Jablkohruska

Jablkohruska

Radoslav Horák

okres Šumperk

• 25.12.2016  21:48
    Slíbená princezna (TV film) (2016)

Povrchní slátanina. Symbol dnešní doby, ve které si na nějakou hloubku často už jen hrajeme. Kam se v této "pohádce" poděly hodnoty, etika, poselství? Nevzpomínám si, kdy naposled mě nějaký film natolik znechutil. Kdo chce modernizovat pohádky, ať se podívá na loňské Sedmero krkavců. V něm je totiž obsažené všechno to, co tento snímek zoufale postrádá.

• 3.8.2016  10:50
    Svatba Jiřího Káry (amatérský film) (2000)

Ano, z obsahového hlediska je to docela hodnotné video, které o lecčems vypovídá. Je bizarní a šokující a umožňuje nám náhled do způsobu života (nebo spíše přežívání) lidských trosek, které občas potkáváme na ulici. To však nic nemění na tom, že je to stále jen video, prosím vás, není to film! To, že je tento "výtvor" hodnocen zde na ČSFD jako nejlepší amatérský film, je výsměchem nejen všem skutečným amatérským filmům, ale zároveň i těm filmařům, kteří se podobné tematice, jaká je v tomto videu zachycena, věnují profesionálně - například Heleně Třeštíkové. Pokud by měla být jediným kritériem hodnocení výpovědní hodnota, mohli bychom sem rovnou přidat jako amatérské filmy třeba záběry různých požárů, povodní a podobných katastrof, které natáčejí televizní diváci na své chytré telefony a televize je následně používají v sestřizích ve svých zprávách. A pokud bychom měli hodnotit dokonce pouze bizarnost, měly by právo se tu jako amatérské filmy objevit (a pět hvězd dostat) desetitisíce anonymních videí z YouTube, za všechny uvedu alespoň již legendární Foku me. Snad uznáte, že je to hloupost a že takovéto věci si zkrátka a jednoduše těžko označení "film" zaslouží a stejně tak těžko budou na filmovou databázi patřit. Takže - za výpovědní hodnotu pět hvězd (nebo možná čtyři, protože mluvenému slovu ne vždy bylo rozumět), za bizarnost taky plný počet, ale JAKO FILM si to nezaslouží nic jiného než odpad! - a snad ani ten ne, protože to tady vůbec nemá co dělat.

• 7.2.2015  16:04
    Hroch (1973)

Devadesátiminutové nic. Pár momentů, ve kterých člověku mírně zacukají koutky, se tu sice najde, ovšem je nutné je hledat pod mikroskopem. O to více se však dá zažít chvil, ve kterých nelze dělat nic jiného, než prostě jen nevěřícně civět na obrazovku a říkat si, jak je něco takového vůbec možné. Koneckonců - jak může vůbec vypadat film, ve kterém se na jednom místě objeví Hroch spolknutý hrochem, zpěvačka s brýlemi pro nedoslýchavé a "zákeřní kontrarevolucionáři"? Celkovou "atmosféru" dokresluje umělohmotný tlustokožec (který už nemohl působit nepřirozeněji), nesmyslné dialogy a nulová kvalita zvuku. O absenci jakéhokoliv vyústění - vlastně přesněji řečeno o absenci jakéhokoliv znatelného děje - už pak není ani třeba mluvit. "Dnes byla zrušena cenzura. A kdo se o to zasloužil? Hroch!" 5%. A to ani nevím, za co vlastně.

• 15.9.2014  11:49

Příjemná rodinná oddechovka s pohodovou atmosférou. V kategorii předrevoluční tvorby pro děti a mládež se sice nejedná o nic zvlášť výjimečného - děj plyne poměrně zvolna, bez překvapivých zvratů, jeho vývoj je předvídatelný - přesto film dokáže svým způsobem potěšit, pohladit po duši. Jediná věc, kterou bych vytknul, spočívá ve velikosti (nebo v tomto případě spíš "malosti") tašky důchodkyně-zlodějky, do které by se avizovaných 6 bund skutečně nemohlo vejít. Ve výsledku zařazuji snímek do lehkého nadprůměru - 75%.

