Návrat o Walpuržině noci (1973)

Tak až po shlédnutí jsem se někde dočetl, že jde o sérii a tohle už je já nevím kolikátý díl. Jedno je ale jasné, ostatní díly si shánět nebudu, protože mě tenhle španělsko-mexický horor nezaujal. Strašně ukecané, nezajímavé dialogy a otravné řešení milostného vztahu. Některé pasáže sice mají tu správnou atmosféru, ale spousta scén působí hodně nepovedeně, nejhorší je asi úvodní scéna souboje rytířů a odbytá scéna proměny ve vlkodlaka. Já vlastně vlkodlaky vůbec nemusím a to bude asi ten problém. Většinu času jsem se strašně nudil, ale dovedu si představit, že se to mnohým vyznavačům starých eurohororů bude líbit.

Tutti i colori del buio (1972)

Od tohoto filmu jsem hodně očekával. Jasný adept na pětibodové hodnocení. Edwige tu hraje jednu nadmíru vystíhovanou dívku, kterou navíc pronásledují halucinace a jakési trauma z minulosti, které na sebe bere podobu Ivana Rassimova s nožem. Co je sen a co je skutečnost jsem někdy nevěděl ani já. Kvůli tomu mi to nepřišlo tak napínavé, jak by asi mělo, ale i tak mě zajímalo, jak to celé dopadne, rozhodně jsem se nenudil a film se líbil. Obzvláště pak oceňuji precizní technické zpracování, skvělou hudbu, krásný vizuál a parádní mysteriózní atmosféru.

Vortice mortale (1993)

Velmi atmosférický giallo/thriller, plný erotických scén. Ta tři děvčata jsou opravdu sexy, takže místy je dost dusno :). Ale tu chabou zápletku jsem i přes jejich vnady nepřehlédl. Jinak, krom skvělé atmosféry a vynikající Simonettiho hudby, potěší docela povedené gore, naopak vraždí se jen málo a mimo záběr, což zamrzí.

La residencia (1969)

Další klenot z pokladnice eurohororu. Děj se odehrává ve Francii v devatenáctém století. Navíc v prostředí dívčího internátu, což v hororech přímo miluju. Atmosféra je vážně úžasná, milovníci gotických hororů si budou lebedit, stejně jako vyznavači gialla, kteří budou chrochtat blahem u naprosto luxusních vražd i u krásně šokujícího závěru. Herečky si také za své výkony zaslouží velkou pochvalu. Po všech stránkách vynikající film.

L'assassino è costretto ad uccidere ancora (1975)

Krimi-thriller, u kterého se Cozzi nechal trochu ovlivnit vlnou populárních giallo filmů. Začátek hned naladí na tu správnou strunu. Ksicht vraha je dost hnusný. Když se objeví mladý pár, který mu ukradne auto, děj začne trochu ztrácet, ale dívku hraje hezká herečka Cristina Galbó, takže to moc nevadí. Navíc, ke konci začne napětí vrcholit, začne se znásilňovat, vraždit... Závěr nijak nepřekvapí, celou dobu to k němu nevyhnutelně směřuje, ale nuda se i přes lehkou naivitu, kterou tak trochu cítím u Luigiho filmů vždycky, rozhodně nekoná.

Z rovnováhy (1988)

Dobrý italský film od režiséra slavných "Kanibalů", který mě zaujal hlavně nadprůměrnými hereckými výkony a zajímavým námětem. Není to sice nějak zvlášť stylové nebo atmosférické, ale mnoho scén se povedlo a film nenudí. Snad jen ten konec mi přišel až zbytečně moc natahovaný...

Cheerleader Camp (1987)

Osmdesátkový slasher o táboru roztleskávaček! Přesně takové, jak to zní! Pokud vám Sleepaway Camp přišel málo sexy, sáhněte po Cheerleader Camp :). První hodinu sice vůbec nelze mluvit o hororu, ale humor mi naštěstí nevadil, několikrát jsem se i zasmál. Navíc, některá děvčata tu jsou (když nebudu hodnotit herecké výkony) víc než dobrá. Závěr pak přitvrdí a na řadu se dostane nějaké to napětí a gore.

Dítě z Manhattanu: Ďábel přichází (1982)

Lucio Fulci mi někdy připomíná Davida Lynche, je úplně jak z jiného světa. S jeho filmy prožívám jedinečné pocity. Jsou jako nějaká alternativní realita, lidé se chovají divně, všude samá symbolika a sugestivní zneklidňující zvuky, strach, odpor, vzrušení. Spousta věcí se jeví až nepochopitelně chaoticky a Manhattan Baby je přímo takový kousek. K tomu má zvláštní zasněnou atmosféru a nechybí ani typické Fulčoviny jako jsou časté záběry na oči, silné krvavé scény, dobrá kamera a hudba. Ale... Všechno je to točené příliš na jistotu a s vidinou dalšího úspěchu to hrozně kopíruje geniální The Beyond (a tím nemyslím jen ten sebevykrádačský soundtrack Fabia Frizziho). Zkrátka několik rozličných hororových výjevů, poslepovaných nepříliš důležitou dějovou linkou. Jenže to není ani zdaleka tak špinavé, ohavné ani hrůzostrašné jako zmiňované režisérovo mistrovské dílo z roku 1981. Gore je méně propracované, efekty laciné a i všechno ostatní působí hodně levně a skoro až odbytě. Bohužel s Luciem to od tohoto filmu začalo jít z kopce a žádný opravdu památný horor už potom nenatočil.

Lampa (1987)

Slušné béčko s gumovým džinem, kupou mrtvých a s fajnou atmosférou osmdesátých let. No, viděl jsem to dvakrát, ale stejně si vybavuju jen pár momentů a právě závěr s tou gumovou loutkou džina. Horor co pobaví, ve sbírce se neztratí, ale do paměti se také moc nevryje.

Vraždy vercajkem (1978)

Úvod filmu opravdu navnadí. Série vražd mladých dívek v nebývale vysoké kadenci, doprovázené solidními gore efekty...hmmm. Ale něco mi tu zkrátka nesedí. Má to dobrou myšlenku, ale taky to hrozně nudí. Jó, ty scény s fňukajícím vrahem jsou fakt úmorné a ta dívka jeho posteli je nebývale hnusná... Hudba a atmosféra taky hodně slabá. Průměrný horor, který se vůbec nechytá na žánrově podobné Eyes of a Stranger, nebo Maniac. Ale protože mám rád filmy o sériových, nebo jinak psychicky narušených vrazích, přidám ještě jednu hvězdu. Určitě nelituju, že jsem Toolbox Murders viděl.