EKLEKTIK

EKLEKTIK

okres Praha
Tvůrce hodnot, které jsou bezcenné.

12 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
  • 13.1.2018  18:27
  Muž a žena (1966)
  ****

  "Nesmíte se smát, v roce 1914 to všechny dojímalo." Ke psaní tohoto komentáře by určitě nedošlo, kdybych si dnes nepřečetl jednu tragikomickou zprávu o panu LeLouchovi, jejíž obsah zmiňuje i toto drama. Avšak protože nerad píšu to samé co ostatní, raději zde popíšu jen několik detailů, které mě zaujaly. Mezi ty nejvýraznější bude určitě patřit otázka: "Proč se film nebere vážně?", kterou divákovi zodpovídá scéna ve které automobilový závodník a filmová skriptka rozebírají dílo A. Giacomettiho. Tedy rozhodně nechci zpochybňovat umělecký rozhled filmových skriptek, ale ukažte mi automobilového závodníka, který ví, kdo byl Giacometti. Dalším zajímavým detailem je také režisérova schopnost přenést pozadí příběhu do jeho popředí pomocí rozhlasových zpráv, kterou využil již dříve pro svůj film "Nemluvte mi o lásce". Nepřehlédnutelný detail tvoří též záběr z kadeřnického salónu, kde hlavní hrdinka čte časopis "Moteurs", se sušicí helmou na hlavě. Režisér LeLouch tímto obrazem dokonale vystihl touhu zamilovaných žen po poznání světa svých protějšků. Nepodstatným detailem jsou pak dvě různá startovní čísla stejného závodního automobilu Ford Mustang, jehož číslo 145 nějak nahradila číslovka 184. Každopádně tento romantický příběh pochází z doby, kdy slovo láska nebylo jen synonymem slova sex.

  • 8.1.2018  15:27
  Lady Bird (2017)
  ***

  "Odpanili jsem se navzájem." Sedmatřicetiletý Eklektik určitě nebude patřit mezi cílovou skupinu diváků tohoto filmu, ale tu stejně tvoří pouze rodilí Američané. Tento snímek je totiž tolik americký, že evropského diváka prostě naplnit nemůže, aby tím opět poukázal na stále větší rozdíly mezi americkým a evropským vkusem. Příběh tohoto titulu tak divákům nabídne jen problémy současných Američanů, jakými jsou bigotnost katolických škol, kde výuka probíhá v homogenních třídách za neustáleho dozoru jeptišek, strach ze střelných zbraní ve státních školách, homosexualita mladých irských katolíků, boj proti potratům nebo rozdílný životní styl různých společenských vrstev, zatímco se hlavní hrdinka vehementně snaží přijít o panenství. Celé toto vyprávění navíc působí jako povinná školní četba, kterou lze slovem komedie, definovat dost ztuha. Třetí hvězdičku snad jedině za Alanis Morissette.

  • 7.1.2018  23:38

  "Osolím je až potom, aby neztvrdly." Není-li se možné dotknout těla, je možné se dotknout duše. Mé duše se tedy tento silný příběh křehké lásky, dotkl stoprocentně. Uvedení snu o lásce do skutečnosti, však vyžaduje obrovskou sílu vlastní vůle k překonání všech překážek. Ovšem má-li toto milostné drama obsahovat pohádkový prvek, pak by dětský doktor hlavní hrdinky mohl klidně být jakýmsi pohádkovým skřítkem, nebo trollem, díky jehož úkolům dokázala všechny překážky překonat. Mimochodem mě už dlouho u žádného filmu tolik nezaujala jeho zvuková stopa, kterou zde navíc umocnil i úsporný hudební doprovod. Místo tónů hudby tu tak najednou divák slyší zvuky drnčící lednice, hučící mikrovlnky, syčícího plynového hořáku, či šumění listí ve větru i zpěv ptáků, aby teprve tyto zvuky mohli naplno rozeznít úžasnou symfonii osamělosti. A ti Igráčci. P.S.: Děkuji, PX.