• 6.7.2014  19:01
    Hlavní zprávy (TV pořad) (2013)

Připravoval jsem si sáhodlouhý a sofistikovaný komentář, ale nestojí to za to... Zkrátka - nevěřil jsem, že může existovat ještě horší zpravodajství než na TV Nova... Může!

• 5.6.2014  08:25

Podprůměrná televizní komedie bez jakéhokoliv výraznějšího vyústění. Přibližně od poloviny filmu až do jeho konce jsem neustále čekal na zvrat, který však nepřišel. Navíc jsem se ani jednou nezasmál, což u komedie považuji za zásadní chybu. V daném žánru existují rozhodně daleko poutavější a povedenější počiny. 40%

• 24.5.2014  21:25
    Všechno nebo nic (TV pořad) (2014)

Soutěž, která se především neskutečně vleče. Dynamiku či napětí byste hledali marně, občasné pokusy o vtipy sklouzávají většinou do trapností. Je mi líto, ale tohle se bohužel opravdu nepovedlo.

• 11.5.2014  11:25
    O raráši Mlíkovi (TV seriál) (1999)

Daleko spíš horor než večerníček, ovšem velice působivě udělaný. Mladším dětem (cca do 8 až 9 let věku) bych ale tento seriál rozhodně nepouštěl.

• 9.5.2014  19:52

Vzhledem k experimentálnímu pojetí je snímek těžko hodnotitelný, přesto se však o to pokusím. Jeho hlavním problémem je to, že neví, co chce - zda být spíše dramatem nebo komedií, či zda jsou jeho cílovým publikem děti, dospělí, nebo děti i dospělí. V kontrastu s přirozeně amatérskou kamerou vedenou kluky je zde navíc využíván vyloženě funkční střih, tyto dva elementy jsou tak ve vzájemném rozporu (což ovšem ne vždycky vadí). Některé scény jsou vyloženě trapné (například "svatba" obou hlavních představitelů - pro mě zcela nesmyslný prvek uměle všroubovaný do kontextu). Většina point je předem očekávatelných, ta závěrečná je však poměrně překvapující a navíc je podaná příjemně citlivým způsobem. Po shrnutí všech těchto faktů mi vychází jedno slovo, kterým by se dal zhodnotit film jako celek krátce a výstižně - rozporuplnost. Do šedivého průměru však rozhodně nezabředne. V přepočtu na ČSFD hodnocení 3 hvězdy, pro mne 65%.

• 23.4.2014  17:24
    Fany (1995)

Velice pečlivě propracovaná hra na city, která však Karlu Kachyňovi naprosto skvěle vychází. I přes občasné sklony k hluboké sentimentalitě film rozhodně nespadá do polohy laciné kýčovitosti - ba právě naopak - působí jednoduše, a přitom majestátně, skromně ve svém zpracování, avšak velkolepě v tom, co vyjadřuje. Mistrovské herectví obou hlavních představitelek netřeba rozebírat (a ani nemožno rozebírat, neboť některé situace jsou slovy těžko popsatelné a nejlépe je vyjadřuje samotný film). Z celkového hlediska pak na filmu zvláště cením prvek opakování - určité zdánlivě nedůležité situace se zde vzájemně podobají, což ještě zesiluje divákův dojem. Proto pro mě také není nejsilnějším momentem filmu jeho závěr, ale chvíle, kdy Fany, snažíc se vydělat si peníze na vlak, začne žebrat s prosícím panem Divokým, což asociuje jednu ze scén ze začátku filmu, kdy chce Fany pomoci muži, který žebrá úplně stejným způsobem, její sestra jí to tehdy však nedovolí. Scéna se žebrající Fany byla dokonalá - měla pouze jedinou vadu, a sice že mohla být delší, a to alespoň o 10 vteřin, aby se divák stihl patřičně dojmout a slibně se rozvíjející hudební motiv nemusel být tak násilně utnut. Film vřele doporučuji všem, kterým pod vlivem dnešního uspěchaného života ještě nezkamenělo srdce. 95%

• 21.12.2013  12:18
    Maxihra (TV pořad) (1997)

Jeden z vrcholů mého dětství! Srdcovka všech srdcovek! Několik dílů jsem si tehdy i nahrál na videokazetu a dodnes si tyto nahrávky občas z nostalgie pouštím. Škoda, že ten bonusový level, pokud vím, nikdo nikdy nepřešel...

