdy i svět těchto smyšlených monster byl uvěřitelný, řídící se nějakými zákonitostmi a udržitelným příběhem? Tohle je tak extrémně přepálený film, který tlačí na pilu, je plný nesympatických postav, trapných pokusů o humor a dojetí. Ani Alexander Skarsgård tohle nedokázal zachránit, dokonce bych řekl, že do takového typu filmu se vůbec nehodí. Konga jsem nikdy neměl moc v lásce, pro mě je to jen velká nesympatická opice. No a vizuál Godzilly je sice tradiční, ale směšný. Proč vypadá jako by měla nadváhu a poruchu lymfatického systému. Malá hlavička a stehna jak Saudkovy modelky. Takže místo toho, aby vypadala hrozivě, působí směšně. Jednu hvězdičku dávám za počítačové triky, i když to není zásluha nějakého umění, ale technického pokroku. Zejména scény v neonech Hong Kongu vypadají efektně. 20%

Hlava Medúzy (2021) (seriál)

Druhou řadu rozhodně netočit! Leda by vyměnili režiséra, scénáristu, Čvančarovou, Isteníka a autora hudby. Ale to už by byl úplně jiný seriál :D I když se mi to nějak zvlášť nelíbilo, dodíval jsem všechny díly, hlavně kvůli dějové lince s Erikem, která nakonec zas tak zajímavá nebyla a tvůrci si s lehce otevřeným koncem nechali pootevřená vrátka k druhé sérii. O tu ale asi moc diváci stát nebudou. Takže to berme tak, že Čvančarová Erika zastřelila nebo ho poslali zpátky do blázince. Vždyť ono je to u tohoto seriálu asi úplně jedno. 45%