  • 1.1.2018  03:01
  Tvář vody (2017)
  *****

  "Mám dvě volné vstupenky." Rok se s rokem sešel a já již podruhé navštívil silvestrovské promítání pražského kina Aero, v němž se cítím jak příslovečná ryba ve vodě. Tentokrát mi však dělala společnost má oblíbená uživatelka Kristýna T., aby i ona dostala volnou vstupenku na libovolné představení v tomto roce. Nyní již k samotnému filmu, o čem je zjistíte ze synopse, ale o čem je? Je o tom, Jak dostat "velrybu" z polepšovny. Jde o prostý pohádkový příběh na téma kráska a netvor plný prvoplánových klišé, jehož námět není nepodobný japonskému snímku "ACRI, The Legend Of Homo Aquarellius", z roku 1996. Del Toro svou variantu však natočil jako napínavý špionážní thriller, jenž diváka rozhodně nenudí, rozesměje i dojme. Snímek ovšem nabízí také velkou dávku sebeironie, mých pět hvězdiček tedy berte s nadsázkou černobílé taneční scény, evokující staré filmy Freda Astaiera.

  • 18.11.2017  17:04
  Lajka (2017)
  ****

  "Čuba, obyčejná, smradlavá, zablešená čuba." Vážně nejsem fanouškem současné české kinematografie nebo animovaného filmu. Jsem však milovníkem loutkových filmů, animovaných klasickou okénkovou technikou, jejíž možnosti nejsou zdaleka tolik vyčerpané, jak nám dokazuje stále větší množství počítačem vygenerovaných světů, omezených pouze lidskou představivostí. Při mých cestách pražskou MHD, mně tedy ze zorného pole nemohli neuniknout plakáty opatřené titulem "Lajka" a jménem Aurel Klimt, jejichž výtvarná realizace přesně vystihuje to, o co tady jde. Vlastní příběh snímku ovšem odkryje teprve jeho trailer, který zcela utvrdil mé přesvědčení, že jen samotný námět této podívané by si zasloužil všech pět hvězd. Tento rodinný fantasy muzikál s prvky retro sci-fi, inspirovaný skutečnými událostmi z 3. listopadu 1957, totiž svým podobenstvím dokonale dotváří nešťastný osud první fenky na oběžné dráze kolem planety Země. Její cesta tak tentokrát vede ze zasněženého, socialisticky-realistického městečka Байконур, přes nelítostné podmínky výcvikového tábora, skrz černou díru až do ráje, jehož pojetí zde má ekologicko-eroticko-vegetariánské poselství. Bohužel, filmy nejsou tvořeny jenom plakátem, trailerem, námětem či poselstvím, ale hlavně lidmi, kteří tu namlouvají postavy. Největší slabinou tohoto loutkového filmu jsou tedy lidé. Věnováno všem zvířecím obětem kosmického výzkumu.

  • 9.1.2017  19:48
  Elle (2016)
  ***

  "Není určitá šance, že by to předstírala, či hrála?" Když jsou barevné tóny filmu studené a jeho postavy chladné, budou mé dojmy jen vlažné. Přestože je to zvláštní, tak mě tato forma algolagnie prostě zklamala.

  • 4.1.2017  20:50
  Zločin na poště (TV film) (1980)
  *****

  "To víte, pro četníka je každej dopis jenom práce." Ten pohled do psích očí Mileny Steinmasslové mě prostě dostal. Avšak nebylo celé to Brejchovo vyšetřování spíše pomstou či odplatou, než vítězstvím spravedlnosti?

  • 31.12.2016  23:07
  Paterson (2016)
  *****

  "Tajemný koláč" Já jsem najezdil tisíce kilometrů a můžeš mi věřit, když ti tady povídám: "Řidič, ten tvrdej chleba má." Musí znát slova, rýmy, spojky a splín. Verše, styly a hudební skříň. Háčky, sedadlo, svůj potenciál. Tečky, tabulátor, rozdělovník, kalkulátor. Hlavu, verbum, drapérie, částice. Duše, dramatiky, pera, příslovce. Časy, svíčky, tužku a blok. Hlediska, polyrytmy, lokál, konjunkce. Triál, přepisovač, to dobrej řidič zná. Já vím, že řidič tvrdej chleba má.