• 16.9.2013  16:58
    Hexenšus (TV film) (2013)

Ne, rozhodně to není na pět hvězdiček, je však potřeba tomuto filmu alespoň trochu zvýšit průměr, protože 37% si rozhodně nezaslouží. Herci skutečně místy přehrávali a některé situace byly podány se zbytečným afektem; na začátku to také chvilku trvalo, než se děj pořádně rozjel, ale i přes to všechno jsem se bavil královsky (Simona Babčáková alias Věra Kousal, co potřebuje PéPé na poradu s GéeŘ v HáBé, vážně neměla chybu). Mdlé okamžiky byly přebity třeskutou smrští komicky absurdních situací, dialogy byly vedeny často ve stylu "já o voze - ty o koze", přesně tak, jak to ve správné komedii má být. Za mne 75%, což odpovídá čtyřem hvězdičkám; proč přidávám pátou, už jsem zdůvodnil.

• 5.9.2013  16:44
    Atentát (1964)

Zhruba první dvě třetiny filmu (cca do okamžiku atentátu a potom ještě přibližně 10 minut po něm) byly docela povedené. Poslední třetina mne však vyloženě rozladila. Střelba, řev, střelba, řev, střelba, řev, střelba... a pro změnu střelba (to vše navíc oproti zbytku filmu s ohlušující hlasitostí, neboť v mluvených pasážích byl zvuk příliš tichý). Je mi jasné, že film se drží toho, jak to doopravdy bylo, ale je opravdu nutné tuto část tolik natahovat? A vůbec - nemáme snad i dost jiných filmových výrazových prostředků, kterými lze jasně říct, co se stalo, bez toho, že bychom to přímo ukázali? Není přece třeba sklouzávat k hranému dokumentu. Závěrečná přestřelka totiž ve skutečnosti vůbec není akčně napínavá, jaká by být měla. Místo toho působí tento moment nudně, protivně a zcela zbytečně zdlouhavě. Můj názor je však zřejmě ovlivněn i tím, že střílečky zkrátka nemusím. Za dramaticky nejsilnější scénu považuji moment, kdy si Heydrich nasazuje svatováclavskou korunu. 60%

• 4.9.2013  17:27

Docela příjemný, ale poněkud zmatený filmeček, z jehož originálního námětu by se dalo rozhodně vytěžit daleko víc. 55%

• 28.8.2013  15:21
    Co takhle svatba, princi? (TV film) (1986)

Miluji hudební styl osmdesátých let a v této velice příjemné pohádce, která už dnes patří ke "klasice", si ho můžu užít plnými doušky. Královský pár Nárožný-Bohdalová je navíc naprosto bezchybný a i Miroslav Vladyka byl pro ztvárnění prince-jelimánka velice dobrou volbou. Jediná věc, která se zde nepovedla, byl převlek Ivany Andrlové - za muže bych ji rozhodně nepovažoval. Na to, abych tomuto poetickému, ale zároveň i zábavnému a vtipnému příběhu o urozenosti lidského srdce strhnul hvězdičku, to však ještě nestačí. 90%

• 28.8.2013  11:35
    Ordinace v růžové zahradě (TV seriál) (2005)

Jednu hvězdičku dávám za prvních zhruba 100 dílů, které ještě měly určitou úroveň. Tu druhou za to, že ač se to velice stydím přiznat, stále jsem se na tento nyní už odpadový seriál nedokázal přestat koukat. ;-)

• 27.8.2013  08:29
    PanMáma (TV seriál) (2013)

Původní seriál bohužel neznám, takže nemůžu porovnat tuto verzi s originálem. Po zhlédnutí prvního dílu však pociťuji jistou rozpačitost. Humor je zde skutečně na hraně, v některých případech i lehýnce za ní. O vtipné momenty sice nouze není, o ty trapné však také ne - a zatím bohužel převažují. Vlastně je to trochu jako na houpačce (nebo spíš na pořádné centrifuze) - vtipnost na trapnost a obráceně se mění často takřka ve vteřině. Jelikož hodnocení po první epizodě může být neobjektivní, dám PanMámě (nebo PanuMámovi?) určitě ještě alespoň jednu šanci. Poté případně uberu nebo přidám hvězdičky, zatím to vidím na stále ještě přijatelných 30%. EDIT: Bohužel poté, co jsem díky odkazu v diskuzi letmo proletěl první epizodu originálu, musím své hodnocení radikálně změnit. Nevidím nic přínosného v tom, když někdo skutečně takřka slovo od slova něco okopíruje bez jakékoliv vlastní tvůrčí invence. Zbytečný seriál. 0%

