Pojistka smrti (1944)

Šikovná noirovka. Na začiatku sú síce prezradené základné obrysy zápletky, postupný vývoj príbehu, no predovšetkým jeho spracovanie nenudí. Aj v Poistke smrti Wilder dokazuje, že je pre mňa jedným z najlepších režisérov noiru. Za pozornosť stoja aj charaktery postáv, ktoré sa postupne vyvíjajú. Napríklad, aj keď vzťah medzi Walterom a Phyllis bol v popredí celého príbehu, postupne sa odhaľuje, že ešte zaujímavejší a zložitejší bol vzťah Waltera s Keysom. Keď do toho všetkého zahrniem brilantné herecké výkony ide o veľmi pozoruhodný film, ktorý sa nestratí ani v súčasnej dobe.

Až vyjde měsíc (2012)

Nie som nejako na takýto štýl filmov "stavaný" ( bizarne zrýchlené scény s postavičkami pobehujúcimi z jedného konca obrazovky na druhý). Ale v tomto prípade musím ustúpiť a uznať, že režisér vytvoril technicky dokonalé a na obraz krásne dielo. Predovšetkým vyzdvihujem farebnosť filmu. Je očividné, že Anderson je jedinečný režisér. Hoci je film divný a bizarný, pracuje so vzrušením a nápadmi, čo divák určite vo filme hľadá .

Suspiria (1977)

Solídny horor s hustou, znepokojujúcou atmosférou. Už začiatok dáva tušiť, že pôjde o svojský, leč veľmi kvalitný horor ( zvlášť sa mi páčilo použitie dažďu). Celková kompozícia obrazu s použitím jasnej červenej, zelenej a modrej farby sprevádzaného výraznou temnou hudbou, vytvára vo filme uveriteľnú temnú, mysterióznu atmosféru. Trošku mi prekážal výkon hlavnej predstaviteľky, nakoľko som jej niektoré momenty neveril. Mám rád tematiku čarodejníctva a okultizmu, a preto hodnotím film nadpriemerne.

Bio Ráj (1988)

Úžasné! Prvá polovica dychberúca. Osudy troch postáv - Alfreda, Tota a kina - zobrazené s neuveriteľnou gráciou podporené vynikajúcou hudbou. Druhá polovica, ktorá sa niesla prevažne v romantickom duchu z môjho pohľadu zaostávala, ale bola zvládnutá dôstojne. Ale ten koniec. Pre mňa najemotívnejšie ukončenie filmu aké som kedy videl. Tento film si musí pozrieť každý jeho fanúšik, cítiť z neho obrovskú poctu a poklonu filmovému umeniu.

Sladká vůně úspěchu (1957)

Vynikajúci film vo všetkých smeroch. Príbeh je nabitý skvelými dialógmi, herci hrajú brilantne. Tu vyzdvihnujem predovšetkým rolu Lancastera, ktorý stvárnil J.J. Z jeho postoju, prísneho pohľadu mrazí, akoby jeho oči spoza hrubých rámov okuliarov dokázali človeka rozlomiť na polovicu. Skvele mu sekunduje Curtis v roli povrchného, slizkého agenta. Ich vzájomné špinavé a despotické zámery považujem za vrchol charakterových vzťahov v kinematografii. Bravúrne.

Zabiják Joe (2011)

Killer Joe je síce plný násilia, ale pre mňa je to predovšetkým film veľmi odvážny, nakoľko je v ňom realisticky a surovo zobrazené násilie na ženách ( napr. scéna s kuracím stehienkom). Zobrazenie spletitých osudov postáv je zvládnuté bravúrne, vyzdvihujem výkon McConaughey v roli zabijaka, ktorý ho zahral s chladnou presnosťou. Mám rád neo - noirové snímky a tento stojí za pozretie.

Amputace (2012)

Nečakajte hektolitre krvi ani bezodné násilie. Excision je predovšetkým artový psychotriller, aj keď obsahuje hororové scény väčšinou počas snenia Pauline, v ktorom sa ocitá na operačnom sále plného krvi a sexu. Pauline, opovrhujúca konvenčným štýlom a pôsobiaca odpudivo a jej vzťah s konzervatívnou matkou, robí príbeh napínavým až skľučujúcim. Ide o provokatívny a veľmi znepokojujúci snímok.

Zakázané hry (1952)

Napriek tomu, že sa príbeh odohráva na pozadí druhej svetovej vojny a pracuje s tematikou smrti, nie je morbidný. Na pozadí týchto skutočností ide o veľmi jemný, citlivý a dojemný film, ktorému kraľuje herectvo dvoch detských protagonistov, - tak emocionálne zahrané roly som už dlho nevidel. Zaujme aj vykreslenie vzájomných susedských vzťahov rodín, či pohľad na dospelých a ich vyrovnávanie sa so smrť v tom období, ktorá sa ich bezprostredne dotýka.

Paranormal Activity 4 (2012)

Film ako taký nie je zlý ... pre toho, kto nevidel predchádzajúce časti, alebo možno len jednu. Pretože fanúšikovi série alebo zasvätenému divákovi je stále tá istá obohraná pieseň. Áno, príbeh je zvládnutý dobre, sú v ňom prichystané celkom slušné ľakačky, herci hrajú sympaticky. Ale stále sa vezieme v rovnakých stopách ako v minulých dieloch. Vo filme mi chýbalo niečo nové, čo ho "osvieži", prípade šokuje a posunie ďalej, ale dostal som iba priemerný zážitok.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

V prvom rade oceňujem, že ide o veľmi originálny snímok, ktorý ukazuje cestovanie v čase inak. V druhom rade je to skvelé herecké obsadenie, predovšetkým pútavé výkony dvojíc Levitt/ Willis a Blunt/Gagnon. Plusom je aj zaradenie príbehu do futuristickej budúcnosti. Vo filme je síce menej akcie, ale mňa bavila práve ta vyváženosť s emocionálnymi chvíľami. Najväčšou výhodou filmu je však, že je plný prekvapení a zvratov. Ide o vysoko inteligentný film, ktorý bude ešte viackrát rozoberaný.