  • 31.12.2016  19:58
  Noc na Zemi (1991)
  ****

  "Mně se líbí všechny, ale rozhodni se sám." 1 planeta, 2 odlišné kontinenty, 3 státy Evropské unie, 4 rozdílně znějící cizí jazyky, 5 uvěřitelných i neuvěřitelných taxikářských historek, jejichž nálada se postupně mění tak, jak tento film pomalu přechází z prohřátého západu slunce v Los Angeles, až do mrazivého úsvitu ve finských Helsinkách.

  • 31.12.2016  17:10

  "Vy to tu vykrádáte, hoši?" Tahle krimi není pro starý, ale protože nejsem Indián nebo Mexičan, tak mě ani ničím neurazila. Její příběh pak sleduje osudy dvou bankovních lupičích, kteří chtějí vykrádáním poboček jedné banky získat zpět to, o co je jejich banka připravila. Mám tedy z tohoto kriminálního dramatu takový pocit, jakoby v něm vítězství spravedlnosti nebylo na prvním místě a že vyznění jeho závěru bylo značně amorální.

  • 26.12.2016  22:49

  "Asi tu nezůstanu, až jim to řeknu." Ačkoliv toto rozhádané rodinné drama hodnotím svými čtyřmi hvězdami, přikláním se spíš k autorům zdejších komentářů, které si tento snímek moc nezískal. Protože jsem ho však viděl až po přečtení zdejších komentářů, tak mě ani nezklamal. Musím totiž ocenit ten poměrně hravý způsob, jakým pan režisér při jízdě taxíkem s pomocí záběrů dvou růžových balónků a páru růžových plameňáků nastínil, že hlavní hrdina nebude jen metrosexuální, ale též homosexuální. Dalším kladem totoho filmu ovšem je i dlouhý pohled do hlubokých očí empatické Marion Corillardové či prasečích očí despotického Vincenta Cassela. Avšak pochválit můžu také hudbu, přestože rozhodně nepatřím mezi příznivce skladby "Dragostea Din Tei", od moldavského hudebního tria O-Zone. Závěr snímku pak přímo korunuje mystické oživení kukaččího mláděte z kukaček, které očividně symbolizuje pocity hlavního hrdiny. Tato rodinná sešlost tak divákovi nabízí především celkem příjemný audiovizuální zážitek, aby mu jej v zápětí znepříjemnila svým nepříjemným průběhem.

  • 26.12.2016  22:46
  Studie jednoho strachu (TV film) (1967)
  ****

  "Nevím, co je strach." Mám rád nečekanou i netradiční pointu a tato si mě svou formou promyšlené či zlomyslné pomsty opravdu získala, avšak panu Wagnerovi už jeho parohy stejně nikdo nesundá.

  • 25.12.2016  23:40
  Uzavřený pavilón (TV film) (1991)
  ****

  "Ještěže mám špalíčky." Na estébáka, který simuluje schizofrenii, nasadíme estébáka, který simuluje schizofrenii. Zkrátka: "Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande!"

  • 23.12.2016  17:50

  "Odhadl jsem to." Jestliže přistání letadla na řece Hudson bylo zázrakem, tak film o něm tedy zázrakem nebyl. Stále mám totiž takový pocit, jakoby si pan režisér natočením totoho filmu svou práci pěkně ulehčil, protože bude asi jen málo diváků, které by tento pravdivý příběh vůbec neoslovil. I mé hodnocení tak do jisté míry ovlivnil jeho hrdinný kapitán, jehož sebejistota musela projít zatěžkávací zkouškou v podobě veřejného slyšení před vyšetřovací komisí. Nemohu zde proto napsat, že bych byl tímto dramatem vyloženě zklamaný, ale vlastně mě ani nějak zvlášť nezískalo.

  • 22.12.2016  19:56

  "Čím rychleji si na lidi uděláš úsudek, tím víc se spleteš." Nemůžu si pomoct, ale Desmond Doss není jen Forrest Gump, on je i Leonard Lawrence, zvaný "Gomer Pyle". Raději se tedy pozastavím nad scénou s nevinně vypadající rvačkou, během níž malý Desmond nešťastně zasáhl hlavu svého bratra Harolda volně ležící cihlou, aby po dramatickém vyvrcholení této situace v sobě objevil své antimilitantní cítění. Důkaz tohoto pacifismu pak má asi zobrazovat další scéna, ve které již dospělý hrdina použije jinou pohozenou cihlu k podepření havarovaného vozidla, pod kterým uvízl vážně zraněný muž, (Režisér chtěl tímto divákovi zřejmě sdělit, že cihla nemusí být pouze zbraní, jelikož nabízí různé způsoby využití.) kterého svou pohotovou reakcí zachrání. Podle mého názoru tak byl Doss hrdinou už před svým vstupem do armády, kde jej však pro jeho tvrdohlavé setrvávání na vlastních zásadách začali velící důstojníci či ostatní vojáci nenávidět, čímž z něj paradoxně udělali ještě většího hrdinu.