• 26.8.2013  13:46
    Matylda (TV seriál) (2000)

Vůbec nechápu zdejší nízké hodnocení. Podle mého názoru je Matylda jeden z mála skutečně povedených porevolučních večerníčků (ne-li vůbec ten nejlepší). Jako malý jsem ji miloval a i dnes se občas na některé epizody velmi rád podívám. Celý seriál totiž srší vlídným a inteligentním humorem a téměř každý díl je naprosto skvěle vypointovaný. Stella Zázvorková se svým komentářem navíc vtiskla veleučené kachně jistou osobitost. S čistým svědomím uděluji pět hvězdiček. 95%

• 26.8.2013  13:25
    Bernard (TV seriál) (2004)

Zhlédl jsem celkem 26 epizod tohoto seriálu (pod názvem "Bernard sportovcem") a většinou jsem se příliš nebavil. Možná je to ale jen tím, že už zkrátka nejsem v tom správném věku. Je však nutno říct, že značné procento vtipů je založeno pouze na tom, že Bernard uklouzne a spadne - to se stane ve většině dílů alespoň jednou a dokonce pokaždé se stejným otravným zvukem. Některé epizody jsou také oproti ostatním hůře animované (animace je trhaná, méně plynulá). Zařazuji do lehkého podprůměru. 40%

• 26.8.2013  13:19
    Malý princ (TV seriál) (2010)

Souhlasím s většinou zdejších komentářů. Ačkoliv hlavnímu hrdinovi nechybí růže, liška ani andílkovské vzezření, s Exupéryho Malým princem nemá společného naprosto nic. Ten, kdo by čekal adaptaci stejnojmenné knihy, bude zklamán. Vlídná poetičnost se ztratila, místo ní nastupuje podbízivá akčnost. Pokud tedy nechcete svým dětem zkazit představu o Malém princi, snažte se je od tohoto seriálu (jakož i od 80% dalších seriálů vysílaných na Minimaxu) uchránit. Možná, že kdyby se seriál jmenoval jinak a nesnažil se tak hloupým způsobem vykrást klasický námět, dal bych mu dvě hvězdičky, takhle si ale skutečně nic jiného než odpad nezaslouží. 0%

• 26.8.2013  12:32

Jedna z nezapomenutelných komedií přelomu 60. a 70.let, která rozhodně kvalitativně nezaostává ani za relativně známějšími (a také zde lépe hodnocenými) Pane, vy jste vdova a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Stejně jako tyto dva jmenované filmy přináší i "Zabil jsem Einsteina, pánové..." báječný koktejl absurdit, které do sebe však navzdory všemu logicky zapadají. Navíc je velmi zajímavé sledovat, jak si tvůrci v roce 1970 představovali třicet let vzdálenou budoucnost. 90%

• 26.8.2013  12:20

Když jsem v sobotu o tři čtvrtě na deset zapínal 2.program České televize, nevěděl jsem, co od tohoto filmu mám očekávat. Byl jsem však tímto povídkovým triptychem velmi příjemně překvapen. I když všechny tři příběhy spojuje stejné prostředí (obilné pole) i stejné hlavní téma (láska), každý z nich má svou vlastní myšlenku a všechny mají co říct. Vyústění jednotlivých filmových povídek byla navíc často nepředvídaná - zkrátka nešlo o ten typ filmu, u kterého už od začátku tuším, jak přibližně skončí. I přesto, že o komedii se rozhodně nejedná, vyskytly se i vtipné momenty (například "záhadný" kruh v obilí vytvořený hlavními hrdiny prvního příběhu). Jediná věc, kterou lze filmu vytknout, je mnohdy přílišná rozvleklost jednotlivých příběhů - v některých místech by se děj dal rozhodně zhustit. Jen kvůli tomu ubírám pátou hvězdu a hodnotím pevnými a zaslouženými čtyřmi. 80%