  • 21.12.2016  18:14
  Chvíle pro píseň trubky (TV film) (1980)
  ***

  "Sme ti jí snědli." Narodit se jako nevidomý musí bejt blbý, avšak přijít o zrak v průběhu života je ještě blbější. Nejblbější jsou však ty překonané názory z tohoho melodramatu, které říkají že zrakově postižení mají žít pouze mezi zrakově postiženými a podle kterých si nevidomé dívky nemají vytvářet citové vazby ke zdravým kamarádům, protože by to nebyl opravdový cit, ale jen soucit. Mě na tomto televizním filmu tak nejvíc zaujala slovenská lidová ukolébavka "Zahrajte (mi) tichúčko", kterou zpívá hlavní hrdinka Katka společně s pěveckým souborem.

  • 20.12.2016  23:35
  Noc bezMoci (2015)
  ****

  "Pojďme si lehnout." Bohdalová a Brzobohatý zůstali nepřekonáni, ale ani Nedeska s Ristanovskim nebyli nepřesvědčiví, i když z podstaty své role na sebe větší pozornost strhla představitelka upovídané Anny. Mě si však tento film získal především svou vizuální stránkou, k jejímž nejsilnějším momentům určitě patřily precizně nasvícené černobílé flashbacky hlavního hrdiny, které jakoby připomínaly Kachyňovo "Ucho". Ovšem pochválit bych měl také hudebí doprovod, jehož jazzový základ dobře dotvořil atmosféru tohoto snímku.

  • 20.12.2016  22:59

  "Je to paráda, něco úplně jiného. Noc a den." U nás kvůli vajíčkům chodíme ode dveří ke dveřím rok co rok a říkáme tomu Velikonoce. Tato koleda však nabrala jakýsi dominový efekt destruktivity, jdoucí od sousedů k sousedům až do okamžiku, kdy některý z nich bude bez vajec. Premisa tohoto snímku, stejně jako jeho původní verze tedy počítá s tím, že každý má doma vajíčka.

  • 20.12.2016  15:44
  Funny Games (1997)
  ***

  "Vím, že nechceš hrát, ale bude to psina, uvidíš." Byl jednou jeden divák, který chtěl vidět film, ve kterém je hodně násilí a tak poprosil režiséra, aby natočil film, ve kterém je hodně násilí. Ten režisér tedy natočil film, ve kterém je hodně násilí, ale pak přišel pan Haneke, který obvinil diváka z toho, že chtěl vidět film, ve kterém je hodně násilí, aniž by obvilnil režiséra z toho, že divákovi natočil film, ve kterém je hodně násilí.

  • 17.12.2016  15:26
  Cesta do Rokycan (TV film) (1981)
  ***

  "Do Krkonoš!" Nejezděte do Rokycan, nebo ani do Sedlčan, ale jděte do Prčic.

  • 16.12.2016  16:55

  "My jsme prostě nejlepší na světě!" Tomu, že tato vystoupení mají úspěch v Plzni, Brně, Hradci Králové, Karlových Varech, Ostravě, Mladé Boleslavi a Liberci se nedivím, ale tomu, že mají úspěch i v Praze se divím převelice. Tam, kde jsou vtipné pointy nahrazeny lascivními vulgarismy můj smích nikdy nezazní.

  • 16.12.2016  01:07
  Věra - nevěra (TV film) (1972)
  ****

  "Von jí nikdo nezalejvá. Vona pořád roste." Aneb konec přátelství Františka Málka a Karla Bartůňka.

  • 15.12.2016  23:05

  "Ne, ne, to jsou jen bylinky." Když je otec nejasný, tak syn potom taky. Letos uplynulo právě deset let od doby, kdy jsem tento film s tématem nejoblíbenější barvy žen viděl poprvé a musím zde napsat, že si mě tentokrát ta jeho lolita jménem Lolita získala mnohem víc, než před těmi deseti lety.

  • 14.12.2016  19:45
  Egon Schiele (2016)
  ****

  "Ruce pryč od mladých dívek!" Musím se přiznat, že z tohoto životopisného dramatu mám dost rozporuplné pocity. Na jednu stranu je samozřejmě poučné i zajímavé, ale na tu druhou si mě nějak zvlášť nezískalo a některé jeho scény byly opravdu Schieleně nudné.

  • 14.12.2016  19:43

  "Nikdy už nikdo nebude, jako ona." Podle mého skromného názoru by mé pochybnosti o komediálnosti tohoto dramatu mohli být přímo úměrné zdejší pochybnosti o jeho přesvědčivosti. Díky těmto pochybám však toto drama může českému divákovi nabídnout mnohem víc. Ukazuje totiž zcela jiný způsob vnímání duševních traumat, který je mnohem tolerantnější nebo otevřenější, než ten český a na příkladu dívky Margo dokonce zpochybňnuje abnormalitu citových vazeb dospělých k plyšovým medvídkům či silikonovým pannám. Tento přístup byl ovšem největší zásluhou doktorky Dagmar Bermanové, která geniálně využila léčbu nemocné Bianky, aby tím vyléčila Larsovu schizoidní poruchu osobnosti i traumatizující afefobii. S pomocí Larsovy švagrové Karin, se tak ostatní obyvatelé městečka stali dobrovolnými členy jakési skupinové terapie, jejichž ochota podporovat tuto hru najednou nebyla tolik nepřesvědčivá. Mě si bohužel tato terapeutická tragikomedie svým pomalým, stejně jako nevtipným způsobem vyprávění nezískala.

  • 13.12.2016  23:48
  Ona (2013)
  ****

  "Je s ní zábava a je krásná, tak to nepokaž." Nejdřív jsem si myslel, že to je jen nějaká varianta třetí epizody amerického seriálu Krajní meze, která se jmenuje "Valerie 23", pak jsem si myslel, že to je jen nějaká varianta amerického hororu Invaze lupičů těl, abych nakonec zjistil, že to je jen nějaká varianta klasického milostného dramatu s typicky krásným začátkem i typicky ošklivým koncem.

  • 13.12.2016  18:13

  "Nic jsem neviděl." Ten, kdo stojí v koutě zná Charlieho malá tajemství, ale nějak neumí držet jazyk za zuby, takže se nám s nimi přeci jen pochlubil. Mě si však jejich odhalení nějak nezískala a mám tedy i takový pocit zklamání z jejich zdlouhavého odhalování.

  • 12.12.2016  21:09

  "Musíme předstírat modlení." Nevím čím, ale tento slzotvorný film mi něčím připomíná vtip o chlapečkovi, který chtěl k Vánocům menstruační tampón, aby s ním prý mohl plavat, lyžovat či jezdit na kole. Budu tedy teď chtít pod stromeček rakovinu, se kterou zadarmo poletím do Amsterdamu, dostanu krásný pánský oblek i večeři a Šampaňské zdarma. Chci mít prostě všechno jako ti mladí hrdinové z tohoto dramatu, kteří si však kvůli svým diagnózám nějak často odporují, jestliže tvrdí že svět není továrna na splněný přání, přestože ta jejich byla splněna, nebo když hlavní hrdina popisuje teplotu rukou hlavní hrdinky, které jsou jednou studený, avšak podruhé teplé. Jedinou opravdovou hodnotou této srdceryvné podívané, tak bylo zobrazení laminátové skulptury "Funky Bones", od nizozemského umělce Joepa van Lieshouta.

  • 12.12.2016  13:23

  "Další a poslední" A co Susan Boyleová? Nebyla sice první, nezpívala operní arie a nebojovala s trémou, ale není její osud ještě smutnější?

  • 12.12.2016  13:11
  Pozemšťan (2007)
  ****

  "Antropolog, archeolog, biolog, věřící křesťanka a psycholog." Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Aneb ukázka z lekce agnosticismu, z jejíhož závěru bylo zcela jasné, že důkaz pravdy může být i tam, kde bychom ho nikdy nehledali.

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18